Фінансування стипендій-2017: позиція Мінфіну

Мінфін пропонує зменшити кількість отримувачів стипендій приблизно на чверть і при цьому підняти стипендії для решти майже вдвічі

Фінансування стипендій-2017: позиція Мінфіну

Заступник міністра фінансів Сергій Марченко спільно з міністром освіти і науки Лілією Гриневич під час зустрічі з профспілковими організаціями та студентськими активістами презентували зміни підходів до фінансування стипендій у 2017 році.

У Міністерстві фінансів наголошують, що в ході бюджетного процесу МОН та Мінфін активно обговорювали це питання в публічному просторі, залучали до діалогу експертів та широку громадськість і врешті-решт дійшли до спільного рішення -по-новому нараховувати стипендії з 1 січня 2017 року.

Зокрема, у фінансовому відомстві вважають, що має бути соціальна стипендія для студентів вищих навчальних закладів, яким необхідна матеріальна підтримка, і академічна стипендія для тих студентів, які показують високі результати у навчанні.

В чому суть?

Мінфін пропонує зменшити кількість отримувачів стипендій приблизно на чверть і при цьому підняти стипендії для решти майже вдвічі. Стипендіальний фонд в порівнянні з 2016 роком збільшено на 576 млн грн до 5,8 млрд грн. Більше того, ці кошти будуть використовуватись більш ефективно: на академічні стипендії у проекті бюджету-2017 передбачено 2,84 млрд грн, і вони будуть виплачуються за рейтингом успішності. Водночас, на соціальні стипендії на 2017 рік заплановано 2,98 млрд грн, і їх будуть отримувати лише ті, хто дійсно потребує державної підтримки.

Також обговорювався підхід, за яким 43% - отримуватимуть академічні стипендії за рейтинговою системою, а соціальну отримуватимуть 7%, тобто загалом 50% (зараз близько 75%). При цьому, сам розмір стипендії буде суттєво збільшено. Наприклад, відмінники у ВНЗ III-IV рівня акредитації отримуватимуть стипендію приблизно на 75% більше ніж зараз – 1600 грн, тобто на рівні прожиткового мінімуму.

Чому це важливо?

Під час обговорення заступник міністра фінансів Сергій Марченко наголосив, що в рамках бюджетної реформи Мінфін ініціював низку змін у фінансуванні освіти, які покликані стимулювати системну реформу всієї галузі.

"Наша мета – зробити освіту в Україні більш якісною. І реформування принципів стипендіального забезпечення є частиною комплексної реформи освіти. Тепер стипендії отримають лише найуспішніші студенти та соціально незахищені. Визначати власників академічних стипендій будуть за рейтингом, який формуватиме ВНЗ", - наголосив заступник міністра.

На зустрічі також піднімалось питання можливості виплат стипендій студентам-контрактникам, які мають високий рейтинг успішності. Наразі Мінфін та Міносвіти ще в процесі обговорення цього нововведення.

Що далі?

"Зараз важливо, щоб Верховна Рада підтримала всі розроблені ініціативи та вчасно прийняла бюджет на наступний рік, бо без цього документу нові правила діяти не почнуть", - зазначив Сергій Марченко.

Мінфін виступає за закріплення академічних стипендій для 40% студентів у 2017 році з поступовим наближенням до європейських показників у 15% та відповідним збільшенням самої суми стипендій до 2020 року.

