Початкова школа у Фінляндії: корисності

Дітей не сварять, а розмовляють з ними, не карають оцінкою, а вибудовують навчальну траєкторію

Початкова школа у Фінляндії: корисності

Чим фінська початкова школа відрізняється від традиційної української? Про свої враження від перебування у фінській школі розповідає вчитель із 20-річним стажем і мама учениці та студентки Марина Пристинська.

У цьому пості буде багато фото і трохи коментарів.

За 5 днів у Фінляндії була лише в одній початковій школі і в одному класі (третьому). Саме тому не можу бути експертом і щось стверджувати. Проте спілкування з кількома вчителями-початківцями, з хазяйкою нашої квартири, яка є емігранткою з Росії і має сина-третьокласника, з колегами, які відвідали кілька інших початкових шкіл – все це сформувало певну картинку початкової школи в моїй уяві.

У 7 років дитина приходить до школи. Тут її зустрічають лагідні усміхнені очі доброго вчителя, який вже знає, з чого розпочинати роботу саме з цим учнем, адже ознайомлений з карткою, яку заповнили вихователі. Навчальний рік розпочинається в серпні, і впродовж першого місяця вчитель зустрічається з батьками кожного учня. За участі дитини вони планують навчальний рік: учитель озвучує, чого саме буде навчати, батьки говорять про те, чого хочуть, щоби навчили їхню дитину, учень зазначає, чого він хоче навчитись. Узгоджені очікування коротко фіксують у відповідній картці. До них повернуться наприкінці першого півріччя (щоби переглянути, чи у заданому напрямку рухаються, і, за потреби, відкоригувати) і наприкінці навчального року (щоб проаналізувати і зазначити результати).

Такі зустрічі учитель-дитина-мама-тато відбуваються у кожному класі тричі на рік. Це і є батьківські збори.

У Фінляндії, звичайно, є держстандарт і навчальний план. Дотримуючись їх, учителі планують роботу: на рік (глобальне бачення), на півріччя і щоденно. У щоденних планах вони враховують потреби усіх учнів класу і готують диференційовані завдання. Як сказала Кайсу, учителька початкових класів, дитина може бути сильною інтелектуально, проте не мати організаційних навичок. Для такої дитини вчитель складає план розвитку цих навичок і кожного дня учень робить щось, що допомагає набувати необхідних умінь.

Учитель може собі дозволити відійти від плану (щоденного чи навіть щорічного), адже ключовими у навчальному процесі є діти, і ВАЖЛИВО врахувати саме їхні потреби. А те, що не встигли, можна надолужити наступного дня чи наступного навчального року! Фіни працюють за принципом: не поспішай, не нервуй, все встигнеш і всього всім вистачить!

У класі всі стіни завішані дитячими роботами чи важливою навчальною та організаційною інформацією. Це і візуальна підтримка, і можливість пишатись собою та рефлексувати.

Кожна школа, відповідно до нової програми, яка стартувала 2016 року, має розробити не менше 2-х загальношкільних проектів на рік! У школі, де ми були, вивчали фінське село. Восени дітей возили на екскурсію, а потім вони кілька місяців збирали інформацію та розробляли макет. Вийшло суперово!

Діти у фінській школі відрізняються від наших лише тим, що розмовляють фінською. Вони, як і наші, люблять гратись, мають різні типи темпераменту і навчаються по-різному. Їм усім пощастило, адже учителі їх не сварять, а розмовляють з ними, не наказують оцінками, а вибудовують індивідуальну навчальну траєкторію.

