Італійська партійно-політична система в 90-і роки

Політична система Італії створювалася в країні після її об'єднання в 1861 р. і протягом своєї історії пережила значні перетворення. Особливу увагу дослідників завжди привертали перехід від щодо демократичної ліберальної системи до фашизму в 20-і роки XX в., а потім вихід країни з фашистського режиму і формування повоєнної демократичної системи

Механізми повоєнної італійської демократії були створені на основі прийнятої в 1947 р. конституції, що діяли, хоча і не занадто надійно, але усе ж при зберіганні відносної стабільності політичної системи, вони піддалися в останні роки перегляду. Почалися перетворення. Політологи стверджували, що в країні розвивається процес переходу від Перший до Другої республіки.

Інтерес спеціалістів, що присвячували свої праці історії і сучасного стана італійського політичного життя, так називаної італійської аномалії (аномалії в порівнянні з іншими західними країнами) повоєнного періоду, залучали насамперед дві партії, що визначали протягом довгого часу ситуацію в країні -християнсько-демократична партія (ХДП) і Італійська комуністична партія (ІКП).

Соціалісти, що грали роль третьої сили, з’являлися набагато рідше у фокусі уваги. Ще менше уваги приділялося іншим партіям, що постійно проводили своїх представників у парламент до початку 90-х років. Деяке місце в дослідженнях займало Італійське соціальне прямування, що рахувалося продовжувачем фашистської традиції в повоєнному італійському політичному житті і що займало, як правило, четверте місце на загальнонаціональних парламентських виборах після трьох вищезгаданих партій. Такі ж партії, як Італійська ліберальна партія (ІЛП), Італійська республіканська партія (ІРП), Італійська соціал-демократична партія (ІСДП) і інші малі партії, цікавили дослідників лише як суб'єкти для утворення правлячих коаліцій під егідою ХДП, що зберігала верховну владу в країні з кінця 40-х до початку 90-х років.

Початок 90-х років ознаменовано повною зміною декорацій на політичній сцені країни. Італійські комуністи, що встигнули реформувати свою партію і переглянути політичний курс, вийшли з цих іспиті, мабуть, із найменшими втратами серед усіх значних партій у країні. Християнські демократи утратили свої непохитні головні позиції в партійно-політичній системі. Криза, пережита третьої за значенням у старій партійній системі Італійською соціалістичною партією через те, що її лідери виявилися обвинувачені в корупції і розкраданнях, була настільки глибокою, що привела практично до її зникнення з політичної арени.

Треба сказати що не тільки ІСП, але і багато інших партій, що визначали політична особу країни протягом усього повоєнного періоду, загубили свої позиції. Так, що традиційно займали місце в центрі партійної системи такі партії, як ИСДП, ИРП і ИЛП у результаті виборів 1994 р. виявилися не подані в парламенті (нагадаю, що за підсумками виборів 1992 р. ИСДП мала 2,7% голосів, ИРП - 4,4%, ИЛП - 2,8% і відповідно до цього отримані парламентські місця).

Два гіганти, між якими головним чином і розверталася політична боротьба в повоєнне пятидесятиріччя - ХДП і ІКП, що набирали іноді разом до 2/3 голосів, на початку 90-х років також вступили в смугу потрясінь. ІКП перетворилася фактично в соціал-демократичну політичну силу. ХДП пережила розкол і загубила свої передові позиції (якщо вона ще в 1992 р., як завжди, була на першому місці, отримавши 29,7% голосів, то в 1994 р. Ті ,що вийшли з неї і подані в якості її спадкоємців на політичній арені Італійська народна партія (ИНП) і "Пакт Сеньі" зібрали відповідно 11,1% і 4,6% голосів). Як і у випадку з ИСП, багато значних керівників партії виявилися замішані в злочинах, знаходилися серед тих обвинувачуваних у корупції представників світу політики і бізнесу, що удалося виявити в ході введеної з 1992 р. з ініціативи миланського судді Дж. Ди Пьетро операції "Чисті руки". Такий "динозавр" італійської політики, як Дж. Андреотти був обвинувачений у зв'язках із босами мафії, що діяла на початку 90-х років особливо нагло, коючи вбивства високопоставлених чиновників італійської юстиції і політичних діячів.

ІКП, що була завжди головним конкурентом ИСП на лівому фланзі, на початку 90-х років пережила помітні переміни. Розпад Радянського Союзу, із керівництвом якого були тісно пов'язані протягом своєї історії італійські комуністи, змусив ІКП переглянути своє сутнісне існування. Партія провела процес ревізії ціннісних комуністичних установок до логічного кінця. Перетерпіла зміну назва партії, і визнанням її переорієнтування стало входження в Соціалістичний інтернаціонал. Партія прийняла назву Демократичної партії лівих сил (ДПЛС), а частина коммунистів-традиціоналістів, що відкололись від неї, заснувала нове об'єднання "Комуністичне відтворення" (КВ) "Rifondazione comunista". Єдина ІКП одержала на парламентських виборах 1987 р. 26,6% голосів, у 1992 р. ДПЛС набрала 16,1% і КВ - 5,6%, тоді як у 1994 р. ДПЛС - 20,4% і КВ - 6,0%, а на виборах 1996 р. ДПЛС - 21,1% і КВ -8,6%. Таким чином, комуністам у цілому в умовах, коли всі інші традиціоналістські партії позбавилися своїх позицій, удалося зберегти свій вплив приблизно на тому ж рівні, який був ними досягнутий у повоєнний період до 70-80-м років.

