Парламент ухвалив новий закон «Про освіту»

В уряді та Міносвіти заявляють, що шкільна реформа є одним із головних пріоритетів держави

Парламент ухвалив новий закон «Про освіту»

Верховна Рада ухвалила у другому читанні новий Закон України «Про освіту». За відповідне рішення у вівторок 5 вересня проголосувало 255 народних депутатів. Гострі дискусії серед депутатів викликали питання запровадження 12-ти річної освіти, питання мови освіти, обов'язковості атестації вчителів тощо.

Реформа шкільної освіти безпосередньо стосується інтересів декількох мільйонів осіб, серед яких учителі, школярі та їхні батьки.

Дискусія про закон тривала понад три роки. В уряді та Міністерстві освіти неоднаразово заявляли, що шкільна реформа є одним із головних пріоритетів держави.

За словами міністра освіти Лілії Гриневич, освіта залишається чи не єдиною сферою в Україні, що застрягла у радянському минулому з його методами формування особистості, фабричним принципом «всі мають бути однаковими» та знаннєвим підходом – коли на дітей висипають тонну інформації, змушують її завчити, але не пояснюють, як цим користуватись та навіщо воно потрібно.

Автори ухваленого закону наголошують, що документ створює можливості для розвитку компетентнісного навчання. Зокрема, у законі закладено ключові компетентності й наскрізні вміння, якими має володіти учень після закінчення школи. Серед них вільне володіння державною мовою, математична, загальнокультурна та екологічна компетентності, підприємливість, інноваційність, економічна компетентність тощо.

У новий закон закладена нова система мотивації та підвищення кваліфікації вчителів. Зокрема, документ передбачає систему добровільної зовнішньої незалежної сертифікації вчителів. Планується, що це буде перевірка педагогів на володіння предметом, уміння спілкуватись з дітьми та використання сучасних методик компетентнісного навчання. Вчителі, які успішно пройдуть сертифікацію, отримуватимуть 20% надбавки до зарплатні.

Також будуть розширені способи підвищення кваліфікації для педагогів. Закон надає можливість учителям обирати місце та форми підвищення кваліфікації, яку можна буде отримати на тренінгах, у профільних установах та інших навчальних закладах.

Загальна кількість годин для підвищення кваліфікації вчителя впродовж 5 років не може бути меншою 150 годин. Вчитель має сам визначити коли та де проходити підвищення кваліфікації.

Закон повністю ліквідує атестацію шкіл. Також ліквідуються інспекції в районних управліннях освіти. Передбачається, що консультаційні послуги, для тих хто їх потребуватиме, надаватимуть методичні кабінети.

Натомість забезпечення якості освіти буде здійснювати Державна служба якості освіти. При цьому автори нового закону зазначають, що головною метою діяльності служби якості будуть не санкції, а рекомендації.

Законом передбачене створення реальної автономії школи, іншої системи управління та фінансова прозорість. Згідно з документом, директори обиратимуться за конкурсом. Закон передбачає, що директори зможуть самі призначати своїх заступників і педагогічний склад.

Новий закон «Про освіту» також передбачає, що кожен навчальний заклад муситиме оприлюднювати інформацію про надходження усіх коштів, а також їхнє призначення. Це сприятиме тому, що батьки бачитимуть, скільки та на що витрачає кошти держава, а також зможуть контролювати використання своїх благодійних внесків.

Новий закон включає багато інших новацій як в системі загальної середньої освіти, так і на усіх інших рівнях – від дошкільної до освіти дорослих.

