Новий закон «Про освіту»: коментарі міністра освіти

Законопроект «Про освіту» проголосовано: за що голосували депутати Верховної Ради 5 вересня?

Новий закон «Про освіту»: коментарі міністра освіти

«Я думаю, нашу команду можна привітати. Тому що над цим законом почали працювати ще чотири року тому до Революції Гідності в глухій опозиції. Зараз здійснилося дуже багато ідей, які тоді замислювалися. Кожен закон, тим більше такий глобальний, можна доопрацьовувати, і нема межі досконалості. Не зважаючи на 1700 поправок народних депутатів і всього, що ми пройшли для ухвалення закону, він концептуально залишився правильним з тією реформою, що в ньому закладена», — говорить Лілія Гриневич.

Що зміниться завдяки поправкам?

Частина з них була прийнята, а частину відхилили. Основні зміни відбудуться не завдяки поправкам, а саме завдяки тому, що було заплановано в цьому законі до другого читання. Закон прийнятий здебільшого в редакції Комітету. Є незначні поправки, які були внесені в залі. Основна стосується мовної статті. Мабуть, з приводу цієї статті і була найбільша дискусія в залі.

У принципі я задоволена редакцією, до якої ми змогли прийти. Вона дозволяє нам і дотриматися Конституції України, інакше закон не мав би шансів бути підписаний президентом. Але разом з тим ця редакція вагомо розширює вживання української мови в сфері освіти, що цілком природно і нормально. Бо Україна є єдиною країною, яка є носієм цієї мови, мова є державною. Неприпустимо, коли в школах з мовами національних меншин діти, здобувши повну загальну середню освіту, не вміли розмовляти цією мовою, вивчали всі предмети мовою меншини, а в результаті мали обмежений доступ до вищої освіти в Україні, бо не могли нормально скласти ЗНО з інших предметів, з української мови і літератури, яке є обов’язковим. Я переконана, що ця стаття є в інтересах дітей, громадян України, щоб у них були рівні права та можливості, а також в інтересах держави Україна.

Чи була вчорашня редакція компромісною для вас? Я дивився фінал голосування, було враження, що частина депутатів була заскочена тим, що пролунало у відредагованій статті перед голосуванням.

Так, могли бути заскочені. Редакція доопрацьовувалася, працювала робоча група представників різних фракцій, які спілкувалися між собою. Я сьогодні впевнена, що ми рухаємося в правильному напрямку з приводу використання державної мови у сфері освіти. Мовою освіти має бути державна мова. Якщо візьмете будь-яку розвинену країну, яка дбає про розвиток своєї мови, вона завжди здійснює освіту в середній школі здебільшого державною мовою, а у вищій обов’язково державною мовою.

Звичайно, дитина, яка росте в іншому мовному середовищі, заходить в систему дошкільної освіти, має право навчатися рідною мовою, бо в неї ще не було часу оволодіти державною мовою. Цей час потрібно дати. І він є якраз під час навчання у початковій школі. Далі ми будемо нарощувати кількість предметів, які викладаються українською мовою. Сьогодні вся проблема в тому, що в цих школах всі предмети вивчають мовою національних меншин до 11 класу.

У нас є пілотний експеримент з такими школами, де ми половину на половину навчаємо предметів. І ці діти значно успішніші і вступають до вишів. Тому підхід, який там закладений такий, що дошкільна і початкова освіта здобувається рідною мовою. Під час навчання в початковій школі великий натиск йде на оволодіння державною мовою. Починаючи з базової освіти, ми здійснюємо навчання українською мовою. Це не заперечує те, що буде вивчатися рідна мова, можливо, якийсь предмет додатково рідною мовою. Але дитина вже повинна бути готова спілкуватися державною мовою.

Саме довкілля та початкова школа — дуже сприятливий час, щоб дитина входила в інше мовне середовище. Для дітей слов’янських мовних груп, тобто для поляків і росіян, це взагалі не є проблемою, складнішим оволодіння державною мовою є в інших мовних груп: в угорців, у румунів. Тому для них у навчальних планах можемо передбачати більш поступове оволодіння українською мовою та переведення на всі навчальні предмети українською.

