Що таке «відкрита» конкурсна пропозиція (широкий конкурс)

Конкурсні пропозиції закладів вищої освіти можуть бути «Відкритими» та «Фіксованими» (закритими)

Що таке «відкрита» конкурсна пропозиція (широкий конкурс)

Для розподілу державного замовлення використовуються два методи. Відповідно, конкурсні пропозиції закладів вищої освіти можуть бути «Відкритими» та «Фіксованими» (закритими).

У закритих конкурсних пропозиціях кількість місць державного замовлення заздалегідь визначена і надається вступникам з найкращими балами, які подали заяву саме на цю конкурсну пропозицію. За відкритими конкурсними пропозиціями бюджетне місце також надається вступникам з найкращими конкурсними балами, але конкурс проводиться одночасно серед усіх вступників в усіх закладах вищої освіти за певною спеціальністю.

Розподіл абітурієнтів за відкритими конкурсними пропозиціями називається «адресне розміщення державного замовлення». Це розподіл бюджетних місць не серед закладів освіти, а серед найкращих вступників. Тому тут працює принцип конкуренції навчальних закладів за найкращого вступника та, відповідно, за надані навчальному закладу бюджетні місця.

При цьому «Відкрита» конкурсна пропозиція певного закладу вищої освіти не має фіксованого обсягу місць державного замовлення, а має тільки максимально можливий обсяг місць державного замовлення. Це означає, що кількість абітурієнтів зарахованих на бюджет може бути меншою ніж визначений максимальний обсяг державного замовлення. Також, сума максимального обсягу державного замовлення на всіх відкритих конкурсних пропозиціях з певної спеціальності завжди більша, ніж фактична надана кількість бюджетних місць для цієї спеціальності.

Наприклад, загальний максимальний обсяг місць державного замовлення за відкритими конкурсними пропозиціями в усіх навчальних закладах на спеціальність «Право» може дорівнювати 100, а визначена Кабінетом Міністрів України кількість місць державного замовлення на спеціальність «Право» за відкритими конкурсними пропозиціями тільки 50. Це означає, що на спеціальність «Право» за відкритими конкурсними пропозиціями на бюджет буде прийнято тільки 50 осіб, хоча максимальний сумарний обсяг держзамовлення на всіх конкурсних пропозиціях складає 100.

Припустимо таку ситуацію: є чотири навчальних заклади із відкритими конкурсними пропозиціями на спеціальність «Право». На кожній з чотирьох конкурсних пропозицій у цих навчальних закладах встановлено максимальний обсяг держзамовлення на рівні 25 місць, тобто всього максимальний обсяг 100 місць. Загальна кількість бюджетних місць виділена на спеціальність «Право» у цих навчальних закладах — 50. Кількість вступників, які подали заяви на ці конкурсні пропозиції — 1000.

У цій ситуації на спеціальність «Право» на бюджет будуть зараховані 50 осіб з найвищим конкурсним балом серед усієї 1000 абітурієнтів. При цьому, ці 50 осіб отримають державні місця на спеціальності «Право» відповідно до їх заяв та визначених пріоритетів цих заяв.

Тобто, якщо у чотирьох навчальних закладах однаковий максимальний обсяг державного замовлення за відкритими конкурсними пропозиціями на спеціальність «Право» і він дорівнює 25 (в такому випадку загальний обсяг дорівнює 100 місць), то, незважаючи на загальний обсяг у 100 місць, на ці чотири спеціальності може бути зараховано тільки 50 осіб (максимальний обсяг бюджетних місць).

Це означає, що якщо до першого навчального закладу подали заяви 25 осіб із найвищими балами, то вони будуть зараховані на бюджет до цього навчального закладу, а на інші три конкурсні пропозиції за спеціальністю «Право» у інших навчальних закладах залишиться тільки 25 бюджетних місць, які також будуть розподілені серед найкращих вступників відповідно до поданих заяв. Тому, після проведення конкурсного відбору максимальний обсяг держзамовлення за останніми трьома конкурсними пропозиціями буде невиконаний і до цих навчальних закладів буде зараховано на бюджет менше осіб, ніж вказаний максимальний обсяг державного замовлення. Наприклад, ситуація може скластися так, що до першого навчального закладу на бюджет буде зараховано 25 осіб, до другого 15, до третього 7, а до четвертого тільки 3 вступника (загальна кількість 50 осіб).