З зміною ІКП повалилася та систему підпірка скріплювала, що італійську партійно-політичну, у виді антикомунізму, якої довго користувалися ХДП, ИСП і інші урядові сили з тим, щоб залякати італійського виборця приводом комунізму і змусити голосувати за себе. Крах комуністичних режимів на Сході Європи, саме існування котрих також являв собою чинник, що викликає прагнення підтримати антикомуністичні сили в Італії як "прифронтовій державі" і тим самим стабільність сформованої після війни системи домінування ХДП і її монополії на владу, спричинив за собою і крах ХДП і створеного нею режиму." Так, внутрішні і зовнішні чинники і події призвели до настільки гострої кризи італійської держави, що заговорили про закінчення періоду Першої республіки і переходу до Другої республіки, контури якої ще формуються.

     

На політичну авансцену вийшли ті сили, що раніше були не занадто помітні або ж узагалі не існували - Італійське соціальне прямування (ИСД) - Національний альянс (НА). Ліга Півночі (ЛС) і, утворена відомим підприємцем, телемагнатом С. Берлускони, нова партія "Вперед, Італія!" (ВИ). ИСД - Національні праві сили, що завжди займала праві і вкрай праві позиції і що вважалась неофашистською, перейменувала себе в Національний альянс і домоглася помітних успіхів на останніх парламентських виборах (1992 р. - 5,4%, 1994 р. - 13,5%, 1996 р. - 15,7%).

Ліга Півночі, що з'явилася на політичній арені наприкінці 80-х років із гаслами федералізації країни, перегляду розподілу прибутків на користь більш розвитої Півночі і його подальшого дистанцювання від недорозвиненого Півдня країни, завойовувала усе більше симпатій виборців у північних областях, і якщо в 1987 р. "легісти" набрали усього - 0,5%, те на наступних загальнонаціональних виборах у 1992 р. - 8,6%. у 1994 р. - 8,4% і в 1996 р. - 10,1% голосів. Новостворене об'єднання «Вперед, Італія!» домоглося запаморочливого успіху на перших же для себе парламентських виборах (1992 р - 21 0%) що дозволило С. Берлускони зайняти посаду прем'єр-міністра, і практично утримало свої позиції і на наступних виборах 1996 р. (20,6%).

У цілому правоцентристське об'єднання "Вперед, Италия'"-Ліга Північно-Національний альянс спільно одержало на виборах 27 березня 1994 р. 42,8% голосів і, завдяки прийнятому незадовго до цього новому виборчому закону, 58,1% місць у Палаті депутатів італійського парламенту. Саме ці три політичні сили створили після виборів 1994 р. правлячу коаліцію, що характеризувалася як коаліція правих, і зайняли командні висоти в італійській політика.

Результати правління даних партій виявилися не занадто прийнятні для багатьох італійців. Через внутрішні сутички у коаліції (із її поспішили вийти представники ЛС, що вважали, що уряд ігнорує їхні вимоги і нові корупційні скандали, у які був втягнуто концерн Берлускони "Фінінвест", правий уряд 22 грудня 1994 р., проіснував 225 днів (нагадаю, що середній термін тривалості життя повоєнних кабінетів складає 315 днів), пішло у відставку. У січні 1995 р. новий уряд утворив Л. Дини, що був міністром казначейства при Берлускони. Кабінет Дини, розцінений як уряд технократів-спеціалістов, проіснував майже рік - до грудня 1995 р., коли саме напередодні чергового піврічного терміна головування Італії в Європейській спілці Дини оголосив про відставку.

Ситуація в країні якісно помінялася, коли праві виявилися після парламентських виборів квітня 1996 р. у меншості. Їхнім партіям - "Вперед, Італія!". Ліга Півночі, Національний альянс вдалося зберегти набрані на попередніх виборах відсотки голосів. Проте через роз'єднаність (Ліга Півночі відмовилася ввійти в коаліцію "Полюс", створену двома іншими її колишніми союзниками) і завдяки тому, що цього разу по правилах нового виборчого закону у виграші виявилися їхні супротивники, правим не вдалося завоювати більшості.

Перемога коаліції лівих сил на загальних виборах квітня 1996 р. знаменувала собою початок нового етапу розвитку партійно-політичної системи країни в 90-е роки. Головна роль у цій лівоцентристській коаліції належала ДПЛС, підтриманої іншими лівими силами, у тому числі і соціалістами. Так, що були комуністи після постійного перебування в опозиції, нарешті, виявилися у влади на національному рівні (на місцевому, локальному рівні вони досить часто домагалися успіху і формували самі або в коаліції із соціалістами й іншими політичними силами правлячі органи).

Про нездатність політичної системи Першої республіки виконувати задача, висунуті сучасністю, мова йшла давно, починаючи з кінця 70-х років. Саме тоді соціальні перерви в італійському товаристві і розвинуті у світі тенденції, що вилилися в те. що пізніше стало прийнято називати терміном глобалізація, змусили італійський правлячий клас задуматися над тим, що чому існує в країні система політичних інститутів діє настільки неефективно. Коли Б. Кракси, тодішній лідер ІСП.

найбільш динамічної на той час партії, якої вдавалося залучати виборців із нових соціальних прошарків, у 1979 р. уперше порушив питання про проведення "великої реформи", його. по власних його словах, прийняли за "безглуздого-хворого або претендента в диктатори". Політичною елітою і суспільною думкою країни це було сприйнято як "атака на демократію". Вперше цей призов Кракси пролунав із сторінок соціалістичної газети "Аванти!" (Ауапи!, Кота) 27 вересня 1979 р. Лидер соціалістів прекрасно усвідомлював у тому, що він порушує табу недоторканності конституційної системи Італійської республіки. Це табу існувало по мовчазній домовленості між шістьма політичними партіями, що приймали участь в антифашистському Опорі, із повоєнної пори. Висунуті Кракси ідеї зводилися до п'яти головних пунктів:

  • зберігання двох палат парламенту, але при зміні їхньої ролі;
  • прискорення процесу прийняття рішень;
  • забезпечення стабільності урядів;
  • деполітизація судових органів і контроль над їхньою діяльністю з боку парламенту;
  • реформа вибіркового закону з тим, щоб малі партії змогли почати процес об'єднання в більш впливові політичні організації (малися на увазі застосувати в майбутньому п’ятивідсотковий бар'єр, що існує в інших країнах, наприклад, у Німеччині або теперішньої Росії).

