В УЦОЯО відзначають серйозні проблеми в навчанні фізики

Низькі результати виконання деяких завдань НМТ засвідчили проблеми в навчанні

В УЦОЯО відзначають серйозні проблеми в навчанні фізики

Низькі результати виконання випускниками шкіл деяких завдань НМТ з фізики вкотре засвідчили серйозні проблеми в навчанні цього предмета в закладах загальної середньої освіти.

Про це йдеться у Офіційному звіті Українського центру оцінювання якості освіти про результати проведення НМТ в 2023 році.

Зокрема, фахівці УЦОЯО наголошують на методичних проблемах у викладанні предмета, проблемі його системного вивчення і свідомого здобування знань.

Експерти також зазначають, що аналіз статистичних результатів виконання сертифікаційної роботи з фізики все ще показує, що з року в рік більшість учасників тестування демонструє лише фрагментарні, неглибокі знання основних понять, законів, теорій, явищ і процесів, не має сформованих базових умінь і навичок із практичного застосування теорії.

Водночас в УЦОЯО зауважують, що психометричні показники виконання тестових завдань відповідних тем із фізики протягом багатьох років залишаються більш-менш стабільними.

Загальні висновки щодо результатів виконання завдань сертифікаційної роботи з фізики свідчать про те, що завдання з вибором однієї правильної відповіді виконали в середньому 46,7% учасників тестування. Поміж завдань цієї тестової форми немає завдань, розв’язування яких потребувало використання складних математичних розрахунків і складних фізичних моделей. Переважно розв’язання їх ґрунтується на знаннях і розумінні, а це когнітивні процеси початкового рівня.

«Такий рівень виконання тестованими завдань, наведених вище, свідчить про несистемність і поверхневість теоретичних знань, а також про індивідуальну здатність до сприйняття і розуміння тих чи тих тем», – йдеться у звіті.

Як свідчать статистичні дані, для учасників тестування оптимальними виявилися завдання на встановлення відповідності («логічні пари»). Середня складність цих завдань 40,5 % і дуже висока розподільна здатність – у середньому 60,5 %.

«Уважаємо, що за складністю завдання цієї тестової форми відповідають нижній межі оптимального рівня, оскільки потребували глибокого знання і розуміння тем, що були в них запропоновані (наприклад, фотоефект, закон збереження механічної енергії під час вертикального руху, прикладені сили до тіла на похилій площині тощо)», – зазначають експерти УЦОЯО.

Найменшою виявилася частка виконаних завдань відкритої форми з короткою відповіддю, де необхідно отримати числову відповідь. Середня складність цих завдань ‒ 24,7%, натомість їхня розподільна здатність є найвищою поміж усіх форм завдань і становить 63,8%.

«Згідно зі статистикою третина завдань цієї форми виявилася для тестованих дуже складними. Це, наприклад, завдання з тем: перетворення механічної енергії у внутрішню (передбачає використання знань з математики про відсоток від числа); визначення за рівнянням гармонічних коливань модуля переміщення; закон збереження механічної енергії під час малих коливань нитяного маятника; застосування першого закону термодинаміки до ізобарного нагрівання тощо. Діапазон складності виконання завдань відкритої форми з короткою відповіддю від 41,7% до 5,5%», – йдеться у звіті Українського центру оцінювання якості освіти про результати проведення НМТ.

Лише два завдання з короткою відповіддю виявилися оптимальними – частки виконання їх становлять 41,7% і 41%. Це, наприклад, завдання, у якому треба було за формулами обчислити силу Архімеда й фокусну відстань без математичних перетворень, виражень і підстановок для отримання остаточної робочої формули.