Також може вниникнути ситуація, коли до першого навчального закладу подадуть заяви 500 осіб серед яких 27 осіб будуть із найвищими конкурсними балами серед усіх абітурієнтів, але максимальний обсяг держзамовлення у цьому навчальному закладі складає тільки 25 осіб. У такому випадку два абітурієнти з найнижчими балами не будуть зараховані на бюджет до цього навчального закладу. При цьому, вони будуть зараховані до одного з трьох інших навчальних закладів тільки у тому випадку, якщо подавали до них заяви про вступ з іншими пріоритетами. Якщо ж ці два абітурієнти подавали заяви тільки у перший навчальний заклад, то вони не отримають бюджетного місця, оскільки у них не вистачить балів для вступу саме у перший навчальний заклад.

Іншими словами: за відкритими конкурсними пропозиціями бюджетні місця отримують ті абітурієнти, які мають накращий конкурсний бал серед усіх абітурінтів, які подали заяви на відкриті конкурсні пропозиції з певної спеціальністі в усіх закладах вищої освіти, але з цього списку найкращих також виключаються абітурієнти, які не потрапили на бюджетні місця через те, що їм не вистачило максимального обсягу державного замовлення на певній конкурсній пропозиції. При адресному розміщенні державного замовлення можуть бути конкурсні пропозиції з повністю виконаним максимальним обсягом державного замовлення та обов’язково є конкурсні пропозиції з невиконаним державним замовленням, оскільки максимальний сумарний обсяг державного замовлення за відкритими конкурсними пропозиціями завжди більший, ніж кількість бюджетних місць, яка буде надана всім навчальним закладам за певною спеціальністю. Таким чином застосовується принцип конкуренції навчальних закладів за бюджетні місця та абітурієнта.

Вид кожної конкурсної пропозиції у всіх навчальних закладах України вказано на сайті Інформаційної системи «Вступ.ОСВІТА.UA».

Також ви можете подивитись відео щодо алгоритму розподілу державного замовлення:

