В. Бондаренко: ще раз про ЗНО у поточному році

Пропоную МОН прийняти обдумано-революційне рішення – не проводити ЗНО у цьому році

В. Бондаренко: ще раз про ЗНО у поточному році

Автор: Віктор Бондаренко, доктор філософських наук, професор, член-кореспондент НАПНУ.

У контексті нинішніх подій, пов’язаних із пандемією, звертають на себе увагу спроби МОН визначитися з проведенням у поточному році ЗНО. Учора прочитав, що ЗНО відбудеться з 25 червня по 17 липня 2020. З урахуванням того, що ці дати повинні будуть вписатися у загальний перебіг подій боротьби з коронавірусом і вже корегувалися, пропоную МОН прийняти обдумано-революційне рішення – не проводити ЗНО у цьому році. Таке рішення буде зрозумілим для усіх з відомих причин.

Окремо хочу наголосити, що я, насправді, обидвома руками за ЗНО, про що неодноразово заявляв публічно. Мене також не варто підозрювати у якихось закамуфльованих гріхах і намірах збагатитися, а також у лобіюванні чиїхось інтересів чи, прости Господи, дискредитувати УЦОЯО, разом з його досягненнями. Ні, і ще раз ні!

Я просто закликаю задуматися над людською аксіологією і правильною ієрархією наших цінностей. Як стверджується у 27 вірші другої глави Євангелія від Марка, субота створена для людини, а не людина для суботи! Світською мовою це означає, що випускники зразка 2020 року живуть не для того, щоб попри усі перепони здати ЗНО, а навпаки – ЗНО існує для з’ясування рівня знань, отриманих ними у школі.

Сесія ЗНО, як відомо, пов’язана з переміщенням великих мас людей. У нашому випадку це приблизно 360-370 тисяч учнів, значна кількість тих, хто забезпечуватиме цей процес – працівники УЦОЯО, вчителі, поліція, люди, які прибиратимуть приміщення шкіл та намагатимуться нагодувати та напоїти учасників цієї сесії. Загалом, гадаю, набереться до 500 тис. людей, які тричі підряд, покинувши свої сім’ї, змушені будуть їхати за визначеними адресами, піддаючи себе та оточуючих колосальному ризику. А ввечері, після величезної кількості контактів, будуть повертатися додому і спілкуватися із батьками, родичами, учителями, сусідами тощо. Загальну кількість людей, втягнутих у цю потенційно небезпечну справу, навіть важко порахувати. Їхня кількість буде вимірюватися мільйонами. А навіщо? Щоб країна, поповнившись новими хворими, мала б результати ЗНО.

Починаючи з 1 вересня 2019 року і до оголошення в країні карантину, школи працювали у звичайному режимі. Учителі приходили на роботу і оцінювали знання учнів як зазвичай, знаючи, що при їхньому вступі до ЗВО братимуться до уваги не шкільні оцінки, а бали ЗНО. Відтак логічно думати, що ніхто і нікому не намагався штучно завищити поточні оцінки, а відтак вони можуть з великою вірогідністю вважатися об’єктивними.

Об’єктивна оцінка знань і є метою ЗНО. Відтак шкільні оцінки, у силу нинішніх обставин, можуть дорівнювати балам ЗНО та служити підставою для зарахування до ВНЗ за тією ж моделлю, яку ми використовували за наявності результатів ЗНО. При цьому результати навчання в режимі онлайн можна і треба не брати до уваги, оскільки в різних місцях для цього були створені зовсім різні умови, та і вчителі, як відомо, «мали право на помилку».

Природно, що якість і принципи оцінювання знань шкільними вчителями і за технологією ЗНО можуть дещо відрізнятися, але загалом вони дадуть дуже схожу картину, а головне – відповідатимуть принципу об’єктивності оцінювання знань. При цьому слід було б без всяких застережень прийняти документи про «прострочені» ЗНО. Залишається подумати над тим, як провести творчі конкурси. Оскільки їх незміримо менше, ніж звичайних іспитів ЗНО, то їх можна було б провести, скажімо, онлайн або із особливими пересторогами у звичайний спосіб.