Соціалісти вважали, що корені некерованості країною - у структурних деформаціях інституціональної системи. Німецький дослідник В. Меркель сумував ці підходи лідерів ИСП у такий спосіб: "Партії не управляють, тому що займають інститути; інститути у свою чергу страждають від відсутності незалежності стосовно партій; партії відбивають фрагментарність товариства, представляючи лише часткові суспільні інтереси замість того. щоб об'єднати їх і перетворити в органічну урядову політику. Щоб вийти з цього порочного кола, відповідно до соціалістів, було необхідно провести реформу центральних політичних інститутів, якими є виборча система, парламент і уряд". На думку соціалістів, багатостороння криза італійського товариства не повинний був призвести до демонтажу соціальної держави. Вони пропонували перетворення, спрямовані на його модернізацію. Необхідно було провести "очищення" соціальної держави від усього дегенеративного, що находились у його структурах, перейти до "кращого керування".

Все це пропонувалося соціалістами до того, як їхній лідер одержав посаду прем'єр-міністра і зберігав його протягом самого тривалого в повоєнній історії періоду (йому дійсно вдалося утриматися у влади рекордний для Італії термін, як-от із серпня 1983 р. по червень 1986 р. - 1058 днів). Кракси вважає, що час перебування його уряди у влади "було, можливо, самим удалим для повоєнної Італії".

Проте, хоча формально уряд очолював соціаліст, якогось зміни в системі влади ХДП, що панувала в Першій республіці, не говорячи вже про зміни, що стосуються політичних інститутів, не відбулося. Як прем'єр-міністру Кракси, так і парламентським структурам, що створювалися під запропоновані соціалістами проекти (наприклад, комісії під керівництвом Боцци), мало що удалося втілити в життя. Водночас імпульси, внесені в політичне життя соціалістами й іншими зацікавленими в реформах силами, згодом у 90-і роки викликали лавину, під яким по іронії політичної долі виявилися поховані і самі її ініціатори, причому не тільки малі італійські партії (котрих також не влаштовувало панування ХДП і повне домінування в опозиції ІКП), але в остаточному підсумку і сама ИСП.

Аналіз причин краху Першої республіки не може проводитися без обертання до питання про систему фінансування італійських партій. Ця система відвіку викликала дорікання, але по суті своєї мало відрізнялася від існуючих в інших країнах. Проте вона дала збої, коли до кінця 80-х - початку 90-х років підкуп і корупція досягли настільки жахливих розмірів, що перевантажений скандалами човен італійської політики не витримав і перевернувся. "У Італії феномен нелегального фінансування політики не є феноменом, що народився лише в 80-і і наступні роки, - пише знавець закулісних угод Б. Кракси.

Фінансові засоби для підживлення політичної діяльності, її постійної структури підтримки, пропагандистських і передвиборних кампаній завжди відшукувались відповідно до критеріїв, що найчастіше виходили за рамки легальності". Головними джерелами фінансування були державна і приватна індустрія. фінансові й економічні групи, кооперативне прямування, асоціації, що об'єднують значні фірми в сферах виробництва, торгівлі і послуг, що конкурували у фінансуванні політики і політичні діячі "у постійній або непостійній формі", із нагоди проведення виборчих кампаній "у виді прямої або непрямої підтримки". Весь накопичений у демократичному житті республіки досвід змушує з всією очевидністю укласти, що породжене все це було сукупністю існуючих економічної і політичної систем, тісно переплетених між собою, резюмує Кракси.

Органічний порок старої системи Першої республіки полягав у тому, що вона спиралася на тверде панування на політичній арені єдиної партії - ХДП. Ця обставина вже саме по собі заходило в суперечність із принципами демократії, що розуміють чергування у влади альтернативних політичних сил, перетворившись у перманентну хибу системи, її "аномалію" у порівнянні з політичними системами інших демократичних країн. Італійська демократія часів Першої республіки виявився "недосконалої", тому що всі антикомуністичні сили, що збирала навколо себе, ХДП була її беззмінним лідером і не мала рівноцінного партнера опонента, убраного легітимною санкцією виборців. ІКП, незважаючи на близькість досягнення цієї цілі наприкінці 70-х років, так і не вдалося в ту пору учинити корінної поворот і створити уряд лівої альтернативи.

«Починаючи з моменту створення республіки атавістичний порок італійської аномалії був пов'язаний із холодною війною ідеологічним протистоянням між цими двома партіями, що перетворювало їх не просто в супротивників, а в смертельних ворогів, у силу чого вони не могли бути альтернативою друг другу. З падінням Берлінської стіни і перетворенням комуністичної партії в партію демократичних лівих сил..., що у багатьох європейських країнах неодноразово брали на себе урядову відповідальність, можна думати, що наступає момент, коли Італія зможе, нарешті, стати нормальною країною", - справедливо підтверджував Н. Боббио наприкінці 1993 р. Однак з’явившимся надіям, що у початку 90-х років, призначено було здійснитися не відразу. Країна повинна була пройти крізь черзі подій, що цілком змінили образ її політичного життя.

Отже, вирішальний момент кризи партійно-політичної системи наступив на початку 90-х років, що було викликано не тільки внутрішньополітичними причинами, але і значною мірою зовнішніми чинниками - падінням режимів так називаного реального соціалізму в Східної Європі. Італійська "блокована демократія" зненацька почала рухатися. Усунення конфлікту, що тривав десятиліттями, загострення економічної кризи в країні, що прогресує утрата впливу політичних субкультур, що вибухнули політичні скандали, що розкрилися афери з хабарами величезних розмірів, у які виявилися втягнути партії і їхні лідери, призвели до радикальної кризи легітимації традиційних партій і викликали політичний землетрус.