Освіта.ua
05.02.2021

Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Сергый
якщо подав оригынали документыв на контракт ы не пройшов по конкурсу чи можна подати в ынший ВНЗ пысля 11 вересня
и
Для Сергый: ни
Коментувати
Вова
Підкажіть , якщо наприклад не вистачило балів на бюджет , але норм. для контракту, то подавати документи у вуз з 28.08 по 31.08.2020 чи вже після 31 числа.
Viktoriia
Для Вова: На контракт документи можна подавати і після 31.08. А до якого числа, краще дізнатися в приймальній комісії вишу. Тобто з 28.08 і приблизно до 10.09.
Коментувати
Антоніна
Підкажіть, де можна переглянути широкий конкурс на німецьку мову 035 043, на абітпошуку не відкривається
Имя
Подскажите пожалуйста. В рейтинговом списке по Украине берут участие даже абитуриенты с 5 приоритетом. То есть, вероятность того, что они пойдут на бюджет по этой специальности очень мала. Например, бюджетных мест 600, а в списке среди первых 600 человек стоят 100 с 5 приоритетом. Неужели минимальный балл на бюджет формируется с учетом всех поступающих на эту специальность или все же только тех, у кого 1 приоритет, что было бы логичнее?
Тарас
Для Имя: Мінімальний бал на бюджет формується за тими абітурієнтами, яким тут запропоновано бюджетне місце. Пріоритети тут ролі не грають. Пріоритети просто показують порядок розгляду заяв. Наприклад, один абітурієнт з 5 пріоритетом має високі бали, яких достатньо, щоб отримати бюджет за своїм першим пріоритетом на іншій спеціальності. Тоді йому пропонують бюджет за першим пріоритетом і на ту спеціальність, де в нього 5 пріоритет він взагалі ніяк не впливає. А інший абітурієнт, в якого теж 5 пріоритет, але менші бали може не отримати бюджетне місце за своїми 1, 2, 3, 4 пріоритетами, а для 5 пріоритету в нього вистачить балів. Тоді він вступає сюди й займає своє місце. Тобто система дає бюджетне місце за найвищим пріоритетом, за яким вистачає балів (дуже високий бал - вступив за 1 пріоритетом, не вистачило балів вступити за першим пріоритетом, але балів достатньо для вступу за другим - пропонується бюджетне місце за 2 пріоритетом; не вистачило за другим - перевіряється третій і т. д.).
Тарас
Тобто, якщо бюджетних місць 600, то місця будуть запропоновані першим 600 абітурієнтам, які ще не отримали бюджетне місце за одним зі своїх вищих пріоритетів. Тобто абітурієнт з конкурсним балом 200 та пріоритетом 2 тут бюджетного місця не отримає, бо вступить за своїм першим пріоритетом на іншу спеціальність і місце серед цих 600 він не займе. А от інший абітурієнт з 5 пріоритетом може отримати бюджет саме тут, якщо його балів не вистачає, щоб вступити за вищими пріоритетами, але вистачає, щоб вступити сюди. Тому Ви не можете знати, яка саме кількість абітурієнтів з 5 пріоритетом з тих 100, що є серед перших 600, в результаті отримає тут бюджетне місце. Але всі вони мають повне право конкурувати за бюджетне місце на цій спеціальності. Тобто логіка дуже проста: система забезпечує державне місце в першу чергу тим абітурієнтам в кого найвищі бали, а у абітурієнтів в свою чергу є можливість спробувати свої шанси на 5 спеціальностях.
Имя
Дякую за роз’яснення
Коментувати
Олена
Якщо конкурс загальний для усіх вступників по одній спеціальності, то чому не можна ніде не можна побачити загальний список усіх вступників по одній спеціальності з їх конкурсними балами, а також загальну кількість бюджетних місць по всіх ВУЗах? Який зміст таких списків окремо по кожному ВУЗу?
Влад
Для Олена: можна буде побачити після 22 числа
Якось так
Для Олена: проміжні списки тут http://osvita.ua/news/75830/
Елена
В цих списках не можу знайти 293міжнародне право
Коментувати
Олена
Як розраховується прохідний мінімальний рейтинговий бал серед зарахованих на бюджет?
.
Для Олена: якщо за широким конкурсом на бюджет виділено 150 місць по Украіні, то конкурсний бал 150-го абітурієнта за списком від найкращого результату і буде прохідним.
Коментувати
Наталія