У такому разі ми не будемо піддавати ризику великі маси (в основному молодих) людей і гарантовано збережемо їхні життя, а не будемо уподібнюватись тим «сміливцям», які закликали іти до храмів на Великдень чи працювати в контакті з людьми, попри карантинні перестороги.

Влада уже зробила все, щоб люди масово хворіли і помирали – вивезла маски, залишила відкритими пролобійовані кимось торгові мережі, знищила урожай молодих овочів, натомість купувати їх деінде тощо. Найстрашніше, що при цьому хворіли і помирали люди. За таких обставин ми повинні розуміти, що у кожного є своя зона відповідальності.

У МОН це - проблема ЗНО, якою не можна нехтувати. Навіть за умови, якщо воно буде відмінено, і молоді люди гарантовано залишаться живими, вони потім «наздоженуть» свої знання під час навчання у ЗВО.

Мені здається, що саме так у найкращий спосіб могла б реалізуватися громадянська, професійна та батьківська позиція тих, хто покликаний приймати відповідальні рішення не лише за штатних обставин, але і в лиху годину засилля пандемії коронавірусу.

Освіта.ua
14.05.2020

Популярні блоги
Віра Коткова: враження від навчання у 5 класі НУШ Враження батьків від цьогорічного навчання дитини у 5 класі Нової української школи
І. Лікарчук: що насправді цікавить учителів і директорів Про що педагоги хотіли би прочитати в листах і наказах напередодні 2023/24 навчального року
О. Мірошниченко: батьки не вороги освітянам Для батьків проблеми освітньої системи не є найголовнішою справою у житті
В. Онацький: які предмети зникнуть з розкладу шкіл? Кожен намагається знайти рецепт лікування освіти, хоча до школи мав дотик, лише будучи школярем
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Світлана
Ні в якому разі не відміняти, скориставшись ситуацією! Бо це буде перший крок до знищення єдиної вдалої реформи. І не за здоров’я дітей ви дбаєте, а шукаєте можливість обійти вимоги і пристроїти своїх дітей на ті факультети, де високий поріг. Хочеться повернути "змагання гаманців" ?
учитель
Відмінити ДПА в 11 класі! Видати атестати з річними оцінками і завершити навчальний рік! Тим, хто не планує вступати до ВНЗ - ЗНО не потрібне. ЗНО - особиста справа абітурієнта і його батьків. Для чого заганяти туди усіх з ризиком для життя??? Заміж виходити, іти на роботу, вчитись за кордоном можна і без ЗНО. Тоді і інструкторів треба буде менше, і місця в аудиторіях стане більше... Багато батьків не пустять туди своїх дітей, а де взяти таку кількість інструкторів у цьому році... Міністерство своїм рішенням забиває цвях в домовину ЗНО! Шкода, ідея була хороша...
Віктор (викладач-мовник)
Доброго дня всім. Не полінувався і перечитав всі дописи. Як і завжди, думки поділилися. Моя думка: все ж таки ЗНО відмінити. Або залишити для тих, хто бажає стати студентом ВНЗ. Або у ВНЗ приймати всіх бажаючих, а на першому курсі (або півріччі) навантаження посилити. Хто буде мати знання і витримає навантаження - залишиться вчитися; хто ні - піде шукати інше місце. І таке питання щодо того, що діти готуються до ЗНО. То вони готуються, щоб здати ЗНО? (І, можливо, у майбутньому забудити, що готували) Чи для того, щоб знати матеріал? (І користуватися їм майбутньому у житті). І взагалі, на мою думку, слід подумати про те, чи всім потрібне ЗНО? У мене є студенти, які прийшли зі школи і не можуть відрізнити іменника від дієслова. Зате мають "золоті руки": вміють, як то кажуть, двигун автівки із заплющеними очима розібрати і зібрати. Так, вони повинні бути грамотні. Але чи їм у житті пригодиться знати, до якої групи - твердої, м’якої чи мішаної - належать іменники (наприклад). А якщо колись і виникне потреба, то є самоосвіта. Буде потреба, бажання - вивчить. Що скажете, шановні? (Вибачте, може десь описку знайдете...)
