Видатний німецький композитор Рихард Вагнер

Рихард Вагнер – це видатний німецький композитор, диригент, теоретик музики, новеліст, відомий в першу чергу завдяки його операм, або "музичним драмам", як пізніше він почне їх називати

«Тангейзер в сяючій печері Венери, в тузі що рветься геть... дівчина, звинувачена в страшному злочині, кинута без допомоги, на захист якої в останню годину припливає на гігантському лебеді оточений сяйвом святий рицар; дочки Рейка, з піснями що снують, як золоті рибки, в блискучій пучині метафізичної ріки навколо золотого скарбу; крилаті валькірії в хмарах і блискавках, зі своїм скаженим кличем «Гойотого» що мчать на стихійних конях...» Так описує образи вагнеровських опер А. В. Луначарський.

Багато років мріяв Ріхард Вагнер про незвичайний театр, на сцені якого повинні були діяти його герої. Проста дерев'яна будівля, розташована не в столиці, а в невеликому німецькому містечку, амфітеатр для публіки, прихований від неї оркестр, спеціально запрошені актори.

Слухати слідувало уважно і самозабутньо, і тоді людина могла побачити речі, раніше йому недоступні, проникнути в їх значення. Вагнер вважав, що опера повинна стати музичною драмою, де дія зіллється з музикою, а композитор і драматург об'єднаються в одній особі. Він сам писав лібрето для своїх опер.

Вагнер складний композитор, сміливий новатор в музиці. Один з останніх представників романтизму, він відобразив в своїй творчості властиві цьому напряму суперечності.

Не можна заперечувати красу і велич музики Ріхарда Вагнера, його впливу на музичне мистецтво. Зі слів А. В. Луначарського, «жоден композитор до Вагнера не обрушувався на сприйняття слухача таким водоспадом звуків, такою найширшою рікою гармонії, такими пронизуючими мелодіями».

Вагнер прожив життя, повне боротьби, поразок і перемог, знав роки убогість і майже казкового багатства, невизнання і поклоніння. Народився Вагнер в Лейпциге. Дитячі роки хлопчика пройшли в Дрездені, в атмосфері мистецтва: його вітчим, Людвіг Гейер, був талановитим актором, письменником і живописцем, сестри талановитими оперними і драматичними актрисами, брат оперним співаком. Майбутній композитор писав вірші і драми, брав участь в дитячих спектаклях. З 16 років він систематично займається музикою: навчається композиції, грає на фортепіано. У Леїпцигськом університеті він отримує солідну підготовку на філософському факультеті.

Сфера інтересів Вагнера майже неосяжна. Він суміщав в собі дар композитора, поета і драматурга, публіциста і філософа.

Перші твори Вагнера фортепіанна соната, увертюри для оркестру, симфонія, струнний квартет, опери «Феї» і «Заборона любові» не відрізнялися оригінальністю стилю, в них відчувався вплив інших композиторів.

     

З 1834 по 1839 р. Вагнер керує оперними оркестрами Магдебурга, Кенігсберга і Рига, отримує популярність як диригент. У ці ж роки починається його діяльність літератора публіциста, теоретика мистецтва, яку він продовжує все життя. У гострих критичних статтях цього періоду він вітає все революційне, прогресивне.

Матеріальна потреба і бажання досягнути слави спонукають його попрямувати в Париж музичну столицю Європи. Роки, проведені там (1839 1842), були самими важкими. Визнання Вагнер не отримав, часто голодував. Опери «Рієнци» і «Летючий голландець», які він до того часу написав, поставити не вдалося. Париж остаточно сформував революційно-критичний напрям його поглядів, розширив кругозір.

