Особливості здобуття освіти в Ізраїлі

У рефераті розглянуто освіту в Ізраїлі. Зокрема, систему дошкільної освіти, систему шкільної освіти, систему вищої освіти та запис і вимоги при вступі до вищих навчальних закладів Ізраїлю

Система дошкільної освіти. В Ізраїлі існує так звана дошкільна освіта, що поширюється на всіх дітей починаючи із двох-трирічного віку. Багато дворічних, майже все три- і чотирирічні діти відвідують дошкільні установи, які фінансуються місцевою владою або добровільними жіночими організаціями.

На початку 1999 року Кнесет прийняв закон про безкоштовні дитячі садки для всіх дітей, починаючи із трирічного віку. Дитячі садки для п’яти- і шестирічних дітей обов'язкові. У цьому віці дітям намагаються привити основи читання й арифметики, розвити пізнавальні й творчі здатності, навчити спілкуватись.

В Ізраїлі існує декілька освітніх одиниць для дітей дошкільного віку:

 • 1."Маон Йом" - приймає дітей від 3 місяців до п"яти років. Працює з 7-ї ранку до 16-ї години. Заклади цього типу знаходяться під контролем Міністерств праці та освіти, але перебувають у власності різноманітних громадських неприбуткових організацій. Їх мета - підтримка працюючих жінок. Розмір оплати встановлюється на весь рік і визначається залежно від доходів сім"ї.
 • 2. "Мішпахтонім" (сімейні центри-яслі) - приймають дітей у віці від 1,5 року і знаходяться під контролем Міністерства праці. Працюють із 7-ї ранку до 16-ї години або до 13-ї (дешевше). Особливість полягає в тому, що одночасно в садку не може бути більше 5 дітей. Оплата нижча, ніж у "Маон Йом". Більшість ясел знаходяться в приватних будинках.
 • 3. "Паутон" - призначені для дітей наймолодшого віку (до 3 років) і функціонують як групи "Маон Йом" чи "Мішпахтона". Заклад, як правило, утримує приватна особа, яка сама встановлює, які діти будуть прийняті і на якій основі. Звичайний час роботи - з 8-ї до 12-ї чи 13-ї години.
 • 4. "Бейт-Талмід" - підготовча програма продовженого дня, яка приймає дітей, починаючи з підготовчої групи і до третього класу, де в другій половині дня діти обідають і роблять уроки.
 • 5. Приватні дитячі садки. Величина оплати визначається інспектором відповідно до якості садка. Вони відрізняються за якістю обладнання і кваліфікацією вихователів. Приватні садки, в яких утримується більше 10 дітей, повинні мати відповідну ліцензію. У приватних дитсадках з ліцензією місць зазвичай бракує.
 • 6. "Кдам Хова" - передпідготовча група, призначена для дітей у віці 4 років. У містах, які розвиваються, ця група охоплює дітей у віці 3 років. У цих дитсадках новим репатріантам надаються знижки до 90% протягом перших 4 років перебування в країні. Цей вид садків функціонує в районах під контролем муніципалітетів, де і проходить реєстрація.
 • 7. "Ган Хова" - обов’язкова підготовча група дитсадка. Призначена для п’ятирічних дітей. Максимальна кількість дітей у групі - до 35. Концепція дитсадка передбачає інтелектуальну, фізичну та емоційну підготовку до школи.

Система шкільної освіти. Уявіть собі школу, де ніхто не списує. Клас, що не встає з появою вчителя. Університет, де професор читає одну лекцію три рази, а студенти вибирають зручний час для її відвідування. Випускний іспит, який можна перездавати незліченну кількість разів. Ні, це не казка, це - система шкільної освіти Ізраїлю.

Загальне й обов'язкове шкільне навчання охоплює всіх дітей у віці від 6 до 16 років. Молоді люди у віці від 16 до 18 років продовжують навчання в залежності від свого бажання і можливостей. Головна задача системи освіти країни – дати можливість дітям, що живуть в умовах плюралістичного ладу, стати відповідальними громадянами демократичного суспільства. У єврейських школах арабський вивчають, як другу мову, а іврит є другою мовою в арабських школах.

