Як учителю перемагати на конкурсах?

Як освітянину зорієнтуватись у бурхливому потоці конкурсів і взяти участь у них результативно

Як учителю перемагати на конкурсах?

Кожного року державні органи влади проводять різноманітні конкурси для освітян. Свою лепту у проведення конкурсів вносять бізнес-структури. Мета майже в усіх одна – допомогти педагогам запроваджувати інновації.

Як учителю зорієнтуватись у бурхливому потоці конкурсів й головне – взяти участь у них результативно, тобто перемогти? Із цим запитанням ми звернулись до Артура Кочаряна, керівника Департаменту з питань ІКТ Новопечерської школи.

Пане Артуре, ви три роки поспіль брали активну участь в організації та проведенні всеукраїнського конкурсу Microsoft «Учитель-новатор». Що би ви порадили вчителям, які хочуть взяти участь у таких конкурсах?

По-перше, варто визначитися з метою участі. Вистачить поставити собі запитання, для чого ви берете участь у конкурсі? Якщо мотивація – адміністрація, що просить взяти участь, – таким буде й результат. Це звучатиме прагматично, але варто знати «ціну питання». Учитель витрачає час на підготовку своєї роботи на конкурс, а що може отримати в разі перемоги? Якщо мова йде про чергове оголошення подяки або вручення сертифіката, я б особисто не хотів брати участь. Якщо ціна питання (часу, який витрачає учитель, додаткових ресурсів та інше) того варта – обов'язково спробуйте свої сили.

А якою може бути ціна питання?

Усе залежить від конкурсу, від його призового фонду. Якщо йдеться про попередні конкурси Microsoft «Учитель-новатор», то це були ноутбуки персонально для переможців, техніка для навчального закладу, а також участь у міжнародних форумах. Гадаю, це дуже добра мотивація.

Іноді вчителі скаржаться на необ'єктивність журі. Як ви вирішували подібні питання?

Такий світ: ображені, на жаль, будуть завжди. Важливо, щоби організатори зробили прозорим сам процес оцінювання конкурсних робіт: повинні бути відомими чіткі критерії, показники та індикатори для визначення переможців. Крім того, варто завжди залучати тільки фахівців високого рівня, практиків, які знаються на даному питанні. З досвіду зазначу: у переважній більшості всі питання необ'єктивності роботи журі вирішувались одразу після констатації для учасника невідповідності його роботи зазначеним у положенні конкурсу критеріям.

Зараз стартував уже ХІ всеукраїнський конкурс Microsoft «Учитель-новатор». Які поради ви б дали тим учасникам, які хочуть стати переможцями?

Хороше запитання. Насправді все досить просто. Порад буде кілька, але важливо дотримуватись їх усіх.

По-перше, уважно читаємо Положення конкурсу. Саме уважне ознайомлення з цим документом дозволить учаснику зрозуміти, що саме хоче побачити та очікує організатор конкурсу. Наприклад, не варто подавати конкурсну роботу про патріотичне виховання на конкурс, де організатор очікує роботи екологічного спрямування; звісно, учасник може подати свою роботу, і ця робота може бути дуже хорошою, але в даному конкурсі вона стовідсотково не потрапить у переможці.

По-друге, знову уважно читаємо Положення конкурсу. Якщо з темою ви вже визначились і зрозуміли, який напрям треба вибрати, відтак головним стає її оформлення. З досвіду зазначу, що не завжди учасники дотримуються правил оформлення робіт.

Наприклад, у конкурсі «Учитель-новатор» завжди був шаблон, який треба було заповнювати, просто заповнити відповідні поля. Типові помилки, які робили вчителі: роботу готували за власним шаблоном, який докорінно відрізнявся від обов'язкового; змінювали в шаблоні поля; до шаблону додавали свої сторінки. Учасник, який хоче отримати перемогу, повинен правильно оформити свою роботу. Не варто щось змінювати та додавати. Якщо учасник уважає за потрібне додати ще 5 відеофільмів по 20 хвилин кожний – будь ласка, але в окремому файлі.

Треба просто стати на місце організаторів і членів журі. Шаблони (аплікаційні форми) саме тому й розробляються, щоби за мінімум часу члени журі змогли зорієнтуватись у великій кількості матеріалів. На даному етапі нелогічно буде витрачати час на роботи, які просто не відповідають вимогам оформлення. Якщо вчитель не може викласти саму суть своєї роботи, так звану «родзинку» свого матеріалу, у кількох реченнях, то, можливо, ще зарано брати участь у конкурсах і варто над собою попрацювати.

По-третє, знову Положення. Наразі мова йде про зміст самої роботи. Дізнайтеся, що саме хоче побачити організатор конкурсу у вашій роботі. Це ретельно прописано в меті, завданнях конкурсу та критеріях оцінювання робіт. Сам організатор уже зазначив свої очікування. І якщо це очікування – використання технологій Microsoft у навчальному процесі, то не варто подавати на конкурс роботи іншого спрямування. Ці роботи, повторюю, можуть бути красивими, цікавими та суспільно значущими. Проте для даного конкурсу вони будуть неактуальними, краще знайти інші конкурси й подавати роботу туди.