Val
Пояса уже затянули?_
Арт
Клоунада, роздули из гриппа чуму... Никакой отмены ЗНО, статистику смотрите, а боитесь сидите дома, я думаю военкомату пофиг вирус или нет)
Людмила
Підтримую. У мене донька випускниця. Вона готується і на курсах і сама. Нам, як батькам не шкода жодної витраченої гривні на ці курси, оскільки вони були вкладені в ії знання. ЗНО - це зайві ризики для здоров’я дітей.
ЯНА
Логічно було б тим, хто не планує вступати до ВИШів запропонувати не зкладати ЗНО, а ватестат виставити оцінки річні. Таким чино зменшити кількість тих, хто тестуватиметься та виборюватиме право навчатись за рахунок державного бюджету. А творчі конкурсні завдання для вступу - це відчинені двері для корупції.
Єлизавета
А як же учні, які цілий рік наполегливо готувалиися до ЗНО, які доклали чимало зусиль для того, щоб успішно його скласти? Хіба це справедливо по відношенню до їхньої праці? Невже витрачені кошти, прикладні зусилля, а для декого навіть зруйноване здоров’я зведуться нанівець?
Марта
Ідіть всі далеко. Діти готуються! Для них відміна-страшний стрес! Не треба цього робити. Не лякайте людей. ЗНО дасть можливість сильним учням вступити на бюджет!
Вчитель
Дуже раціональне рішення на даний момент. Життя дітей понад усе. Один раз виключення можна зробити. А гроші, які зекономили направити на боротьбу з епідемією.
Учениця
Яка ще відміна ЗНО? Я готуюсь до нього більше ніж 1,5 року. Я не збираюся ще рік чекати
Realistka
osvita.ua, ви ж серйозний сайт. Що ви постите? Альтернатива ЗНО немає. Це єдиний спосіб вступу без корупції! Доки вже можна виснажувати дітей? Відтермінували і все. Наказ міністерства освіти. Кожен нехай свою думку , тим більше некомпетентну тримає при собі або пише в групі типу "Батьки sos".
Олександр
Для Realistka: а ось щодо вашої компетентності є великі сумніви. Кримінальна відповідальність за "инакомыслие" скасована ще в 1989 році. А з прийняттям КОНСТИТУЦІЇ УКРАЇНИ у нас "Кожному гарантується право на свободу думки і слова, на вільне вираження своїх поглядів і переконань" (стаття 34). Ну, і як бонус в процесі лікбезу. Зверніть увагу на ще одну статтю (3) Основного закону - Людина, її життя і здоров’я, ... безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.
Світлана
Для Олександр: і щодо вашої адекватності теж є сумніви. Це ви на ту статтю посилаєтесь, яку ігнорує повсякчас наша молода влада? ТО листа напишіть в ОП. А, я забула, вчитель попри все має бути з німбом і пукати трояндами .Отримайте бонус в процесі лікбезу - зверніть увану на припустимість такого хамоватого тону у спілкуванні з колегами. Але "бикування" теж нині у тренді..
Коментувати
Світлана
Ринкам , ресторанам,кафе і т.п працювати можна, ЗНО -ні. А як ті, хто готувався, хто витратив на підготовку n.. кількість грошей. З нового року все по-новому? Ви знущаєтеся?
Олександр
Для Світлана: а Вас в ресторани примушують ходити? Ні!!! А на ЗНО примушують, як учнів, так і вчителів. Відчуваєте різницю. Ніхто б і слова не сказав, якби ЗНО було б правом, яким можна скористатися, а можна відмовитись.
Коментувати
Антон
Многим ВУЗам ЗНО как кость в горле, мешает вернуться в сладкие времена вступительных экзаменов. Поэтому и находят всякую аргументацию, чтобы дискредитировать ЗНО и вернуть все назад. ЗНО нельзя отменять. Да, в нем есть ряд недостатков, над которыми надо работать, но отменять нельзя. Любой ребенок может заразиться вирусной инфекцией, просто зайдя в какой-то магазин. И не нужно провоцировать панику, не нужно преувеличивать опасность. При строгом соблюдении соответствующих правил можно спокойно провести ЗНО.
Олександр
