Міністр: МОН не розглядає скорочення кількості ключових предметів

Викладання предметів у школі має бути сконцентровано на отриманні корисних знань

Міністр: МОН не розглядає скорочення кількості ключових предметів

Міністерство освіти і науки наразі не розглядає скорочення кількості ключових шкільних предметів. Йдеться лише про те, щоб викладання предметів у школі було сконцентровано на корисних знаннях, обсяг викладання яких має враховувати можливості дитини засвоїти його.

Про це в ефірі телемарафону сказав міністр освіти і науки Оксен Лісовий.

«По-перше треба усвідомлювати, що ми не допускаємо сьогодні скорочення дисциплін ключових – таких як історія України, українська мова, хімія, фізика, математика, біологія. Тобто всі ті ключові дисципліни, які є в школі, вони повинні залишитися. Ми говоримо про оптимізацію програми, ми говоримо про їх концентрацію корисними знаннями, ми говоримо про ті дисципліни, якими можливо можна пожертвувати і сьогодні це питання експертів і експертного розгляду», – зазначає Лісовий.

Водночас він не став акцентувати увагу на предметах, які можуть бути оптимізовані шляхом більшої концентрації викладання у школі.

«Скажімо, можна концентрованіше подати основи здоров'я або якісь інші дисципліни. Не буду їх називати, щоб не створювати зайвої інформаційної хвилі. Це питання експертизи. Всі ключові дисципліни, і природничі, і гуманітарні будуть збережені, вони повинні бути концентровані, але подані таким чином, щоб врахувати можливості дитини засвоїти весь цей обсяг знань», – зауважив міністр освіти і науки.

