У МОН планують реформу позашкільної освіти

Відомство пропонує змінити принцип фінансування закладів позашкільної освіти

У МОН планують реформу позашкільної освіти

Міністерство освіти і науки України пропонує 5 ключових змін у позашкільній освіті. Про це повідомила генеральний директор директорату інклюзивної та позашкільної освіти МОН Лариса Самсонова.

У відомстві наголошують, що найголовнішою зміною має стати нова модель фінансування позашкільної освіти.

«Якщо зараз з місцевих бюджетів фінансується кожен окремий заклад позашкільної освіти, то надалі ми пропонуємо запровадити принцип «гроші ходять за дитиною». Щоб направляти кошти на конкретні послуги, а не «стіни». Це стане можливим тоді, коли буде налагоджено облік дітей, вивчено попит і тенденції», - зазначила очільниця директорату.

Вона також додала, що до Міносвіти неодноразово надходили скарги про те, що керівництво позашкілля не завжди використовує кошти за призначенням. Наприклад, діти записуються у декілька гуртків, а потім туди не ходять, але в усіх документах йдеться, що вони там є і заклад живе активним життям.

У зв'язку з тим, МОН передусім розглядає можливість введення у позашкільній освіти вичерпного ваучера. Його ідея проста – ваучер містить у собі певну кількість послуг у позашкіллі, які держава надає для школяра безкоштовно. Школяр зможе скористатися ваучером не тільки у державному закладі позашкільної освіти, але у будь-якій іншій, зокрема, приватній установі. Тобто, батьки школяра обирають заклад, де вчитиметься їх дитина, а держава туди переказує кошти.

Водночас державні кошти на позашкілля зможуть отримувати й приватні заклади та особи, що надають відповідні послуги. Однак їхні програми будуть обов’язково проходити акредитацію.

На впровадження ваучерної системи в майбутньому планують виділяти окремі субвенції з держбюджету. Проте основними залишаться наявні зараз канали фінансування позашкілля з бюджетів різного рівня.

Лариса Самсонова додала, що зараз фактично відсутня система прозорого та ефективного моніторингу якості позашкільної освіти. Тому другою зміною має стати нова система моніторингу.

«Мета МОН – побудувати цілісну, гнучку та максимально адаптивну до реалій нового часу систему освіти. Позашкілля – дуже важливий елемент цієї системи і держава несе відповідальність за її розвиток. Проте для того, щоб щось розвивати, створювати адекватні стимули, потрібні дані, на основі яких можна зробити висновки про стан системи, її потреби та проблеми. Зараз таких можливостей ми не маємо, і впровадження системи прозорого та ефективного моніторингу якості позашкільної освіти має це змінити», – наголосила Самсонова.

Наступна новація – визнання результатів позашкільної освіти. Розглядається можливість зарахування результатів позашкілля у школах – такі можливості відкриває новий закон «Про освіту».

«Ми розуміємо, що дитина, яка ходить, наприклад, до спортивної школи та готується стати олімпійським чемпіоном, має багато навантаження та мало вільного часу. Тому ми говоримо про те, щоб її результати з позашкілля зараховувалися як оцінки уроків фізкультури у школі. Таким чином, замість цього ж уроку фізкультури школяр зможе приділити час іншим предметам або ж просто відпочити», - розповіла керівниця директорату.

Четвертою зміною стане модернізація змісту позашкільної освіти. Так, планують оновити програми у позашкільних закладах, розширити напрямки гуртків тощо.

«Світ стрімко змінюється і діти потребують все більше нових знань та навичок. Й позашкілля – це одна з тих можливостей, де школярі їх можуть отримати. Я хочу підкреслити, що ми не говоримо про непотрібність традиційних напрямів позашкілля, але зараз діти хочуть не лише вчитися танцювати чи робити аплікації, але й, наприклад, опановувати інформаційні технології. Держава має  їм  це забезпечити», – пояснила Лариса Самсонова.

Коли буде впроваджено зазначені зміни, можна буде говорити про ринкову конкуренцію у позашкіллі. Це передбачається п’ятою новацією. У її межах заклади позашкільної освіти зможуть розширювати спектр своїх послуг.

«Ми зіштовхнулися з тим, що заклади позашкільної освіти під загрозою закриття, адже те, у якому форматі вони працюють, інколи призводить до того, що частина приміщень використовується не за призначенням. Утримувати такі заклади громадам не цікаво. Але діти не можуть залишитися без додаткових занять і без розвитку. Ми хочемо запропонувати керівництву цих громад і закладів розробляти стратегії розвитку послуг, вивчати потреби дітей, підбирати послуги для дітей за віком і за іншими ознаками, можливо, навіть надавати майданчик для реабілітації дітей з інвалідністю. Наприклад, гурток з ліплення дуже добре розвиває моторику дитини, чудово також впливає і терапія з тваринами», - підкреслила Лариса Самсонова.

Усі пропоновані зміни МОН обов’язково представить для широкого громадського обговорення. Також зараз триває низка їх обговорень із ключовими стейкхолдерами.

Освіта.ua
31.07.2018

Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Тимур Быковский
Ваучеризація освіти. Чому чиновник так впевнений у позитивному впливі вичерпного ваучера? Так, це дає змогу фінансувати з держбюджета окремі приватні заклади. Але ваучеризація освіти не прийнята жодною розвинутою державою світу, а в Україні тільки планується провести експеримент, подібний до Литви
Катерина
Може, хоч намір міністерства примусить працівників деяких закладів працювати самим, а не спускати в школи додаткові конкурси і змагання. Це стосується екоцентрів (бувших станцій юннатів). В школи відправляється список різних акцій, конкурсів, змагань на екологічну тематику, вчителі працюють позаурочно і безоплатно, а працівники екоцентру папірці перекладають і пил в очі вищим інстанціям пускають. Для чого ця імітація бурхливої діяльності? Якщо є позашкільний заклад, то хай він РЕАЛЬНО працює.
Змій Горинич
Для Катерина: так вони і працюють реально. А тут дають мождивість шахраям нагрітись. Приватні гуртки будуть по тисячі дітей на місяць обслуговувати! У кішені кумів та родичів наших депутатів та міністрів.
Катерина
Не сумніваюся в тому, що є реально працюючі, в нас ПУМ наприклад. Але й таких, як наш обласний екоцентр ("Ви зробіть, а ми перешлем" - це слова їх працівників) - ще більше. Зато на папері як вони працюють...
Коментувати
Правдоруб88
Вся реформа зведеться до чергового розкрадання бюджетних коштів і чергової порції гей-пропаганди, тепер уже в дошкільних закладах.
Правдоруб
Вся реформа зведеться до чергового розкрадання бюджетних коштів і чергової порції гей-пропаганди, тепер вже в дошкільних закладах.
Arabella Elsen
Зара6отoк от 20000 ру6лей в дeнь!! Вaм нyжен готoвый, уже настрoенный метoд 3ара6oтка? - Бeз слoжных кyрсов, в кoторых вы не мoжете разо6раться. - Бeз рyтиннoй рaботы. - Бeз oбмaна и чтобы дeньги были дoстойные. Именнo готoвый зара6оток, а не 6еспoлезный курс! Пoдро6ности на http://q-money.pw/ (q-money.pw)