Підскажіть буд ласка, чи впливає приорітетність заяви на зарахування на Контракт?
Іван
Для Наталія: На контракт пріоритетність не ставлять;Пріоритетність для тих вступників,які мають непогані шанси на бюджет.
Коментувати
Христина
Чи правильно я розумію : список вступників формується від більшого балу до меншого. Максимальний обсяг держзамовлення - 53 місця. В списку - частина людей з вищими пріоритетами. Якщо ці діти проходять на бюджет по своїх вищих пріоритетах в інші ВНЗ (припустимо, таких дітей буде 10), то загалом у ВНЗ на бюджет залишається 43 місця. І на них попадають ті люди, бали яких по рейтингу "влазять" в цих 43 місця?
Влад
Для Христина: ні. Попадут ті, хто буде мати бали вищі за прохідний бал. Прохідний бал буде відомий 27 серпня
Влад
Почитайте це пояснення для іншої людини, питання схоже було... Для Лидия: 150 місць це не значить, що перші 150 чол в рейтингу певного вузу потраплять на бюджет. Це означає, що університет може прийняти максимум 150 чоловік, яким міністерство освіти надасть бюджетне місце і вони з ним прийдуть саме в цей університет. Ви берете участь в широкому всеукраїнському конкурсі. Після розподілу бюджету, буде встановлено прохідний бал. Всі абітурієнти, які набрали вище цього балу, попадут на бюджет, всі хто нижче - ні. Наприклад. Це буде бал 180, а у Вашому Вузі на цю спеціальність в рейтингових списках тільки 10 чоловік мають бали вище 180. От вони і вступлять. А не всі 150. А якщо подали діти заяви з низькими балами, менше 180.то не вступить ніхто. А якщо дітей у яких бали вище 180 200 чоловік. То вступлять всі 150. Це максимально
Христина
Влад, не уточнила. Моє питання стосується магістратури.
Коментувати
Оксана
Підкажіть будь ласка, чи можна видалити два університети де реєструвались на бюджет, та замість них зареєструватися а інші заклади освіти на бюджет?
Влад
Для Оксана: якщо заяви вже розглянув вуз, то ти їх втрати і більше не подаси
Тарас
Для Оксана: якщо заява вже зареєстрована у закладі вищої освіти, то, скасувавши заяви, Ви втратите пріоритети, тобто не зможете подати нових заяв замість скасованих. Тому видалити заяви Ви можете, але подати нові - ні. (Хіба що ЗВО ще не бачив заяви і тоді Ви можете скасувати її і подати іншу. Але точно Ви про це знати не можете. Бо можлива ситуація, що заява вже розглянута, але статус ще не оновився. В такому разі Вам видається, що ЗВО ще не розглядав заяву, але якщо Ви її скасуєте, то все одно втратите пріоритет й не зможете замість неї подати іншу заяву).
Володимир
Для Тарас: Підкажіть, а якщо скасувати заяву із першим пріоритетом, яку ВУЗ вже розглянув, то чи можна подати нову заяву із нижчим пріоритетом у той самий ВУЗ на ту саму спеціальність?
Коментувати
Солянко Оксана Павловна
Добрий день. Я подаю заяви на одну спеціальність на відкриту пропозицію в 5 вузів, чи правильно в різні вузи на різні спеціальності?
Тарас
Для Солянко Оксана Павловна: Ви можете подати всього 5 заяв з пріоритетами (тобто таких, де будете претендувати на бюджет). Як їх розподілити - це ваш вибір. Якщо хочете навчатися лише на конкретній спеціальності, то можете подавати всі заяви на неї, але в різні заклади вищої освіти (ЗВО). Якщо ж хочете навчатися в конкретному ЗВО, то можете подати всі заяви туди, але на різні спеціальності. Також можете подати дві заяви в один ЗВО, дві в інший, а останню - в ще інший. Тобто все залежить від того, як Ви для себе розставите пріоритети.
Коментувати
Марина
Добрый вечер.Подскажите ,пожалуйста.я подаю заявление на фиксировыную конкурсную специальность,означает ли это,что на бюджет претендуют только те,кто подал заявления именно в этот вуз на эту специальность,и широкий(открытый конкурс)не влияет на результат?
Тарас
Для Марина: Так, для фіксованих пропозицій не відбувається широкий конкурс. Тому за бюджетні місця конкурують між собою лише абітурієнти, що поступають на цю спеціальність саме в цей заклад вищої освіти.
Марина
Спасибо за ответ!!!
галина
