Мій голос — моє багатство: "учительська хвороба" — ларінгіт

Навчаючись у школі, ми не розуміємо, що насправді вчителю дуже важко протягом цілого дня навантажувати свої голосові зв’язки та вгамовувати неслухняних чи неуважних діточок. Усе це для нас було звичайним — звичайно інколи побешкетувати, звичайно почути гнівний голос учителя, звичайно сприйняти це як звичайне.

Мій голос — моє багатство: "учительська хвороба" — ларінгіт

Повертаючись у минуле, у свій шкільний вік, намагаюсь пригадати — чи часто мої вчителі піднімали на мене голос? Спогади піднімають із глибини пам’яті моє шкільне життя, мимоволі по обличчю пробігає посмішка — так, у школі було добре, безтурботно й весело. Чи кричали на мене вчителі? Звичайно, так, але не занадто часто, усе ж таки я був доволі дисциплінованим і спокійним хлопцем. Якщо ж пригадати, чи часто вчителі повинні були піднімати голос у класі, в якому 30 учнів, та й ще 10–12 уроків поспіль, то навряд чи б я їм позаздрив. У всіх учнів свої примхи, свої плани на найближчі 45 хвилин, і лагідний, добрий учитель мимоволі повинен угамовувати клас та ще й спромогтися вкласти в буйні голівоньки якнайбільше корисної інформації. Як тут обійтись без підвищених інтонацій у голосі?

Навчаючись у школі, ми не розуміємо, що насправді вчителю дуже важко протягом цілого дня навантажувати свої голосові зв’язки та вгамовувати неслухняних чи неуважних діточок. Усе це для нас було звичайним — звичайно інколи побешкетувати, звичайно почути гнівний голос учителя, звичайно сприйняти це як звичайне.

Настав час щирого каяття перед учителями, які, покладаючи свій голос на благо освіти, заробляли неприємні, зовсім необов’язкові захворювання. Образно кажучи, учителі, які і політики, — люди публічні. Тільки верстви населення зовсім різні, і я не впевнений, що з учнями, дітьми та підлітками набагато легше, ніж із громадським електоратом. Учительській голос то справжнє багатство. Більшу частину предмета, який учитель викладає, він повинен розповісти, пояснити та відповісти на запитання учнів, крім того, угамувати розбишак. І все це зробити голосно, щоби всі почули, навіть ті, кого це мало цікавить! Адже навчальний процес це навчальний процес.

Щоденно напружуючи свої голосові зв’язки, учитель крок за кроком наближається до «професійних» захворювань, одне з яких — ларингіт. Звичайно, ця хвороба не загальнолюдська біда, але все одно це дуже неприємно.

Отже, починаючи розкаюватися за свої шкільні помилки, хочу донести до наших любих учителів корисну інформацію про можливу хворобу та її наслідки й популярні методі профілактики та лікування.

Ларингіт — запалення слизової оболонки гортані. Його розвитку сприяють загальне та місцеве переохолодження, перенапруга голосу, погрішності в харчуванні, куріння, зловживання спиртними напоями.

Серед симптомів перш за все виникає відчуття сухості, першіння, саднення, царапання в горлі; кашель спочатку сухий, а надалі супроводжується відходженням мокротиння; голос стає хрипким, грубим чи зовсім беззвучним; іноді біль при ковтанні, головний біль і невелике підвищення температури. Тривалість хвороби зазвичай не перевищує 7–10 днів. При несприятливих умовах може перейти в гостру або хронічну форму.

Сучасна медицина рекомендує такі методи лікування ларингіту, головним з яких є усунення причин, що викликали захворювання. Для повного спокою гортані протягом 5–7-и днів хворому рекомендують не розмовляти. Необхідно також виключити гострі приправи, пряності. Корисні тепле питво (молоко, боржомі), полоскання горла відваром ромашки чи шавлії, теплі лужні інгаляції, інгаляції аерозолів антибіотиків, тепло на шию (пов’язка чи зігрівальний компрес), гарячі ванни. При кашлі призначають кодеїн, іпекакуану. Застосовують також фізіотерапевтичні методи: солюкс на передню поверхню шиї, ультрафіолетове опромінення, електрофорез новокаїну на ділянку гортані, УВЧ і мікрохвильову терапію.

Ларингіт може бути гострим і хронічним. При хронічному ларингіті хворі пред’являють скарги на захриплість голосу, відчуття завзятого першіння, незручності в горлі, кашель, стенозування. Ці симптоми більше турбують уранці.

Для профілактики та лікування ларингіту можемо також запропонувати шановним учителям ще такі методи народної медицини.

Від ларингіту добре допомагають такі продукти бджільництва, як мед і прополісна олія. Для лікування ларингіту мед використовується як інгаляції. Для цього необхідно приготувати 30 % розчин меду з водою, додавши мед у чайник з окропом. На носик знятого з плити чайника надягніть трубку, через яку обережно вдихайте пари меду й води. По мірі остигання суміш треба періодично підігрівати, щоби була пара. Інгаляцію найкраще проводити перед сном протягом 15–20-ти хвилин.

Внутрішньо й у вигляді інгаляцій треба приймати прополісну олію. Для її приготування треба взяти 15 г подрібненого прополісу та змішати його зі 100 г розігрітого на водяній лазні несолоного вершкового масла. Екстрагування прополісу відбувається при нагріванні суміші на водяній лазні протягом 10-ти хвилин. Після цього масло треба в гарячому вигляді при постійному перемішуванні профільтрувати. Не рекомендується доводити суміш до кипіння. Приймати по 1 чайній ложці 3–4 рази на день до їжі. Для інгаляцій використовується прополісна олія або прополіс на соняшниковому маслі з медом.

Можна спробувати ще такі засоби.
1) 2 чайних ложки анісу залити склянкою окропу, на повільному вогні кип’ятити 15 хвилин, процідити, насіння викинути, а у відвар додати 1 столову ложку коньяку або горілки та 2 столових ложки меду. Приймати по 1 столовій ложці кожні 30 хвилин при втраті голосу.
2) склянку лимонного соку та склянку меду злегка прокип’ятити на слабкому вогні та приймати з інтервалом у 5 хвилин по 1 чайній ложці.
3) сік редьки з медом пити по 2 столових ложки перед їжею й перед сном.
І на останок бажаємо вам лише прочитати цю статтю й ніколи не чути слова «ларингіт», оскільки він вам не потрібен!

Автор: К. Чельніков


23.01.2008

Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Олена
Якщо пропав голос, а больових відчуттів у горлі немає, я приймаю пастилки Ісла-Моос. Вони зволожують слизову та голос повертається швидко.
Лариса
Я працюю вчителем молодший класів, тому з голосом вічні проблеми. Без підмоги не обійтися. Єдине, що допомагає його повернути - це пастилки Ісла-Мінт. І смачний, і дієвий засіб для відновлення голосових зв’язок.