Сюрпризи Шанхайського рейтингу 2013 року

Швейцарія - перша країна континентальної Європи, представлена в 20-ці найсильніших

Сюрпризи Шанхайського рейтингу 2013 року

Опублікований у серпні 2013 року Академічний рейтинг університетів світу (ARWU) показав лідируючі позиції освітніх установ Сполучених Штатів: 17 університетів з 20-ти кращих мають «американську прописку». Всього ж з 500 позицій рейтингу американським університетам належать 149 місць (на 1 менше, ніж у минулорічному «шанхайському списку»).

Деякі навчальні заклади посунулися на кілька позицій та помінялися місцями, не виходячи з 20-ки. І лише Токійський університет поступився своїм місцем Швейцарській вищій технічній школі Цюріха.

Згідно з рейтингом, Швейцарія – перша країна континентальної Європи, представлена в 20-ці найсильніших за весь час складання ARWU.

У рік ювілею Шанхайського рейтингу (у 2013 йому виповнилося 10 років) Китай розмістився на другому місці в загальному заліку, повторивши минулорічний успіх. 42 позиції з 500 належать університетам Піднебесної (7 університетів входять до ТОП-200).

     

Вперше цього року Німеччина обігнала Велику Британію за кількістю університетів, представлених у загальному рейтингу, але в ТОП-100 з них потрапили всього 4 ВНЗ. «Британців» у першій сотні - 9, два з них входять до двадцятки кращих. Всього в рейтингу цього року представлено 37 британських навчальних закладів, що на 1 менше, ніж було в 2012 році.

Канадські навчальні заклади розширили присутність ще на 1 університет, тепер представників «кленового листа» у Шанхайському рейтингу - 23 (четверо з яких увійшли до ТОП-100).

Франція зберегла 20 місць в рейтингу цього року (у першу сотню увійшли 4 університети), Японія поступилася одним місцем, залишивши за собою 20 позицій (у ТОП-100 три університети з Японії). Австралія та Італія отримали по 19 місць у загальному заліку (один представник Апеннін вибув з рейтингу) . По одному представнику втратили Нідерланди (залишилося 12 університетів) та Іспанія (10 місць).

Збільшили кількість представників такі країни як Саудівська Аравія (із загальним «рахунком» в 4 одиниці), Ізраїль (7), Південна Корея (11), Португалія (4).

Шанхайський рейтинг за кількістю представників від регіону:

1 місце - Європа (202 університети);

2 місце - Америка (182 представника);

3 місце - Азіатсько-тихоокеанський регіон (112 ВНЗ);

4 місце - Африка (4 навчальних заклади).

Гарвард знову на вершині

Лідером нинішнього року знову став Гарвардський університет, відразу за ним розташувався Стенфорд. Далі в ТОП-5 позиції розподілилися таким чином: 3 місце зайняв Каліфорнійський університет (Берклі), що обійшов в цьому році Массачусетський технологічний інститут (МТІ), замкнув «чудову п'ятірку» Кембриджський університет.

У десятку увійшли Каліфорнійський технологічний інститут, Прінстон, Колумбійський університет, Університет Чикаго і Оксфорд.

Університет П'єра і Марії Кюрі у Франції обійшов у рейтингу Парі-Сьюд, показавши другий результат у континентальній Європі (37 місце в Шанхайському рейтингу).

Лідери в азіатсько-тихоокеанському регіоні - Токійський і Кіотський університети (Японія) та Університет Мельбурна (Австралія) з 21, 26 і 56 місцями відповідно.

Дебютував у сотні кращих Університет Гронінгена (92 позиція рейтингу). Всього ж в рейтингу 11 новачків, серед яких Науково-технологічний університет імені короля Абдалли (Саудівська Аравія), Коїмбрський університет (Португалія),Корейський католицький університет.

Галузеве і предметне ранжування

Центр університетів світового класу виділив також у Шанхайському рейтингу кращі навчальні заклади в окремих предметних областях:

 • Природничі науки і математика: Гарвард, Берклі, Каліфорнійський технологічний інститут (КТІ, Калтех), Прінстон і Кембридж;
 • Інженерно-технічні дисципліни і інформатика: Массачусетський технологічний інститут (МТІ), Стенфорд, Берклі, Техаський університет, кампус Іллінойського університету в Урбана-Шампейн;
 • Сільськогосподарський напрям: Гарвард, Кембридж, МТІ, Каліфорнійський університет у Сан-Франциско і Вашингтонський університет в Сіетлі;
 • Медицина та фармакологія: Гарвард, Каліфорнійський університет у Сан -Франциско, Вашингтонський університет (Сіетл); Університет Джонса Хопкінса та Колумбійський університет Нью- Йорка;
 • Суспільні науки: Гарвард, Чиказький університет, Стенфорд, Колумбійський університет, Берклі.

Перші рядки в предметному (вузькоспеціалізованому) рейтингу посіли:

 • Математика : Прінстон, Гарвард, Берклі, Кембридж, Університет П'єра і Марії Кюрі;
 • Фізика: Гарвард, МТІ, Берклі, Калтех, Прінстон;
 • Хімія: Гарвард, Берклі, Стенфорд, Кембридж, Швейцарська вища технічна школа Цюріха;
 • Інформатика: Стенфорд, МТІ, Берклі, Прінстон, Гарвард;
 • Економіка і бізнес: Гарвард, Чиказький університет, МТІ, Стенфорд і Берклі.

Методологія визначення рейтингу

Центр університетів світового класу щорічно оцінює 1200 навчальних закладів з усіх куточків планети і тільки 500 найкращих потрапляють до Шанхайського рейтингу.

Для ранжирування навчальних закладів у рейтингу використовуються 6 об'єктивних індикаторів з різною «питомою вагою»:

 • кількість випускників - лауреатів Нобелівської і Філдсовської премій (10%);
 • число викладачів - лауреатів вищезазначених премій (20%);
 • кількість посилань на наукові роботи (індекс публікацій в базах Science Citation Index - Expanded (SCIE) і Social Sciences Citation Index (SSCI)) (20%);
 • кількість статей, опублікованих журналами «Nature» або «Science» (20%);
 • «Цитованість» наукових статей (індекс цитування, ІЦ) - розширений ІЦ та ІЦ в галузі суспільних наук (20%);
 • ефективність наукової роботи на одиницю викладацького складу (10%).

Рейтинг складається Шанхайським університетом Цзяо Тун. Один раз на два роки Центр університетів світового класу при університеті Цзяо Тун проводить «Міжнародну конференцію університетів світового класу». Вперше захід проходив у 2005 році. П'ята конференція відбудеться з 3 по 6 жовтня 2013 року в Шанхаї.

Освіта.ua
26.09.2013