Для Марина: Впливає опосередковано. Більшість з тих, хто подавали на фіксовану, подавали з вищими пріоритетами у інші виші, де відкритий конкурс. І якщо вони пройдуть там, то тут звільнять місця
Коментувати
Анжела
Добрий день,з 13.08.2020р. не можу подати єл. заяву с пріоритетом 1 ,пише:"Заборонено подавати заяви на конкурсну пропозицію,яка не пройшла перевірку на наявність виділених держзамовником обсягів".Телефонувала в заклад, відповіли ,що висне система, не хвилюватися, ще е час до 22.08.2020р.Що мені робити,вихід якись е?
Галина
Для Анжела: Вам же сказали почекати. Що не зрозуміло?
Коментувати
Виктория
Добрый день, подскажите, пожалуйста, если я подаю 5 заявлений на бюджет и не прохожу на бюджет, у меня по этим заявлениям будет возможность пройти на контракт? и там тоже имеет значение приоритетность?
Влад
Для Виктория: заява на бюджет діє і на контракт. Пріоритетність не впливає
Іван
вас туда с руками и ногами заберут)
Коментувати
Наталія
Добрий день, як розуміти 5 заяв за різними спеціальностями, але У ВНЗ вказано, що спеціальність одна, але є розмежування за 2 освітніми програмами. Це буде вважатися, як 2 заяви?
Якось так
Для Наталія: нажаль так. Це буде дві заяви.
Коментувати
Михайло
Добрий день. Подали заяву на бюджет, і система розмістила її в Квота3. Скажіть, якщо вона не пройде по Квота3 (а швидше за все не пройде, бо заяв вже більше ніж місць), то наша заява переміститься в рейтингу на контракт відповідно до конкурсного балу? Чи краще анулювати заяву на бюджет і подати тільки на контракт? Дякую
Якось так
Для Михайло: якщо Ваша заява не "виграла" у конкурсі в межах квоти 3, то вона бере участь у широкому конкурсі. Якщо і там не "виграла", то заява "переміститься" на контракт.
Коментувати
Лариса
Для Тарас: Підкажіть, будь ласка, якщо заява з 1-м пріоритетом (194,412 балами) та заява с 2-м пріоритетом (196,657), то система спочатку буде розглядати заяву с 1-м пріоритетом. Та тількі після того, якщо ця зава не отримує бюджетне місце, буде розглятуна заява з пріоритетом 2? Тобто наразі я маю відстежити кількість вступників с балами від 200,00 до 194, 411 (пріоритет заяв 1), які в загальному рейтингу на мою спеціальність знаходяться попереду мене. Коли система опрацює всі їх заяви с 1-м пріоритетом та вони отримають свої бюджетні місця в свої омріяні ВНЗ, система буде розглядати мою заяву з 194,412 балами (1-й пріоритет) та я буду змагатися з вступниками у яких такій самий бал і пріорит 1? Якщо я отримаю бюджетне місце, система вже не буде розглядати мою заяву з пріоритетом 2?
Влад
Для Лариса: Вам нічого не треба відстежувати взагалі. Подавайте заяви і все. Вы придумуєте собі якісь проблеми зараз. Першою розглядається перша Ваша заява. Якщо балів достатньо, Вам нададуть бюджет, якщо ні, буде розглянута 2 заява. Їхні заяви з першим пріоритетом і ваша з першим пріоритет розглядаються в один час будь то бал 200 чи 140
Коментувати
Наталія
Підкажіть, будь ласка, чи правильно я розумію "широкий" конкурс і пріоритети? Я хочу подати заяви на бюджет на спеціальність "Видавництво" і "Телекомунікації". Якщо я ставлю перший пріоритет на "Видавництво" і проходжу, то заяву на "Телекомунікації" з другим пріоритетом вже не розглядають? І навпаки, якщо на "Телекомунікації" поставлено перший, а на "Видавництво" - другий, то "Видавництво" розглядається тільки у тому випадку, якщо не пройшов на "Телекомунікації" з першим пріоритетом?
Влад
Для Наталія: так
Коментувати
Ольга
Подали заявку у ВУЗ з 1 приорітетом. Телефонують з цього університету та пропонують привезти документи до 22 серпня, шоб мати більші шанси на вступ ( так пояснили дитині, телефонували йому).Вступна кампанія не закінчена. Що означає це запрошення
Влад
Для Ольга: не ведіться на це, можливо по балам бачуть, що на бюджет не пройде і таким чином ловлять вас на контракт. Документы вже в них і тоді їх проблематично повертати. Чекайте 27 серпня і результатів
Тарас