В Ізраїлі 1200 шкіл. Повний курс шкільного навчання триває 12 років і розділений на три щаблі: початкова (1-6-й класи), молодша (7-9-й класи) і старша школа (10-12-й класи).

У початковій школі Ізраїлю малята вчаться з 6 років. За 6 років вони проходять програму, яку українські школярі вивчають за 3-4 роки. Спочатку ізраїльські учні практично не одержують домашніх завдань. Оцінка знань - по 100-бальній шкалі, але в молодших класах оцінок нема, щоб не травмувати дитячу психіку. Незважаючи на це, до малят ставляться абсолютно як до дорослих - обговорюють з ними нарівні навіть політику. З 7-го класу навчання поступово починає ускладнюватися.

7-9-й класи - це проміжна ланка між початковою й середньою школою. Є ряд обов'язкових предметів - історія, іврит, математика, Танах (вивчення Тори) і предмет, що називається «розуміння прочитаного». Це не просте читання й тупе зубріння літератури - це її осмислення. У дев'ятому класі, після здачі іспитів, школярі вибирають собі напрямок, по якому будуть вчитися далі: природні дисципліни або театральне мистецтво, сільське господарство або астрологія й багато чого ще. Учні можуть самі вибрати складність вивчення того або іншого предмета - від «трійки» до «п'ятірки». Головне - за загальними підсумками набрати як мінімум 21 одиницю. 35-40 одиниць вважається гарним результатом. Природно, чим вище набраний бал, тим більше шансів бути зарахованим у гарний ВУЗ.

     

В 11-му й 12-му класах школярі здають держіспити, результати заносяться в атестат зрілості - багрут. Ця робота звичайно набагато складніша, ніж майбутній вступний іспит у ВУЗі. Тому школярі говорять: «Якщо здав на багрут й одержав шістдесят балів, на вступні одержиш дев'яносто». З першого разу на багрут здають далеко не всі, а деякі навіть перездають його після армії. Іспит можна перездавати незліченне число раз, але не раніше чим через 10 місяців після попередньої спроби.

Вчителям надається можливість самим вибирати програму навчання із широкого спектра, пропонованого Міністерством освіти. До обов'язкових предметів, яким приділяється більшість навчальних годин, додаються із третього класу додаткові.

Деякі середні школи крім загальноосвітніх дисциплін пропонують спеціальні програми, що дають підготовку по майбутній професії школяра. Наприклад, сільськогосподарські школи (при яких, як правило, є інтернати) сполучають основні предмети навчання з агрономічними дисциплінами.

Для дітей, що не навчалися в жодній з перерахованих вище шкіл, існують вечірні школи, обов'язкові для відвідування, програма яких, тривалістю від 3-х до 4-х років, спрямована на придбання певної спеціальності.

У єврейській системі освіти є державні, державні релігійні й незалежні релігійні школи. Перші дві категорії використовують однакові навчальні програми, у державних релігійних школах більше уваги приділяється вивченню іудаїзму й дотриманню єврейських традицій. У державних школах введене спільне навчання хлопців і дівчат, у незалежних ортодоксальних єврейських школах зберігається роздільне навчання.

Також є середні, технологічні та сільськогосподарські види шкіл.

У деяких середніх школах крім загальноосвітньої програми введені спеціальні програми з професійною орієнтацією. У технологічних дають професійну підготовку на трьох умовах: після першого, вищого рівня можна продовжувати навчання у вищих навчальних закладах; після другого рівня одержують професійний диплом, після третього – здобувають лише професійні практичні підвищення. У залежності від здібностей учні можуть перейти з 3 чи 2 на 1 рівень. Сільськогосподарські розташовані звичайно поруч з населеним пунктом, сполучать основні предмети навчання з агрономічними дисциплінами. У цих школах заохочуються моральні цінності перших поселенців, що повернулися на батьківщину предків на початку століття.

Арабська й друзська освітні системи опираються на стандартні навчальні програми, при цьому акцент робиться на вивчення арабської історії й культури. В арабських школах викладаються основи ісламу або християнства, у друзів розроблені особливі програми.

