Таємниці Всесвіту: добірка відео для допитливих

Галактики, еволюція Сонячної системи, зорі та чорні діри – у відео Івана Ончева на каналі Всесвіт UA

Таємниці Всесвіту: добірка відео для допитливих

Всесвіт UA – це проєкт, метою якого є підвищення інтересу українців до науки загалом та особливо привернення уваги до неймовірно захопливого світу, який розташований просто над нами.

Кожен випуск відео на каналі Всесвіт UA – це цікава відповідь Івана Ончева на питання про те, як улаштований Всесвіт.

Що приховує океан Енцеладу? Супутники Сонячної системи. На крижаному Енцеладі, поблизу південного полюса, через величезні розломи на поверхню вириваються гейзери водяного пару і частинок льоду. Вчені зробили висновки щодо існування океану рідкої води під поверхнею супутника, а аналіз речовини, викинутої гейзерами, дозволив ученим NASA назвати Енцелад «найбільш придатним місцем для життя в Сонячній системі за межами Землі».

Європа – крижаний океанічний світ. Супутники Сонячної системи. Сьогодні увага науки зосереджена на крижаних супутниках Сонячної системи, та особлива увага прикута до четвертого за величиною супутника Юпітера – Європи. Вважається, що він має всі три необхідні умови для виникнення життя: рідку воду, джерело енергії та хімічні сполуки, що є будівельними блоками для зародження життя.

Титан. Супутники Сонячної системи. Беззаперечно, однією з головних окрас нашої Сонячної системи є планета Сатурн. Найбільший супутник Сатурна, Титан, виявився дуже цікавим завдяки своїй щільній атмосфері і надзвичайним властивостям поверхні, за якими далекий супутник на диво схожий на нашу планету на ранніх етапах її становлення.

Зіткнення галактик Чумацький шлях і Андромеди. Що буде з Сонячною системою? Через чотири мільярди років відбудеться найдивовижніша подія в історії нічного неба: галактика Андромеда наблизиться до нас та врешті-решт зіллється з нашою власною галактикою Чумацький Шлях. Що насправді відбувається під час такої події та як кінець нашої галактики вплине на долю Сонячної системи?

Коричневі карлики – невдалі зорі або суперпланети. Коричневий карлик – це астрономічний об’єкт, який є проміжною ланкою між планетою та зіркою. Межа між великими планетами та малими зорями не просто нечітка, це абсолютно новий клас об’єктів, які одночасно діють як планети і зірки, але не є жодним з них.

Червоточини – наука, чи фантастика? Червоточина, також відома як Кротова нора чи Кротовина – це гіпотетична особливість простору-часу, що в кожен момент часу є «тунелем» в просторі. Це ніби тунель із двома кінцями в окремих точках простору, або навіть в різних точках часу, або й те, й інше. Червоточини можливі, згідно із загальною теорією відносності Айнштайна, але ніхто їх ніколи не бачив.

Кольори Всесвіту. Ми живемо в час, коли астрономи, маючи справжній флот телескопів у космосі та гігантські обсерваторії на Землі, створюють сотні вражаючих зображень космосу. Мабуть, кожен хоча б раз замислився: а чи насправді так виглядає космічний простір і як взагалі створюються ці зображення? На ці питання спробує відповісти доктор Тревіс Ректор – професор астрофізики в університеті Аляски Анкоридж.

Як фотографують далекі космічні об'єкти? В епоху, коли величезний фотоархів NASA знаходиться на відстані одного кліку, а марсохід Curiosity навіть має власну сторінку в Інстаграм, легко забути той факт, що фотографування космічних об’єктів – це насправді дивовижне досягнення і дуже складний процес. То як саме NASA отримує ці неймовірні кольорові фото космічних об’єктів?

Темна енергія. Таємнича енергія вакууму, що прискорює розширення Всесвіту. Таємнича сила, відома як Темна енергія, складає майже три чверті Всесвіту, проте вчені не впевнені не лише в тому, що це таке, але й у тому, як вона працює. Тож як вони знають, що це таємниче джерело енергії дійсно існує?

Нейтронні зорі. Найдивніші об'єкти Всесвіту. Коли в кінці свого життя масивна зоря вибухає надновою, її ядро може сплющитися, перетворившись на крихітний надщільний об’єкт, маса якого дорівнює або навіть перевищує масу нашого Сонця. Ці маленькі неймовірно щільні ядра зір, які вибухнули, називають нейтронними зорями. Вони – одні з найдивніших об’єктів у Всесвіті.

Екзопланети. Історія пошуку невідомих світів і методи досліджень екзопланет. Протягом століть планети за межами нашої сонячної системи існували тільки в теорії та науковій фантастиці. Але за останні два десятиліття астрономи успішно розробили методи непрямих спостережень, що відкрили нам світи в інших зоряних системах. Отже, як почалася сучасна ера пошуку екзопланет, та в чому полягають методи спостережень за ними?