Освіта.ua
14.09.2023

Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Ганна
Online Physics School запрошує учнів і вчителів на безкоштовні заняття з фізики за базовою й посиленою програмою (передбачено зокрема підготовку до НМТ, розгляд олімпіадних завдань, вивчення Python для фізиків). Реєстрація - на сайті школи (uaphysonline.com).
Виктория Владимирова
Ще більше конкурсів, олімпіад та МАН! Забити взагалі на уроки та випендрюватися на турнірах!!! Це ж так важливо - покласти життя за галочку для чинуш. Це - гіркий сарказм, якщо хтось не зрозумів. В школі немає системної роботи з дітьми, бо фізично неможливо одночасно якісно готуватися до уроків, приділяти увагу усім дітям та постійно (нон-стоп) готуватися до чогось (турніри, яких безліч, різні конкурси, олімпіади, МАНи та флешмоби). Чинуши як з ланцюга зірвалися. У період війни, коли кожна хвилина уроку на вагу золота, постійно відволікають вчителів на якийсь "Пір під час чуми", на якісь розваги для журі, комісій, орг.комітетів та інших паразитів від освіти. Хочете конкурси? Будь ласка! Але не лізьте з ними у школу, талановиті діти та зацікавлені батьки знайдуть час та можливість узяти у них участь. Школа може лише інформувати, але не готувати, залучати, возити та контролювати участь дітей у конкурсах. Відчепіться від вчителів, їх функція ВЧИТИ, а не розважати чинуш.
Для Виктория Владимирова:
Невже таких, як ти, можна називати вчителями? Та ти не вчителька, а паразит від освіти. І чого така може навчити розумну дитину?
Коментувати
Олексій
Хочу відповісти батькам, які вважають, що фізика їх дітям не потрібна. ??? Фізика не для свіх??? Так, мабуть так. Батьки за те, щоб їх дітки продовжували лазити на локомотиви, відкривати тренсформатори, ... (пролдовжувати можна безкінечно), калічили себе, бо їм же фізика не треба, вона ж не для всіх. ТУПІСТЬ батьків приводить до нещасних випадків з їх дітьми!!!
Олена
Тобто фахівці УЦОЯО готові йти працювати вчителями фізики в нашу громаду? В нас не вистачає 5 (п’ять) вчителів фізики. Зате звітують що вчителів вистачає. Але якщо ціль : хлопців на міни, а дівчат за кордон, то ВСЕ ЗРОЗУМІЛО!!!
Дана
Рідко хто зараз, закінчивши фізичний факультет, іде в школу викладати фізику. Переформатовуються в програмістів. Різниця в оплаті праці в рази! В школі фізиками працюють старі кадри, яким уже та фізика, впоперек горла. Ідіотські програми і очевидне нехтування предмета МО.Я, пропрацювавши в школі 30 років, не отримала не то що кабінету, жодного приладу для демонстрацій. І це не в селі, це - в місті. То чому дивуватися????
Тетяна
А це відношення до тих предметів, які були нікому не потрібними. На зно тільки бла-бла-бла. Учні так і кажуть, що навіщо нам та фізика, якщо мені укр мову, англійську і історію готувати потрібно. Навіть фізику можна не здавати для фізичних факультетів. Хоч і пишуть, що завдання нескладні, я вважаю, що все ж складні, якщо порівнювати з іншими предметами.
Олена
Для Тетяна: Це точно, більшість предметів гуманітарка і годин більша частина на гуманітарні предмети, взагалі в Україні гуманітарна освіта, от і маємо точніше нічого не маємо.
Коментувати
педагог старої закалки
Є загальні питання методики викладання предмету. Пояснення, демонстрації, які передбачені програмою, лабораторні роботи, експеримент. Все разом забезпечує результат. На мою думку тільки теоретично викладати фізику дуже важко. Я не хвалю СРСР. І його не возвеличую. Тільки факт є фактом. Обладнання дійсно ніхто не поновлював. А навчити практичного предмету однією теорією дуже складно.
Дмитро
В свій час здав зно з фізики на 196 чи 198, зараз більшість з тих формул все рівно не пам’ятаю, хоча якесь розуміння частини фізичних процесів залишилось.
Жанна
Те,що наробили з програмами з УСІХ предметів за останні 30 років,- підпадає під державну зраду і кримінальний злочин! А саме: в жодній немає послідовності,логічності та доступності. Тому і знання дітей,в основному,набуваються за рахунок репетиторів.
Небайдужий
Для Жанна:категорично сказала Експерд 83 level, і , зауважте! -- з усіх предметів!!! А свідчить тільки про одне -- це типова "яжемама" як тут уже згадували. Яка вміє виїсти мозок кофейною ложечкою будь-якому вчителю! Всі проблеми в школі через те, що і батьки, і учні абсолютно не мають ніякої відповідальності і за дотримання дисципліни на уроці, і за результати навчання! Ось де корінь зла, а не в програмах!!! І не у вчителях! Ще раз, і ще 150 раз буду повторювати: проблема у безвідпоіідальності і батьків, і учнів!
Жанна
Для Небайдужий: А чого Ви так нервуєте?) " Експерт 83", " яжемама", " виїсти мозок кофейною ложечкою". Ви вчитель? І настільки агресивні? І користуєтесь такою лексикою?) Цікаво,як Ви спілкуєтесь з батьками і дітьми)))
Коментувати
odmin
І шо...?
Вероніка
Фізика і хімія- це майбутнє людства. Саме ці предмети слід посилювати в школі, і матеріальну базу, і методики викладання, і оплату праці, хоча б цій категорії бо дійсно маємо проблему кадрів в сегменті фізика, хімія. Ці науки треба впроваджувати, як письмо з 1-го класу. Взагалі від НУШ розчарування, саме ця реформа мала посилити рівень викладання точних і природничих наук, а маємо? Все те саме, нічого кардинально нового і науку з такими шкільними програмами не здвинеш. І не такі вони і складні, якщо досить часу приділити, ще й з молодших класів.