Мова не стала вчора найгарячішим предметом дискусій. Ще дискутували про 12-річку. І в залі ВРУ лунали тези, на які зреагувала навіть ваша колега, в.о.міністра охорони здоров’я Уляна Супрун. Тобто в залі ВРУ від народних депутатів почули сексизм всі, хто його для себе ідентифікував. Ви його ідентифікували?

Очевидно, що ідентифікувала. Мені важко коментувати культуру поведінки народних депутатів та їхніх висловлювань. Лише хотіла би зауважити, що сьогодні на території Європи 11-річка залишилась в трьох країнах: Росія, Білорусь та Україна. Це традиційна пострадянська знаннєва школа, де підхід такий: ми видали дітям порцію знань, вони повинні їх запам’ятати, відтворити на екзаменах. Все.

Але цього вже замало для сучасної людини. Вона не буде успішною, може бути тільки якась невеличка група, яка отримала ще й додаткові можливості. Ця система була дуже добра для Радянського Союзу і для тоталітарних країн. Вона не спонукає критично мислити, аналізувати, відстоювати свою позицію, мати громадянські компетенції, фінансову грамотність і підприємливість.

Щоб сформувати в дитини ці компетентності, коли це не тільки знання, а вміння застосовувати їх для практичних життєвих завдань, а також цінності, медіаграмотність, фінансова грамотність, критичне мислення, вміння навчатися впродовж життя, - це інші методики навчання, які потребують більше навчального часу.

Чи вам знайома ситуація, що сьогодні відбувається в старшій дворічній школі? Діти не встигають за два роки все опанувати і поглиблено вивчити предмети, з яких їм потрібно потім складати іспити і вступати до вишів. Закінчується все тим, що вони півроку в 11 класі не відвідують школу, а ходять до репетиторів, за що батьки платять кошти. Ми більше не можемо з боку держави економити на цих дітях.

Хочу заспокоїти тих, хто боїться 12-го року навчання. Ми не додаємо рік до чинної школи. У тій школі, яка є сьогодні, в школі на відтворенні знань, яка перевантажує і не дає необхідних для життя умінь і цінностей, нема сенсу додавати 12-й рік. Але якщо це буде школа з новими стандартами, змістом, результатами та методиками, тоді є сенс і потреба. І над цим ми працюємо.

Дітки зайдуть в цю школу у 2018-19 році, і 12-рік у них буде в 2029-30 році. Тому перед нами ще дуже довгий шлях. Якщо б в нашій державі було більше ресурсів на освіту, ми би мали це запроваджувати значно швидше.

Впроваджуватимуть зміни вчителі, які зараз викладають. Я знаю, що вони є різні, є ті, хто є адептами змін та хочуть змінювати систему. Але є і частина вчителів, які навіть не можуть дорівнятися до тих стандартів, які ми собі задаємо в нормальному житті: не кричати на дітей, не піднімати руку. Закон, який прийнятий вчора, пропонує добровільну переатестацію.

Там є щорічна обов’язкова атестація, а добровільною є сертифікація. Добровільна сертифікація потрібна, щоб виявити агентів змін, тих найкращих вчителів, які володіють новими методиками, які через те, що пройшли сертифікацію, отримають 20 % надбавки і можуть ділитися своїм досвідом з іншими вчителями. Це додаткова мотивація для вчителів.

Я вважаю це найбільшим викликом цієї реформи. Можна написати прекрасний стандарт, ми можемо дочекатися на його основі кращих підручників, можемо поставити комп’ютери в школах. Але якщо не зміниться вчитель і його авторитарне ставлення до учня, не зміняться методики активного навчання, ми не зможемо привести реформу до кожної дитини. Тому виклик пов’язаний з підвищенням кваліфікації та соціальним статусом вчителя.

І ми знаходимося тут між бажаним і можливим. Ми би хотіли поставити дуже високу зарплату вчителям, але є той ресурс, який держава може на це дати. І ми зафіксували 7 % ВВП, зафіксували високий рівень зарплати вчителів. Але тепер до цього ми будемо поступово рухатися. Цього року на 50 % ми підвищили зарплату, анонсовано ще 25 % на 2018. Але треба йти далі. Проте має бути зустрічний рух з боку вчителя, він має бути відкритий до змін. Цього навчального року ми маємо перепідготувати понад 20 000 вчителів початкової школи, які будуть брати перший клас. З цією метою для них готується дистанційний курс. Вони спочатку повинні оволодіти ним, після цього в них будуть тренінги і ми якраз готуємо тренерів, які працюватимуть з вчителями, щоб ці вчителі могли апробувати це на практиці.

