Що таке «відкрита» конкурсна пропозиція (широкий конкурс)

Конкурсні пропозиції закладів вищої освіти можуть бути «Відкритими» та «Фіксованими»

Що таке «відкрита» конкурсна пропозиція (широкий конкурс)

Конкурсна пропозиція – це пропозиція закладу вищої освіти, щодо кількості місць для прийому вступників на певну спеціальність. Вона може бути відкритою, фіксованою або небюджетною.

Розподіл місць державного замовлення (тобто бюджетних місць) між закладами вищої освіти здійснюється на умовах відкритої та фіксованої конкурсної пропозиції.

Відкрита конкурсна пропозиція може входити лише до однієї широкої конкурсної пропозиції.

Відкрита конкурсна пропозиція та адресне розміщення державного замовлення

Відкрита конкурсна пропозиція полягає у наданні бюджетних місць вступникам з найкращими конкурсними балами. При цьому конкурс проводиться одночасно серед усіх вступників в усіх закладах вищої освіти за певною спеціальністю.

У разі якщо конкурсна пропозиція поєднує декілька освітніх програм, в Правилах прийому закладу вищої освіти зазначаються порядок розподілу здобувачів вищої освіти між освітніми програмами та строки обрання здобувачами таких програм (не раніше завершення першого року навчання на основі повної загальної середньої освіти або не раніше п'яти місяців після початку навчання в інших випадках).

Розподіл абітурієнтів за відкритими конкурсними пропозиціями називається «адресним розміщенням державного замовлення». Воно полягає у рекомендації до зарахування вступників з найкращим конкурсним балом до тих закладів освіти, які мають для них найвищий пріоритет.

Відповідно до умов «відкритої» конкурсної пропозиції, у закладі вищої освіти встановлюється максимальна можлива кількість бюджетних місць, на які можуть бути зараховані абітурієнти (так званий «максимальний обсяг державного замовлення»).

Це означає, що кількість осіб зарахованих на бюджет до відповідного закладу освіти може бути меншою, ніж визначений максимальний обсяг державного замовлення.

Наприклад, максимальна можлива кількість бюджетних місць може бути 50, а зараховано може бути лише 20 вступників. Таким чином, кошти з державного бюджету будуть виділятися лише на 20 бюджетних місць.

Тому тут працює принцип конкуренції закладів вищої освіти за найкращого вступника та, відповідно, за бюджетні місця.

Що таке широка конкурсна пропозиція

Сукупність усіх відкритих конкурсних пропозицій на певну галузь знань, спеціальність та форму здобуття освіти називається «широкою конкурсною пропозицією».

Максимальна кількість бюджетних місць за широкою конкурсною пропозицією з певної спеціальності завжди більша, ніж фактична кількість бюджетних місць, які надаються для цієї спеціальності.

Наприклад, загальний максимальний обсяг бюджетних місць в усіх закладах освіти на спеціальність «Право» може дорівнювати 100, а визначена Кабінетом Міністрів України кількість бюджетних місць на спеціальність «Право» які будуть фактично надані – тільки 50.

Це означає, що на спеціальність «Право» за відкритими конкурсними пропозиціями на бюджет буде прийнято лише 50 осіб, хоча максимальний сумарний обсяг держзамовлення на всіх конкурсних пропозиціях складає 100.

Як відбувається конкурс за відкритою пропозицією

Припустимо таку ситуацію: є чотири заклади освіти із відкритими конкурсними пропозиціями на спеціальність «Право». У кожному з них встановлено максимально 25 бюджетних місць, тобто разом максимальний обсяг становить 100 бюджетних місць.

Загальна кількість бюджетних місць, яка виділена на спеціальність «Право» у цих закладах освіти – 50. Кількість вступників, які подали заяви на ці конкурсні пропозиції – 1000.

У цій ситуації на спеціальність «Право» на бюджет будуть зараховані 50 осіб з найвищим конкурсним балом серед усієї 1000 абітурієнтів. При цьому, ці 50 осіб отримають бюджетні місця на спеціальності «Право» відповідно до їх заяв та визначених пріоритетів цих заяв.

Це означає, що якщо до першого закладу освіти подали заяви 25 осіб із найвищими балами, то вони будуть зараховані на бюджет до цього закладу освіти, а на інші три конкурсні пропозиції за спеціальністю «Право» у інших закладах освіти залишиться тільки 25 бюджетних місць, які також будуть розподілені серед найкращих вступників відповідно до поданих заяв.

Наприклад, ситуація може скластися так, що до першого закладу освіти на бюджет буде зараховано 25 осіб, до другого 15, до третього 7, а до четвертого тільки 3 вступника (загальна кількість 50 осіб).