Чому галактики мають таку форму? Майже 70 відсотків галактик неподалік Чумацького Шляху є спіральними. Нові дослідження показують, що спіральні рукави на диво стійкі та довготривалі. Тож чим спричинена їхня дивовижна форма, як за мільйони та навіть мільярди років безперервного обертання галактик їхні рукави є й досі стійкими, та як утворюються всі інші типи галактик?

Еволюція Сонячної системи. Від великих зіткнень до довготривалої стійкості. Усього декілька мільйонів років знадобилося на те, щоб Сонячна система пройшла шлях від колапсу сонячної туманності до зародження перших протопланет. Тож як початковий хаос перейшов у відносний спокій та які події в цьому періоді стануть основою для зародження життя на нашій планеті?

Як утворилась Сонячна система? Сонячна система в тому вигляді, яку ми її знаємо, починала своє життя як величезна хмара газу і пилу, яка спокійно дрейфувала десь на периферії нашої галактики. Близько 4,568 млрд років тому ця хмара швидко почала стискатися, що привело до утворення однієї зорі, восьми планет, 185 супутників та незліченної кількості астероїдів і комет. Тож які ключові події відбулися при зародженні нашого з вами дому?

Квазари. Природа яскравості та потужності. Еволюція розуміння природи квазарів. Космічний простір сповнений надзвичайними за своїми властивостями небесними тілами, але серед них вирізняються об’єкти, які є абсолютними рекордсменами з яскравості і потужності – квазари, активні чорні діри, які вирують у ядрах галактик. У чому полягає природа цих неймовірних об’єктів, чи був раніше Чумацький Шлях квазаром і які причини можуть привести до цього в майбутньому?

Змінні зорі. Цефеїди і природа їхніх пульсацій. Серед величезного різноманіття зірок у Всесвіті є зорі, які можуть періодично то збільшувати, то зменшувати свої розміри. Сьогодні такі зірки, без перебільшення, є одними з найнезамінніших для астрономів зір у Всесвіті. Тож у чому полягає природа їхньої пульсації та чому вони такі важливі для науки?

Що знаходиться в центрі нашої галактики? Як вчені дізналися, що таке Стрілець А*? У центрах більшості великих галактик розташовані надмасивні чорні діри. Як виявилося, Чумацький Шлях не є винятком. Як показали довгі спостереження й обчислення, у самому центрі нашої галактики розташований об’єкт, маса якого в 4,3 млн разів більше маси Сонця. Цей об’єкт, що являє собою надмасивну чорну діру, астрономи називають Стрілець А*. Тож як науковці дізналися про її існування і що для нас з Вами означає фактично політ навколо Чорної діри?

Галактики. Структура та класифікація галактик. Історія вивчення планет і зір вимірюється тисячоліттями, Сонця, комет, астероїдів і метеоритів – сторіччями. А як щодо галактик? Уявіть собі, що аж до початку XX сторіччя не було достеменно відомо, чи існують інші галактики, окрім нашої. Але історія вже встигла нас привчити, що завжди знаходиться людина, яка відшукає відповіді.

Темна матерія. Одна з найбільших таємниць Всесвіту! Дуже часто кожен з нас чув фразу: не повірю, поки не побачу на власні очі. Але що насправді ми бачимо навколо нас? Виявляється, що 95% матерії невидимі для нашого ока, але її вплив на звичні нам речі та об’єкти просто колосальний.

Розміри планет Сонячної системи та відстані між ними. Мабуть, ви часто бачили зображення Сонячної системи, де планети та Сонце майже однакові за розмірами або пропорції більш-менш збережені, але відстані між об’єктами зовсім не коректні. Це призводить до неправильного уявлення про те, як насправді виглядає Сонячна система. Спробуємо розібратись з розмірами планет і відстанями між ними, зменшивши Сонячну систему до розмірів України. Тобто більш ніж у 3,5 млн разів.

Чорні діри. Що таке чорна діра? Якими бувають чорні діри? Чорні діри…. Як вони утворюються, на які типи їх поділяють, що потрібно зробити з Сонцем, щоб воно перетворилось на чорну діру та чого бояться деякі вчені?

Зорі. Класифікація зірок та як вони народжуються. З відео можна дізнатись, що саме називають зірками, на які типи їх поділяють за розмірами та за їх спектрами. Також мова піде про еволюцію зірок, а саме про їх народження.

Еволюція зорі. Нуклеосинтез та феєричний кінець. Цей випуск також присвячений зорям. З відео можна дізнатися, з чого складаються зорі, а також про ядерний синтез в надрах зірок і, звісно, про епічний завершальний етап еволюції зірок. Адже люди – це ніщо інше, як зоряний пил!

Космічний простір. Що таке космос? Фізичні властивості космосу та історія відкриття. У цьому випуску йдеться про космічний простір. Що таке космос і де він розташований, якою була історія відкриття космосу, фізичні властивості космосу? Також ви дізнаєтесь про його народження, становлення і будову.

Освіта.ua
19.03.2021

Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Немає коментарів