Останні парламентські вибори періоду Першої республіки, що відбулися в 1992 р., відбили розклад політичних сил Італії, що інерційно існувала починаючи з першого повоєнного років. Утворені унаслідок виборів кабінети спочатку соціаліста Д'Амато, що потім був голови центрального банки країни К.А. Чампи по істоті продовжували лінію попередньої п’ятипартийної коаліції під верховенством ХДП. Заявлене в їхніх програмах проведення конституційних реформ, яким належало змінити образ італійських політичних інститутів, так і залишилося по суті справи лише декларацією.

У своєму обертанні до нового парламенту 28 травня 1992 р. президент країни Оскар Луиджи Скальфаро запропонував утворити Двопалатну комісію (Comisione bicamerale), що включає в себе всі політичні сили країни, "із метою глибокого й органічного перегляду Конституційної хартії". Відзначимо, що згодом цей проект був реалізований і "Бикамерале" діє дотепер, проте без суттєвих результатів.

Партійна система країни, створена після Другої світової війни і функціонувала по старих правилах до 1993 р., була міцно "інституціоналізованої". Саме це, як відзначає політолог із Флоренції професор К. Фузаро, дозволяє говорити про вплив партійних пільг, що зростав, що перетворилося в характерну рису італійської демократії. "Партійні кадри" різноманітних партій, що мають мало відмітних рис. споруджували бар'єр між собою і простими громадянами. Це вело до кризи системи традиційних партій, що і викликало необхідність перетворення виборчої системи.

З’являлось усе більш ясним, що радикальні перерви необхідні і відкладати їх не рекомендується можливим. Так, народилася ідея апелювати до італійських виборців і провести референдум по питанню про те, хотіли б вони зміни правил виборів у вищі представницькі органи влади. Отримавши на цьому референдумі позитивна відповідь (переважна більшість італійців висловилося за зміну виборчої системи), італійські парламентер розробили і прийняли нове законодавство по питанню про вибори.

Якщо звернутися до передісторії розробки нових правил обрання сенаторів і депутатів італійського парламенту, то варто нагадати, що референдуми про зміну старої виборчої системи були проведені лише після того, як до їхніх ініціаторів приєдналися ліві демохристияне на чолі з Де Митой. а також ІКП.

Конституційний суд у 1991 р. затвердив тільки один із трьох референдумів, що пропонувалися - про преференційне голосування за кандидата в депутати нижньої палати парламенту. Італійські виборці в червні 1991 р. віднеслися дуже скептично до даного референдуму, практично його проігнорував. Парламент XI скликання (1992-1994 р.) початків свою діяльність із створення Комісії з проведення реформ державного устрою. Нарешті, 18 квітня 1993 р. відбувся референдум по зміні правил виборів у Сенат Італійської республіки, у якому взяло участь 77% виборців, із них 90% проголосувало за зміну.

Прийшовший на зміну уряду Амато уряд технократа Чампи був створений головним чином для того, щоб допомогти президенту країни підготувати в короткий термін новий виборчий закон, що регулює вибори, у тому числі й у Палату депутатів. Це, як вважали правляче коло, відповідало насущним потребам політичного розвитку. До цього підштовхували і результати референдуму квітня 1993 р. Урядом Чампи протягом трьох із половиною місяців були підготовлені два нових закони про вибори в Сенат і Палату депутатів.

У них фіксувалися основні принципи розподілу місць між одномандатними і регіональними округи, що користуються пропорційною системою. Сенат повинний був тепер обиратися на регіональній основі за умови, що кількість місць (315) ділиться на число жителів. 18 із 20 італійських областей при цьому знаходяться приблизно в рівних умовах і лише два регіони, як це обговорено в Конституції, Балі д'Аоста і Молизе, у яких не дотримується пропорційність при розподілі місць, посилають усього одного і двох депутатів відповідно. Було проведено також розмежування між одномандатними і регіонального виборчими округи.

Система виборів у Палату депутатів складається в тому, що 630 місць діляться між областями в залежності від числа населення. Три чверті місць при цьому приділяється одномандатним округам, одна чверть розподіляється на основі пропорційного принципу.

Два нові виборчих закони, що регулюють вибори в Сенат і Палату депутатів Італійської республіки, прийняті в серпні 1993 р., докорінно змінили виборчу систему країни. Зміни торкнулися механізмів голосування і розподіли місць у Сенаті і Палаті депутатів, засобу висування кандидатур, критеріїв формування списків кандидатів, можливості виставляти кандидатуру в різноманітні виборчі округи, порядку визначення місць в одномандатних округи, засобів заняття місць, що звільнилися по випадку, меж виборчих округів.

Парламент XI скликання затвердив також у грудні 1993 р. новий порядок проведення виборчих кампаній. Він торкав таких найважливіших моментів, як одержання доступу до засобів масової інформації, витрати на передвиборну кампанію, державне відшкодування цих витрат, організація й опублікування результатів опитувань суспільної думки.

Ці важливі перерви були підтверджені президентом Італії Скальфаро. який під час розпуску парламенту в січні 1994 р. оголосив про проведення нових виборів 27-28 березня 1994 р., обосновав це своє рішення прийняттям "нового, що радикально відрізняється від попереднього" виборчого закону, що "відповідає волі народу, вираженої під час референдуму 18 квітня 1993 р.". Передвиборна боротьба, що розгорнулася, проходила вже в цілком інших умовах. Пережитий країною політична криза в зв'язку з викриттями афер політичних діячів, прийняття нових законів і проведення голосування по новим "правилах гри" - усе це істотно поміняло відношення італійських виборців до партій і угруповань.