Що буде, якщо усі бюджетні місця зайняті

Може виникнути ситуація, коли до першого закладу освіти подають заяви на бюджет 27 осіб із найвищими конкурсними балами, але максимальний обсяг держзамовлення у цьому закладі освіти складає тільки 25 бюджетних місць. У такому випадку два абітурієнти з найнижчими балами не будуть зараховані на бюджет до цього закладу освіти.

Вони будуть зараховані до одного з трьох інших закладів освіти тільки у тому випадку, якщо подавали до них заяви про вступ з іншими пріоритетами. Якщо ж ці два абітурієнти подавали заяви тільки у перший заклад освіти, то вони не отримають бюджетного місця.

Як дізнатися вид конкурсної пропозиції до закладу освіти

Вид кожної конкурсної пропозиції у всіх закладах вищої освіти України вказано на сайті Інформаційної системи «Вступ.ОСВІТА.UA».

У 2023 році не встановлюється поділ бюджетних місць між вступниками на основі повної загальної середньої освіти та освітньо-професійного ступеня фахового молодшого бакалавра.

Вони братимуть участь у спільних широких конкурсах із використанням однакового розрахунку конкурсного бала.

Загальний перелік широких конкурсів визначений Додатком 4 Порядку прийому до закладів вищої освіти.

Під час вступу до магістратури широкий конкурс буде використаний за спеціальностями галузей знань «Соціальні та поведінкові науки», «Журналістика», «Управління та адміністрування», «Право», «Публічне управління та адміністрування», «Міжнародні відносини».

Також ви можете подивитись відео щодо алгоритму розподілу державного замовлення:

Для отримання оперативної інформації про проведення вступної кампанії приєднуйтесь до каналу Вступ.ОСВІТА.UA в Telegram або сторінок Абітурієнт і Освіта.ua у Facebook.

