Як підтримувати мотивацію учнів: 21 проста ідея

Мотивація – запорука успішного навчання, і вчитель має знати, як підвищити й підтримувати її в класі

Як підтримувати мотивацію учнів: 21 проста ідея

Навіть коли діти вчаться за найкращими підручниками і з використанням найсучасніших освітніх технологій, це не принесе результату, якщо в них немає достатньої мотивації до навчання. Внутрішня і зовнішня мотивація – це ключовий чинник успішності навчання на всіх етапах. 

Учителі можуть підтримувати таку мотивацію у своїх учнів. Звичайно, зробити це непросто: у кожної дитини різна мотивація, і для того, щоб сформувати її в класі, може знадобитися багато часу та зусиль. Навіть досвідченим учителям іноді буває важко підтримувати мотивацію. 

Незалежно від того, чи робите ви перші кроки в навчанні дітей чи вже маєте досвід, ви можете використовувати певні методи, щоб мотивувати дітей і розвивати їхній потенціал.

21 спосіб мотивувати учнів до навчання

1. Дайте дітям відчуття контролю

Хоча керівництво вчителя важливе для того, щоб зберегти мотивацію дітей, іще кращий спосіб – дати їм певний вибір і контроль над процесом навчання. Наприклад, ви можете пропонувати учням завдання на вибір або дозволити самостійно вибрати тему для проєкту. Це дасть їм відчуття контролю і спонукатиме робити більше.

2. Чітко формулюйте цілі навчання

Учні можуть відчувати фрустрацію під час уроку, якщо вони не знають кінцеву мету. Щоб зберігати мотивацію до навчання, діти мають знати, чого від них очікують. На початку навчального року озвучте учням правила, цілі та свої очікування від їхньої роботи. Так діти чітко знатимуть, над чим їм потрібно працювати.

3. Створюйте безпечне середовище

Хоч учні мають розуміти, що в їхніх дій є наслідки, позитивне підкріплення мотивує їх набагато краще, ніж погрози. Коли вчителі створюють для учнів безпечне, сприятливе середовище, демонструють свою віру в їхні здібності, у дітей підвищується мотивація до навчання.

Зрештою діти прагнуть до того, щоб виправдати очікування дорослих. Тому зосередьтеся на тому, що їм можна, а не на тому, чого не можна.

4. Міняйте обстановку

Клас – це найкраще місце для проведення навчального процесу. Однак коли учні кожен день проводять за партою, їм може стати нудно. Щоб повернути інтерес до предмета чи до навчання загалом, не обмежуйте дітей стінами класу. 

Ходіть із ними на екскурсії, запрошуйте гостей, щоб вони виступили перед класом, або просто проводьте дослідження з окремих тем у бібліотеці. Мозок любить нове, і нова обстановка може стати для учнів саме тим, що потрібно для додаткової мотивації.

5. Пропонуйте учням різноманітний досвід

Учні по-різному сприймають навчальний матеріал. Одні діти краще засвоюють його на практиці. Інші люблять дізнаватися інформацію з книжок або працювати в групах. 

Щоб підтримувати мотивацію всіх учнів у класі, комбінуйте методи навчання. Так діти з різними вподобаннями зможуть зосередитися на тому, що їм більше до душі. Це дасть змогу зберегти інтерес до предмета й залишатися залученими.

6. Установіть позитивну конкуренцію

Конкуренція в класі – це не завжди погано. У деяких випадках вона мотивує учнів краще працювати. Постарайтеся створити позитивну конкуренцію в класі – використовуйте для цього групові ігри на знання навчального матеріалу чи інші методи.

7. Використовуйте винагороди

Усім подобається отримувати нагороди за досягнення. Тому за допомогою різних винагород вам удасться підвищити мотивацію учнів. 

Як винагороду ви можете використовувати наліпки або похід усім класом в кіно. Це змусить дітей працювати старанніше й прагнути до нових досягнень. Враховуйте потреби учнів у класі, щоб визначити підходящу нагороду.

8. Покладайте на учнів відповідальність

Коли ви покладаєте на учнів певні обов’язки в класі, це їх об’єднує і мотивує. Більшість із них сприймає такі обов’язки як привілей, а не як роботу, тому вони працюють старанно. Буде корисно давати такі обов’язки всім учням по черзі, щоб кожен відчував себе важливим і цінним.

9. Дозвольте учням працювати разом

Можливо, не всі учні люблять групову роботу. Однак багатьом із них подобається виконувати завдання, проводити експерименти й працювати над проєктами разом з іншими учнями. 

Соціальна взаємодія мотивує дітей на досягнення навчальних цілей. Однак водночас ви маєте стежити за тим, щоб групи були збалансованими й усі учні виконували однакову кількість роботи.

10. Хваліть учнів за їхні досягнення

Жоден спосіб мотивації не працює так добре, як похвала. Навіть у дорослому віці ми потребуємо похвали й визнання, тим більше це потрібно дітям. 

Мотивація учнів зростає, коли вчитель публічно хвалить їх за добре виконану роботу.

11. Спонукайте учнів до самоаналізу

Більшість дітей хоче досягти успіху, їм просто потрібна допомога, щоб зрозуміти, що для цього потрібно зробити. 

Один зі способів мотивувати учнів – дати їм змогу подивитися на себе збоку й побачити свої сильні та слабкі сторони. Для учнів це краще, ніж критика чи похвала від учителя, бо це дає їм почуття відповідальності за досягнення поставлених цілей.