Ініціатори прийняття нових законів - серед них ліві демохристияне і ДПЛС - сподівалися на швидку перемогу на виборах, причому з великою перевагою над іншими традиційними і новими, значною мірою партіями, що використовували популістські методи, і прямуваннями - Ліга Півночі. "Вперед, Італія!", Національний альянс. Проте результати голосування були дуже несподівані як для них, так і для більшості спостерігачів-спеціалістів. Вибори виграли з великим відривом від конкурентів праві, у наявності був їхній повний тріумф.

На мої погляд, переважне голосування італійських виборців за праві партії,що раніше входили не в політичний істэблишмент. можна пояснити насамперед психологічними, соціальними й економічними причинами. Ті що мали постійну присутність, що на протязі півсторіччя, і ключові позиції в партійній системі традиційні партії скомпрометували себе втягненням в корупційні скандали і втратили довіру італійців. Їм приписувалися тепер, багато в чому цілком справедливо, усі біди і хиби функціонування теперішньої держави і його інститутів. Агресивно настроєні у відношенні традиційних партій нові популістські партії зуміли виявитися більш привабливими в очах виборців, уловити саме ту струну суспільних настроїв, граючи на який їм удалося завоювати значну більшість парламентських місць.

Проте їхня коаліція через повну різнорідність інтересів і висунутих програмних положень, що належало втілювати в життя в період XII легіслатури, не могла із самого початку бути тривкої. Уряду Берлускони, сформованому з представників ВИ, НА і Ліги Півночі було уготоване недовге життя.

"Віртуальна партія", "партія-привід", тобто партія, якої в дійсності не існує, як прозвали не без іронії деякі дослідники створену Берлускони партія-прямування "Вперед, Італія!", являє собою на ділі одну з яскраво виражених неопопулістських партій (у цьому плані цілком підходять порівняння Берлускони з Р. Перро в США, Б. Тапи у Франції або із С. Тиминьским у Польщі). Її обіцянки зупинити в Італії просування комуністів до влади і створити один мільйон нових робочих місць упали на сприятливий ґрунт.

Партія була створена за пару місяців до парламентських виборів і умудрилася домогтися приголомшуючого успіху, отримавши на перших же для себе загальнонаціональних виборах 21% голосів. Партія Берлускони виявилася дуже рухливої, не обтяженої занадто великою чисельністю. Число членів ВИ в 1994 р. складало 300 тис. чоловік. Головним її козирем у передвиборній кампанії, безумовно, була грамотно проведена агітаційна кампанія в засобах масової інформації, у першу чергу на приналежних Берлускони каналах телебачення. Зрозуміло, кампанія була непогано профінансована самим Берлускони і його союзники із середовища італійського бізнесу.

"Вперед. Італія!" була і залишається партією одного харизматичного лідера, що викликав симпатії визначеної частини італійського електорату через свою успішну діяльність у сфері менеджменту. Берлускони створив телевізійну імперію, завоювавши протягом не настільки тривалого періоду своє місце під сонцем в умовах жорсткої конкурентної боротьби. Його інше у великій італійської політика був Б, Кракси, що володів широкими зв'язками в політичному істеблишменте (якоюсь мірою Берлускони успадкував риси поводження цього діяча, його наполегливість йти на певний ризик при досягненні головних цілей).

У штаб-квартирі партії, очевидно, добре продумали, як використовувати положення нового виборчого закону, і з метою виграшу більшого числа голосів не стали чуратися зближення з колишніми неофашистами і легістами. (Сама назва партії запозичено з лексикона італійських футбольних болільників "тиффози" і повинне було виявитися привабливим для людей із спортивним азартом, пофарбованим у цвіти національного прапора, простіше говорячи, як це відбувається в сучасному великому спорті, із помітною домішкою елементів націоналізму.)

ВИ має полегшену будівлю в порівнянні з громіздкими структурами традиційних партій. Вона складається з лідера, що користується повною і безроздільною владою, центрального органа - президентського комітету, клубів і парламентських фракцій у Палаті депутатів і Сенаті. У якості п'ятого компонента сюди добавляється приналежна Берлускони фірма "Фінінвест". який виконує центральну, але неофіційну функцію в діяльності всього цього механізму. Центром прийняття рішень служать об'єднуючі всі зусилля ВИ Координаційний комітет, у який входить п'ять чоловік.

Як не можна кращим союзником на політичній арені для неопопулістськой партії-прямування такого роду не міг не виявитися Національний альянс Дж. Фини. Саме він зміг реформувати колишнє Італійське соціальне прямування, надавши йому необхідні "демократичні" риси з метою входження в коридори верховної влади. Дзеркально протилежні ІКП і ИСД, що завжди знаходилися в опозиції в рамках старої партійної системи, реформувалися приблизно в те саме час. По збігу, закономірному або ні, від них при перетворенні в більш помірну політичну силу відкололись угруповання, усередині яких залишаються політичні діячі, що не захотіли розстатися зі споконвічними ідеалами цих "крайніх" - лівої і правої партій. Ще одним спадкоємцем ИСД. крім Національного альянсу, стало Трибарвне (маються на увазі кольора національного прапора) прямування на чолі з традиціоналістом, прихильником украй правого прямування. П. Раути.

