Мовна стаття закону «Про освіту» пройде експертизу РЄ

Україна надасть для експертизи 7 статтю закону, що регламентує мовне питання в освіті

Мовна стаття закону «Про освіту» пройде експертизу РЄ

Україна готова надати для експертизи 7 статтю закону «Про освіту», яка регламентує мовне питання в освіті. Про це за підсумками зустрічі з представниками дипломатичних місій сказала міністр освіти та науки Лілія Гриневич, повідомляє Укрінформ.

«Ми обговорили з послами ситуацію, дали роз'яснення, і дійшли висновку: по-перше, ми готові до Ради Європи надати цю статтю закону для експертизи. Ця стаття не порушує тих міжнародних зобов'язань, які взяла на себе Україна. Ми переконані, що на даному етапі розвитку нашої держави і зважаючи на розширення освітніх прав дітей з національних меншин, ми робимо крок, щоб розширити використання української державної мови в системі освіти», - сказала Гриневич.

За її словами, українська сторона готова працювати в спільних робочих групах та проводити консультації з мовного питання з країнами-партнерами.

Гриневич зауважила, що поки невідомо скільки триватиме експертиза, але це не має впливати на процеси реформ в Україні. Разом з тим, вона додала, що українська сторона буде наполягати на поточній редакції статті закону.

Як повідомила міністр, пропозиція провести експертизу була надана на зустрічі представником Ради Європи. Водночас українська сторона, за її словами, наполягатиме на проведенні відкритих консультацій з цього питання.

Міністр наголосила, що в Україні налічується більше 400 тисяч дітей представників національних меншин, в той же час більше 90/% з них - це представники російської спільноти в Україні, які навчаються в школах з російською мовою викладання.

На зустрічі були присутні представники 11 країн, Ради Європи, ОБСЄ.

Як відомо, 5 вересня Верховна Рада ухвалила новий закон «Про освіту», який, зокрема, врегульовує питання мови в освіті.

Новий закон «Про освіту» передбачає перехідний період для дітей, які вступили на навчання до 1 вересня 2018 року та зараз навчаються мовами нацменшин, до 1 вересня 2020 року. З 1 вересня наступного року дошкільну і початкову освіту діти можуть здобувати мовою відповідної національної меншини, при цьому паралельно вивчаючи державну.

З 5 класу діти національних меншин починатимуть навчатися державною мовою, а мову нацменшини вивчати як окрему дисципліну. Якщо мова нацменшини відноситься до мов Європейського Союзу, можливе викладання також нею однієї чи кількох дисциплін.

Протест з приводу ухвалення цього закону висловили офіційні органи низки країн, які мають велику діаспору в Україні.