Останнім часом за рахунок вчителів з колишніх країн СНД набула розвитку мережа фізико-математичних шкіл. У багатоьх містах з"явилися школи мережі "Шуву", яку спонсорують конгресмени США, а призначені вони для вихідців з СНД. У цих школах з початкових класів вивчають англійську, комп’ютер, більш поглиблено вивчають Тору. Хлопчики і дівчатка займаються окремо, а в класах зазвичай не більше 20 дітей. В школі є також обід, а заняття закінчуються після 15-ї години. Більшість витрат покривається за рахунок спонсорів.

Освіта в Ізраїлі орієнтована на американську модель. У початкових класах процес навчання дуже повільний, для того, щоб слабші учні до 6 класу вирівнялися з сильнішими. При цьому сильні учні навчаються без будь-якого напруження. Починаючи з 7 класу процес навчання потроху прискорюється і вже в 10-12 класах вчитися стає набагато складніше.

Дуже важливим етапом є навчання у 9 класі. Від отриманих результатів залежить, за яким напрямком ("магама") школяр навчатиметься далі: чи точним наукам і комп’ютеру, чи хімії і біології тощо.

Кожен школяр отримує брошуру, де вказано, які оцінки з предметів потрібно мати, щоб отримати бажану спеціалізацію. Крім того, тут враховуються не лише оцінки, під час 3-годинного іспиту за спеціальним психологічним тестом перевіряють загальний розвиток.

Близько 9% школярів у віці 13-18 років проходять навчання в школах-інтернатах.

Головним завданням навчання - отримати "багрут". Це диплом з оцінками, отриманими за іспити упродовж 3-х років. При цьому кожний предмет має свій цифровий еквівалент - кількість одиниць. Щоб отримати "багрут", необхідно набрати хоча б 21 одиницю. Але слід пам’ятати, що з 21-бальним "багрутом" подальше навчання в хорошому місці неможливе. Краще мати "добре", 35 одиниць і вище, "багрут".

Перед "багрутом" проводиться контрольна з усіх тем, які необхідно знати його власникові з конкретного предмета - "мадконет".

Кінцева оцінка в "багрут" з кожного предмета визначається за формулою: ("мадконет" + річна оцінка) / 2, і називається "маген" (захисна). А ("маген" + "багрут") / 2 - фінальна оцінка з предмету.

Слід відзначити, що "багрут" з першого разу складають не всі. Багато кому доводиться складати повторні іспити вже після армії.

Навчання у школі 6-денне (вихідний - субота). Зазвичай заняття починаються о 8.20, але в старших класах іноді можуть починатися і о 7 ранку. Оцінки виставляються за 100-бальною системою, менше 55 - двійка.

Система вищої освіти

Ще одне важливе випробування в житті ізраїльського учня - психометрія - вступний іспит у ВУЗ. Якщо школяр вирішив продовжувати навчання, він розсилає в кілька ВУЗів заяви із проханням розглянути результати його психометрії. Разом з кожним таким запитом треба відправити квитанцію на 400 шекелей (близько 100 доларів) і дозвіл від Міністерства освіти на здачу психометрії.

Тест проводиться незалежним Ізраїльським Центром тестування й оцінки. Він проводиться в постійно встановлений термін.

Мінімальна оцінка тесту, необхідна для зарахування на те або інше відділення або напрямок, визначається, в основному, співвідношенням числа тих, хто подав заяву на дане відділення, числом місць для нових абітурієнтів і реальних оцінок за психометричний тест. Тому "мінімальний бал", необхідний для зарахування, різний у різних навчальних закладах, на різних спеціальностях і міняється щорічно.

Психометричний тест складається із трьох частин:

 • перевірка словникового запасу й здатності до логічного мислення;
 • рівень математичного мислення;
 • володіння англійською мовою.

Ці розділи діляться на 8 підрозділів (наприклад, у точні науки входять фізика, алгебра й геометрія). Перевіряють у кожній роботі тільки шість частин з восьми, які - заздалегідь невідомо - це свого роду лотерея. Психометрія виявляє не стільки знання, скільки вміння сконцентруватися й швидко вирішити поставлене завдання.

Ступінь впливу цього розділу на загальну оцінку - 20% від загальної оцінки іспиту.

