В Україні затвердять нове положення про атестацію вчителів

Міністерством освіти розроблений новий проєкт про атестацію педагогічних працівників

В Україні затвердять нове положення про атестацію вчителів

Міністерством освіти і науки розроблений новий проєкт про атестацію педагогічних працівників.

Документ визначає порядок проведення атестації педагогічних працівників як системи заходів, спрямованих на всебічне та комплексне оцінювання їх педагогічної діяльності.

Проєкт документа винесений для громадського обговорення, що триватиме впродовж місяця.

За результатами атестації встановлюватиметься відповідність або невідповідність педагогічного працівника займаній посаді, буде  присвоюватися наступна чи нижча кваліфікаційна категорія або підтверджуватися раніше присвоєна кваліфікаційна категорія, підтверджуватися чи не підтверджуватися раніше присвоєне педагогічне звання.

Документ визначає, що атестація педагогічного працівника може бути черговою або позачерговою.

Чергова атестація педагогічного працівника є обов'язковою та проводитиметься один раз на 5 років, окрім випадків її перенесення.

Позачергова атестація може проводитися за ініціативою педагогічного працівника у разі наявності у нього освітнього рівня та стажу роботи на посадах педагогічних працівників, у разі визнання його переможцем, лауреатом міжнародних, всеукраїнських фахових конкурсів, здобуття ним освітньо-наукового або освітньо-творчого ступеня або успішного проходження ним сертифікації педагогічних працівників.

Водночас позачергова атестація може проводиться й за ініціативою керівника закладу освіти – у разі зниження якості педагогічної діяльності педагогічним працівником, а також за ініціативою органу управління у сфері освіти – у разі зниження якості педагогічної діяльності керівником підпорядкованого закладу освіти.

Проміжок часу між проходженням педагогічним працівником атестації є міжатестаційним періодом. Міжатестаційний період не може бути меншим ніж 2 роки, крім випадків проведення позачергової атестації за ініціативи педагогічного працівника.

Загальною умовою атестації педагогічного працівника є проходження ним у міжатестаційний період підвищення кваліфікації у порядку, визначеному законодавством.

За результатами атестації педагогічним працівникам присвоюються кваліфікаційні категорії за умови наявності у них освітнього рівня та стажу роботи на посадах педагогічних працівників.

Зокрема, для присвоєння кваліфікаційної категорії «спеціаліст» педагогічний працівник повинен мати освітній рівень кваліфікований робітник, фаховий молодший бакалавр, молодший бакалавр, бакалавр чи магістр (спеціаліст) та стаж роботи на посадах педагогічних працівників не менше ніж 1 рік.

Для присвоєння кваліфікаційної категорії «спеціаліст ІІ категорії» педагогічний працівник повинен мати освітній рівень молодший бакалавр, бакалавр, магістр (спеціаліст) та стаж роботи на посадах педагогічних працівників не менше ніж 3 роки.

Для присвоєння кваліфікаційної категорії «спеціаліст І категорії» педагогічний працівник повинен мати освітній рівень бакалавр, магістр (спеціаліст) та стаж роботи на посадах педагогічних працівників не менше ніж 5 років.

Для присвоєння кваліфікаційної категорії «спеціаліст вищої категорії» педагогічний працівник повинен мати освітній рівень магістр (спеціаліст) та стаж роботи на посадах педагогічних працівників не менше ніж 7 років. Для педагогічного працівника, який має освітньо-науковий/освітньо-творчий ступінь, кваліфікаційна категорія «спеціаліст вищої категорії» може бути присвоєна за умови наявності стажу роботи на посадах педагогічних працівників не менше ніж 1 рік.

Педагогічним працівникам, які успішно пройшли сертифікацію і мають чинний сертифікат, педагогічні звання присвоюються (підтверджуються) незалежно від їхньої кваліфікаційної категорії.

Педагогічний працівник, який має педагогічне навантаження з двох і більше навчальних предметів (інтегрованих курсів) атестується за кожним таким навчальним предметом (інтегрованим курсом). У такому випадку атестація за кожним таким навчальним предметом може здійснюватися одночасно (в межах однієї процедури).

Педагогічний працівник, який працює за сумісництвом на різних посадах, атестується за кожною посадою окремо.

У випадку викладання одного і того самого навчального предмету (інтегрованого курсу) в різних закладах освіти педагогічний працівник атестуватиметься за основним місцем роботи.