12. Показуйте учням хороший приклад

Щоб розвинути в дітей інтерес до навчання, покажіть їм приклад. Коли ви самі захоплені предметом, інтерес дітей теж зросте. І цей простий спосіб дійсно працює!

13. Пізнайте своїх учнів

Пізнати своїх учнів – це не означає просто запам’ятати їхні імена. Діти мають бути впевнені в тому, що вчитель щиро цікавиться ними й піклується про них і про їхні успіхи. 

Коли учні відчувають, що їх цінують, вони почуваються в безпеці. Це мотивує їх працювати старанніше, бо вони прагнуть отримати похвалу від того, хто поважає їхні особистості.

14. Враховуйте інтереси учнів

Коли ви цікавитеся життям своїх учнів, це дає вам додаткові переваги. Ви можете пов’язати навчальний матеріал з інтересами дітей або з їхнім життєвим досвідом. Це дасть змогу зробити навчальний матеріал цікавішим і зрозумілішим для дітей, а також підвищить їхню мотивацію.

15. Допомагайте учням знайти внутрішню мотивацію

Коли ваші методи навчання мотивують учнів – це чудово. Однак не менш важливо навчити дітей відшукувати внутрішню мотивацію. 

Коли ви допомагаєте їм знаходити власні причини виконувати навчальні завдання, старанно працювати – це найкраще, що ви можете їм дати. Особистою мотивацією учнів може бути інтерес до предмета, прагнення вступити до університету і т. д.

16. Допомагайте учням справлятися з тривогою

Деяких учнів дуже турбує те, що в них можуть виникнути проблеми в навчанні, тому це стає самоздійснюваним пророцтвом. Дайте зрозуміти таким учням, що труднощі в навчанні – це ще не кінець світу. Пропонуйте дитині підтримку незалежно від її успіхів у навчанні та стежте за тим, щоб вона не відчувала себе пригніченою і, зрештою, не здалася.

17. Ставте високі, але досяжні цілі

Якщо ви не піднімаєте планку в навчанні для ваших учнів, зазвичай вони не будуть прагнути більшого. Діти люблять, коли їм дають виконати завдання самостійно. Якщо вони вірять, що зможуть досягти поставленої мети, то намагатимуться виправдати ваші очікування. Тому не бійтеся підвищувати очікування і ставити все вищі й вищі цілі.

18. Давайте учням зворотний зв’язок і пропонуйте можливості для розвитку

Діти, які відчувають труднощі з навчанням, іноді можуть почуватися нездібними, і від цього їхня мотивація пропадає. У таких ситуаціях дуже важливо, щоб учитель давав учням зворотний зв’язок. 

Учень має точно знати, у чому він помилився і як може не припуститися таких хиб наступного разу. Це допоможе йому зберегти мотивацію до наполегливої ​​роботи.

19. Відстежуйте прогрес учнів

Іноді учні не розуміють, як далеко вони просунулися у виконанні того чи того завдання. Особливо це стосується предметів, з якими в них виникли труднощі. 

Відстеження прогресу у вивченні предметів корисне і для вчителя, і для дітей. Педагоги використовують цей метод для того, щоб наочно побачити, як розвиваються навички кожного учня протягом року.

20. Додайте веселощів у навчальний процес

Звісно, не варто перетворювати всі уроки в гру або розвагу. Однак ті учні, які вважають школу місцем, де вони весело проводять час, більш мотивовані до навчання, ніж ті, хто вважає школу нудним обов’язком. 

Якщо ви додасте трохи веселих занять у ваші уроки, це допоможе учням, яким нелегко дається навчання, залишатися залученими і зробить клас дружелюбним і привабливим місцем для всіх.

21. Забезпечуйте учням можливості для досягнення успіху

Навіть найкращі учні можуть бути в стані фрустрації, коли відчувають, що їхні досягнення не визнають, або коли перед ними стоїть дуже складне завдання. Переконайтеся, що всі діти мають змогу проявити свої сильні сторони і відчувають себе цінними й залученими в життя класу. Так їхня мотивація до навчання буде високою.

Освіта.ua
07.12.2021

Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Злий родак
Що ви всяку хе ню пишете?! Яка мотивація від заляканого, безправного вителя-жебрака!
123
Смысл учится, если учитель получает 8-9к, а без образования на клубнике в Польше чистыми можно получить в два раза больше? И дети, кстати, уже лет как 7-8 назад это поняли.
Switlana
Для 123: А можно учиться и получать в 5 раз больше, чем на клубнике в непонятном статусе в Польше, но живя в своей стране. При этом и дети тоже должны об этом знать и понимать, что именно у себя нужно развивать и как это возможно сделать.
123
Для Switlana: Получать на клубнике 20к намного проще чем 100к проучившись 16 лет, пробившись сквозь отсутствие связей и стажа. Тащемто, много ли у нас получает стольник? А вот за счет денег с клубники, мытья унитазов и уток за немецкими фройляйн экономика получает 100500 долларов. Об этом, иногда в духе победных реляций, докладывают оффлица.
Коментувати
Віктор Логвін
Берегти і плекати радянську систему зрівнялівки і одночасно писати дисертації про мотивацію?
Киря
Система = иерархия. Мотивация = средство достижения (связи). Хотя может быть система мотивации ("кнут/пряник", не/материальные блага, пояснение, слепая вера и т.д.), но: Система образования =/= Мотивация обучаться. Тогда что вас смущает, что ничего лучшего копипастеры не придумали, тупо о`болонская система и жиговская мотивация? Хватит бесполезно причитать над закопанными трупаками.
Коментувати