Оподаткування транспортних засобів. Реферат

Загальні положення. Особливості при визначені об’єктів оподаткування

Загальні положення

Податок з власників деяких наземних і водних транспортних засобів, самохідних машин і механізмів запроваджено, як джерело фінансування будівництва, реконструкції, ремонту та утримання автомобільних шляхів загального користування та проведення природоохоронних заходів на водоймищах.

Платниками цього податку є підприємства, установи та організації, які є юридичними особами, іноземні юридичні особи, а також громадяни України, іноземні громадяни та особи без громадянства, які мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні транспортні засоби, а об'єктом оподаткування є транспортні засоби та інші самохідні машини і механізми під відповідним кодом Гармонізованої системи опису та кодування товарів.

Власники транспортних засобів зобов'язані зареєструвати належні їм транспортні засоби протягом десяти діб після їх придбання, одержання або виникнення обставин, що потребують внесення змін у реєстраційні документи.

Особливості при визначені об’єктів оподаткування

Об'єктами оподаткування є:

1. Трактори (колісні) код за Гармонізованою системою опису та кодування товарів (далі - код), крім тих, ще на гусеничному ходу. Поняття "трактори" включає в себе транспортні засоби, призначені в основному для перевезення або буксирування Інших транспортних засобів, пристроїв або вантажів, незалежно від того, чи мають вони пристрої для перевезення інструментів, насіння, добрив та інших вантажів. Щодо тракторів, на яких змонтовані робочі знаряддя, то трактори і робочі промислові знаряддя класифікуються окремо, коли трактор створено спеціально для буксирування або штовхання іншого транспортного засобу або вантажу і як, і сільськогосподарський трактор включає прості пристосування для приведення робочих знарядь у дію (підйом, опускання і та ін.). У такому випадку взаємозамінні робочі знаряддя класифікуються у своїх відповідних позиціях, навіть якщо вони пред'являються разом із трактором 1 незалежно від того підвішені вони на тракторі або ні, у той час як трактор із своїм робочим устаткуванням класифікується в даній позиції.

2. Автомобілі, призначені для, перевезення не менше 10 осіб, включаючи водія. У даній позиції класифікуються всі автомобілі, які призначені для перевезення десяти і більше чоловік (включаючи водія).

     

3. Автомобілі легкові та інші моторні транспортні засоби, призначені для перевезення людей. До даної товарної позиції також включаються моторні транспортні засоби різних видів (включаючи автомобілі-амфібії), призначені для перевезення людей. У транспортних засобів даної товарної позиції можуть бути мотори будь-якого типу (двигуни внутрішнього згорання, електромотори, газові турбіни і т. д.). Дана товарна позиція також поширюється на полегшені триколісні транспортні засоби спрощеної конструкції, такі, як:

 • обладнані мотоциклетним двигуном і колесами і т. д. і які у силу своєї механічної конструкції мають ознаки звичайних автомобілів, тобто системою керування автомобільного типу або зворотної передачі і диференціалом;
 • змонтовані на Т - образному шасі, у якому два задніх колеса мають незалежні приводи від окремих електромоторів з акумуляторним! живленням. Керування такими транспортними засобами, як правило, від одного центрального важеля керування, за допомогою якого водій може заводити, робити прискорення, гальмування, зупиняти і давати задній хід транспортному засобу, так само, як і направляти його вправо або вліво, задаючи диференціальний момент, що крутить, головним колесам або повертаючи переднє колесо.

Транспортні засоби, що входять до даної позиції, можуть бути як колісними, так і гусеничними. До даної товарної позиції також включаються:

 • Автомобілі (наприклад, автомобілі-салони, автомобілі, спортивні і гоночні автомобілі);
 • Спеціалізовані транспортні засоби, такі, як автомобілі швидкої допомоги, тюремні фургони і катафалки;
 • Житлові автофургони (туристські автофургони і т. д.), транспортні засоби для перевезення людей, спеціально обладнані під житло (зі спальними, кухонними, туалетними та ін. зручностями);
 • Транспортні засоби, спеціально призначені для пересування по снігу (наприклад, снігомобілі);
 • Автомашини для гольфових майданчиків І подібні транспортні засоби.