Першачки, які підуть наступного року до школи, перші випробують реформу?

Взагалі-то першими випробують першачки, які цього року пішли до школи в 100 пілотних школах України. Є по чотири такі школи в кожній області по вісім класів. Там уже почався навчальний процес за новим стандартом. Вони користуються навчальними матеріалами, які ми для них підготували, вони вже працюють за новими активними пошуково-пізнавальними методиками навчання. Нам це потрібно для того, щоб ми змогли підготувати комплект навчальних матеріалів, який буде наданий всім школам в першому класі в 2018 навчальному році.

Ще болючі питання: звільнення вчителів, закриття шкіл, підняття чи непідняття зарплати і скільки це конкретно в грошах?

Зараз середня заробітна плата самого молодого вчителя від 4800 гривень. Може бути до 8500. Керівники навчальних закладів у великих містах можуть мати і 10 000 гривень з надбавками. Середня заробітна плата в системі загальної середньої освіти сьогодні 5 700 гривень.

Вона формується з посадового окладу в залежності від кваліфікаційної категорії вчителя. Сьогодні ми підняли педагогічних працівників, вчителів на два тарифні розряди вгору в єдиній тарифній сітці, зафіксувавши вищий соціальний статус.

Дуже боляче сприймається втрата роботи в селі у школі. Але ми повинні розуміти, що в нас відбувається дуже серйозний демографічний спад. У нас справді падає кількість учнівського контингенту, особливо в селі. По-перше, у нас йде відтік дітей з села до міста. Ми маємо проблеми, наприклад, у великих містах з чергою у дошкільні заклади і з проблемою влаштування в школи. Особливо, в місцях житлових забудов. Сьогодні в Києві в нас є школи з класами по 42 учні. І це одна проблема. А інша проблема у селах.

Повинен бути якийсь перерозподіл?

Ви не можете змусити людину виїхати з великого міста і повернутись в село. Можна тільки мотивувати її. Повинен розвиватися агропромисловий комплекс, переробна промисловість, аграрна. Якщо цього не буде, там не буде ринку праці, буде і такий відтік.

Чи будуть закриті школи?

Наш принцип такий: ми закриваємо тільки ті школи, де зовсім нема дітей для початкової школи. Бо ідея в тому, щоб втримати початкову школу якнайближче до місця проживання дитини. Зараз клас можна відкривати, тільки якщо є п’ять учнів. Цей закон дозволяє так звану школу одного вчителя. Навіть якщо є троє різновікових дітей, з ними працюватиме один вчитель. Ми повинні створити умови для соціалізації дітей, щоб вони не навчалися індивідуально наодинці і фрагментарно з вчителем.

А як стосовно звільнень?

Якщо скорочується кількість дітей, скорочується кількість класів у селі, це означає, що скорочуються ставки для вчителів. З іншого боку, в нас драматично не вистачає вчителів у великих містах. У Києві ми сьогодні не маємо вчителів початкової школи. І ми просимо в педагогічних університетів, щоб їхні студенти старших курсів йшли вчителями початкової школи.

Фінансова грамотність, медіааграмотність, критичне мислення — все це зараз існує на рівні спецкурсів у старших класах. Чи буде відповідно до реформи менший коридор вибору, щоб критичному мисленню навчали не на одному з 20 спецкурсів, а навчали реально?

Сутність нового стандарту освіти полягає в тому, що ці наскрізні вміння мають пронизувати всі предмети. Це не можна вирішити одним спецкурсом. Це має формуватися в дитини постійно впродовж навчання на різному рівні залежно від вікових особливостей. Нова українська школа — це школа для сучасного життя в сучасному суспільстві. А критичне мислення, медіаграмотність, вміння аналізувати — це сьогодні критично необхідно для успішної людини.

Нещодавно в нашій студії був Роман Бондаренко, юрист організації Батьки-SOS. Він повідомив, що за три роки з батьків школярів в Україні лише офіційно зібрали мільярд гривень. При цьому пан Роман сказав, що гроші на освіту є, їх треба брати з бюджету і спрямовувати в потрібному напрямку. Що буде в цьому контексті?