У результаті проведених Фини перетворень НА одержав довіру значної частини італійських виборців, набрав на виборах 1994 р. дуже високий відсоток голосів - 13,5% (у 1996 р. йому вдалося утримати досягнуті позиції і навіть додати ще 2,2% голосів). НА зайняв друге (по числу депутатів у парламенті) місце в трьохпартійній коаліції ВИ-НА-Лига Півночі, провівши 105 депутатів (ВИ одержала 101 депутатське місце, ЛС - 118). Представники НА зайняли в сформованому Берлускони уряді посади міністрів і заммінистрів із великими владними повноваженнями. Регіоналістська партія - прямування Ліга Півночі досягла найвищого для себе результату в історії саме на виборах 1994 р., і її представниця И. Пиветти удостоїлася честі бути обраної головою Палати депутатів італійського парламенту. ЛС завжди виступала за радикальні форми федералізму й одержання великих прав для розвитої італійської Півночі на шкоду відсталим південним провінціям. Її виборці зосереджені головним чином у промислових областях Півночі і Центру країни.

Трьохпартійна коаліція знаходилася при владі менше одного року. Запропоновані нею методи лікування хворої економіки за рахунок зменшення витрат у соціальній сфері не зустріли підтримки в населення. У цілому програма цих мір, цілком так і не здійснених, мало чим відрізнялася від програм неолібералів правого толку в інших країнах Заходу. Подібні міри навряд чи могли зустріти схвалення в більшості італійців, що звикнули до допомоги за рахунок соціальної держави. У пережитий країною в 90-е роки напружений переломний момент єдиними значними суспільними структурами, не тільки втратившими , але й зміцнівшими свій потенціал, залишаються італійські профспілки.

Незважаючи на свою приналежність до різноманітних політичних напрямків, коли виникає необхідність створення єдиного фронту з метою захисту їхніх інтересів, вони легко знаходять загальну мову і виступають спільно. У період правління правої коаліції, відчувши, що при неоліберальному курсі вщемляються інтереси трудящих, профспілки об'єднали зусилля і вчинили опір політиці правого уряду. (Достатньо пригадати. наприклад, про загальний страйк у жовтні 1994 р., що коли знаходився з офіційним візитом у Росії Берлускони був змушений скоротити програму візиту і через загострення обстановки терміново повернутися в Італію.)

Замінився психологічний настрій італійців, що не дочекалися виконання обіцянок. даних правими силами: посилення ефективності державних структур,покращення экономічного становища, продовження розчищення "авгієвих стаєнь" в італійській політика. Тому, коли після фактично проміжного уряду під представництвом Л. Дини, підвелося питання про новий вибір шляху в рамках переходу, що продовжується, від Перший до Другої республіки, італійські виборці віддали перевагу програмі лівоцентристських сил, що рухають мотором яких є колишні комуністи з партії ДПЛС.

Перемогу цього разу одержала ліва коаліція, що виступала за назвою "Олива". Її очолив Р. Проди - відомий економіст, що зумів показати свій управлінський таланта, будучи главою найбільшого італійського державного концерна. Це залучило до нього симпатії італійських виборців, що прийняли його програму по оздоровленню італійського політичного, економічного і громадського життя в країні. Програма була висунута Проди в його книзі "Керування Італією: Маніфест здійснення перерв", що вийшла у березні 1995 р. Коментарі, приміщені наприкінці цей невеличкий, але ідеї майбутньої лівоцентристської, що сформулювала чітко, коаліції книги, належали представникам трьох різнорідних політичних плинів сучасної Італії: інтереси правих лібералів - И. Монтанелли, католицького центру - падре Б. Сордже, лівих кіл - П. Флорес д'Аркаису.

Таким чином, була відразу ж зроблена заявка на широке представництво в об'єднанні "Олива" різноманітних політичних напрямків. У грудні 1995 р. Проди конкретизував свою програму в 88 тезах. Він виступив проти приклеювання "анахроністської етикетки" "комунізму" усім силам, що не зібралися під стяги правих. Водночас Проди засудив як спроби насильницьких експериментів над історією (у його книзі цитується герой роману Кестлера "Полуденна тьма", що, відгукуючись про Жовтневу революцію в Росії і її поразці, помічає: "Ми хотіли провести фізичний експеримент над історією"), так і політику "ультралібералізма", провідники якої на зразок М. Тетчер "по суті справи обертаються з товариством як із лабораторією для експериментів" (на думку Тетчер, "те, що називається товариством, не існує". існують лише "індивідууми, що знаходяться у владі розрахунку").

Вже після парламентських виборів Проди заявив, що прямування «Олива» не заміняє собою партії, у ньому можуть бути особи з партійним квитком і без нього, припускається подвійна партійна приналежність. Прямування об'єднує в собі найбільші традиції: народно-католицьку, соціал-демократичну, ліберальному, республіканську, воно організовано по автономному принципі і має рухливу, федералістську структуру.

Головною електоральною силою коаліції стали колишні комуністи з ДПЛС, підтримані в парламенті представниками КВ, також підвищившими своє представництво в порівнянні з попередніми виборами. З 1989 р. у ІКП розгорнулася гостра дискусія про необхідність відновлення. Закінчилася вона в 1991 р., коли на місці ІКП виникнула партія-спадкоємиця ДПЛС, що відмовилася від найбільше одіозних комуністичних установок і відкрито європейської соціал-демократії, що заявила про повернення в лоно.

Зробити це італійським комуністам було тим більше неважко, оскільки вони завжди були найбільше соціал-демократично орієнтованою партією комуністів у Західної Європі. На відміну від таких партій, як ИСП і ХДП, комуністи виявилися мало порушеними лавиною викриттів у хабарництві. Ставши на виборах 1994 р. перший по числу зібраних голосів опозиційною партією, у 1996 р. ДПЛС домоглася першого місця по тому ж показнику серед переможців даних виборів - лівоцентристів. Цього разу більш вміло використовували переваги і хиби нового виборчого закону саме ліві, об'єднавши свої сили і досягнувши успіху. Так, уперше за весь повоєнний період колишні комуністи прийшли до влади на національному рівні.

