Реалізація практики асистента педагога в Сербії

Асистент вчителя у Сербії може асистувати як загальноосвітньому педагогові, так і спеціальному

Реалізація практики асистента педагога в Сербії

У межах проекту «Інституалізація «універсального» асистента вчителя в Україні: дослідження умов для реалізації», що реалізується Всеукраїнським фондом «Крок за кроком», організатори розпочали представлення досвіду різних країн світу щодо реалізації практики асистент педагога. Відверта розмова навколо питання «Ким є і ким не є асистент вчителя» триває на сторінці у Фейсбуці.

Асистент вчителя у Сербії може асистувати як загальноосвітньому педагогові, так і спеціальному. Асистенти супроводжують в освітньому процесі учнів з особливими освітніми потребами (дітей національних меншин, дітей із соціально вразливих верств, дітей із труднощами у навчанні, дітей із порушеннями фізичного розвитку, дітей мігрантів тощо).

У Сербії значна увага приділяється підтримці успішності та соціальній інтеграції дітей із ромських громад. У цьому напрямі працюють ромські педагогічні асистенти.

У своїй роботі ромські асистенти розподіляють час на підтримку дітей у навчальній діяльності в школах та на відвідування ромських громад (для подальшої роботи із родинами та громадою в цілому).

Є практика, коли в одній школі працює лише один асистент. Він не закріплений за класом, а відвідує навчальні заняття у різних класах та підтримує дітей різного віку. Часом асистент працює у навчально-виховних комплексах, що поєднують школу і дитячий садок.

Програма ромських асистентів вчителя розпочалася у 1997 році з проекту Фонду відкритого суспільства Сербії, який був частиною регіонального проекту, фінансованого Інститутом відкритого суспільства Нью-Йорка та координованого Інститутом освітньої політики у Будапешті. Перші пілотні посади апробувалися у закладах дошкільної освіти, а у 2002 році програма була спрямована на впровадження у школах. Два міста (Ніш та м. Крагуєвац) стали пілотними для роботи майже 20 ромських асистентів вчителя. У 2006 році проект ОБСЄ-Сербія, фінансований Європейським Комітетом, розширив термін програми до 2006-2007 років (із підтримкою 24 асистентів), а до 2009 року їх вже стало 50. В той час (2009 рік ) на законодавчому рівні було визнано посаду «педагогічний асистент». Відтак ромські асистенти стали ромськими педагогічними асистентами. Закон визначав й коло діяльності таких фахівців.

Зміни, які відбувалися на законодавчому рівні з асистентами вчителя, співпадали у часі зі змінами в освітній політиці Сербії – впровадженні інклюзивної освіти. Проект «Освіта для всіх» (EuropeAid 128424/C/SER/RS) дав змогу розширити кількість педагогічних асистентів до 120 осіб, а проект ОБСЄ – ще на 50. Таким чином, з 2010 року 178 педагогічних асистентів працювали у дошкільних закладах та 77 у школах Сербії. А вже з лютого 2011р. такі посади стали звичайними для шкільного персоналу. Нині у Сербії працюють 174 асистенти вчителя. Роль асистента регулюється ст. 117 Закону «Про основи освітньої системи», 2009 року, а також Правилами Програми підготовки педагогічних асистентів.

Щоб бути асистентом, необхідно мати сертифікат про повну середню освіту. На початку своєї роботи асистенти мають пройти додатковий курс, який охоплює 6 модулів з 30 кредитами по ECTS (ECTS -European Community Course Credit Transfer System – кредитна система для вимірювання оцінок та зарахування їх у різних закладах вищої освіти). Підготовка асистентів здійснюється спеціальними педагогічними коледжами (http://studyinserbia.rs/en/program/preschool-teacher-training-college-of-applied-studies-kikinda-bachelor-applied-pedagogic-assistant), а також закладами вищої освіти (інститут, академія, університет).

Асистенти отримують заробітну плату з національного бюджету, як і всі вчителі.

У 2014 р. була створена Асоціація педагогічних асистентів Сербії, яка об’єднує працівників цієї посади та надає можливості для покращення навичок та обміну знань.

Освіта.ua
22.07.2019

Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Немає коментарів