Для порівняння: консолідований минулорічний бюджет був 120 мільярдів гривень. Не знаю, яким чином він порахував мільярд, думаю, там насправді може бути більше грошей, бо вони ніким і ніяк не облікуються. Навіть офіційно зібрати інформацію з усіх рахунків так званих благодійних фонів — дуже складне завдання. Сьогодні не забезпечена прозорість та оприлюднення всіх надходжень.

Закон «Про освіту», який ми вчора прийняли, зобов’язує органи місцевого самоврядування і всі навчальні заклади оприлюднювати повністю свій бюджет і те, на які статті видатків йде цей бюджет.

Чи цю реформу не можна буде повернути назад при зміні уряду, політичної ситуації в країні?

Ви прекрасно розумієте, що політичні еліти певним чином формують шлях і можна поміняти у парламенті будь-який закон. Але політичні еліти вибираються людьми. Тому важливо, щоб цю реформу підтримало суспільство, підтримали батьки, зрозуміли і підтримали освітяни. У цьому випадку її буде важко повертати. Коли люди відчують свободу творчості, а батьки побачать результат у мотивації навчання їхніх дітей, коли ми будемо просуватися із цією реформою і будуть підростати діти, а ми побачимо, що вони нарешті отримали відповідне освітнє середовище і це підвищує якість їхньої освіти, тоді буде важко повернути цю реформу.

Анастасія Багаліка, Василь Шандро, Катерина Халецька, Громадське радіо.