Цей факт свідчив про подальший розвиток процесу переходу з одного стана італійської демократії до іншого, від Перший до Другої республіки. Цього разу виборці (по більшій частині за ДПЛС голосували ті, хто завжди віддавав перевагу комуністам, але додалися і нові прихильники з числа симпатизуючих соціал-демократичним ідеям) легітиміровали партію, приходу до влади якої так побоювалася більшість італійців протягом півсторіччя. ДПЛС тісно зв'язала себе в даному випадку з лівими демохристиянами, лідером яких став Р. Проди, що одержав посаду прем'єр-міністра. Він по своїх поглядах відрізняється від більшості італійських християнських демократів тим, що завжди розділяв і відстоював ідеї свого вчителя Джузеппе Досетти, ідеї соціального християнства.

У результаті його зусиль коаліційному угрупованню "Олива" вдалася увібрати в себе 13 партій, прямувань і організацій. Головна роль у цій коаліції належить колишнім комуністам і християнським демократам лівого толку.

Про яких-небудь підсумкові результати правління лівої коаліції за участю вперше колишніх комуністів говорити, певне, рано. Проте вже тепер можна констатувати, що завдяки обраному коаліцією в теперішніх умовах курсу знизилася соціальна напруженість у країні. Італії вдалося домогтися зміцнення престижу на міжнародній арені і вона виступає в якості одного з головних ініціаторів розширення процесу європейської інтеграції.

Стабілізувалося і навіть помітно зміцнилося, наприклад, у порівнянні з німецькою маркою становище італійської ліри на міжнародних ринках, що саме по собі свідчить про здоровий розвиток італійської економіки в зіставленні з її станом у період правління попередників, що неодноразово проводили девальвацію італійської валюти.

Італія має намір виконати вимоги, прийняті державами - членами Європейської спілки в Маастрихте, і в числі перших ввійти в зону загальної європейської валюти "євро". Але, мабуть, одним із головному помітних досягненні лівоцентристів став той факт, що дотепер коаліційному уряду Проди при парламентській підтримці інших політичних сил, насамперед партії "Комуністичне відтворення", удавалося знаходити шлях всередині між суворою необхідністю економії і задоволенням соціальних потреб.

Наскільки тривкої виявиться ця коаліція, сильно залежна від підтримки своїх політичних попутників, покаже найближче майбутнє. Поки ж можна відзначити, що електоральні баталії після майже року перебування коаліції "Олива" у влади не підірвали її впливу в країні.

Отримавши більшість голосів кандидати в мерів таких міст, як Турін, Трієст Новара, Анкона, Мантуя, Лукка. Витербо, Гориция й ін., належать до коаліції "Олива (іноді вони виступали в блоці з "Комуністичним відтворенням"). Праві (коаліція "Полюс" і Ліга Півночі) перемогли в Милані, Павіі, Кротоні, Катандзаро, Терні, Гроссето. Вже в першому турі з виборах, що приймали участь у, 102 комун із населенням більш 15 тис чоловік у 60 переміг "лівий центр", у 18 - "правий центр", у 13 - "Ліга", ц 1 1 були ізбрані кандидати з "цивільних списків". Ліві перемогли в першому турі в Беллуно Гооссето, Сиене, Реджо Калабрии, у місті і провінції Рівна.

Оцінюючи результати останніх адміністративних виборів, представник лівих сил, мер м.Рима Ф. Рутелли заявив, що опозиція програла, тому що політика складається лише в тому, щоб говорити "немає". Лідер "Комуністичного відтворення" Ф. Бертинотти відзначив, що без голосів прихильників його партії "лівий центр" не зміг би утримати першості: різні результати в Туріні і Мілані (в останньому з них "Олива" відмовилася від співробітництва з КВ) ясно це підтверджують. Водночас спостерігачі констатували, що участь виборців у виборах у другому турі голосування було досить низьким і склало на 17 час. 11 травня усього лише 33,1% (у порівнянні з першим туром, коли на той же час проголосувало 39,1% виборців, індекс участі зменшився рівно на 6%).

Коментуючи зі своєї нью-йоркської квартири результати цих виборів, політолог Джованни Сартори підкреслив, що не існує зв'язку між результатами локальних виборів і електоральних преваг італійців під час загальнонаціональних виборів. Він вважає також, що між проведенням реформ державних інститутів у країні і минулих локальних виборах немає ніякого логічного взаємозв'язку, а самі результати виборів спроможні впливати лише на психологічно слабких політиків.

Отже, Італія переборола визначений етап переходу від однієї форми демократії до іншої, що не починався дотепер у жодній іншій державі світу. Можна вже підвести проміжні результати цього своєрідного переходу, хоча країна усе ще знаходиться як би в плаванні, відійшов від одного берега і поки що не діставшись до іншого, не знайшовши бажаного твердого ґрунту під ногами.

У 90-е роки в Італії тричі проходили загальнонаціональні парламентські вибори й італійський виборець чуйно й у дуже різкій формі реагував на спроби перебудувати постарілий будинок сформованого після Другої світової війни демократичної республіканської держави. Головним результатом перших із них, виборів 1992 р., можна вважати крах функционувавшій на протязі майже піввікового періоду старої партійно-політичної системи. З новою, висунутими сучасністю задачами забезпечення ефективної роботи державних структур вона не змогла справитися, утратила довіру виборців і змушена була піти в небуття. У країні усе наполегливіше заговорили про перехід до Другої республіки з більш зробленим державним устроєм.