Освіта.ua
15.09.2017

Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
unforgiven
Чому тільки мовна стаття, а не весь Закон, який лише: 1) гарантує безвідповідальність і вседозволеність учням, їхнім батькам; 2) утискає права, принижує честь і гідність українського вчителя?
Сергій
Ми проживаємо в Україні, а не в іншій державі! Хотілось би, щоб всі, хто проти української мови (яка, до речі, і повинна стати рідною для всіх громадян), пояснили, чому вони не переїдуть туди, де говорять російською мовою!!!! На території Росії навряд чи існує стільки шкіл, в яких навчають українською мовою, а газет і журналів, мабуть, взагалі не видають! Просто виникає питання: скільки ще часу ми будемо відчувати себе "меншим" братом іншої держави, яка так агресивно захищає свої інтереси? Так, треба вивчати різні мови. Але державною повинні володіти всі досконало! В США говорять: "Не хочеш вчити державну мову-забирайся геть!" При цьому в колі рідних, друзів ти можеш спілкуватися своєю рідною.
Геннадий
Для Сергій: США - такая страна, где разговаривают, обучают в школе, ведут документацию и вообще делают всё исключительно на языке оккупанта. Вопросы?
Мирослава
Для Сергій:Ключове слово " повинна стати рідною для всіх громадян" Для цього потрібен час.А при такому підході необхідно виправити тексти підручників історії 18 -19 ст.,де засуджужться мовна політика Рос.імперії(русифікація,закономірна,"тільки державна мова,"укр землі входили до складу рос.держави) А це вже подвійні стандарти. Ф ще. я вважаю,що не потрібно змішувати рос.владу і мову.
liketaurus
Чому саме "проти"? Щодо "меншого брата" - це теж дурня, до чого тут взагалі мова? Ніхто не проти, а більшість - дійсно досконало володіють українською. "Вчити мову", звісно, потрібно, "вчити мовою" - для певних навчальних дисциплін - прото не надто доцільно. Та й взагалі, фанатизм - це завжди погано...
Коментувати
liketaurus
Честно говоря, никогда не мог понять, почему так принципиален язык преподавания - украинский, русский, английский - какая разница? Владение украинским - не гарантия патриотизма, а преподавание на нем - не гарантия качества образования. Главное - наполнение учебных программ и квалификация преподавателей, а не язык преподавания! У меня дочь-школьница, и меня просто ужасает то, как в школах "учат" (рідною мовою!) математику, физику, информатику:-(
Мирослава
Для Надія: НЕ можна кидатися в крайнощі!!!! В Галичині, в кінці ХІХ ст ,Австрійська імперія ,проводячи колоніальну політику,дозволяла мати укр.інститут,кафедру укр.мови л-ри та кафедру укр.історії у ЛЬВІВСЬКОМУ університеті, навчання в поч.школах рідною мовою. А ми ж не ІМПЕРІЯ!!??? І як це потібно "озвіріти",щоб так не навидіти все російське ???Навчання рідною мовою повинне БУТИ! Як і вивчення державної мови. Тиск ,протистояння тільки на шкоду,невже ніхто не розуміє!!!! Чи ненависть забирає здоровий глузд!????
Надія
Для мене мовна стаття в Законі. як бальзам на душу!Дуже правильно .далекоглядно і по_державницьки!Московити заворушились.розуміють.що.таким чином. приходить невбланний кінець їхньому багатолітньому пануванню в Україні1 Клас1
Юля
Для Надія: только потом не задавайте себе много вопросов, если на Украине развяжется гражданская война. Вот из-за таких как вы , в первую очередь, гражданские войны и идут.
Роман
Для Надія: Шановна! Так мова ж у законі йдеться про всі мови національних меншин! Чи ви, окрім російської, ні про яку не чули? Нещасна, так і зроблять резервацію з країни, щоб крім української мови жодну не розуміли.
Вчителька поч кл
Для Юля: В Україні, а не на острові Україна! Якщо не можете вивчити державну мову, то про який рівень засвоєння англійської, французької і т. д. можна говорити! Хто добре знає російську, той легко може вивчити і українську. Я добре володію російською, але є одне зауваження: чому мене ніхто не питав у 1989, коли після школи поступила в інститут, якою мовою мені зручніше навчатися - все було російською! І я дуже рада, що моя дитина навчається у київському виші, де навчання українською.
Коментувати
Игорь Соколов
Радует только то, что как минимум три станы не побоялись завить на уровне всей Европы, что пещерный хохлизм живет в головах самых высоких чинов Кабинета министров Украины. В очередной раз постмайданная шушера наступает на одни и те же грабли. Нельзя трогать языки в Украине! Это смертельно опасно! Поэтому только смерть этих самых чиновник (желательно публичная) может спасти от этой вакханалии гипертрофированного украинизма
Геннадий
Зачем? Европе и так понятно, что закон направлен на искоренение русского языка в первую очередь. Думаю, возражать они не будут.
Skeleton
Для Геннадий: нет, что вы. Европа будет возражать против притеснений кучки венгров и румын. А проблем с русскоязычными для них нет. Потому что РФ и всё такое...
Коментувати