Шкала оцінок психометричного тесту - від 200 до 800 балів. Мінімальна сума, необхідна для вступу у вищий навчальний заклад - 400 балів.

Психометричний тест дозволяється здавати на івриті, англійській, французькій, іспанській, російській, арабській.

Результати психометричного тесту дійсні сім років.

Запис на психометричний тест виробляється окремо від запису в навчальний заклад. Набір інформаційних матеріалів про порядок записів можна придбати в книгарні або в університетських магазинах Ізраїлю. Результати психометричного іспиту розсилаються в усі університети.

Вищі навчальні заклади не несуть відповідальності за підготовку до психометричного тесту.

В Ізраїлі діють різноманітні приватні комерційні організації, які проводять курси підготовки до психометричного тесту. Як правило, цей курс розрахований на 80-100 академічних годин. Оплата таких курсів виробляється самими учнями. Однак практика показує, що крім курсів, дуже корисними є інтенсивні самостійні вправи й заняття по підготовці до психометричного тесту.

Для вступу у вищі навчальні заклади Ізраїлю студент повинен продемонструвати достатній рівень знання івриту, що дозволяє йому брати участь у заняттях, здавати іспити, розуміти лекції, писати контрольні й екзаменаційні роботи, брати активну участь у семінарах і т.д.

Студент зобов'язаний удосконалювати знання івриту й досягти рівня "вав" (рівня звільнення від занять мовою) протягом усього періоду навчання аж до одержання ступеня. Ця вимога єдина для студентів, які вчаться як на першому, так і на другому ступені.

Психометрію абітурієнти пишуть приблизно раз в 10 місяців. Здавати її можна багато разів, із проміжком у кілька місяців. Одержавши психометрію, приймальна комісія порівнює результат зі своїм прохідним балом, дивиться на багрут заявника й середнє арифметичне шкільних оцінок.

В Ізраїлі 8 університетів, 7 релігійних коледжів при університетах, 4 технологічних інститути, 1 інститут мистецтв і 7 учительських коледжів.

Військові училища: готують майбутніх офіцерів і техніків в областях, необхідних Армії Ізраїлю. Ці школи – приймають на курс підготовки кадрових офіцерів тільки юнаків, а на курс підготовки техніків приймають і дівчат.

Система вищої освіти Ізраїлю відповідає рівню промислово-розвинених держав. Сьогодні в країні майже 154 тис. студентів, 102 тис. з яких вчаться в університетах, 24 тис. - у коледжах і близько 28 тис. вчаться заочно по програмі Відкритого університету.

Більшість ізраїльських студентів приходить у ВУЗ у віці 21 року, у зв'язку з обов'язковою військовою службою в армії.

Вищі навчальні заклади перебувають у віданні Ради по вищій освіті, що очолюється міністром освіти, культури й спорту й включає вчених, педагогів, студентів, а також представників громадськості. Всі університети й коледжі користуються широкою самостійністю.

Вищі й фахові освіта - платні й коштують досить дорого - до 35 тис. шекелей у рік. Сюди входить: оплата навчального процесу, витрати на придбання посібників, користування бібліотекою й лабораторіями й т.п. У той же час Ізраїль виділяє на освіту - 4,9% валового національного продукту й перебуває на першому місці у світі по величині цієї частки.

Вищу освіту в країні мають майже 20% громадян у віці від 25 до 64 років. Серед вихідців з СНД цей показник досягає 40%.

Разом з тим, близько 240 тисяч громадян Ізраїлю повністю неписьменні; багато учнів, що закінчили школу, не одержують атестата зрілості в силу слабості знань. По даним Центрального статистичного бюро країни, тисячі молодих людей щорічно не призивають в армію тому, що вони не вміють читати.

Одними з найбільш відомих і старих вищих навчальних закладів в Ізраїлі є Техніон й Єврейський університет.

Ізраїльський політехнічний інститут Техніон був відкритий у Хайфі в 1924 році. Тут готують інженерів, архітекторів, містобудівників, а також фахівців в області природничих наук і медицини. Техніон служить центром досліджень, спрямованих на промисловий розвиток Ізраїлю.