Освіта.ua
06.09.2017

Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Наталія, znumi.com.ua
Не згодна щодо поступового вивчення української мови лише з початком школи. Чим менша дитина, тим легше вона оволодіває мовою. Найкращий період для цього - саме дитячий садок, а не школа. А зараз вийде так, що штучно будуть стримувати українізацію дитсадків, от і все.
Любов
Закон вступив в силу, а механізма немає...Дайте відповідь на таке питання: Чи має право відділ освіти проводити з жовтня державну атестацію навчальних закладів.
Кларнет
Пані Гриневич , а де із закону із 57 статі поділося право вчителя на отримання житла?? Де поділося безкоштовне харчування молодших діток 1-4 класів? Хто відповість за це беззаконня : співаковський чи ви??
Надія
Анастасіє!Перш ніж йти когось вчити. опануйте грамоту.бо негоже учителю неграмотно писать.
Анастасія
чому стільки негатива ? Особливо не приємно про молодих вчителів, через рік я теж отримаю диплом і виходить що я нічого не знаю по-вашому і взагалі вступала аби вступити, по при все є студенти які дійсно хочуть бти вчитилями не зважаючи на складності професії, не можна гнати всіх під одне. Досвітчені вчителі далеко не завжди можуть ідти в ногу з часом, а часто суперечать навіть загальним правилам навчання, я вже мовчу про повагу до дітей чи щось подібне...
Маша
Вибачте, а як будуть скорочувати уроки нац. меншин? З початком 2018року ?
Володимир
Всі погоджуються, що навчання у школі це труд. Цікаві аналогії між тривалістю робочого часу та кількістю уроків у школі. 1) Нормальна тривалість робочого часу працівників не може перевищувати 40 годин на тиждень; 2) Скорочена тривалість робочого часу для осіб віком від 15 до 16 років складає 24 години на тиждень, а для осіб віком від 16 до 18 років– не більше 36 годин на тиждень. Сьогодні тривалість шкільних уроків, починаючи з 8 класу (як правило, це діти 14 років) 7 – 8 годин, в день! 35-40 ГОДИН НА ТИЖДЕНЬ!!! Це без врахування роботи дома, над домашнім завданням. І фактично без повноцінних вихідних. Питання. Чому нагрузка у школі перевищує максимально допустиму???
Для Володимир:
Це добре коли знаходяться люди, які правильно оцінюють причини неякісного проходження навчального процесу. І правильно зазначають. Програми, підручники, вимоги - усе залишилося як було та навіть стало складнішим. З цих причин порівнювати освіту СРСР та сучасної України і не тільки, повністю безглуздо. Діти дійсно не можуть встигати засвоювати знання. Це факт.
Коментувати
Вікторія
Шановна "міністерша", спустіться на рівень школи. І доки ви вже вчителями будете маніпулювати. Ваші реформи - це пшик, яким ви піаритесь, а насправді знань у вас про школу та вчителів -нуль.
Ангеліна
Для Вікторія: Ага, в школі вона ні дня не працювала. Зате якісь реформи робить. В школу, шановна Гриневич! І голова тоді буде боліти і за дітей-вихованців, і про зарплату, а не про реформи, які ніби то виведуть освіту на європейський рівень. В закарпатті в школах на перший клас учителів не має, а ви про реформи якісь говорите.
Коментувати
Експерт
Василині. По суті, ви ратуєте за те, щоб шкільний бібліотекар був віднесений до категорії "педагог". Одразу скажу, ваші аргументи недостатні. Подібне рішення (бібліотекар-педагог) було прийнято в Росії, і виявилося не виправданим і таким, що не має достатнього обгрунтування. Це рішення приймалося адміністративно, навіть валюнтаристично. Нині лише 30% бібліотекарів стали бібліотекарями-педагогами. Та й з ними не знають, що робити, куди направити. Тому, для підвищення зарплати (а це для вас головне) потрібно шукати інший шлях: шукати своє місце в новій українській школі, виконувати не стільки бібліотечні, скільки інформаційні функції. Це -актуально, конче потрібно. А вже після цього можна розглядати питання заробітної плати "нового бібліотекаря".
Джек
Для Експерт: коротше, шановні бібліотекарі, пишіть дітям реферати за гроші, виконуйте інформативну функцію.
Я
Якщо в оновленому "Законі про освіту" враховується досвід роботи бібліотекаря без бібліотечної освіти, можливо оновлять кваліфікаційні вимоги. Чим відрізняється у зарплаті бібліотекар з 9 категорією, створивший бібліотечний сайт, від бібліотекаря 12 категоріїї, без сайту-сучасної інформаційної функції?
Коментувати
Василина
Шановна пані міністр освіти України!!! Звертаються до Вас шкільні бібліотекарі Рівненщини. Ми, як і педагоги, є учасниками навчально-виховного процесу в школі, відвідуємо педради, атестуємося, проходимо курси, проводимо бібліотечні уроки для учнів-читачів, маємо вищу освіту. Просимо Вас дати нам відповідь, чому порушені наші права і чи правомірно, що ми віднсені до обслуговуючого персоналу в школі та до місцевого бюджету. Нам кажуть, що не хватає коштів на заробітну плату до нового року.Чому шкільним бібліотекарям не підвищують оплату праці так, як педагогам і не видають премії. Просимо вас допоможіть нам.По всьому світі шанують працю бібліотекарів, чому ж таке відношення до нас? З повагою до Вас, шкільні бібліотекарі Рівненщини.
Вашківчани, Буковина