Окремо хочу зосередитись на показниках результативності вашої роботи. Ваша робота повинна бути не тільки оригінальною й відповідати очікуванням організаторів, а й мати практичне значення. Ну провів учитель один раз добрий урок – і що змінилось? Це була разова акція чи ця система змінює учнів, покращує освіту, щось інше? В ідеалі треба показати практичне значення, не треба прописувати типові кліше на зразок «Учні отримали навички використання сучасних ІКТ?». У журі одразу виникне кілька запитань: які учні, скільки учнів, які навички, з яких саме ІКТ отримали і що далі? Треба показати конкретну користь від використання даної технології для конкретної аудиторії. І не забуваємо про кількісні та якісні показники.

І передостаннє – строки. Якщо в умовах зазначено, що останній строк подання, наприклад, 15 лютого 2015 року, не варто дотягувати до останнього й відправляти роботу в останній день. Неприпустимим, звісно ж, є подання роботи після зазначеного строку. Чи треба таким чином показувати відсутність у вас організації робочого часу?

Наостанок хочу побажати: беріть участь у конкурсах, не соромтесь, не бійтесь. Участь у конкурсах того варта. Це не тільки подарунки та інша матеріальна вигода – це ваше публічне визнання та поширення вашого досвіду серед однодумців. З досвіду знаю: в Україні дуже багато талановитих педагогів, які готові до навчання впродовж усього життя, готові до змін. Я вдячний Богові, що мав і маю можливість знаходити ці справжні таланти та сприяти їх розвитку.

Освіта.ua
22.12.2014

Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Світлана
Скажіть,будь ласка,де можна ознайомитись із Положенням конкурсу
Артур
Для Світлана: http://www.microsoft.com/ukraine/vchytel-novator/
Коментувати
Олександр Іванович
Як на мене, то організаторам конкурсів варто оптимізувати процедуру реєстрації учасників. Мені особисто просто не хочеться уважно читати Положення конкурсу. Мені здається, що організатором варто думати про те, щоб вчитель "з ходу" зрозумів усі основні особливості проведення конкурсу. Знову ж таки, на власному прикладі, хочу сказати, що оформлення своєї роботи на конкурсі в Майкрософт - це просто мраки. Це найжахліваша процедура, яка існує у всіх аналогічних конкурсах. А їхній шаблон - це дещо... Будьте простіше - і до вас потягнуться вчителі!!!
Ольга Миколаївна Саламаха
Для Олександр Іванович: Я абсолютно з Вами погоджуюсь, але сама назва конкурсу зобов’язує вчитись робити те, чого ми не знали раніше. Саме тому до учасників конкурсу відповідні вимоги, щоб можна було виокремити з поміж усіх педагогів дійсно тих, які заслуговують звання "вчитель-новатор".
Сергій
100%
ольга
нет. не 100%, а 200%. Удивляет то, как учителя, не имея малейшего понятия в ИКТ и зная только презентации хотят подстроить правила под себя. НЕ СНИЖАТЬ планку! А то снова порождает поколение ленивых.
Коментувати
Ігор
"Корінь зла" подібних конкурсів росте із керуючих та спонсорських структур, які використовують вчительський і учнівський ресурс для власного збагачення, "дерибану" і відмивання бабла. При цьому підключається адміністративний ресурс школи, відділу освіти і т.д. Директори за "плюси" у рейтингу за різні "участі" отримують премії, а вчителю, якій займається подібною фігнею не вистачає часу на те, щоб елементарно навчати дітей... Ось, приблизно, так...
Артур
Для Ігор: Це звідки такі думки? з власного досвіду? Я три роки координував цей конкурс і ЖОДНОГО разу навіть думки про це не було у членів журі. Який дерибан з відділами освіти? Чого дерибан? Не варто чорнити те, у чому не розумієтесь...
Галина
Для Ігор: як би ви знали хоча б одного такого вчителя-новатора, то не писали "а вчителю, якій займається подібною фігнею не вистачає часу на те, щоб елементарно навчати дітей". Для Артура: добре бажаєте - не соромитись і не боятись.
Коментувати
Олекса Позняк
Як учителю уникнути дебыльних конкурсыв=====отаку статтю напишыть
1
Якось не закакавлюють мене призи для школи або ноутбук.
Сергей
Для 1: ну и? тогда радуемся очередным грамотам :)
1
Для Сергей: А кусок бумажки со времен Советского Союза не интересен. Раз у нас капитализм, то и приз должен соответствовать потраченной энергии
Тетяна Ю
Вважаю, гарним призом могла би бути поїздка переможця до однієї з країн ЄС на своєрідне двотижневе стажування (обмін досвідом) в одній з державних шкіл тієї країни для знайомства і спільної роботи з викладачами, які в тій країні стали переможцями аналогічних конкурсів. Дипломи, грамоти - це від бідності (чи жадібності для вчителя) держави. На жаль, треба це визнати. СРСР з його "ентузізязмом" закінчився!
Коментувати