В 1925 році в Єрусалимі був заснований Єврейський університет - вищий навчальний заклад для євреїв Палестини і єврейських студентів і вчених. В університеті вивчаються практично всі області знань, а його факультети по вивченню іудаїки вважаються одними з кращих у світі. Також тут розташована Ізраїльська національна бібліотека.

Серед інших вищих навчальних закладів найбільшою популярністю користуються Університет імені Бар-Ілана, Тель-Авівський університет, Хайфський й університет імені Бен-Гуріона.

Коледжі дозволяють студентові почати академічні заняття за місцем проживання й продовжити їх у відповідному університеті. Деякі коледжі привласнюють своїм випускникам перший учений ступінь у дисциплінах, що користуються особливою популярністю - економіка, юриспруденція й ін. В інших випускники одержують дипломи по широкому спектрі спеціальностей.

Міністерство освіти, різні приватні й громадські організації, пропонують широкий вибір освітніх програм для дорослих у всіх областях знань. Міністерство праці й соціального забезпечення організовує вечірні курси й семінари, що забезпечують навчання й підвищення кваліфікації, а також перекваліфікацію тих, чия спеціальність не користується популярністю.

Навчальне телебачення працює під егідою Міністерства освіти, культури й спорту. Воно створює широкий спектр телевізійних передач - від захоплюючих навчальних програм для дошкільників і школярів, до телевізійних курсів навчання для дорослих.

Університети - великі академічні науково-дослідні і навчальні центри, які готують спеціалістів з багатьох галузей точних, природничих, суспільних і гуманітарних наук. Крім університетів, до системи вищої освіти Ізраїлю входять неуніверситетські вищі навчальні заклади, які готують спеціалістів у якійсь конкретній галузі (педагогіка, юриспруденція, медицина тощо). Неуніверситетські ВУЗи присвоюють лише перший академічний ступінь (бакалавра).

Викладання в усіх ВУЗах Ізраїлю ведеться на івриті, хоча в окремих з них є курси і програми іншими мовами.

ВУЗи Ізраїлю незалежні як в академічній, так і в адміністративній сфері, і обмежені лише рамками бюджету. Не дивлячись на те, що близько 50% їх поточних витрат і близько 15% витрат на розвиток покриваються надходженнями з державних фондів, ізраїльські ВУЗи не можна назвати державними університетами (плата за навчання і різноманітні внески студентів становлять близько 20%, а решта - надходження з благодійних та інших джерел).

Закладом, який інспектує якість освіти і присвоює ступінь, є Рада з вищої освіти. До неї входять міністр освіти і не більше 24 членів, персонально призначених президентом Держави Ізраїль за рекомендацією уряду. Дві треті членів Ради мають бути діючими членами Академії наук. Рада - єдиний орган, який має право надавати навчальним закладам статус вищих навчальних закладів і здійснювати контроль над присвоєнням академічних ступенів. Закон наділяє її повноваженнями радника уряду в галузі розвитку і фінансування вищої освіти і дослідної роботи.

Всі університети і Техніон готують студентів за трьома ступенями: бакалавр, магістр, доктор.

Для вступу у вищі навчальні заклади Ізраїлю студент повинен продемонструвати достатній рівень знання івриту, що дозволяє йому брати участь у заняттях, здавати іспити, розуміти лекції, писати контрольні й екзаменаційні роботи, брати активну участь у семінарах.

Володіння івритом оцінюється по зростаючій шкалі - від базового рівня 'алеф' до вищого 'вав' (це назви букв івритського алфавіту) - усього їх шість.

Студент зобов'язаний удосконалювати знання івриту й досягти рівня "вав" (рівня звільнення від занять мовою) протягом усього періоду навчання аж до одержання ступеня. Ця вимога єдина для студентів, які вчаться як на першому, так і на другому ступені.

Для навчання на медичних, психологічних й юридичних факультетах потрібно найвищий рівень.

Для нових репатріантів у кожній школі є ульпан - місце, де можна вивчити іврит. Навчання в ульпані звичайно триває два-три роки. У більшості таких навчальних закладів навчання безкоштовне. Є й ульпани-кібуци, де вивчення мови чергується з роботою в місцевому господарстві.

Всі студенти ізраїльських вузів повинні знати англійську мову: 90% відеофільмів і навчальної літератури - на англійській. Англійська оцінюється по 5-6-ступеневій шкалі. Для зарахування до ВУЗу потрібний 2-3-й рівень.