Освіта.ua
15.03.2023

Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Вікторія
Доброго вечора :) Подавалась за квотою, але в університеті сказали , що державне місце за квотою мені має виділити МОН. Чи правда це ? Чи можливе переведення з контракту на бюджет за квотою на магістратурі ?
Галина
Для Вікторія: хіба в магістратурі є квоти? Але взагалі всі бюджетні місця виділяє держава. Квота становить певний відсоток (якщо квота 1 або 2 - то 10%) від загальної кіькості бюджетних місць.
Коментувати
Наталія
Скажіть точно, по 4 пріоритету пройшли на бюджет на основі ПЗСО, подавали ще на 1 та 2 пріоритет, чи можемо пройти на основі молодшого спеціаліста. основі молодшого спеціаліста на 1, 2 пріоритет, це різні пропозиції чи ні
Критик
Для Наталія: ні.
Коментувати
Володимир
Що таке в т. ч. Для іноземців . Що це таке, я можу туди поступити, чи тільки іноземці?
Макс
Тип пропозиції: Відкрита (в т.ч. для іноземців) як це зрозуміти? Тобто це тільки іноземці можуть вступати чи як!
Дмитро
Добрий день, сподіваюсь, що мені нададуть відповідь. Все зрозуміло, оком одного моменту. Як працюють квоти? Тобто, умовний заклад" А " виділяє 6 місць під квоту-2 і ,якщо я надішлю заяву про вступ (при умові ,що в мене є мінімальний конкурсний бал ) то мені 100% буде надано це місце?(якщо звісно на нього не подала та людина з тією ж квотою, але вищим балом)
Анна
Для Дмитро: Не забувайте ще про пріоритетність, тобто якщо Ви подали по квоті та окрім Вас ніхто не подав із вищим бало м і Ви потрапили на це місце ще й по пріоритетності, то в такому разі, Вам 100% буде надано місце. Як працює пріоритет? Це важливо розуміти, коли Ви подаєте заявку. Так як при неправильному розцінюванні Ваших можливостей Ви можете просто нікуди не потрапити. Реально оцінюйте, куди Ви можете потрапити і туди ставте перший пріоритет, в такому разі шанси будуть вищими.
Коментувати
Богдана
Я хотіла дізнатись, чи можливо піти вчитись заочно на державне унівиститет, чи таке можливо?
Іванна
Для Богдана: Вітання. Так. Державні місця є як на денній формі, так і на заочній формі навчання
Коментувати
Шевчук П.
Читаю правила прийому до наших університетів і тут же на цьому сайті теж читаю запрошення до чеських, словацьких, польських внз!!! Ми весь час вводимо якісь обмеження, перешкоди і заборони, а сусіди з інших краін наших діток кличуть на безкоштовне навчання , без знущань, дають гуртожитки, стипендію… БОЖЕ, чого цього не бачить Уряд, депутати??? Хіба не ясно, що нас через гранти, підкуп руйнують, всіляко вишовхують молодь з Украіни. Нардепи із Комітету з освіти (Бабак, Гришина, Совсун, Піпа…) як яструби накидаються на украінські внз, все роблять аби на гірше. У них лобі в Мон на чолі із Стадним - Шаровим.
Ультра-Нечто
Как недавно сказал один весёлый нарик живущий за чужой счёт, у особей (скота) нет права выбора или возможности оправдаться хотя бы в суде. Так что если вы не полностью особь, а осознанный человек, выбирайте не очередную поцриотичную хурму и надежду, а лучшее именно для себя и близких.
Коментувати
галина
боже який бред. цеж треба було такий маразм придумати. Я не можу зрозуміти навіщо так знущатися з дітей.
Ольга
Добрий день. Підскажіть, будь ласка, якщо відповідно постанови КМУ на 2021 рік зобраною галуззю знань передбачено 730 бюджентних місць (в 2020 році 700), чому при розрахунку в широкому рейтинговому списку зазначається обяг 325 місць (в 2020 було 600)? Чому така велика різниця і куди витрачаються ці бюджетні місця?
Ольга
Добрий день! Підкажіть,будь ласка. Якщо дитина є поза обсягом ліцензійного списку,але бажає навчатись в певному ВНЗ,то чи можна подавати оригінали документів.Чи мають право подавати оригінали лише ті діти,які проходять по обсягу місць?
...
Для Ольга: Контракт? Тоді можете нести документи за будь якою заявою з електронного кабінету, не залежно від ліцензійного обсягу. На контракт приймають тих, хто подав документи. Дуже рідко буває конкурс серед бажаючих на контракт, якщо бажаючих більше, ніж ліцензійних місць. Це має бути дуже престижний ЗВО і популярна спеціальність. І цей конкурс проводять між тими, хто подав документи.
Коментувати
Віталій
Що означає збільшення обсягу широкого конкурса з 8826 ддо 8856? Чи це значить, що кількість бюджетних місць в вишах на даній міжгалузевій групі збільшена кількість бюджетних місць? Чи зменшена?
Деда
Почему можно подавать только один иностранный язык, например на ин.яз?хотя бы на условиях третьего предмета.не у всех была возможность изучать два языка.но карать,и не давать возможность в принципе,не правильно.это же предмет из школьной программы.
Skipper
Для Деда: По фановому закону фарионши и ко подавай подавай хоть рус или укр как иностранный. В чём проблема?
Коментувати
Ірина Євгенівна
Добрий день. Хто знає де можна написати Міносвіті про їхнє абсурдне рішення ставити будь-який третій предмет? Це ж як можна до Комп’ютерних наук допустити історію чи географію, чи навіть біологію. Це ж явно не ті предмети, які потрібні на технічній спеціальності. У минулому році в Львівський університет було 770 заяв, а в цьому - 1100. І бюджетні місця заберуть діти з високим балом з історії. Фізика і історія - це радикально протилежні напрями. Одним словом, багато дітей з хорошими балами з профільних предметів просто не пройдуть на бюджет, бо їхнє місце зайняв гуманітарій, що вирішив спробувати свої сили на модній спеціальності. Може там в Міністерстві одумаються і повернуть здоровий глузд у вступну кампанію?