Успішне проходження педагогічним працівником сертифікації зараховується як проходження ним атестації. Зарахування сертифікації здійснюється атестаційною комісією один раз упродовж строку дії сертифіката педагогічного працівника під час його чергової атестації або позачергової атестації, що проводиться за ініціативи педагогічного працівника.

Новим проєктом положення про атестацію педагогічних працівників також визначено процедуру створення, склад та повноваження атестаційних комісій, порядок проведення атестації, а також оскарження рішень атестаційних комісій.

Після затвердження нового положення, Типове положення про атестацію педагогічних працівників від 2010 року буде визнано таким, що втратило чинність.

Дія нового Положення не поширюватиметься на атестацію педагогічних працівників закладів спеціалізованої освіти, які забезпечують здобуття фахових компетентностей спеціалізованої освіти.

Проєкт положення про атестацію педпрацівників

Пропозиції та зауваження до проєкту положення можна надсилати до 05 жовтня 2021 року на е-пошту v_bozhinskiy@mon.gov.ua (Божинський Володимир Святославович) або storchak@mon.gov.ua (Сторчак Ніна Анатоліївна) з темою повідомлення «Атестація. Громадське обговорення».

Освіта.ua
07.09.2021

Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Елла
Доброго дня!Як педагог-організатор була атестована на 2 категорію у 2019 році,чи можливо мені зараз як вчителю предметнику атестуватися на 1 категорію!Стаж 10 років
Наталия
Підкажіть, коли це положення набуде чинності? Цього року атестувати будуть згідно з ним?
Марина
Підкажіть, будь ласка, коли дане положення вступить у силу? Чи буде змога атестуванись згідно нього у цьому навчальному році?
Марта
Підкажіть чи правильно розумію. Я-бакалавр, стаж 3 роки, то я зможу атестуватиму на 2 категорію? Чи мені треба буде спочатку про атестуватиму на спеціаліста?
Вячеслав
6. Позачергова атестація може проводиться за ініціативою керівника: • закладу освіти, установи - у разі зниження якості педагогічної діяльності педагогічним працівником, додати також щодо позачергового підвищення розряду,категоріїпрацівнику (с вузів іноді приходять вундеркінди нашої справи а зарплата!!!); • Для присвоєння кваліфікаційної категорії «спеціаліст вищої категорії» педагогічний працівник повинен мати освітній рівень Додати (фаховий молодший бакалавр, молодший бакалавр, бакалавр – залишити за 7 років може буде самий кращій. Може він буде визнан переможцем, лауреатам міжнародних, всеукраїнських фахових конкурсів, а ви його змушуєте отримати диплом, платно за мінімальну оплату, а не намагатися рості далі). • )магістр (спеціаліст) та стаж роботи на посадах педагогічних працівників не менше ніж 7 років.
Вячеслав
Я прочитаю обязательно проект хотелось би увидить проєкт по оплате єтих категорий и званий
Тарас
працюю репетитором як у країні так і за кордоном. отримую пристойні гроші і черга до мене за рік а то і за 2. Працюю також у школі просто по особистому проханню адміністрації і тому що є бідні толкові учні. Кину я цю школу бо ці дурні атестації - сертифікації вже дістали гірше ковіда
Критичне мислення
Шановні! Проєкт положення представлено для обговорення. Ви відкрийте його і прочитайте. І знайдете відповіді на запитання, які ви тут пишете. Свої пропозиції, якщо вони у вас є, чекають на сайті МОН.
Критичне мислення
Для Критичне мислення: Вибачте, помилилася: свої пропозиції , якщо вони у вас є, залишайте на сайті МОН
odmin
Вау, на сайті мон є фідбек?. на видному місці, інтуітивно зрозумілий...
Коментувати
Оксана
Добрий день. Коли нове положення вступить у силу і за яким положенням атестуватимуться вчителі у цьму навчальному році?
Ольга
Зараз на звання "вчитель - методист" вимагається написання методичної розробки. Як буде в новому положенні ?
Алена
Добрий день. Я працюю в дитячому садочку маю вищу педагогічну освіту, але не дошкілля, а вчитель. Мене не атестують вище 11 розряду. Це правильно?
Маріч
Так би депутати себе атестували на профпригодність до виборів, а то ні грамотності, ні розуміння політики взагалі
Таня
Доброго вечора, згідно цього положення,чи може вчитель, що має диплом бакалавра ступінь вищої освіти проатестуватися на " спеціаліст ІІ категорі"?