У даній товарній позиції термін "вантажно-пасажирський автофургон" означає транспортні засоби з максимальною кількістю в дев'ять сидячих місць (включаючи водія), внутрішній простір яких може без конструктивних змін використовуватися для перевезення як людей, так і вантажів. Крім того, в даній позиції класифікуються невеликі гоночні автомобілі (так звані "карти"), що не мають кузова, обладнані поршневим двигуном внутрішнього згорання з іскровим запалюванням і здатні розвивати порівняно високі швидкості.

За умови, що ці транспортні засоби сконструйовані для транспортування людей, до даної товарної позиції також включаються автомобілі подвійного застосування, тобто автомобілі, що можуть перевозити як людей, так і вантажі. Транспортні засоби цього типу відрізняються від транспортних засобів, що перевозять вантажі, того ж розміру, за такими ознаками:

 • За сидінням водія присутні сидіння, що складаються або забираються, або спеціально призначені для сидіння місця та бокові вікна.
 • Можуть бути присутні бокові або задні двері й обробка салону як у транспортних засобів, що перевозять пасажирів.

4. Автомобілі вантажні. До даної товарної позиції включаються:

 • звичайні вантажівки і фургони (з відкритим, закритим брезентом, закриті і т. д.);
 • автомобілі і фургони усіх видів для доставки вантажів додому, фургони для переїздів із квартири на квартиру;
 • вантажівки з автоматичними розвантажувальними пристосуваннями (вантажівки з перекидним кузовом і т. д.);
 • автомобілі-цистерни (незалежно від того, обладнані вони насосами чи ні);
 • рефрижераторні або термоізольовані вантажівки;
 • багатонастильні вантажівки для перевезення кислоти в ізольованих від ударів контейнерах, балонах із бутаном і т. д.;
 • важкі вантажівки з рамами, що відкидаються, і заглибними похилими трапами для перевезення танків, піднімальних або траншеєкональних машин, електричних трансформаторів і т. д.;
 • вантажівки, спеціально призначені для перевезення свіжого бетону;
 • сміттєзбірники, незалежно від того, обладнані вони навантажувальними, трамбувальними, демфіруючими та ін. пристроями або ні.

До даної товарної позиції також включаються:

 • Самоскиди, тобто транспортні засоби міцної конструкції з перекидним кузовом або з днищем, що відкривається вниз, призначеним для перевезення ґрунту, породи або інших матеріалів. Ці автомашини, що можуть мати жорстке або шарнірне шасі, як правило, обладнані колесами для руху по бездоріжжю і можуть пересуватися по м'якому ґрунту. До цієї товарної позиції входять, як важкі, так і легкі самоскиди; останні іноді відрізняються наявністю сидіння на два положення, двома сидіннями, спрямованими в протилежні боки; або двома кермами керування, для того щоб цими транспортними засобами можна було управляти водію, що дивиться у напрямку до кузова під час розвантаження.
 • Самозавантажні транспортні засоби, обладнані лебідками, піднімальними пристроями і т. д.,. але призначені в основному для транспортних цілей.
 • Дорожньо-рельсові вантажівки, спеціально обладнані для пересування як шосейними дорогами, так і рейками. Ці транспортні засоби, дорожні колеса яких стоять на залізничних рейках, мають попереду і позаду пристрої типу вагонного візка, які можна піднімати за допомогою домкрата, щоб транспортний засіб міг пересуватися по дорозі.

Автомобільні шасі, обладнані двигуном і кабіною, також відносяться до даної позиції.