Якось так
Для Ірина Євгенівна: пошта для звернення громадян - ez@mon.gov.ua пошта Міністра - serhiy.shkarlet@mon.gov.ua пошта Генерального директора Директорату фахової передвищої, ВИЩОЇ освіти - sharov@mon.gov.ua пошта Керівника експертної групи з питань вищої освіти та освіти дорослих - a_rybalko@mon.gov.ua пошта Начальника головного управління вищої освіти і освіти дорослих - s_kretovich@mon.gov.ua
Тарас
Пізно . Треба було піднімати гвалт коли МОН прийняв у жовтні осточний дебільний варіант правил вступу на 2021р з розширеним переліком третього предмету , мабуть в рамках курсу дебилизации всей страны. Наслідки для вступників особливо на IT спеціальності були зрозумілі одразу. Ми теж потрапили в цей млин. В минулому році мій вступник був би з нинішніми балами 30 на Прикладну в ЛНУ , а тепер 150 за рахунок істориків , географів чи біологів , бо взявся готувати традиційну фізику , хоча вчився на хіміко- біологічному профілі.
Коментувати
Валя
Чи можливо пройти на держ на дві спеціальності, і потім обирати куди саме нести документи, чи якщо я пройшла на держ за 1 ю пріоритетністю заяви з іншими пріоритетами згорають?
Галина
Для Валя: вам надається лише одне бюджетне місце. А обирали між спеціальностями Ви коли пріоритети ставили
Мила
А якщо два вуза запропонували на бюджет?
Коментувати
Микола
Якщо з 5 заяв на бюджет скасовуємо заяву з приорітетом 2, то відповідно в якій черговості системою, у відкритій консурсній пропозиції, будуть розглядатися інші подані заяви з приорітетністю 3,4,5, - тобто чи 3 приорітет стане 2 і т.д. !?
Тарас
Для Микола: Система розглядатиме ті заяви, які залишилися в порядку їх пріоритетів: спочатку заяву з пріоритетом 1, потім з пріоритетом 3, далі з пріоритетом 4 і останньою з пріоритетом 5. Скасовану заяву розглянуто не буде.
Микола
Для Тарас: що розглянуто скасовану заяву не буде то зрозуміло, а ті заяви що залишилися після скасованої, то вони будуть автоматично підняті на один рівень у верх по приорітетністю при розгляді чи так і залишаються без змін !?
Тарас
Для Микола: Я не розумію Вашого запитання. Що Ви маєте на увазі під "підняті на один рівень уверх"? Пріоритети заяв залишаться ті ж самі. Розглядатимуть їх в порядку пріоритетів. Скасувати заяву з другим пріоритетом - це те ж саме, що і не подавати її взагалі. Розглядається заява з першим пріоритетом, далі, оскільки заяви з другим пріоритетом немає (вона скасована), то розглядається заява з третім пріоритетом і т. д. Пріоритети просто визначають порядок розгляду Ваших заяв, а вступ відбувається за конкурсним балом. Заяви скасовують не для того, щоб "підняти пріоритет", а щоб вона не розглядалася. Наприклад, за першим пріоритетом не вистачає балів на бюджет, а за другим і третім – вистачає. Якщо заяви не скасовано, то бюджетне місце буде запропоновано за другим пріоритетом. А якщо скасувати другу заяву, то вона не буде розглядатися і бюджет буде запропоновано за третім пріоритетом (тому що тут вистачає балів, а по вищих пріоритетах – ні). Тому головне конкурсний бал, а не пріоритет.
Коментувати
Тамара
Доброї ночі. Підкажіть будь ласка, якщо макс. обсяг держ. замовлення 12, а дитина в рейтинговому списку 13 і перед нею є діти з 4, 5 пріоритетом, які вірогідно пройдуть в інші ВУЗи ( де в них 1-3 пріоритет), чи є шанс бути рекомендованим на бюджет??? Чи можна піднятись в рейтинговому списку за рахунок зарахування вищих дітей в інші заклади освіти по вищих пріоритетах???
Галина
Для Тамара: Ви взагалі розумієте що таке максимальний обсяг? Фактично може бути і 5 і 0 бюджетних місць. Орієнтуйтесь більше на бали з яким в минулому році вступали на бюджет. Якщо у Вас вище, то є шанс пройти
Тамара
Дякую Так розумію. І що таке відкрита конкурсна пропозиція теж. Але це теоретично. А як відбувається сам механізм зарахування на бюджет і формування рейтингового списка все ж є питання. Бал вищий за минулорічних зарахованих. Але в списку таких дітей в цьому році багато.
Коментувати
Анна
А коли стане відомо кількість бюджетних місць визначених Кабінетом міністрів на спеціальність Право в де це можна дізнатися?
Анна Бурая
Добрий день! Чому неможливо подати заяву на бюджетні місця за спеціальністю 191 "Архітектура та будівництво" НА БАЗІ МОЛОДШОГО СПЕЦІАЛІСТА? Спочатку були пропозиції в системі ЄДБО доступні для вибору, а потім пропадають безслідно. Хто це позбавив вступників права на безкоштовне навчання? Чому Словакія пропонує безкоштовне навчання тільки за знання словацької, а у нас діти здають ЗНО на відмінно і вимушені іхати за кордон? Що це за держава?
Анна
Добрий день! Чому неможливо подати заяву на бюджетні місця за спеціальністю 191 "Архітектура та будівництво"? Спочатку були пропозиції в системі ЄДБО доступні для вибору, а потім пропадають безслідно. Хто це позбавив вступників права на безкоштовне навчання? Чому Словакія пропонує безкоштовне навчання тільки за знання словацької, а у нас діти здають ЗНО на відмінно і вимушені іхати за кордон? Що це за держава?
Нерогуль
Для Анна: Да сложно сказать что у нас за держава: одни говорят - Рогуляндия, другие - Шумерия, третьи - Мазепия... А также Шаровария, Свидомия и др...
Коментувати
Ольга
Роз’ясніть, будь-ласка. Якщо дитина пройшла на бюджет за 3 пріоритетом і подала туди оригінали документів. Чи може брати участь у конкурсі на контракт за 1 пріоритетом?
Марина
Для Ольга: так
Коментувати