Освіта.ua
05.09.2017

Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Просто вчитель
Чекала змін... дочекалася.... переписую та перепечатую папірці згідно нового закону..."вчорашні папірці" ввикидати не буду... хтось захистить нову дисертацію в освіті - може знадобиться...
Просто вчитель
Ще "не высохли чернила" нового закону, а вже учителі переробляють календарне планування, де є слова "компетентності", "змістові лінії"... де з 4 колонок у плануванні до 16... Що змінилося? Стало гірше... Пишемо...пишемо... коли навчатимемо? Коли вчителя "розвантажать від щорічного переписування одних і тих самих папірців? Де міністерство? Невже календарне планування змінюється? Дайте НАВЧАТИ, а не СИДІТИ НОЧАМИ, щоби здати черговий папірець... Більше 30 років в школі... змінюються назви, а суть та сама...
Юля
Для Просто вчитель: всё, что вы передылываете, это всего лишь выдумки ваших местных самодуров. Форму и содержание клендарного плана выбирает учитель.
Коментувати
Оксана
Може хтось має посилання, де можна подивитися новоприйнятий закон про освіту, ПОДІЛІТЬСЯ, будь ласка!!!
Anna
Голова ОТГ - корупціонер, відділ освіти - повна нездатність до професійного зростання та через край амбіцій, директор навчального закладу - корупціонер та хитре ледащо з короною на голові. Яка тут виборна посада директора?! Яка взагалі якісна система освіти у селах громади?! Це так... про наболіле...
Какая там реформа
Для Anna: Надо же,у нас тоже ОТГ,и всё один к одному!
Коментувати
Ольга
Найтупіший закон. В 19 років школу закінчувати? Це абсурд... Може взагалі 40 класів зробити, щоб люди вмирали за партами? Пора тікати з цієї країни
Катя
Для Ольга: Не великий у вас вибір, куди тікати. У більшості цивілізованих країн 12-річне навчання.
Коментувати
Альона
От чому лише ланка школи Гриневич забуває що є вихователі та викладачі вузів, миж так як і кожна вкладаємо свою частину в освітній процес, але протягом року збільшили заробітну плату лише вчителям, а вихователь, якому теж не легко виходить нікому не потрібен?
Наталія
А коли підвищувати свій професійний рівень учителю, якщо в нього тижневе навантаження зашкалює всі норми людської роботоздатності. Ми ж (Більшість) працюємо і на перервах, і після уроків, і на вихідних, Я навіть не говорю про відвідування театрів та екскурсії... Паперова робота з усілякими дурними звітами, детальними планами тощо забирає левову частку нормального часу та бажання змінюватися..
Serg
Де подивитись текст славного закону?/////////////////////////////////////////
Хікарі
Для Serg: хіба що отут " текст законопроекту до другого читання", бо ще ніде більш не знаходжу( а чи саме його прийняли чи ні побачимо після підписання президентом і офіційного оприлюднення та вступу в дію http://w1.c1.rada.gov.ua/pls/zweb2/webproc4_1?pf3511=58639
Коментувати
Марія
Без фінансування наші школи залишаться там де і були. А фінансів не буде як завжди - тільки на папері. То про яку реформу школи ми можемо мріяти ? Наш уряд хоче впроваджувати європейські моделі освіти, а коштів нема. То виникає питання : для чого товкти воду в ступі?!!! Рядовий вчитель не може придбати мультимедійні дошки , проектори і все те що потрібно для розвитку дитини , бо ледь сам виживає на зарплату, притому купляючи наочність та матеріали за свої кошти. Реформа як завжди залишиться на папері...
василь
для оксана, а навіщо нам школи ? давайте і їх закриємо,а там і ще щось під руку попаде за вашою логікою. признайте правда в тім якщо у школи під боком інтернат то вона не конкурентна з ним в якості надання послуг, то навіщо закривать інтернат?, краще закрить школу. закон може і не досконалий але дуже потрібний.
Ольга
Для василь: Сучасні діти в школі вчаться тільки нецензурних слів і алкоголізму. І так 11 років. Ще й вчителів по обяві набирають
Коментувати
Оксана
Позакривайте "горе інтернати санаторного типу" ,які дублюють загальноосвітні школи.
bela
Методистам ще вислугу давати? Вони що, шахтарі чи металурги? Тяжко спрацьовуються, сидячи в кабінетах
Ольга
Для bela: повністю згідна! Тільки штани протирають
Коментувати
вам подобається правда?
Закон - це просто закон. Але ще існує багато підзаконних актів. Дайте школі важелі, щодо наведення порядку з систематичними порушниками порядку! Змініть плоложення про ЗНЗ, де конкретно вкажіть "За систематичні порушення дисципліни, погану успішність, жодного бажання себе змінювати, учень від 15 років може бути виключений рішенням педради з школи". Інакший варіант. У кожній школі запровадження екстернатної/дистанційної/заочної - будь-якої форми навчання. На яку такі учні рішенням педради можуть переводитися. Що може школа на сьогодні? Опустити руки, а бидло буде рахувати усіх за дурників. Про який пристиж професії учителя стільки говорите? І ще, середня школа могла бути 6 років. Тоді старша залишеться 2.