Учні почуваються в класі впевнено, вільно і розкуто:

  • можуть ходити по класу чи виходити до коридору, щоб попрацювати наодинці, якщо їм це потрібно;
  • можуть сидіти на підлозі, на м’ячі, на подушці, на килимі, чи навіть лежати;
  • можуть запитувати вчителя, коли їм це потрібно, але не будуть перебивати;
  • щодня гуляють на вулиці більше години, не зважаючи на погоду;
  • пишуть простим олівцем друкованими літерами до 12 класу включно (їм показують у 2 класі писані літери і навіть дають спробувати їх писати, але не вимагають каліграфії);
  • оцінок перших три роки немає, але учитель моніторить рівень, на якому дитина засвоїла матеріал і враховує його при підготовці до уроку;
  • їх не порівнюють з іншими дітьми, адже кожний унікальний і у кожного своя унікальна лінія розвитку, яку він вибудовує разом з учителями і батьками;
  • у них є домашні завдання, але на їх виконання в початковій школі діти витрачають близько 30 хвилин на 3 предмети;
  • у школі їм комфортно, спокійно і цікаво, тому іноді здається, що учень не навчається, а грається (про це говорять батьки-емігранти, які приїхали з Росії: «Вони ж тут не навчаються, а граються. Тільки вміють і читати, і писати, і рахувати, і в навколишньому світі орієнтуватись…»

Та найголовніше те, що фінська школа – це система професіоналів, яким довіряють, які завжди підтримають, направлять і допоможуть! Якщо дитина з будь-яких причин не може зосереджувати увагу, у неї не сформовані відповідно віку вольові процеси, їй не дається навчання (чи то мова, чи то математика), учитель одразу говорить про це батькам і починає випробовувати різні навчальні стратегії. Коли розуміє, що сам не справляється, підключає інших спеціалістів.

Батьки довіряють школі, довіряють державі, тому вдячні за допомогу і роблять все, що їм радять спеціалісти: від додаткових занять, наприклад, з логопедом, до інклюзивного навчання за підтримки спеціального асистента чи в інклюзивному класі. Ярликів ніхто не вішає! Кожна дитина знає, що може залишити інклюзивний клас і перейти до звичайного, але для цього потрібно попрацювати й показати, що ти можеш.

У класах та в садочку я побачила кілька предметів, про які розповідала моя знайома нейропсихолог. Ці предмети також допомагають дітям зосередитись, зняти м’язову напругу, адже взаємодія з ними стимулює певні ділянки кори головного мозку. (Нейропсихологія — галузь психологічної науки на межі психології, медицини (нейрохірургії та неврології) і фізіології, що вивчає мозкові механізми вищих психічних функцій на матеріалі локальних уражень головного мозку).

Повірте, ці прості, на перший погляд, штуки допомагають вирішувати проблеми з непосидючістю, «витанням у хмарах», надмірною рухливістю, агресивними проявами тощо.

Два останніх фото не мої, але про ці ідеї розповідали колеги, що були в інших школах.

Колись, на курсах з ейдетики, мій учитель Євген Антощук говорив, що геометрію і фізику не можна вивчати, їх потрібно уявляти! Ці предмети даються легко тим, у кого дуже добре розвинена просторова уява. Звичайно, що цю уяву потрібно розвивати. І один із шляхів, якими активно рухаються у садочках та початкових школах Фінляндії та Канади – маніпуляція з предметами! Всі математичні дії, закони, явища – через дію з предметами!

Звичайно, це лише мої власні уявлення, які я отримала лише за 5 днів перебування, але я їх проаналізувала через систему власного досвіду і те, чого нас в Новопечерській школі навчають канадські консультанти, а також пропустила через парадигму українського вчителя з 20-річним стажем та мами українських учениці та студентки.