До даної товарної позиції не входять:

 • а) портальні транспортери, застосовувані на заводах, складах, у доках, аеропортах і т. д. для перевезення довгомірних вантажів або контейнерів;
 • б) вантажотранспортери, які застосовуються на шахтах

5. Автомобілі спеціального призначення, крім тих, що використовуються для перевезення пасажирів і вантажів (автомобілі технічної допомоги, автокрани, пожежні автомобілі, автобетономішалки, автомашини, для прибирання шляхів, автомобілі з розпилюючими пристроями, авто майстерні, автомобілі з рентгенівськими установками), машини що вироблені або пристосовані, обладнані різними пристосуваннями, що дають їм можливість виконувати визначені не транспортні функції, тобто основною метою транспортного засобу по даній позиції не є перевезення людей або вантажів. До даної товарної позиції включаються:

 • (1).Автомобілі для аварійного ремонту, що являють собою автомобільні шасі з днищем або без нього й обладнані піднімальними пристроями, такими, як нєобертові крани, козли, блоки або лебідки і призначені для підйому і буксирування транспортних засобів в аварійному стані;
 • (2).Автомобілі-насоси, обладнані насосом, як правило, що має привід від двигуна автомашини (наприклад, пожежні автомашини);
 • (3).Вантажівки, обладнані драбинами або піднімальними платформами для ремонту підвісних проводів, вуличного освітлення і т. д.; вантажівки з регульованим кронштейном і платформою (кіноавтомашини) для кінематографії або телевізійної роботи;
 • (4).Вантажівки, застосовувані для розчищення вулиць, стічних канав, аеродромних злітно-посадкових смуг і т. д, (наприклад, підмітальні машини, автомашини-розбризкувачі, комбіновані, підмітально-розбризкуючі та асенізаційні машини);
 • (5) Снігоочисники і снігороздувальні машини із вбудованим устаткуванням, тобто автомашини, створювані винятково для цілей розчищення снігу і, як правило, обладнані турбінами, ножами (які обертаються) і т. д., із приводом або від двигуна автомашини, або від окремого двигуна. В усіх випадках взаємозамінне снігоочисне або снігороздувне устаткування всіх типів виключається, незалежно від того, є воно змонтованим на автомашині або ні;
 • (6) Розприскуючі вантажівки усіх видів, незалежно від того, мають вони нагрівальне устаткування, устаткування для розкидання асфальту або гравію, для сільськогосподарських цілей і т. д. чи не мають;
 • (7) Автокрани, призначені не для перевезення вантажів, що складаються з автомобільного шасі, на якому постійно встановлені, кабіна і поворотний кран. Однак, вантажівки із самонавантажними пристроями;
 • (8) Рухомі бурові (тобто вантажівки, обладнані вишкою у зборі, лебідками, верстатами й іншими пристроями для буравлення);
 • (9) Вантажівки, обладнані пристроями, що штабелюють (тобто платформою, виготовленою рухливою на вертикальній основі та яка, як правило, має привід від двигуна автомашини). Але з даної позиції виключаються самонавантажні автомашини, обладнані лебідками, піднімальними пристроями і т. д., але які створюються в основному для перевезення вантажів;
 • (10) Бетономішалки, що складаються з автомобільного шасі, на якому постійно змонтована бетономішалка, пристосована як для виготовлення, так і для перевезення бетону;
 • (11) Рухливі електрогенераторні агрегати, що складаються із вантажівки, на якій змонтовано електрогенераторний агрегат, із приводом або від двигуна автомашини, або від окремого двигуна;
 • (12) Рухливі радіологічні станції (наприклад, обладнані медичним кабінетом, затемненим приміщенням і повним набором радіологічного устаткування);
 • (13) Рухливі клініки (медичні або зуболікувальні) з операційною, устаткуванням для анестезіювання й іншою хірургічною апаратурою;
 • (14) Автомашини -прожектори, що складаються із прожектора, змонтованого на автомобілі, причому з живленням зазвичай від генератора, що має привід від двигуна автомобіля;
 • (15) Радіофургони;
 • (16) Фургони телеграфні, радіотелеграфні або радіотелефонні (що приймають і що передають); радарні автоустановки;
 • (17) Іподромні фургони, обладнані рахунковими машинами для автоматичного підрахунку виграшів та імовірностей виграшу на бігах;
 • (18) Пересувні лабораторії (наприклад, для перевірки робочих показників сільськогосподарських машин);
 • (19) Випробувальні вантажні автомашини з реєструючими приладами для визначення тягової потужності автомашин, що їх буксирують;
 • (20) Пересувні хлібопекарні з повним устаткуванням (тістоміс, піч і т. д.); польові кухні;
 • (21) Фургони -майстерні, обладнані різними машинами й інструментом, зварювальними пристроями тощо;
 • (22) Пересувні банки, пересувні бібліотеки і пересувні автовиставки для демонстрації товарів.

