Osvita.ua Вища освіта Реферати Міжнародні відносини Зіткнення цивілізацій та перетворення світового порядку. Реферат
Загрузка...

Зіткнення цивілізацій та перетворення світового порядку. Реферат

У книзі "Зіткнення цивілізацій та перетворення світового порядку", представлені погляди автора на співвідношення сил в сучасному світі, які вперше були представлені ним у статті "Зіткнення цивілізацій?", опублікованій у 1993 р. в журналі "Foreign Affairs"

Автор дає визначення сучасному багатополюсному світу, де вивчає витоки сучасного феномену, визначеного ним як "західний універсалізм", а також аналізує історію конфліктів між цивілізаціями, даючи прогноз співіснування західного та ісламського світів.

У новому світі основні відмінності між людьми носитимуть не ідеологічний, політичний чи економічний, а культурний характер, при цьому ці відмінності будуть вести до конфліктів між основними цивілізаціями. Цивілізація визначається як людський рід у своїй найвищій формі, а зіткнення цивілізацій виступає у якості міжродового конфлікту глобального масштабу.

Хантінгтон розрізняє конфлікти двох форм.

На мікрорівні конфлікти будуть виникати між різними цивілізаціями в рамках:

 • різних держав;
 • однієї держави;
 • або як у Радянському союзі, де групи країн намагалися побудувати нові держави на уламках старих державних утворень.

На макрорівні конфлікти найчастіше виникають між мусульманським та не мусульманським світами.

В основі таких протиріч виступають:

 • проблеми впливу на формування глобальної політики;
 • питання військової, економічної могутності;
 • дискримінація спорідненого населення в рамках іншої цивілізації;
 • проблема культури.

Такі конфлікти виникають по демаркаційних лініях—умовних кордонах між цивілізаціями. Культура, що є джерелом економічних та політичних міждержавних протиріч має подвійний характер. Держави різних культур, поєднані ідеологією чи історичними обставинами, можуть:

 • а) розпадатися, як Радянський союз, Югославія та Боснія;
 • б) існувати в умовах підвищеної напруги, як Україна, Індія, Нігерія, Судан і т. п.

А країни спільних культурних коренів плідно співпрацюють на різних рівнях. Прикладом є Європейський Союз.

     

Основна проблема у взаємовідносинах Заходу з іншим світом на думку автора в тому, що насадження універсальної західної культури та цінностей продовжуються при тому, що весь інший світ все більше чинить опір таким спробам, намагаючись повернутися до власних коренів.

Причиною цього є відповідь на питання: яку роль у перспективі незахідні цивілізації будуть грати по відношенню до Заходу?. Автор дає прогноз, що при поточному ході справ може утворитися антизахідна коаліція навіть з протилежних за цінностями китайською та ісламською цивілізаціями, бо спільний ворог об’єднує.

Ці проблеми відіграють все більшу роль на рівні міжнародної політики. Це пов’язано з намаганнями Заходу:

 • підтримати свої військові переваги;
 • просування західних політичних цінностей;
 • примус інших держав іти шляхом демократизації повторюючи західний досвід.

Іслам—єдина цивілізація, яка ставила під питання долю Заходу мінімум двічі (1453 – захоплення Константинополя та осада Відня у 1529 рр. турками оттоманської порти).

Історія відносин між Заходом та мусульманською спільнотою завжди була напруженою. Половина усіх воєн з 1820 по 1929 рр. велася саме між мусульманами та християнами. З одного боку конфлікт між ними це наслідок розбіжностей між ісламом, як стилем життя, і християнством.. Але конфлікт обумовлений і спільними рисами:

 • монотеїстичність віри (немає іншого бога);
 • претензія на роль універсальної, єдиновірної релігії для всього світу;
 • експансія шляхом завоювань ("джихад" та "хрестовий похід").

Ті фактори, що загострювали цей конфлікт протягом століть знову загострилися у кінці ХХ століття. Це:

 • зростання мусульманського народонаселення, що призвело до збільшення безробітних та викликало незадоволення молоді у ісламських рухах;
 • відродження ідеї особливої місії ісламської цивілізації та її цінностей;
 • невдоволення політичною, економічною та культурною експансією Заходу;
 • питання національних меншин в рамках інших цивілізацій.

Питання "хто кого?" між двома великими цивілізаціями буде і надалі визначати їх відносини, як це відбувалося протягом 14 століть. І у своїй основі він буде містити не лише, як раніше, територіальні проблеми, а більш широкі питання: розповсюдження зброї, права людини та демократія, контроль над видобутком нафти, міграція, ісламський тероризм та західне втручання.

У книзі зазначається, що між цими цивілізаціями існує стан неоголошеної війни, коли ісламські фанатики підкладають бомби, організовують замахи на політичних лідерів, підривають себе у натовпі, а Захід проводить повітряні анти терористичні бомбування, організовують скидання невигідних політичних режимів і т. п.

При цьому підкреслюється, що допоки крайніх загострень конфлікту, щоб розпочати воєнну кампанію не було, але слід зважити, що книга написана у 1996 році, задовго до подій 11 вересня, і зараз ми можемо стати безпосередніми свідками зіткнення цивілізацій, що може призвести до фатальних наслідків як для самих ініціаторів, так і для всього світу.


11.05.2011

Загрузка...

Щоб отримувати всі публікації
від сайту «Osvita.ua»
у Facebook — натисніть «Подобається»

Osvita.ua

Дякую,
не показуйте мені це!