УЦОЯО: новий тест з української забезпечить кращий відбір вступників

В УЦОЯО прокоментували звернення мовного омбудсмена

УЦОЯО: новий тест з української забезпечить кращий відбір вступників

Запровадження окремого тесту з української мови жодним чином не зменшує значущості вивчення української літератури здобувачами освіти.

Про це йдеться в коментарі Українського центру оцінювання якості освіти, наданому сайту Освіта.ua.

У відповідь на звернення уповноваженого із захисту державної мови в УЦОЯО зазначають, що рішення про запровадження окремої сертифікаційної роботи з української мови було ухвалено Міністерством освіти і науки ще 2019 року.

«Таке рішення в жодному разі не зменшує значущості вивчення української літератури здобувачами освіти. Опанування української мови неможливе без глибокого прочитання й аналізу творів з української літератури, і це є основним завданням закладів освіти. Саме вони мають сприяти зацікавленню молоді творами вітчизняних авторів, формувати громадянський світогляд здобувачів освіти, створювати передумови для реалізації активної життєвої позиції школярів», – наголошують в УЦОЯО.

Фахівці Українського центру підкреслюють, що розроблений ними тест з української мови передбачає демонстрацію важливих компетентностей, які формуються лише на заняттях з української і зарубіжної літератури.

«Представлена сертифікаційна робота з української мови є оновленою за змістом і структурою, акцент у тесті зроблено на компетентісному читанні текстів, аналізі й оцінюванні прочитаного, тобто на перевірці рівнів сформованості тих умінь, які є важливими для подальшої професійної кар’єри та становлення громадянськості як риси особистості. Варто наголосити, що в різних частинах тесту з української мови учасники мають продемонструвати свої літературознавчі компетентності. Це, зокрема, і аналіз тексту, і доречне наведення у власному висловленні прикладу з художньої літератури або з інших видів мистецтва. Підкреслюємо, що переважна більшість учасників ЗНО наводить приклади саме з української літератури, оскільки вони дозволяють якнайкрасномовніше проілюструвати позицію автора», – ідеться в коментарі УЦОЯО.

На думку фахівців Українського центру, відсутність завдань на репродукцію змісту творів української літератури в тесті з української мови компенсоване наявністю завдань для оцінювання сформованості компетентностей вищого рівня, які можливо опанувати тільки під час вивчення української і зарубіжної літератури.

«Позиція і Міністерства освіти і науки України, і Українського центру полягає в тому, що формуванню свідомої, патріотичної, всебічно розвиненої особистості сприяють усі навчальні предмети, а комплексний зміст освіти створює умови для цього. Запропонована модель ЗНО не зумовлює звуження змісту викладання навчальних дисциплін у школі, натомість має на меті забезпечення кращого відбору до закладів вищої освіти», – резюмували в Українському центрі оцінювання якості освіти.

 

Освіта.ua
23.09.2020

Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Роман
Спасибі ворогам освіти За ЗНО без укрліту. Товариш запитав поради: "Складна дилема, що робить?" А я йому: "Скалу - лупати!" - Франко лихого не навчить. "Чудово сказано, солідно, Я ж наче знаю всіх зірок! Франко це хто? Актор? Політик? Читає реп? Співає рок?" Мені немов в очах померкло, Бо ж бачу - відгуку нема. "Зів’яле листя", "Захар Беркут..." - Як не старався, та дарма. Було так ніяково й дивно, Та раптом друг щось пригадав: "Франко? Стривай! Це ж 20 гривень! Чому раніше не сказав!?" Додати поспішив одразу: "Не думай, наче я профан! Вони ж колись з Шевченком разом Незлецьки грали за "Мілан"!" Спасибі клятим супостатам, Відвертим нашим ворогам, Що хочуть укрліт прибрати Із ЗНО випускникам! 01. 10. 2020 ©
Геннадій
Теоретично це правильно.Хто хоче-той вивчить і мову і літературу і вступить на філологію.Хто не хоче-той вивчить мову і вступить на інженера.Насильно не привити любов до літератури.А враховуючи,що зно з української є найскладнішим(враховуючи кількість 200 бальних результатів),спрощення для деяких спеціальностей при вступі полегшить життя абітурієнтів і дасть можливість краще приготуватись до профільних предметів.
Віктор Логвін
державну мову захистить тільки сучасна, розвинена, потужна Держава, а не середньовічна пострадянська країна, де у сталінських школах-казармах є лише ПРИМУС, а ПРАВО НА ОСВІТУ має тільки той самий іронічний сенс що і "ПРАВО НА ТРУД" в’язнів ГУЛАГу, де замість примусової "історії КПРС" примушують до вивчення іншого талмуду "Українська література", яка перетворена з ЛІТЕРАТУРИ на "святе письмо" з мучениками і апостолами письменниками. Сьогоднішнє вивчання (і тестування) "української літератури" це те, що найбільше цій літературі шкодить і від неї відвертає.
что нового?
А что вообще меняется, разве раньше не так было? И раньше ЗНО по украинскому и математике делилось на уровни, т.е. и раньше кому не нужна была литература (высокий уровень) - тот мог ее не сдавать.
Галина
Для что нового?: не придумуйте. не було ніяких рівнів. Література враховувалась в 100-бальній шкалі, а мова лише для ДПА в 12-бальній. І зробивши лише мову не можна було набрати 100 балів. А зараз в обох варіантах іспиту можна буде набрати 100 балів.
Коментувати
Vlad
68% проти! А 73% - За! От і маємо не уряд, збіговисько дилетантів і дилетанта президента.
Коваль Степан
Мабуть треба зайти до школи. Почати знизу ,бо в міністерстві освіти адекватних,здається нема. Чи освіти нема? Можна придумувати різні тести, щоб перевіряти знання. Я пропоную дуже простий ,щоб перевірити діяльність міністерсто світи та науки,культури та ще кабінету міністрів. Якщо в державному символі ,Гімні України,внесено граматичну помилку хто дол...? Так усі 6 Президентів,всі міністри з заступниками... Наостанок добавлю редактора ’’’Голосу України’’, який довірився ’’народним обранцям’’ і напечатав закон з граматичною помилкою...
За ЗНО
То Вася Тере.... у нас і за УЦОЯО, і за міністерство пише? Прямо два в одному! Не можна свою особисту вигоду видавати за державницьку позицію. Освітяни добре знають ціну так званих обговорень і дискусій. Не вийшло знищити літературу через недолугий стандарт, вирішили зайти з іншого боку?
специалист
Все правильно, поддерживаю! Он в конце-концов "мовний омбудсмен", а не литературный. Пусть отдыхает.