Для Ольга: щось тут взагалі неясно. Оскільки Ви самі не розмовляли й не впевнені, що саме пропонували, то варто б передзвонити й вияснити деталі. Те, що назвали 22 серпня, мене наводить на думку, що приймальна комісія пропонувала додати якісь документи (поки ще триває подача заяв), наприклад, якщо у Вашого сина є право на сільський коефіцієнт, а завантажена довідка про реєстрацію не відповідає встановленому зразку, то з приймальної комісії могли б зателефонувати й сказати про те, що довідку потрібно замінити (надіслати електронною поштою або привезти особисто). Це справді підвищило б шанси на вступ за рахунок сільського коефіцієнта, при якому конкурсний бал помножили б ще на 1,02. Це лише версія, але просто заклад вищої освіти все одно не приймає комплект оригіналів документів до 27 серпня й тому те, що просили привезти щось до 22 серпня видається нелогічним. Одним словом - найпростіше вияснити всі деталі зателефонувавши в приймальну комісію.
Влад
Для Тарас: приймають на контракт уже аж бігом. Я знаю. Але тут заява на бюджет. То дивно
Коментувати
Ірина
Якщо абітурієнт, який потрапив на бюджетне місце в одному університеті подає оригінали в інший, то на його місце приходить інший абітурієнт чи місце пропадає?
Тарас
Для Ірина: На це місце може бути переведений абітурієнт, що має пільги на переведення на вакантні місця й вступив на цю спеціальність на контракт. Якщо такого немає, то це місце ЗВО може спрямувати туди, де є студенти-пільговики, які мають право на переведення на бюджет (наступний пункт застосовується, якщо на попередньому таких студентів немає): 1) на іншу спеціальність цієї галузі, де є студенти пільгових категорій, що вступили на контракт; 2) на спеціальність з іншої галузі знань; 3) на іншу форму здобуття освіти. Місця, які ЗВО не використав таким чином повертаються державі. Частина з їх кількості може бути спрямована в інші ЗВО, якщо там не вистачило місць для студентів, що мають пільги певних категорій (не всі пільговики можуть отримати місце в такий спосіб). Місця, які були повернуті державі та не були спрямовані до інших ЗВО в цьому році не будуть заповнені взагалі.
Тарас
Тобто, якщо абітурієнт потрапив на бюджет, але подав оригінали в інший ЗВО, то його місце або перейде або до когось з пільговиків, або пропаде. В будь-якому випадку це місце не отримає абітурієнт, який був наступним за широким конкурсом на цю і якому не вистачило частки бала, щоб потрапити на бюджет. Хоча у випадку, якщо б перший абітурієнт замість того, щоб відмовлятися від бюджету взагалі не подавав сюди заяву, то бюджетне місце отримав би саме той абітурієнт, що був наступним за широким конкурсом. Тому для вступної кампанії загалом було б краще, щоб абітурієнти не подавали заяви з пріоритетами на ті спеціальності, де не хочуть навчатися навіть на бюджеті, щоб потім не довелось відмовлялися від бюджетних місць. Тоді виділені місця розподілилися би серед абітурієнтів з найкращими балами, які справді хочуть навчатися на цій спеціальності.
Коментувати
Гість
на бюджет потрапити реально. Просто потрібно правильно виставити пріоритети, є спеціальності на які з найвищим пріоритетом надається ще галузевий коефіцієнт. Дуже не розумію тих батьків, які не контролюють дітей в подачі е-заяв. Моя дитині того року вступила на бюджет. В їх гркпі були діти які відмоволися від місця в цьому вузі і пішли на контракт в інший. Питання - навіщо подавати документи туди де не збираєся вчитися? А дісно ті хто мріє про навчання там не може собі дозволити бо немає коштів. Бо місце закріплене за абітурієнтом, який нажаль відмовився. Шановні батьки, якщо ви маєте купу грошей, і ваша дитина ну дуже хоче навчатися тільки в найпристижнішому вузі, то надоумте її не подавати документи куди-небуть, не відбирайте держмісця в обдарованих і неплатоспроможних дітей.
мати
Для Гість: Молодець!!! Тільки прикро,шо це всі розуміють,але треба на...ти(((
татьяна
подскажите .можно претендовать на бюджетное место 1 курса мединститута после окончания мед училища
Коментувати