Марина Пристинська

Оригінал

Освіта.ua
03.04.2017

Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Pasufik
Я би так не ганив наших вчителів, спробував би фінський вчитель попрацювати у наших умовах, через пів -року вже намилив би ноги. А от мате.техн. наповнення навч.процесу просто вражає, якщо вірити світлинам. От на що потрібно звернути увагу нашим можновладцям. У Фінляндії усі люди рівні перед суспільсьвом, а у нас культ привілейованості. Видряпався на гору і вже дивиться на усіх звисока.
Skjeld
Досвід з-за кордону звісно добре, проте для України це все так ілюзорно. Фото показують хороше фінансування у Фінляндії, компетентність і комунікабельність учителів, збалансовані програми по 3-5 уроків/день. А у нас освіта бідна, більшість вчителів пішли не за покликанням, а заради заробляння грошей, матеріальна база мала. Тому я не можу сказати скільки потрібно часу, для того щоб вийти на аналогічний рівень. Основна проблема - це некомпетентне керівництво як державою так і освітою.
Лариса
Я би хотіла тут навчати свого онука, але хто відмінить ДПА в 4 му класі! Шановне МОН зробіть перший крок для наших дітей!
Не смішіть!!!
Для Лариса: Яке ДПА? Звичайна показуха. Як у 4 так у 9 класі.
Коментувати
Корчак молодець
Грошей в Україні багато!!! Народні депутати під час звіту голови НАЗК Наталії Корчак у Раді засипали її питаннями про високі премії, які вона виписувала собі та колегам. Так, Корчак виступила в Раді, нагадавши, що ініціює міжнародний аудит діяльності Національної агенції з питань запобігання корупції. Перші троє нардепів, котрі задавали питання Корчак по черзі, намагалися отримати від неї відповідь про причину високих премій – по 200 тисяч на людину. Однак Корчак на всі питання відповідала лише те, що у цьому не було ніяких порушень, і все відбувалося в рамках закону. У результаті в Раді здійнявся галас обурених нардепів, почали лунати вигуки "Ганьба", до трибуни підійшов Олег Ляшко та інші депутати. У ситуацію втрутився спікер Андрій Парубій. "Коли депутати ставлять просте питання, то дайте прості відповіді", - заявив Парубій. "Премії нараховувалися в серпні, жовтні, листопаді. 200 тисяч гривень була премія, але ці премії отримували за роботу", - заявила Корчак. Вона зазначила, що багато...
Учитель
"Батьки довіряють школі, довіряють державі, тому вдячні за допомогу і роблять все, що їм радять спеціалісти...". А як там у них організовується робота з батьками-алкоголіками, мажорами, просто неадекватиними батьками? Скільки дітей у класі, щоб так собі вільно ходити по класі, 30?
и у наших учителей в классах
есть то, что сфотографировано и выставлено как креативность. Вот только с учётом нашей нищеты. Ребята,вы по стране поездите, посмотрите, может где лучше найдёте. И не забывайте, что наши учителя получают в разы меньше, и многое из-дому до сих пор несут. А в столице на всё, вами тут показанное, родители деньги сдают. Так что - ерунда вся эта бадья с финским образованием. Трепология, лишь бы потрепаться. Утром - деньги, вечером-стулья. Вечером деньги? Ну так - утром стулья.
Григорій
"Батьки довіряють школі, довіряють державі," нічого не сказано про те що освіту забезпечує муніципальний рівень. У всіх ефективних країнах, в порівнянні з Україною, держава мало пхається в початкову освіту. Бюджетні і адміністративні функції виконуються вже на рівні самоврядування. І взагалі для українця нонсенс що дитина сама (!) може будувати якусь там лінію навчання. Українці-совки звикли що шкільні програми диктує міністерство.
Григорій
"оцінок перших три роки немає, але учитель моніторить рівень, на якому дитина засвоїла матеріал і враховує його при підготовці до уроку;" а що "моніторить і враховує" не синонім до "оцінює"? неможна нічого враховувати і прогнозувати не оцінюючи :-) було б краще якби авто сказала кому оголошують результати "моніторингу"
Григорій
" не наказують оцінками," гм.... називати (мислити) оцінку "наказанням" це відображення стереотипів і практики самого автора. не пам’ятаю щоб я вважав свої оцінки "наказанням".
ВЧИТЕЛЬ
НЕ можна роботи реформу освіти без реформи СУСПІЛЬСТВА. У людей інший (вищий) рівень життя і відповідні інші потреби. "БЫТИЕ ОПРЕДЕЛЯЕТ СОЗНАНИЕ"
Юрій
Кожна школа має однакові стартові можливості і матеріально-методичне забезпечення.
Софія
А яка заробітна плата у вчителів? Які права в учителя? Як він захищений ?
Irina Kanavina
А чому пані вчитель не звернула увагу на наповнюваність класу? Було б цікаво і це порівняти... Думаю, висновок буде не на нашу користь..