таки щось роблять
Для вам подобається правда?: Таке бидло, інших слів не можу знайти. В першу чергу бере під ноги не тільки школу, але і державу. Адже вважає, що його пихатість вище всіх інституцій. Дайте школі можливості прикривати.
Коментувати
Максим Суворов
Навіть самий прогресивний Закон, в нашій убогій реальності, буде доведений до абсурду. Спочатку потрібно подолати тотальну корупцію в усіх сферах суспільного життя і навести лад в цій мафіозно-кримінальній країні.
Pasha 23
Для Максим Суворов: Для вам подобається правда?: Dura lex sed lex
Коментувати
Максим Суворов
Хто цей Закон буде впроваджувати у життя? Завжди вчорашній управлінсько-радянський секонд-хенд? "Консультативні послуги надаватимуть методичні кабінети". Не смішіть мої капці. То будинки престарілих. Вони можуть тільки проконсультувати, як людям похилого віку подовжити життя.
методист
Для Максим Суворов: якби методисти мали вислугу то вони точно б не працювали до сивини
Коментувати
Тата
Шановні українські педагоги! Якщо ви працюєте в системі української освіти, значить Ви сильно нагрішили в минулому житті. І тепер спокутуєте гріхи. А бонусом до цього всьго, буде ваша пенсія.
Людмипа Мудра
В концепції нової школи не бачу концепції нового дошкільного закладу. Без відповідного фіансування освіти - біг на місці. Вкрадені мільйони в освіту під фінансові плани керівників при повному контролі громадськості: від проекту до реалізації, без тендерних схем. А це вам не до тещі на вареники з"їздити.
Роман
Не може бути ніякої реформи і змін в освіті доки не поміняють старих, багаторічних хабарників директорів, доки в школі дають повне навантаження пенсіонерам вчителям, які мають зарплату і пенсію, а молоді виживають на півставки.Повинні прийти нові люди, які розуміють нехідність змін в освіті, отримують високу зарплату, готові переймати досвід інших країн, а не байдуже тянуть лямку багато років і мислять радянськими категоріями, як більшість директорів і працівників районних відділів.
Джек
Для Роман: навіть в обласних центрах працює 30% пенсіонерів, не говорячи про віддалені села. Невже ви думаєте, що більшість молоді мріє працювати в школі????? При зарплаті 150-200 доларів ми дуже довго не будемо бачити нових кваліфікованих учителів, тому що вони поїдуть в Польщу, Чехію, Ізраїль на чорнові роботи і в школу просто не підуть. Крім того, створення опорних шкіл породить ще більшу корупцію, оскільки поверне комплектування колективів кумами і друзями а не педагогами.
Голосzнарода
Для Джек: так робоче місце вчителя в школі коштує 2-4 тис. доларів, дорога в школу для більшості молодих фахівців закрита.
не директор і не претендую
Перше, що треба зробити, щоб реформа запрацювала - провести конкурси на посади директорів, причому на перших етапах повинні бути перевірка грамотності, в тому числі і твір на заздалегідь неоголошену тему. тестування з правових питань, перевірка загальної ерудиції (всі директори в один день і в усій країні), якщо кандидат набирає менше 60%, шлях до директорства закритий, а вже потім - решта випробовувань і співбесід. В журі конкурсу більшість повинні складати особи, не пов’язані безпосередньо з цією школою Чому так жорстко? Поспілкуйтесь з директорами дев’ ятирічок на селі -це добрі завгоспи, яких навчальний процес не дуже цікавить, та й ніколи
Коментувати
Олена
Дійсно, багато шуму щодо закону. Але, на мою думку, всі позитивні зміни залишаться на папері і погрузнуть у купі бюрократії. Багато хто говорить про те, що вчителі не готові до змін. Більша частина учителів готові, одне єдине, що немає того забезпечення, яке повинно насправді бути. Останнім часом надивилися на фінську школу. Погоджуюсь, все виглядає добре. Наше керівництво теж так хочуть... То перш за все ЗРОБІТЬ РЕАЛЬНІ ЗМІНИ (якісне методично-технічне обладнання, реальна зміна програм, а не просто перенесено тему, або "ще краще" втиснуто 5 тем в один урок, прийняти зайві предмети, особливо в початковій школі, а ПІДРУЧНИКИ - мені важко підняти рюкзак моєї доньки - тобто на здоров’я дітей чиновництво не звертає увагу.) Можливо колись і щось зміниться.... А якщо чесно... то чиновники, які дійсно піклуються про майбутнє своєї країни, особливо про освіту та медицину, меньше говорять, а більше роблять. А населення оцінює цю роботу і бачить результат... В нас, на жаль, навпаки....
Голосzнарода
Для Олена: вчитель сам має утримувати той неофеодальний наділ, який придбав в довічне користування, - завжди були такі закони феодального суспільста.
Коментувати
Елена
Школа аттестуется в декабре 2017,скажите пожалуйста,не отменят ли нам ее?
Оксана
Для Елена: уже відмінили. Буде проводитися аудит шкіл та видаватися ліцензія на право вести освітні послуги
Коментувати