Запис і вимоги при вступі до вищих навчальних закладів Ізраїлю

1. Запис на перший академічний ступінь. Університети й інші ізраїльські вищі навчальні заклади при прийомі студентів враховують наступні моменти:

 • оцінки в ізраїльському атестаті зрілості. Деякі університети враховують також оцінки в іноземному атестаті зрілості;
 • оцінку, отриману за результатами психометричного тесту;
 • знання івриту й англійської мови.

На окремих напрямках необхідно пройти вступний екзамен з математики або фізики, як, наприклад, на відділеннях інженерних наук і точних наук.

На деяких спеціальностях абітурієнт повинен пройти персональну співбесіду, наприклад, при надходженні на відділення психології й медицини.

У художніх, музичних, театральних ВУЗах потрібно представити роботи або пройти творчий перегляд (прослуховування), як наприклад, в Академії музики й танцю ім. Рубіна, в Академії мистецтв "Бецалель" й у деяких інших.

При вступі в педагогічні навчальні заклади необхідно здати наступні іспити: історія єврейського народу, іврит, ТАНАХ. Новим репатріантам дозволяється здавати ці екзамени після закінчення першого навчального року.

Екзамен з математики. Бажаючі вчитися на відділеннях точних або природничих наук (математика, інженерія, фізика, комп'ютерні науки й деякі інші), повинні на додаток до психометричного тесту, здати також вступний екзамен з математики.

Цей іспит є також загальнодержавним і проводиться Центром тестування й оцінки. Екзамен з математики для вступників у вузи проводиться щорічно в травні. Запис на цей іспит здійснюється окремо від запису в університет і від запису на психометричний тест. Оплата іспиту виробляється самими абітурієнтами.

Англійська мова як іноземна. Всі студенти ізраїльських ВУЗів, як громадяни країни, так і репатріанти, повинні вивчати англійську мову й досягти досить високого рівня володіння нею (необхідний рівень, при якому студент звільняється від занять англійської мови). Ця вимога ставиться до студентів, що навчається як на першу, так і другий ступінь.

Ціль занять англійською мовою - навчитися читати на академічному рівні, розуміти прочитані тексти й аналізувати їх. Це необхідно насамперед тому, що значна кількість навчальної літератури подається англійською мовою.

Кожен абітурієнт при вступі у ВУЗ повинен здати класифікаційний вступний екзамен з англійської мови. Вступний іспит проводиться в рамках психометричного тесту.

Абітурієнти, звільнені від психометричних тестів, зобов'язані все-таки здати класифікаційний екзамен з англійської мови, що також проводиться Центром тестування й оцінки. Цей іспит є загальнодержавним і проводиться регулярно у встановлений термін.

Від занять англійською мовою звільняються студенти, що приїхали з англомовної країни й добре володіють мовою. Абітурієнт повинен зафіксувати цей факт під час запису й реєстрації у ВУЗ.

Умовою прийому на деякі факультети й на спеціальність "англійська мова" є високий рівень знання мови, іноді - навіть найвищий (рівень, при якому студент одержує звільнення від занять англійською мовою).

Університети й інші навчальні заклади проводять курси англійської мови, беручи за це додаткову плату, крім основної оплати навчання у ВУЗі.

Заняття на першому рівні студентами не оплачуються, на інших рівнях Керування по справах студентів може надати допомогу й субсидіювати курс англійського для студента- репатріанта.

2. Запис на другий академічний ступінь. Навчання на другий академічний ступінь являє собою більш високий рівень спеціалізації в досліджуваній спеціальності. Студент, що має перший академічний ступінь, отриманий в іноземному ВУЗі, може продовжити навчання на другий ступінь в ізраїльських університетах, які самостійно визначають критерії прийому й вимоги для надходження.

Як правило, у більшості випадків рішення приймальної комісії визначається даними попереднього навчання (оцінки, отримані при навчанні на перший ступінь).

Абітурієнти не повинні здавати психометричний тест, але повинні продемонструвати достатні знання івриту й англійської мови . У деяких університетах на відділеннях керування бізнесом і психології потрібні додаткові іспити.