На виборах у березні 1994 р. італійці користувалися новими правилами, створеними в результаті проведення виборчої реформи 1993 р. Розрахунок традиційних партій на зміцнення свого впливу цілком не виправдався. Мало хто з італійців побажав заплигнути на сходинку поїзда, що пішов у минуле. Потерпілу невдачу партіям нічого не залишалося як збирати сили і чекати часу свого реваншу, використовуючи неминучі "помилки перемігших політичних конкурентів у справі перекладу країни з одних рейок на інші. Традиційні партії і їхні спадкоємці намагалися мінімізировати перемогу нових партій і прямувань правого відтінку, стверджуючи, багато в чому справедливо, що ті не справляться з висунутими життям серйозними проблемами. Варто констатувати, що вибори 1994 р. і прихід до влади правих сил означали безсумнівний крок уперед надалі розвитку процесу переходу від Перший до Другої республіки:

  • По-перше, був нанесений остаточний удар старій партійній системі, від якого вона так і не змогла оправитися.
  • По-друге, вибори показали, що артикуляція політичних і соціальних інтересів італійського населення зробилася набагато більш правдоподібною, ніж це було при Першій республіці.
  • По-третє, праві партії стали такою же визнаною частиною політичного істеблишмента країни, як і традиційні партії, що ввійшли в нього півсторіччя тому в результаті перемоги сил антифашизма. Стало ясно, що ідеали антифашизма стираються, вони вже не займають у житті нових поколінь того місця, що займали в розумах людей, що винесли на своїх плечах ваги війни і важкого повоєнного відновлення. Попросту говорячи, замінилися пріоритети політичної культури італійців, а традиційні партії здебільшого умудрилися цього не зауважити, за що і були жорстоко покарані зникненням із політичної арени.

У той же час, голосуючи за ліві партії, як це трапилося на виборах у квітні 1996 р., рядовий італійський виборець висловив довіру тим, хто в умовах, що змінилися, намагається відстояти принципи соціальної держави, зм'якшити неминучі соціальні витрати при переході на новий етап розвитку постіндустріального інформаційного товариства. Він показав, що швидко розчарувався в неопопулістській демагогії, не захотівши прийняти на себе (до того ж запропонований правими силами) вантаж реформування економічних і інших підвалин із метою проведення структурної перебудови економіки, товариства і державних інститутів. У виборчих превагах італійців у середині 90-х років були присутні всі ці елементи, і вони усвідомлено реагували в такий спосіб на решту негаразду останнього часу.

Якщо задатися питанням, у чому ж усе-таки полягає своєрідність Другої республіки, що створюється нині, у відповіді на нього коштувало б згадати таке. Після краху колишньої політичної еліти і політичних інститутів очолювалися, що нею головних, товариства, самим життям була висунута задача створення на місці попередніх структур нової, менше суперечливої системи політичного керування країною.

Прийняті правила виборчої системи сприяли несподіваному для багатьох успіху нових і деяких старих, що не колись доступу, політичних угруповань правого флангу італійської політики. Цей факт продемонстрував, що в італійському товаристві відбулися глибокі перерви. Ідеологічні установки, що діяли раніше, головним чином антифашизм, на основі котрого і була створена після війни республіканська Італія, виявилися вихолощеними і втратившим вплив. Саме товариство піддалося значним соціальним перервам, і ті сили, що підтримували раніше традиційні партії (наприклад, що займали в превагах виборців три перших місця - ХДП, ІКП, ИСП), слабшали і поступалися місцем новим, що виникнуло і зміцнілим у ході соціально-економічного розвитку останніх десятиліть.

Нездатність правих швидко вирішити стоячі перед країною проблеми і негаразди в самої коаліції, що досить мала штучний характер, правого центру призвели до втрати ними важелів керування і тимчасовому загальмуванню перехідного процесу. Розвити цей процес далі слід уже лівоцентристському об'єднанню, прийшовшому до влади на основі виданого йому виборцями мандата в 1996 р. Однак воно не має необхідну тривкість для того, щоб виявитися на висоті історичних задач і довести до кінця процес реформування структур італійської держави. З усіх помітних здійснень, про які згодом будуть згадувати як про віхи перехідного шляху від Перший до Другої республіки, виділяються: операція чищення самого правлячого політичного класу і що займаються їм структур, почата в 1992 р.; результати всенародного референдуму 1993 р. і прийняття на цій підставі нового закону, що перетворив виборчу систему;

результати перших проведених по новій системі парламентських виборів і повного перегрупування політичних сил із входженням у структури влади цілком іншого прошарку політичної еліти, включаючи що перемінилися і ніколи раніше неофашистів , що припускалося

не до влади колишніх; після деякого затишку середини 90-х років, коли все-таки інерційно відчувалася потужна присутність у прийнятті рішень перемігших на попередніх виборах правих, прямування маятника вліво і перемога лівоцентристського об'єднання, головну частина якого подають ДПЛС, тобто колишні комуністи, жодного разу після 1947 р. не приходили до влади

Таким чином, блокована ситуація 40-80-х років, якими б політологічними теоріями вона ні пояснювалася - "недосконалою двохпартійністю" або "поляризованим плюралізмом" виявилася розблокованою. Але схоже, що в даній ситуації праві-переможці, так само, як і ліві, що уперше виявилися у влади, не занадто добре собі подавали, що вони можуть зробити для закріплення розвитку перехідних тенденцій і становлення тривкою Другої республіки.

Звідси невпевнені кроки, невміння перебороти виникаючі на цьому шляху проблеми, відкоти тому. Перехідний період від Перший до Другої республіки в Італії продовжується. Опинившиєся дійсний час лівоцентристи у руля правління намагаються консолідувати сили товариства, щоб перебороти цей затягнувшийся період якнайшвидше і з можливо меншими соціальними витратами. Але виниклі трудності в справі реформування вибудованого попередниками будинку повоєнної держави значно уповільнюють цей процес. Для успішного його закінчення необхідно довести до логічного кінця початі зміни, у тому числі перегляд і втілення в нові форми італійської політичної системи. У цьому зацікавлені всі політичні сили сучасної Італії.


23.11.2010