З повагою до особистості міністра освіти та всього уряду. Хочемо звернути вашу увагу до непедагогічних ситуацій, які мають місце у Вашківській ОТГ. http://bukinfo.com.ua/show/news?lid=95848 (Конфлікт у школі на Буковині: через розподіл годин учитель оголосив сухе голодування. 16 вересня 2017 року). Дякуємо.
ВСІ ВЧИТЕЛІ УКРАЇНИ
ШАНОВНІ ВЛАСНИКИ САЙТУ! ПОКАЖІТЬ БУДЬ-ЛАСКА ЦІ КОМЕНТАРІ МІНІСТРУ ОСВІТИ ТА ЗАПРОПОНУЙТЕ НАДАТИ СВОЇ ВІДПОВІДІ
Оксана
Звідки сума 4800? Нема такої зарплати у молодого вчителя!
unforgiven
Зарплата вчителя мізерна. Відповідальність за успішність учнів максимальна. Підручники, програми, календарні плани друкуємо за власний рахунок. Ось така перспектива...
Вчитель
Що там зарплата? Якщо на нижніх рівнях будуть глумитись над вчителями, порівнюючи ЗНО з річною, то хто захоче іти в педвуз? Кому потрібна така робота, де тільки нерви: райво сказало,райво вимагає пояснення, райво..., райво,,,, райво.
unforgiven
Для Вчитель: потрібно ж людям, в більшості далеким від школи (особливо стосується працівників департаментів) імітувати оргазми бурхливої освітньої діяльності.
если учитель хоть немного разбирает
Для Вчитель: ся в теме, он сам станет сравнивать оценки ЗНО с баллом,им выставленным. если учитель либо глуп, либо ХИТЁР, он будет вопето то, что вопите Вы.
Коментувати
олена
Коли скасують атестацію шкіл?У нас за планом у грудні 2017
odmin:)
Для олена: Вона вже скасована. 40-ва стаття Закону про загальну середню освіту змінена. Поняття "атестація школи" відсутнє в чинному законодавстві. http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/651-14/page2
Коментувати
Наташа
Министр образования так красиво рассказывает о новой европейской школе! Только для начала нужно обеспечить школы всем необходимым, а то за счет родителей делаются ремонты, покупаются парты, покупаются учебники, которые кстати никто не проверяет в каком состоянии и под действием чего их составляют. В учебниках полно ошибок. И если хотите учить детей на государственном языке никто не против, только он должен быть украинским, а не так как в 1 классе в книгах и печатных тетрадях (вуйко Йой) . Это не с украинского языка слова.
Любов
Для Наташа:В Голландії діти ходять до школи залюбки, адже їм не нав" язують усі предмети , як в нас. там дають основне . що потрібно дітям для жиитя - письмо, читання, основні елементи уроків з математики. Надалі діти мають право вибирати ті предмети . які їм подобаються. А в нас нібито реформа, але всерівно йде навязування усіх предметів. Дитині той чи інший предмет не подобається , але мусе їх вчити...
Коментувати
Джек
Дуже наївні міркування пані "міністерки", марсіани рулять в українському уряді. Я дуже хочу побачити молодого спеціаліста із зарплатою в 4800, опублікуйте його фото будь ласка))))) Крім того, виникає ряд питань: хто буде проводити переатестацію, курсову перепідготовку педагогів? Ті ж самі інститути післядипломної освіти, з їхніми прогресивними методиками і інноваційними викладачами????? 70% педагогів не володіють комп"ютером і не бажають вчитися, яка інноваційна освіта??? Спустіться на грішну землю, за такі зарплати молоді і перспективні будуть бачити школу лише на фото, працювати прийдуть трієчники та пристосуванці.
К.В.
Для Джек: 70 %-це перебільшення.
Джек
69%?
Коментувати
вопрос
Почему средняя школа не 6 лет, а старшая 2? Эта 12 летка потом снова будет предметом спекуляций, как било при Ющенко. И как хвалили Януковича за отмену этого законодательства. Категорически одинаково. Но теперь многим ученикам и их родителям 12 лет будут моральной давкой. Да есть аргументы. Высшее 3 года - бакалавр. Только не все будут идти на высшее. А среднее 6 лет - как-то легче восприять.
Капец
Поколение 50+ скоро уйдет.Прийдут молодые ... если прийдут...Сегодня был на уроке в такого молодого.ПРОШУ КАЛЕНДАРНЫЙ ПЛАН. ОНА дает за 5 класс. Хотя урок проводила в 6-м.И клятвенно доказывает что урок проводила в 5 классе.Вот такие вот прийдут .ЖДИТЕ.
Роман
Для Капец: А для чого Вам бачити календарний план в паперовому форматі.В нашому районі на секційних методист повідомив, що календарне планування може бути в електронному форматі. Може вистачить дрібних придрок і викручування рук вчителям.Краще проведіть для молодого вчителя урок і своєму прикладі покажіть як треба працювати.
Капец
...да в любом варианте нет плана - ни в электронном ни в письменном.Человек даже не знает в каком классе дает урок.Вот в чем вопрос. Какая разница в 5 или 6 .В отношении собственного примера-двери моего кабинета открыты для всех.Пожайлуста приходите - но вот снова беда молодых - кому это надо!!!
Роман
Зрозуміло бувають і такі вчителі, але більшість з тих кого яких я зустрічав за майже 20 років роботи в школі працюють добросовісно, вчать дітей які вчитися не хочуть хоч золоте планування приготуй.Та на це ніхто не зважає - вчитель завжди крайній. Чому в Польщі вчитель може перервати урок, якщо діти замучені і неуважні, повести дітей на вулицю - відпочити. А у нас тільки попробуй. Одразу почуєш ти поганий вчитель бо не вмієш заставити дітей слухати. Совок переміг в українській освіті.
Коментувати