![]() |
Гриневич закликала Азарова перевірити створення бар’єрів на ринку видання підручників |
Чиновники МОН створюють бар’єри на ринку підручників
Про це йдеться у зверненні голови Комітету ВР з питань науки і освіти до прем’єр-міністра України.
"До мене, як голови Комітету Верховної Ради України з питань науки і освіти, надходять численні звернення про те, що Міністерство освіти і науки України використовує невиправданий вибірковий підхід стосовно рукописів навчальних підручників та посібників щодо отримання на них грифів "Затверджено Міністерством освіти і науки України" та "Рекомендовано Міністерством освіти і науки України", - зазначає Лілія Гриневич.
За її словами, МОН не лише спотворює конкуренцію на ринку навчально-методичної літератури, нагнітає негативну ситуацію, дає підстави для необхідності оцінки таких дій, як таких, що мають ознаки порушень антикорупційного та антимонопольного законодавства України.
"У той час, як витрати на державні замовлення для видання підручників та посібників щорічно зростають, сягаючи сотень мільйонів гривень, українська навчальна книга втрачає свою якість, а державна освітня політика в частині забезпечення учнів та студентів навчально-методичними матеріалами, свою ефективність", - наголошує депутат.
Вона зазначає, що відповідно до Порядку надання навчальній літературі, засобам навчання і навчальному обладнанню грифів та свідоцтв Міністерства освіти і науки України, для одержання грифа або свідоцтва, автор, видавництво або інші фізичні та юридичні особи, які мають виключні права, звертаються до Інституту інноваційних технологій і змісту освіти. Також вона наголошує, що вся процедура розгляду документів для отримання грифу має займати не більше 115 днів.
"Проте, на даний час сотні авторів і десятки видавництв вже протягом року, а окремі навіть і більше, не можуть отримати відповідей від МОН. Без грифів видавництва не можуть почати друк навчальних посібників", - інформує голова профільного парламентського комітету.
"Досить часто, як повідомляють автори та видавництва, затримка не в тому, що це пов’язано з процесом експертизи, а в тому, що не видають остаточний документ, хоча отримано схвалення предметної комісії та експертів, які розглядали рукопис", - наголошує народний депутат, зазначаючи, що інформаційні запити видавництв до МОН залишаються без відповіді по суті.
Також Гриневич повідомила, що профільне міністерство не відповідає й на звернення Асоціації книговидавців. "На звернення Асоціації книговидавців України про те, чому процедура отримання грифів відтерміновується до безконечностей – відповіді немає", - зазначає Гриневич.
"У той же час лише окремі видавництва щороку безперешкодно отримують відповідні грифи МОН та третину замовлень на видання підручників та посібників для загальноосвітніх навчальних закладів", - наголошує народний депутат.
За її словами, цілеспрямоване гальмування видачі грифів МОН є очевидним чиновницьким бажанням витіснити з ринку виготовлення навчальної літератури "неугодні" їм підприємства.
"Відбувається монополізація ринку для того, щоб "угодні" видавництва могли просувати свою продукцію без будь-якої конкуренції. Відомо до чого веде монополізація – ціна на навчальну літературу економічно необґрунтовано зростає", - пише голова освітнього комітету.
"Якщо це вигідно окремим організаторам таких схем навчально-методичного забезпечення, проте це однозначно невигідно українській освіті, українській школі, українським дітям та батькам. Це робить українську освіту біднішою у своєму змісті, це збіднює дітей, обмежуючи їх вибір, а значить, позбавляє вибору наше суспільство в майбутньому", - наголошує Гриневич, звертаючись до прем’єра Азарова.
Вона також зазначає, що при отриманні грифів для підручників та посібників для вищої школи – ситуація не краща. У переважній більшості випадків викладачам доводиться самим отримувати на свій рукопис гриф МОН, витрачаючи на це більше року.
"Якщо мета президентських реформ в освіті – її доступність і якість, то цілі профільного міністерства, очевидно, мають інший вектор", - впевнена Лілія Гриневич.
У зв’язку з цим голова парламентського комітету з питань науки і освіти звернулася до прем’єр-міністра з проханням втрутитися в ситуацію, що склалася в системі організації експертизи навчально-методичної літератури при видачі відповідних грифів, а також доручити відповідним органам здійснити перевірки системного створення бар’єрів на ринку видання підручників з боку Міністерства освіти.
Освіта.ua
06.07.2013