Форма навчання дитини: вибір за батьками

Школи не мають права відмовляти учням у зарахуванні або переведенні на іншу форму навчання

Форма навчання дитини: вибір за батьками

Останнім часом почастішали звернення батьків школярів до Міністерства освіти з питаннями, що школи відмовляють їм у зарахуванні або переведенні дітей на сімейну, екстернатну та дистанційну форми навчання. Міністерство освіти і науки підготувало роз’яснення про права батьків на вибір форми навчання своєї дитини.

Українські школи забезпечують очну, дистанційну, екстернатну та сімейну форми навчання, і батьки учнів і учениць мають право обирати будь-яку з них.

Відповідно до чинного законодавства, повна загальна середня освіта може здобуватися за очною (денною), дистанційною, мережевою, екстернатною, сімейною (домашньою) формами чи формою педагогічного патронажу (частина третя статті 4 Закону України «Про повну загальну середню освіту»).

Управління у сфері освіти й школи повинні забезпечити навчання за цими формами на вимогу батьків або інших законних представників дитини.

Дистанційна освіта

Дистанційну форму організовують для учнів і учениць, які не можуть відвідувати школу очно. Наприклад, через стан здоровʼя, відбування покарання, збройний конфлікт, воєнний стан, проживання (перебування) за кордоном, на тимчасово окупованій території України, епідемії, наслідки природних і техногенних катастроф тощо.

Учні навчаються за дистанційною формою виключно за їхнім бажанням або бажанням їхніх батьків відповідно до Положення.

Дистанційна форма здобуття освіти може запроваджуватися в окремих школах за рішенням їхніх засновників. До таких шкіл учнів зараховують незалежно від території обслуговування. На сайті закладу освіти (за його відсутності – на сайті засновника) оприлюднюють інформацію про забезпечення здобуття освіти за дистанційною формою.

Також у школах можуть створювати дистанційні класи або групи для дітей, які виїхали за кордон або не бажають навчатися офлайн з міркувань безпеки.

Не кожна школа в Україні спроможна забезпечити дистанційну форму здобуття освіти. У разі, якщо в школі, де навчається дитина, немає такої можливості, батькам або іншим законним представникам учня потрібно звернутися в місцевий орган управління освітою з проханням запропонувати іншу школу для дистанційного навчання.

Сімейна освіта

Сімейна (домашня) форма освіти дає змогу навчатися самостійно, отримувати консультації від учителів школи й проходити лише підсумкове оцінювання (семестрове й річне за результатами семестрового), а також атестацію.

Якщо учень (або один із батьків чи інших законних представників) офіційно зареєстровані на території обслуговування школи, вона не має права відмовити в зарахуванні або переведенні на таку форму навчання.

Екстернат

Екстернат – ще одна форма, яка дозволяє учню здобувати освіту самостійно, проте є різниця в кількості оцінювань.

Учнівство на екстернаті повинне проходити тільки річне оцінювання або атестацію.

У разі заяви батьків школа зобовʼязана перевести учня на екстернат, або зарахувати дитину, яка зареєстрована на її території обслуговування.

Навчання дітей за кордоном

Окрім того, для учнів, які вимушено перебувають за кордоном і навчаються в іноземній школі, може бути організоване вивчення предметів українського компоненту освітніх програм в дистанційних класах в окремо визначених школах.

Рішення МОН про вивчення тільки предметів українського компоненту освітніх програм в окремо визначених школах – це можливість, якою можуть скористатися учні й учениці, які виїхали за кордоном та навчаються в іноземній школі за місцем перебування.

Водночас батьки або інші законні представники дитини мають право обрати будь-яку форму навчання в інших школах і не зобовʼязані переводити дітей на навчання за цією програмою.

Заклади загальної середньої освіти не мають права відмовляти учням у зарахуванні або переведенні на іншу форму навчання на підставі цього рішення.

Окрім того, школи можуть зараховувати дітей для навчання за індивідуальною формою незалежно від наявності вільних місць у класі.

Правила щодо навчання дітей за індивідуальною формою освіти врегульовані у відповідному Положенні.

За матеріалами Міністерства освіти і науки України.

Освіта.ua
13.09.2023

Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Марія
"дистанційне навчання для учнів, які не можуть відвідувати школу очно через відбування покарання"...?
Наталія
То введіть посаду окремих працівників,які будуть займатись саме сімейниками.Школа зобов’язана-читай вчителі не люди ,а безсмертні поні.Пропрацювавши більше двадцяти років в школі,вже підшукую собі нову роботу.Працювати ,коли у тебе нуль прав,натомість одні обов’язки вже сил нема.Натомість в МОНІ одні рожеві поні,цікаві проекти та реформи,то ви фінанси та додаткові посади під них заклали,чи знов на горбу вчителя все везти будете?
Валерій Гавриленко
Для Наталія: а скільки НЕпедагогічної роботи виконує вчиьель протягом тиждня на забаганку дирекції, департаменту освіти чи ще якогось Пана,? Наради, педРади,семінари, звіти, планівки, підвищення кваліфікації, журнали, плани, воєнкомат, святкові та урочисті заходи, ? Якщо після цього у вас нема сил для дітей, то нашо така школа?
Коментувати
natalij57
А ще саме цікаве в класі 30 учнів, 4 сімейника, поділ на групи заборонено. То як держава наказує вчителя!!!! Веди весь клас та ще у свій вільний час проводь з кожним з 4 учнів індивідуальні консультації. Весело живемо!!!!
natalij57
Сімейне навчання- це консультації, створення і перевірка контрольних робіт. А в класі 3-4 сімейника. Вчитель витрачає свій особистий час. А хто це має оплачувати? Чи в капіталістичному суспільстві ви хочите запроваджувати комуністичну свідомість?