Новий закон «Про освіту» набрав чинності

Текст документа опублікований на сайті парламенту та газетою «Голос України»

Новий закон «Про освіту» набрав чинності

Новий закон «Про освіту», що був ухвалений парламентом і 25 вересня підписаний президентом, набрав чинності у четвер 28 вересня. Текст документа опублікований на сайті парламенту та газетою «Голос України».

Реформа шкільної освіти безпосередньо стосується інтересів декількох мільйонів осіб, серед яких учителі, школярі та їхні батьки.

За словами міністра освіти Лілії Гриневич, освіта залишається чи не єдиною сферою в Україні, що застрягла у радянському минулому з його методами формування особистості, фабричним принципом «всі мають бути однаковими» та знаннєвим підходом – коли на дітей висипають тонну інформації, змушують її завчити, але не пояснюють, як цим користуватись та навіщо воно потрібно.

Автори ухваленого закону наголошують, що документ створює можливості для розвитку компетентнісного навчання. Зокрема, у законі закладено ключові компетентності й наскрізні вміння, якими має володіти учень після закінчення школи. Серед них вільне володіння державною мовою, математична, загальнокультурна та екологічна компетентності, підприємливість, інноваційність, економічна компетентність тощо.

У новий закон закладена нова система мотивації та підвищення кваліфікації вчителів. Зокрема, документ передбачає систему добровільної зовнішньої незалежної сертифікації вчителів. Планується, що це буде перевірка педагогів на володіння предметом, уміння спілкуватись з дітьми та використання сучасних методик компетентнісного навчання. Вчителі, які успішно пройдуть сертифікацію, отримуватимуть 20% надбавки до зарплатні.

Також будуть розширені способи підвищення кваліфікації для педагогів. Закон надає можливість учителям обирати місце та форми підвищення кваліфікації, яку можна буде отримати на тренінгах, у профільних установах та інших навчальних закладах.

Загальна кількість годин для підвищення кваліфікації вчителя впродовж 5 років не може бути меншою 150 годин. Вчитель має сам визначити коли та де проходити підвищення кваліфікації.

Закон повністю ліквідує атестацію шкіл. Також ліквідуються інспекції в районних управліннях освіти. Передбачається, що консультаційні послуги, для тих хто їх потребуватиме, надаватимуть методичні кабінети.

Натомість забезпечення якості освіти буде здійснювати Державна служба якості освіти. При цьому автори нового закону зазначають, що головною метою діяльності служби якості будуть не санкції, а рекомендації.

Законом передбачене створення реальної автономії школи, іншої системи управління та фінансова прозорість. Згідно з документом, директори обиратимуться за конкурсом. Закон передбачає, що директори зможуть самі призначати своїх заступників і педагогічний склад.

Закон про освіту

Освіта.ua
28.09.2017

Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
вчитель
Дуже добре, що розробили три способи інституційного навчання з очним і заочним способом навчання більш менш зрозуміло. Дистанційний спосіб потребує, як на мою думку, дуже гарно налагоджену мережу Інтернет і можливо індивідуальну програму навчання, яку складає вчитель, я правильно розумію. А ось мережева мені не зовсім зрозумила.
ГАЛИНА
МОЯ ДИТИНА ХОЧЕ НАВЧАТИСЬ ЕКСТЕРНОМ .НАМ ВIДМОВИЛИ.В ШКОЛI НIЧОГО НЕ ВЧАТЬ.СКIЛЬКИ ДАРЕМНО ПОТРАЧЕНОГО ЧАСУ.НАВIЩО?КОЛИ ЗАПРАЦЮЕ СIМЕЙНЕ НАВЧАННЯ?МИ ДО ШКОЛИ ХОДИТИ НЕ ЗБИРАЕМОСЬ,БО Я НЕ ХОЧУ ,ЩОБ ВОНА ВИЙШЛА ЗВIДТИ НЕУКОМ I МОРАЛЬНИМ ВИРОДКОМ
serj
Для ГАЛИНА: Правильно! Навчайте вдома! Нехай буде така ж розумна, як мама. А CAPSом писати, це, вибачте, як пісяти у під’їзді, трішки негарно:(
Коментувати
Василь Ластовецький
У Статті 7 нового закону зокрема сказано: "Особам, які належать до корінних народів України, гарантується право на навчання в комунальних закладах освіти для здобуття дошкільної і загальної середньої освіти, поряд із державною мовою, мовою відповідного корінного народу. Це право реалізується шляхом створення відповідно до законодавства окремих класів (груп) з навчанням мовою відповідного корінного народу України поряд із державною мовою і не поширюється на класи (групи) з навчанням українською мовою." Але ніде не визначено термін "корінні народи України". Згідно з Вікіпедією корінним народом україни можуть вважатися молдавани, поляки, румуни, угорці та інші, але не росіяни, бо вони не "є нащадками тих, хто населяв країну або географічну область". Виходить, що у вищезгаданій статті завуальовано наступне твердження: "Особам, гарантується право на навчання ... мовою іншого народу, окрім російського..." Де знайти визначення "корінні народи України", і чи входять до них...
Світлана
Потребую кваліфікованої допомоги! Згідно з новим законом України "Про освіту", який набув чинності 28.09.2017, державна атестація загальноосвітніх навчальних закладів скасована. Наскільки правомірними будуть дії районного відділу освіти, який 01.10.2017 розпочинає атестацію нашого загальноосвітнього навчального закладу???
Кузьміч
Для Світлана: Вам сильно поталанило!
Коментувати
Кот Матроскин
Робота директора досить специфічна і в інституті цьому не вчать. Одні тільки звіти ЗНЗ, РВК та інші. А ще багато всьго плюс господарська діяльність. І ось тільки людина вникла в усе це - бац і по новому закону ти вже не директор. І приходить нова людина, до речі не кожен може бути керівником, і починає знову з нуля в усьому розбиратись. Отже по новому закону ми ніколи не отримаєм досвідченого керівника. Весь цей закон направлений на розвал того що ще залишилось від освіти. Хіба не так?
Капец
Для Кот Матроскин: полностью поддерживаю!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Вчитель
Дуже правильно, що директори будуть обиратись на певний термін. А то "окупують" школу довічно й стягують всю свою рідню. Про яку роботу може йти мова, якщо директор вправно виконує лише одне завдання - розподіл годин для своїх (не дивлячись на освіту чи фах). І таке свавілля робиться по всіх школах.
Учитель
А тепер зробили вчителів взагалі рабами, що залежать від директорcького уподобання. Невже усі вірять в те, що конкурс проходитиме прозоро. Це утопія!!!
Коментувати
Юля
Можно придумывать разные законы, но если в классах по прежнему будет до 40 человек, ни один из этих законов не имеет смысла.
Валентина
Дуже запутали загальну середню освіту. Не зрозуміло, як в школі будуть створюватися два спрямування - академічне та професійне, бо за академічне спрямування відповідають районні, міські ради та ОТГ а за професійне хто? Ще є таке: місцеві органи самоврядування забезпечують здобутття повної середньої освіти, але відповідають за підвезення лише до базових та початкових шкіл (ст.65. Повноваження...)
Кузьміч
Якщо не розженуть методкабінети - то в цьому законі немає ніякої користі.
Ліля
Для Кузьміч: Чого ви усі так ненавидете методкабінети? Вас більше перевіряють спеціалісти управлінь (відділів) освіти (так звані інспектори). Знайшли крайніх в усіх проблемах галузі освіти.
Людмила
А для працівників дошкільних навчальних закладів цей закон теж діє чи це тільки для учителів?
Коментувати