Освіта.ua
30.11.2016

Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
ІРЕНА
підкажіть, як будуть фінансуватись соціальні стипендії студентам комунальних вищих навчальних закладів, якщо даний навчальний заклад фінансується з обласного бюджету, а розміщений на території такого-то району. Хто повинен приймати документи районне управління соціального захисту населення чи міське управління соціального захисту населення облдержадміністрації?
Дарья
Добрый день, подскажите пожалуйста, я молодая мама, учусь на втором курсе в колледже,начиная с 2015 и заканчивая 2016 год, я получала стипендию так как у меня маленький ребёнок, сейчас вроде говорят что мне отменили стипендию! Правда это или нет?? Спасибо
Марина
Першість в рейтингу проплачена - це перевірено. Цій державі не потрібні розумні, наполегливі, чесні...
Macarena
Теперь стипендию получит тот, кто больше заплатит преподавателю. Долой коррупцию! Да здравствует коррупция!
Анжела
Хто придумав цей закон, я не знаю! Але недолугість автора разом із законом очевидні. Наприклад, мій студент навчається на інязі. Вчитися складно, але потрібно, інакше мови не вивчиш. Викладачі гарні, але вимогливі, заробити четвірку в них не так-то й просто, а тим паче п"ятірку. Доводиться дуже старатися, щоб добре скласти сесію і вийти на стипендію. На днях здав іспити: чотири "четвірки", одна "п"ятірка". Маю сумніви, що з такими балами тепер він отримає стипендію, хоча знаю, що старався. А ще більше турбуюсь про те, що втративши мотивацію, втратить бажання добре вчитись. Піде шляхом пошуку коштів - прощавай навчання. І таких студентів, як мій, буде багато. Отже, всі мої багаторічні переконання, що вчитись все ж таки потрібно, кабмін разом з депутатами перекреслили за кілька місяців і довели, що навчання - не головне!
той же Вася
Для Анжела: придумали ті - кому він вигідний. я наприклад не розумію і проти виплат "соціальних стипендій" з фонду стипендій. соціальні має виплачувати не МОНУ а інше міністерство. а так получається - переклали на МОНУ соц виплати, а інших (можливо Вашого сина а також інших які позитивно здали сесію) позбавили всі потирають руки, які нічого не крали, що досягли успіхів і зробили прогрес.
Коментувати
юля
Що роблять профспілки та студентські активісти???? Чому допустили , що прийняли таке фінансування стипендій на 2017)))))))))))) ганьба/////////////////
Наташа
Я считаю, что стипендия должна быть только академической. Хочешь получать стипендию - старайся хорошо учиться. Но коль уже ввели социальную стипендию и не спросили нашего мнения, то мне очень интересно почему в ПТУ социальную стипендию получают инвалиды, а в высших учебных заведениях - нет. У меня дочка инвалид 1 группы, передвигается на инвалидной коляске, учится в Могилянке, таких студентов-колясочников на всю Могилянку всего 2. Каждый день нам приходится на коляске добираться два часа до универа, потом каждую пару мне приходится переносить ее с коляской, т.к. ничего не приспособлено, она ездит каждый день в температурой, сильной головной болью, т.к. в голове стоит шунт и при этом старается и учится хорошо, правда теперь на академическую стипендию наверно уже не дотянет. Но на самом то деле возможности у нее меньше, чем у здоровых стедентов, да и у меня сил и здоровья переносить ее по лесницам каждый день становится с каждым днем все меньше. А я сней одна и нам никто не помогает...
Ірина
Тільки вищих закладів це стосується чи колледжів також ?
Чайка Лариса
Для Ірина: коледжі відносяться поки що до вищої освіти, тому у коледжах також відмінено соціальну стипендію інвалідам та малозабезпеченим
Коментувати
студентка
ще більша корупція буде в універах, бо студенти будуть платити за сесію щоб мати кращі оцінки, хай би у Мінфіні скоротили собі зарплати тоді б вистачила на всіх студентів.
Курочка
Не переживай, минфины, рады и прочее, и прочее. Мы вам такой "майдан" устроим, что ваши кортежи все полетят к черту вместе с вашим седлом в депутатстве. Вы допринимаетесь этих законов до такой степени, что народ не выдержит и просто - напросто выйдет с оружием в руках. Как можно быть настолько бесчеловечными..