Автомобільні шасі або вантажівки, з робочими машинами. Слід зазначити, що для того щоб класифікуватися в даній позиції, та чи інша автомашина, що включає піднімальне або такелажно-транспортне планувальне, траншеєкопальне або бурове устаткування і т. д., повинна фактично являти собою в основному комплектне автомобільне шасі, або вантажівку в тому смислі, що вона включає принаймні такі механічні компоненти: двигун, коробку передач і прилади керування для зміни передач, а також кермові і гальмові пристрої.

Також до даної товарної позиції не входять самохідні, колісні машини, у яких шасі і робоча машина спеціально призначені одне для одного і утворюють єдиний механічний агрегат (наприклад, самохідні автогрейдери). У цьому випадку машина не просто встановлена на автомобільному шасі, а цілком вбудована в шасі, що не може використовуватися для інших цілей і може мати основні риси автомобілів, зазначених вище. Слід зазначити, що самохідні снігоочисники або снігороздувальні машини із вбудованим устаткуванням завжди включаються до даної товарної позиції.

До даної товарної позиції не входять:

 • а) самохідні дорожні катки (8429);
 • б) сільськогосподарські катки (8432);
 • в) невеликі пересувні пристрої, керовані водієм, який йде поруч, і обладнані допоміжним двигуном (тобто очисники для парків, скверів і т. д. і пристрої для нанесення ліній на дорозі) (8479);
 • г) жилі автофургони (8703).

7. Мотоцикли (включаючи мопеди) та велосипеди з установленим двигуном, крім тих, що мають об'єм циліндра двигуна де 50 куб. см. До даної товарної позиції, в тому числі, відносяться мотоцикли, моторолери або мотовелосипеди, призначені для перевезення вантажів;

8. Яхти та судна парусні з допоміжним двигуном або без нього (крім спортивних);

9. Човни моторні і катери, крім човнів з підвісним двигуном (крім

спортивних), включаючи водні мотоцикли (гідроцикли);

10. Інші човни (крім спортивних), включаючичовни моторні і катери з підвісним двигуном.

Література

 1. Методичні вказівки по розрахунку суми податків з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів.
 2. Методичний посібник по адмініструванню податку з власників транспортних засобів та інших машин і механізмів.
 3. Конституція України. -1996 р.
 4. Закон України "Про систему оподаткування" //Відомості Верховної Ради України. -1994. -№14.
 5. Закон України ‹‹Про внесення змін до Закону України "Про систему оподаткування" ›› // Відомості Верховної Ради України. - 1997. -№77.
 6. Закон України "Про державну податкову службу в Україні "// Відомості Верховної Ради України. -1991. -№12.
 7. Закон України ‹‹Про внесення змін та доповнень до Закону України "Про державну податкову службу в Україні" ›› // Урядовий кур’єр. -1993. -№15.
 8. Закон України "Про Державний бюджет України на 1999 рік" // Урядовий кур’єр. -1998. -№86.
 9. Закон України "Про Державний бюджет України на 2000 рік "// Урядовий кур’єр. -1999. -№78.
 10. Закон України "Про Державний бюджет України на2001 рік "// Урядовий кур’єр. -2000. -№87.
 11. Закон України "Про податок на додану вартість "// Відомості Верховної Ради України. -1997. -№21.
 12. Закон України "Про оподаткування прибутку підприємств "// Відомості Верховної Ради України. -1995. -№4.
 13. Закон України "Про плату за землю "// Відомості Верховної Ради України 1996. -№12.
 14. Закон України "Про охорону праці "// Відомості Верховної Ради України. -1992. -№49.


04.03.2011