Тривалість навчання на другий ступінь, як правило, не менше двох років. При цьому найчастіше студентам-репатріантам доводиться брати додаткові курси по ряду предметів внаслідок розходження навчальних програм в ізраїльських і закордонних ВУЗах.

Реєстрація у вузі. Кожен навчальний заклад установлює свій порядок запису.

Абітурієнтові варто ознайомитися з порядком запису в обраний їм навчальний заклад, подбати про одержання відповідних бланків й анкет з відділу прийому цього навчального закладу, правильно й без пропусків заповнити їх, зібрати необхідні документи й послати їх разом із квитанцією про оплату запису.

Запис у навчальний заклад оплачується самим абітурієнтом. Керування по справах студентів оплати запису не робить.

Бажаючі записатися відразу в кілька навчальних закладів повинні записуватися в кожне з них окремо.

Довідка про запис у навчальний заклад не є дозволом про вступ в нього.

Рішення про зарахування абітурієнта в навчальний заклад приймається навчальним закладом тільки після перевірки, що підтверджує, що вступник відповідає всім умовам і вимогам прийому, і після того, як він здасть всі необхідні іспити, включаючи екзамен із психометрії.

Процедура запису й дозвіл на прийом на навчання дійсні тільки на той навчальний рік, у якому вступник записується.

Повторне прохання про прийом у наступному або іншому році вимагають від абітурієнта повторного запису й повторної оплати, а також повторного виконання всіх вимог прийому.

Основні дати навчального календаря. Навчальний рік в ізраїльських ВУЗах починається звичайно в жовтні кожного року й закінчується в червні.

Навчальний рік ділиться на два семестри:

 • перший семестр (зимовий) - з жовтня по січень;
 • другий семестр(весняний) - з лютого по червень. У деяких навчальних закладах на певних факультетах можна почати навчальний рік у весняному семестрі.

Строки запису й реєстрації. Запис на перший семестр першого року навчання починається в січні-лютому, тобто на початку відповідного календарного року.

Деякі навчальні заклади продовжують строк запису на окремі факультети (до березня - квітня). Запис на другий семестр звичайно виробляється в листопаді-грудні, безпосередньо перед початком семестру.

Інформацію про додаткові або продовжені строки запису можна одержати безпосередньо в самих навчальних закладах або у Керуванні по справах студентів.

Оплата запису й реєстрації. Оплата запису й реєстрації дійсна тільки на той рік, у якому зроблений запис і реєстрація.

Бажаючі записатися одночасно в кілька навчальних закладів оплачують кожен запис окремо.

Абітурієнтові, що записався відразу в кілька університетів і почав займатися в одному з них, повертається 50% від суми, внесеної їм за запис в інші університети (відповідно до міжуніверситетської угоди).

Академічний статус студента. В багатьох навчальних закладах існує два академічних статуси:

 • статус "Студент". Цей статус має зарахований у ВУЗ студент, що відповідає всім вимогам, пропонованим до абітурієнтів у даному навчальному закладі й на тому факультеті, на якому хоче вчитися студент;
 • статус "Студент, зарахований умовно" (аль тнай). Цим статусом володіє абітурієнт, якому тимчасово дозволено почати навчання. Це означає, що він поки не відповідає всім вимогам навчального закладу й факультету. Продовження навчання буде залежати від результатів першого року навчання.

Репатріанти, що бажають одержати допомогу в оплаті навчання від Керування по справах студентів, повинні мати статус "Студент". У деяких випадках, коли для одержання статусу "Студент" абітурієнтові не вистачає лише достатнього знання івриту, Керування все-таки надає допомогу в оплаті навчання, направляючи його на літній курс івриту (літній студентський ульпан).

Університети - це багатопрофільні навчальні заклади, у яких здійснюється підготовка, навчання й дослідницька робота в різних областях знань, чим забезпечується широкий спектр досліджуваних спеціальностей і розмаїтість напрямків навчання

Університети мають право видавати педагогічні дипломи (ліцензія на викладання в ізраїльських школах теудат ораа) і дипломи в деяких областях, що вимагають додаткової спеціалізації після отримання ступеня.


16.11.2010