Ігор
Якщо фізику вивчають лише на основі написаного та намальованого на дошці ,то толку з того мало. Раніше у фізичному класі було купа приладів.Це все вже давно розікрали,а нового ніхто не дає.Як той предмет животіє- це нікого не хвилює: ні вчителя,ні учнів,ні батьків.Те саме- по хімії.Звідси й невтішний результат.
Пенсіонер
Для Ігор: Ігоре, а ви хто??? Вчитель, учень, батько??? І звідки така категоричність суджень? І ще: а чому ви впевнені, що приладдя розікрали??? Що, вчителю фізики чи лаборанту на дачі/городі/балконі пригодилась електрофорна машина? Чи ебонітова паличка? Магніти і котушки індуктивності, демонстраційні електрометри??? Чи може демонстраційна гірка для моделювання руху по похилій площині, набір тягарців/важків etc.??? А може за десятки років воно просто зламалося (ну так, інколи руками нерадивих учнів)?. А те, що кабінети давно не поповнюються приладдями -- дійсно правда. І стан вивчення фізики в школі направду жахливий... Що робити? Не знаю. Я вчитель математики. З цим я знаю що робити і роблю інколи навіть більше, ніж можу. Але це окрема розмова. Тільки не люблять мене деякі категорії батьків (ну, так звані "яжемами"). Через це у мене інколи забирають деякі класи. А нормальні батьки з цих класів потім тільки скрушно хитають головами... То й таке... )))
Ганна
Для Ігор: Експерименти потрібні, але вони не є ані необхідною, ані достатньою умовою для якісного викладання фізики. Найважливіше - це знання вчителя і його здатність пояснити матеріал. Дуже важлива також якість підручника.
Татьяна
Просто по учебникам- без лабараторных работ- физику не усвоить-на уровне понимания. а не зубрежки. Мы живем в физическом мире- и надо пояснять его и связывать с теорией учебной
Коментувати
Наталя
Забороніть складати НМТ, якщо не має достатнього рівня! І тоді не матимемо проблем! Цей предмет, як і хімія, не для всіх!
Олексій
Для Наталя: ??? Фізика не для свіх??? Так, мабуть так. Ви за те Наталю, щоб наші дітки продовжували лазити на локомотиви, відкривати тренсформатори, ... (пролдовжувати можна безкінечно), калічили себе, бо їм же фізика не треба, вона ж не для всіх. ТУПІСТЬ батьків приводить до нещасних випадків з їх дітьми!!!
Коментувати
Лариса Киселева
Фізику в школах викладати нікому, МОН потрібно порахувати вчителів пенсійного та передпенсійного віку. Люди уходять на пенсію а молодих вчителів немає. На фізику вступають одиниці і ті не доходять до школи. Вчити і викладати фізику не престижно і дуже важко. Не має лаборантів, вчитель сам готує обладнання, не платять за перевірку лабораторних зошитів, в 7 класі 14 лабораторних робіт, по 30 зошитів в класі з різними даними, плюс 5 контрольних, в сумі більше ніж перевіряють математики. Доплати нуль. Не турбується держава про фізичну освіту. МОН констатує факти діти не знають фізики, а МОН хочаб спитала як вчителі вмовляють дітей приймати участь в олімпіадах і конкурсах, і якщо якісь пішли на НМТ і склали його то потрібно тих вчителів підтримати і вмотивувати щоб на наступний рік учнів на НМТ було більше.
педагог старої закалки
Мої слова точно нічого не змінять, але скажу. А ви не пробували порівняти підручник 1980 року, а краще 1970 року з теперішніми? В мене повна шафа таких підручників і я маю що порівнювати. Фізику не можна вивчати тільки на словах. Школи мають бути забезпечені не тільки прикладами, яких часто не має, але і ілюстративними матеріалами та ТЗН. У 1989 році і кабінеті був кінопроектор, який давно списали, діапроектор, епіпроектор. Тепер ноутбук 2007 року і все. Прилади останній раз отримували у 1987 році і бережемо їх як тільки можемо. Інакше взагалі нічого. Відеофільми переважно випущено за СРСР вони на російській мові і їх ніхто не озвучував українською. Стосовно навчальної програми. У період розбудови союзу фізики у 10 класі було 4 години, 11 клас 4 години і 1 астрономії. Решта 7-9 так само, як тепер. Умови, які були раніше і умови ті що тепер не можна навіть порівняти. Окрім того. Учні погано володіють математичним апаратом. А в механіці, його дуже треба. І решта розділів так само.
Оля
А що ви хотіли? Фізика складна наука, програма навантажена, діти її погано засвоюють. Її потрібно читати з 5- го класу, по три- чотири уроки на тиждень. А у нас що? Мистецтво, технології, основи здоров’я. Я здивована ну в 10 класі мистецтво! Це діти які готуються до ДПА і ЗНО, а ви їм мистецтво. Ви ж забираєте у дітей корисний час.
Афродіта
Для Оля: Оля,не всі будуть фізиками,а мистецтво з людиною поряд завжди! І,якщо Ви справжній вчитель,то свої особисті оціночні судження могли б виражати коректніше.
Максим
Це при тому, що в 10-11 класах по 3 години фізики на тиждень.
Коментувати
Злий вчитель
Боже, яка несподіванка :) Сталося чудо!!! Вони побачили :) Шановні, проблема з математикою і фізикою непомітна лише для МОНу. Реальний стан справ з цими предметами просто катастрофічний. Ще трохи і в Україні залишаться тільки тік-токтери і блогери з нової української школи :) Ще пара реформ - і УЦЯО буде проводити тести з малювання і співів, а про математикиу і фізику навіть згадки не залишиться.