Osvita.ua Освіта за кордоном Вища освіта Рейтинги університетів світу Сюрпризи Шанхайського рейтингу 2013 року
Сюрпризи Шанхайського рейтингу 2013 року

Швейцарія - перша країна континентальної Європи, представлена в 20-ці найсильніших

Сюрпризи Шанхайського рейтингу 2013 року

Опублікований у серпні 2013 року Академічний рейтинг університетів світу (ARWU) показав лідируючі позиції освітніх установ Сполучених Штатів: 17 університетів з 20-ти кращих мають «американську прописку». Всього ж з 500 позицій рейтингу американським університетам належать 149 місць (на 1 менше, ніж у минулорічному «шанхайському списку»).

Деякі навчальні заклади посунулися на кілька позицій та помінялися місцями, не виходячи з 20-ки. І лише Токійський університет поступився своїм місцем Швейцарській вищій технічній школі Цюріха.

Згідно з рейтингом, Швейцарія – перша країна континентальної Європи, представлена в 20-ці найсильніших за весь час складання ARWU.

У рік ювілею Шанхайського рейтингу (у 2013 йому виповнилося 10 років) Китай розмістився на другому місці в загальному заліку, повторивши минулорічний успіх. 42 позиції з 500 належать університетам Піднебесної (7 університетів входять до ТОП-200).

     

Вперше цього року Німеччина обігнала Велику Британію за кількістю університетів, представлених у загальному рейтингу, але в ТОП-100 з них потрапили всього 4 ВНЗ. «Британців» у першій сотні - 9, два з них входять до двадцятки кращих. Всього в рейтингу цього року представлено 37 британських навчальних закладів, що на 1 менше, ніж було в 2012 році.

Канадські навчальні заклади розширили присутність ще на 1 університет, тепер представників «кленового листа» у Шанхайському рейтингу - 23 (четверо з яких увійшли до ТОП-100).

Франція зберегла 20 місць в рейтингу цього року (у першу сотню увійшли 4 університети), Японія поступилася одним місцем, залишивши за собою 20 позицій (у ТОП-100 три університети з Японії). Австралія та Італія отримали по 19 місць у загальному заліку (один представник Апеннін вибув з рейтингу) . По одному представнику втратили Нідерланди (залишилося 12 університетів) та Іспанія (10 місць).

Збільшили кількість представників такі країни як Саудівська Аравія (із загальним «рахунком» в 4 одиниці), Ізраїль (7), Південна Корея (11), Португалія (4).

Шанхайський рейтинг за кількістю представників від регіону:

1 місце - Європа (202 університети);

2 місце - Америка (182 представника);

3 місце - Азіатсько-тихоокеанський регіон (112 ВНЗ);

4 місце - Африка (4 навчальних заклади).

Гарвард знову на вершині

Лідером нинішнього року знову став Гарвардський університет, відразу за ним розташувався Стенфорд. Далі в ТОП-5 позиції розподілилися таким чином: 3 місце зайняв Каліфорнійський університет (Берклі), що обійшов в цьому році Массачусетський технологічний інститут (МТІ), замкнув «чудову п'ятірку» Кембриджський університет.

У десятку увійшли Каліфорнійський технологічний інститут, Прінстон, Колумбійський університет, Університет Чикаго і Оксфорд.

Університет П'єра і Марії Кюрі у Франції обійшов у рейтингу Парі-Сьюд, показавши другий результат у континентальній Європі (37 місце в Шанхайському рейтингу).

Лідери в азіатсько-тихоокеанському регіоні - Токійський і Кіотський університети (Японія) та Університет Мельбурна (Австралія) з 21, 26 і 56 місцями відповідно.

Дебютував у сотні кращих Університет Гронінгена (92 позиція рейтингу). Всього ж в рейтингу 11 новачків, серед яких Науково-технологічний університет імені короля Абдалли (Саудівська Аравія), Коїмбрський університет (Португалія),Корейський католицький університет.

Галузеве і предметне ранжування

Центр університетів світового класу виділив також у Шанхайському рейтингу кращі навчальні заклади в окремих предметних областях:

 • Природничі науки і математика: Гарвард, Берклі, Каліфорнійський технологічний інститут (КТІ, Калтех), Прінстон і Кембридж;
 • Інженерно-технічні дисципліни і інформатика: Массачусетський технологічний інститут (МТІ), Стенфорд, Берклі, Техаський університет, кампус Іллінойського університету в Урбана-Шампейн;
 • Сільськогосподарський напрям: Гарвард, Кембридж, МТІ, Каліфорнійський університет у Сан-Франциско і Вашингтонський університет в Сіетлі;
 • Медицина та фармакологія: Гарвард, Каліфорнійський університет у Сан -Франциско, Вашингтонський університет (Сіетл); Університет Джонса Хопкінса та Колумбійський університет Нью- Йорка;
 • Суспільні науки: Гарвард, Чиказький університет, Стенфорд, Колумбійський університет, Берклі.

Перші рядки в предметному (вузькоспеціалізованому) рейтингу посіли:

 • Математика : Прінстон, Гарвард, Берклі, Кембридж, Університет П'єра і Марії Кюрі;
 • Фізика: Гарвард, МТІ, Берклі, Калтех, Прінстон;
 • Хімія: Гарвард, Берклі, Стенфорд, Кембридж, Швейцарська вища технічна школа Цюріха;
 • Інформатика: Стенфорд, МТІ, Берклі, Прінстон, Гарвард;
 • Економіка і бізнес: Гарвард, Чиказький університет, МТІ, Стенфорд і Берклі.

Методологія визначення рейтингу

Центр університетів світового класу щорічно оцінює 1200 навчальних закладів з усіх куточків планети і тільки 500 найкращих потрапляють до Шанхайського рейтингу.

Для ранжирування навчальних закладів у рейтингу використовуються 6 об'єктивних індикаторів з різною «питомою вагою»:

 • кількість випускників - лауреатів Нобелівської і Філдсовської премій (10%);
 • число викладачів - лауреатів вищезазначених премій (20%);
 • кількість посилань на наукові роботи (індекс публікацій в базах Science Citation Index - Expanded (SCIE) і Social Sciences Citation Index (SSCI)) (20%);
 • кількість статей, опублікованих журналами «Nature» або «Science» (20%);
 • «Цитованість» наукових статей (індекс цитування, ІЦ) - розширений ІЦ та ІЦ в галузі суспільних наук (20%);
 • ефективність наукової роботи на одиницю викладацького складу (10%).

Рейтинг складається Шанхайським університетом Цзяо Тун. Один раз на два роки Центр університетів світового класу при університеті Цзяо Тун проводить «Міжнародну конференцію університетів світового класу». Вперше захід проходив у 2005 році. П'ята конференція відбудеться з 3 по 6 жовтня 2013 року в Шанхаї.

Освіта.ua
26.09.2013

Провідні компанії та навчальні заклади Пропозиції здобуття освіти від провідних навчальних закладів України та закордону. Тільки найкращі вищі навчальні заклади, компанії, освітні курси, школи, агенції.

Щоб отримувати всі публікації
від сайту «Osvita.ua»
у Facebook — натисніть «Подобається»

Osvita.ua

Дякую,
не показуйте мені це!