дружбан
бідні студенти, хто має можливість і так добре жити буде жити краще, не у всіх знайдуться кошти заплатити за стипендію( екзамени), рейтинг успішності - це рейтинг блатних, тому що оцінка це не завжди оцінка знань, а здельшого гаманця батьків, звязків і т.д.Тримайтеся, гуртуйтеся ви йдете до "європейських цінностей"
Валентина
так вони ж взагалі планують, читайте . Мінфін виступає за закріплення академічних стипендій для 40% студентів у 2017 році з поступовим наближенням до європейських показників у 15% та відповідним збільшенням самої суми стипендій до 2020 року. Так в Європі батькі студентів гарну зарплатню одержують та й розклад такий , що й студенти підробляють. При цьому не відриваються від навчання. Бо кожен собі складає графік занять. А наша влада все собі краде.
Мама студента
Цікаво, а якщо в якомусь ВУЗі не набереться 7% пільговиків, які повинні отримувати соціальні стипендії (та і за якими критеріями їх будуть визначати?), то тоді куди підуть ці гроші, повернуться в бюджет чи їх віддадуть на додаткові академічні стипендії? Чомусь мені здається, що різко побільшає кількість липових інвалідів та малозабезпечених.
накипевший студент
та блин что не ясно, что это якобы повышение фонда для стипендий сделано для того, чтобы депутатам нашим бедным проще было денежки отмыть. Они же еле-еле тянут. Вон за квартирку маленькую заплатить не на что. Очень сомневаюсь, что ВСЕ эти деньги, выделенные для стипендий, дойдут до студентов. Про то, что многих посрезают с такими вот нововведениями - я промолчу. На одни пятерки не каждый может учиться, а деньги нужны сейчас многим. Даже эти 800 грн. Зато какому-то дауну будут платить социальну стипендию. Браво. Занавес.
Правда
Социальные стипендии - бред. Мало того, что они поступают на бюджет по льготе, а не по уму. Теперь ещё и стипендии будут получать за свои тройки. Социальным должно быть пособие, а не стипендия.
Олеся
Така ідея не для України. Студенти - дорослі люди, які позбавлені засобів для проживання. Їм теж потрібні гроші, щоб оплатити житло, їсти, їздити, одягатись, навчатись. Якщо підуть для цього працювати, то знижується якість навчання і знань, якщо обирають вчитися - то за які гроші жити? Батьківські? А більша частина батьків - малозабезпечені. Тому соціальних степендій треба закласти більше.
Anna
Для Олеся: большинство студентов сейчас работают ибо за 800 грн не проживешь. Должны повышать академические стипендии ( убирая социальные и уменьшая количество стипендиатов) чтобы те кто все таки выбрали учиться могли на стипендию прожить. А социальные стипендии это вообще абсурд который нужно отменять
Слава
А ви думаєте за що будуть жити оті студенти????? Щоб вчитися на відмінно - то треба не тільки матеріал знати! А ще й попасти під хороший настрій старих маразматиків, котрі на лекціях не матеріал подають, а розповідають про серіали і підняття вчительських зарплат. А працювати і вчитися на відмінно-- то покажіть як це можливо: коли з 8.00 до 15.00 пари, а потім шукати матеріал, щоб заробити бали. А Даценту на степендію треба гроші виділити.
Anna
Для Слава: а те студенты которые не могут норм учиться пусть касирами и гружчиками идут работать. Не всем быть экономистами и программистами
Коментувати
Anna
Обратите внимание что соц стипендию будут получать лишь 7% студентов что достаточно немного. Хотя в целом я с вами согласна, стипендия должна быть только академической
Дацент
Як показує досвід з субсидіями Так і буде. Степендію треба платитти за навчання. Ніщо не мішає бідному студанту вчитись на відмінно.
????????????
А чи не вийде так, що соціальну стипендію незаконно отримуватимуть студенти-трійочники, батьки яких працюють нелегально чи отримують зарплату в конвертах? У той же час половину тих, які справді вчаться, стипендії позбавлять. Можливо, тоді в міністерствах фінансів та освіти теж половину працівників перевести на роботу на громадських засадах??? Адже, судячи з проблем, які, наприклад, виникають із запезпеченням учнів підручниками, не всі успішно справляються зі своїми обов"язками.