«Летючий голландець» (1841) романтична опера, що відкриває зрілий період творчості композитора. Напружений розвиток дії, система музичних тим лейтмотивів, що характеризує героїв опери, значність і самостійність оркестрової партії всі ці межі роблять оперу новаторської. Глибоко своєрідний сюжет: німецька легенда про моряка, який не може знайти спокою і приречений поневірятися по морях зі своїм примарним кораблем доти, поки не знайде душу, здатну полюбити його і врятувати своєю вірністю.

Прийоми, знайдені в «Летючому голландці», підлозі сподіваються подальший розвиток в операх «Тангейзер» (1845) і «Лоенгрін» (1848).

Прогресивні переконання Вагнера, його негативне відношення до буржуазної дійсності, захоплення ідеями німецького філософа Фейербаха вилилися в його особистій участі в Дрезденськом (травневому) повстанні 1849 р. Однак революція була пригнічена, і Вагнеру довелося бігти в Швейцарію Для нього почалися роки вигнання Він пише свої знамениті теоретичні роботи «Мистецтво і революція», «Опера і драма», де затверджує, що мистецтво - важливий засіб етичного виховання народу і соціального перевлаштування суспільства, потребує втілення в творах великих ідей, інструментальності. Вагнер вважає, що це є досяжним тільки в синтетичному мистецтві, що об’єднує різні його види. Але, висуваючи сміливі, грандіозні ідеї, Вагнер був обмежений в своїх висновках, які часто страждали схематизмом, абстрактністю.

Життя на чужині змінило лад думок композитора. Поступово він відходить від революційних ідей. Пише оперу «Трістан і Ізольда» (1859) на сюжет старовинної легенди про нещасну любов.

У 1862 р. Вагнер отримав дозвіл повернутися на батьківщину. Він іншого диригує. Великий успіх мали його гастролі в Росії в 1863 р. Ще в 1854 р. він почав працювати над оперою «Нюрнбергськиє мейстерзингеры» одним з кращих своїх творів. Ця опера, що розказує про середньовічні майстри співу, про перемогу істинного мистецтва над музичним міщанством, найбільш реалістичне, світле, життєстверджуюче з всього, що було створено Вагнером. Опера, закінчена в 1867 р., пройнята вірою в творчі сили народу.

Саме грандіозний витвір Вагнера тетралогія «Кільце нібелунга», яку він створював більше за чверть віку. Це чотири музичні драми, об'єднані загальним сюжетом. Задум тетралогії, заснований на скандинавському епосі VIII IX вв. і німецькому середньовічному епосі XIII в. об карликів-нибелунгах, мінявся відповідно до зміни світогляду Вагнера. Оптимістична лінія твору прославляння людських сил в образі героя Зігфріда поступово відступає. Висувається складний, суперечливий образ бога Вотана, який не тільки не може відновити справедливість, але і сам підкорений пануючому в світі злу і сліпій долі.

При сприянні впливових друзів і поклонників композитор отримав можливість здійснити свою мрію побудувати театр, призначений для постановки «Кільця нибелунга». У цьому театрі в невеликому містечку Байрейте на півночі Баварії в 1876 р. була поставлена вся тетралогія.

Значення Вагнера як великого реформатора опери важко переоцінити. Він прагнув до органічного злиття музики, драми і поезій. Велика в операх роль речитативів, що передають тонкі відтінки змісту поетичної промови. Новим було і панування лейтмотивів, серед яких не тільки теми-образи, що характеризують героїв і їх взаємовідношення, але і теми-символи, що відображають відвернені ідеї і поняття. Вагнер розширив склад оркестру, по-новому трактував його можливості, був великим майстром оркестрового колориту. Оркестр в операх Вагнера став дійовим, він розкривав внутрішнє значення що відбувається.

Опери Вагнера складні для постановки, великі труднощі представляють вони і для співаків. Проте вони ставляться на різних сценах світу, регулярно йдуть в Байрейте. Часто виконуються окремі симфонічні фрагменти з опер. Краще з того, що створив Вагнер, і сьогодні зберігає своє нескороминуще художнє значення.


01.11.2010