Для Антон: щодо суворого дотримання відповідних правил згоден. У Постановах головного санітарного лікаря України щодо роботи в ПРИМІЩЕННЯХ є такі показники: не більше однієї особи на 10 квадратних метрів площі та не менше ніж 1,5 -2 метри між клієнтами. Здебільшого площа класної кімнати в школах становить близько 50 квадратних метрів, а подекуди й менше. Виходить, щоб дотриматись тимчасових (в період карантину) санітарних вимог в одному класі має бути не більше 5 осіб, включно з інструкторами. Проводьте !!!
Мама
Один год без ЗНО можно пережить.
Тато
Для дітей ледарів- так, для тих хто готується-це ТРАГЕДІЯ
Коментувати
гость
Дякую, громадянин В. Бондаренко за слушну і розумну пропозицію. Дякую за хвилювання і побоювання того, що може відбутися з нами всіма. Дуже гарну аргументацію даєте, тільки хто з розумних людей Вас почує, якщо багато з них ще не розуміє ту загрозу, яка склалася. Може тоді і справді, якщо раніше від потрібних для цього сроків будуть проводити такі досить масові заходи втілиться передбачення від прорицателів щодо нашого майбутнього.
Левченко Максим Григорович
Атестату не довіряємо, бо школа корумпована... А навіщо тоді така школа. Закрити всі школи. Знищити освіту.... Розігнати вчителів... Що абсурдно звучить? Так! Це не правда ,скажите Ви. Добре. То чого тоді не зробити вступ до вузів без зно/дпа на основі оцінок із школи?
Вчитель
Для Левченко Максим Григорович: Тому що Україна-правова, соціальна, демократична держава за конституцією)))
Коментувати
Вавай
ЗНО це та межа, яка відділяє корумповані ВНЗ від середньої освіти. Якщо тепер відміняють ЗНО, то всі дружно можуть нести гроші викладачам, які входитимуть в комісію , що прийматиме абітурієнтів. На цьому етапу головну роль відіграватиме широка кишеня а на знання. Але ок. Якщо батьки так бояться за здоров’я свого чада то хай воно пропустить цей рік навчання. Багато чиновників вже заявляли, що наступний навчальний рік буде проводитись в складних умовах, так поширення коронавірусу можливо і не вдасться зупинити за 1-2 роки. Якшо батьки боятимуться за своє чадо то хай і у ВНЗ не вступає. Для чого наражати дитину на небезпеку? (Хоча я думаю тут справа в іншому. Дехто з батьків зрозумів, що прос***ли час виховання чи нагляду за навчанням дитини і тепер не мають надії на здачу ЗНО. Потрібно шукати інші шляхи. Легше заплатити якомусь декану ніж визнати свої прорахунки у вихованні)
Наталія
Для Вавай: кого як влаштовує.
Коментувати
Соня
Їхні діти вже на відмінно здали ЗНО . А наші хай гризуть цю дибільну програму .
Наталія
Для чого вже писати ці нікому не потрібні статті. МОН крім себе нікого не чує. Потрібно лише відмити гроші, а на думки простих людей їм байдуже. І на рахунок корупції: сертифікат за певну таксу також купляється - це всі знають і тому ЗНО 2020 не відмінябть. ДУЖЕ ДЯКУЄМО НАШІЙ ВЛАДІ ЗА ДОПОМОГУ У ПІКЛУВАНЕІ ПРО НАШИХ Дітей!!!!
Дмитро
Для Наталія: Сертифікат без результаті, але до нього прикріплені вони. Видається якийсь листочок в кабінетах із результати, але там є код і спеціальні символи, а також дані для входу, завдяки чому можуть перевірити на пвдробкку, але поліція лише раз у 2016 році зробили це. ЗНО потрібне, але потребує удосконалення.
Наталія
І я саме про це, що нічого нікому не потрібно. А на контракт берут усіх.
Дмитро
Пані Наталіє, на контракт повинні брати за конкурсом, але туь хто швидше відннсе.
Коментувати
Таня
Шановна пані ЗНО в нас в країні теж нечесне, його теж купують ті хто має доступ. А діти руйнують психіку.
Дмитро
Для Таня: Купити саме ЗНО і відповіді не можна, а результати - так. Хлєоча там є спеціальний код і символи, завдяки яким можна перевірити на підробку, а цим поліція має займатись. Що там каже Аваков? Скільки таких підпільних цехів накрили? За весь час існування ЗНО лише один і то в 2016 році. А їх є дуже багато. Тому ЗНО потрібне, але потребує нешайного вдосконалення.
Коментувати