Освіта.ua
25.04.2023

Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Василь
Варто спрощувати навчальні прогами а не скорочувати навчальні предмети. Ми дійшли до того, що зараз у 10-11 класах школи учні вивчають те, що вивчали студенти у ВУЗах 15-20 років тому...Навіщо? Завдання школи - дати базові, необхідні для повсякденного життя знання і вміння, а не академічні знання. Перевантаженість шкільних програм вбиває в учнів бажання вчитися. Потрібно зменшити нагромадження складних, непотрібних теоретичних знань, і збільшити кількість годин практичного спрямування. Де учні зможуть відчути реальне застосування ними на практиці набутих знань. Але практична складова освітнього процесу вимагає якісної матеріально-технічної бази школи, яка в нас є проюблемною
батьки
Штучний інтелект, нейромережі, нові виклики, які продиктовані війною. Інформатика, як дисципліна втрачає актуальність. Друкувати, малювати, робити таблиці учні можуть навчитися без допомоги вчителя. Однозначно необхідно це враховувати. Можливо і варто десь залишити по 1 годині. Щоб зберегти саму дисципліну, але не більше. Якщо війна затягнеться нам доведеться повністю попрощатися з цією дисципліною. Відсутність в школах комп’ютерів, перебої з електроенергією, дистанційне навчання і так далі. На нашу думку ВНЗ треба призупинити готувати фахівців за такою спеціальністю. Станом на сьогодні, враховуючи дистанційне навчання, матеріальну базу для дистанційного навчання можна збільшити кількість уроків біології, ще вивчати анатомію, збільшити кількість фізики, вивчати більше атомну фізику, термодинаміку та електподинаміку. В умовах війни це необхідно. Збільшити кількість уроків історії історії України, вивчати історію свого краю. Збільшити кількість математики, брати вищу математику.
Олег
Для батьки: Не тільки призупинити підготовку, але видати наказ щоб ВНЗ під час військового стану не присвоювали кваліфікацію вчителя інформатики, та не прописували право працювати вчителем інформатики. Під час війни це безперспективна спеціальність. Стосовно тих ВНЗ, Які здійснюють підготовку за основною спеціальністю "Середня освіта" інформатика, зобов’язати їм присвоювати кваліфікацію викладач інформатики закладів І-ІІ рівня акредитації. Відповідно у професійних правах писати по старій схемі. "Робота за фахом". Закінчиться війна, відкриємо центри присвоєння професійних кваліфікацій і перекваліфікуємо їх на вчителів чи викладачів закладів загальної середньої освіти. В умовах війни, особливо у школах і в умовах дистанційного навчання це безперспективна професія. Чим пізніше довантажувати таких вчителів? Вже краще взагалі не приймати, ніж пізніше скорочувати.
David
Для батьки: Изначально ИИ придумали для контроля бесправных скотеняк и уничтожения неугодных, а нейросети пока лишь побочный рекламный продукт, чтобы известить стороны и заинтересовать инвесторов. Так что всё идёт по "плану".
odmin
Для батьки: Інформатика, як дисципліна втрачає актуальність? Гиги. Шо ти куриш? Теж хочу такого...
Коментувати
суто судження
А що говорити про інформатику? МОНУ від тепер розробляти машинний та частково машинний- коли учні виконують завдання за допомогою гаджетів, варіант. У багатьох закладах освіти техніка застаріла і у певному відсотку не працююча. Самий цей факт уже повинен заставити задуматися над майбутнім цієї дисципліни. Якщо МОНУ, хоче зберегти під час війни цю дисципліну, як би там не було в школах ЄС такий предмет теж є, тоді треба однозначно декілька програм. На різні випадки, як це було в 90-роки. Для прикладу частково-машинний варіант, може мати такий вигляд. 1-4 клас вивчення засобів Інтернету, робота з поштою, ігрові програми для вивчення алгоритмів, графічні мобільні додатки. 5-6 клас, вивчення додатків Google-таблиці, документи, презентації, векторна графіка у офісних програмах, спільна робота з документами. 7 клас, основи алгоритмів, блок схеми алгоритмів, вступ до мови програмування. На щастя є такі мобільні за стосунки. 8-9 клас вивчення мови програмування і мови HTML.
суто судження
Хоча доцільніше буде у 9 класі спочатку викладати основи Інтернету, навчити створювати сайти за допомогою засобів Google,Wix, Ucoz. Розміщувати на них інформацію та працювати з онлайн конструктором, а у 10-11 продовжити програмування, а після нього взяти HTML, і можливо інші модулі, які можна вивчати за допомогою мобільних застосунків. Мої пропозиції можна критикувати, вказувати на недоліки. А от чому ви самі можете навчити, якщо до вас прийдуть на урок 11 учнів і на них усіх один комп’ютер 15 річної давності. Або дистанційка. У половини класу комп’ютери, а половина гаджети.
батьки
Ви самі дуже чудово описали ситуацію. На нашу думку треба повернути в школи старий радянський предмет "Основи електротехніки". І замінити інформатику у середніх та старших класах цим предметом. По-перше це зумовлено потребами війни, а по-друге у Інтернеті є дуже багато як мобільних застосунків, так програм на той випадок, якщо дисципліну доведеться викладати онлайн. Або увести обов’язкові факультативні заняття з фізики та вивчати окремі розділи, знання яких необхідно в умовах війни. Увести факультативні заняття з вищої математики. Увести факультивні заняття з анатомії. Не зашкодить навіть увести предмет "Основи теорії зв’язку та інфокомунікацій" В умовах війни такі знання набагато необхідніші, ніж інформатика. Ми схильні до того, що цей предмет треба виключати з шкільної програми і замінювати більш корисним і необхідним. Причому виклади кращим учням і тим учням які планують вступати до військових навчальних закладів.
Колишній вчитель
Для батьки: шановні батьки, ну з якої ви планети???? Тут он взагалі приберуть половину предметів з програм, а ви згадали "Основи електротехніки", Не смішіть мої підкови. А також заради інтересу погортайте програму з інформатики. Там не лише малювати і робити таблиці. Сайти старшокласники ВЖЕ створюють, до речі. Програмування теж вивчають. Де це один старий комп на 15 учнів? У нас завдяки директору кабінет інформатики пристойно обладнаний, на жаль, онлайн на дозволяє користуватися( Ви вже претензій напхали щодо предметів у школах, тепер ще давайте вказуйте, на які спеціальності у вузи набирати, а на які - ні.
Коментувати
За Украіну
Досить благолєпія- з нічого нічого не буває!!! Міністр шарахається , як соловейко в сильці.Не знає що діяти… Замість прямого діалогу з простими вчителями, викладачами, керівниками закладів побіг до «громадськості», які миттєво зшили йому саркофаг всіх нереалізованих ними грантів, проектів. Пане Оксен , ці люди - невдахи, вони нічого не зробили і не зроблять доброго. Жоден з них не має доброго досвіду, вони можуть тільки критикувати і згадувати сон рябоі кобили. Не ведіться на іх горе- прожекти , не слухайте цих глухарів.
ICTV
Пропоную до 4 класу-не більше 4 уроки,з 5 до 9кл.-не більше 6, у старшій школі 7-8 парами,по 4 предмети на день.Збільшити тривалість основної перерви до 3о-4о хвл,аби діти не їли поспіхом і не руйнували собі шлунки,заробляючи гастрити та інші фукціональні порушення травлення. Та й як можна за 20 хвл.нагодувати у їдальні таку кількість учнів,хтось запитував себе про це?Якщо у школі кабінетна система перерви між уроками мають складати не менше 10 хвл,щоб учні могли спокійно перейти з приміщення до приміщення. І не страшно,що тривалість перебування дитини у школі зросте,якщо це на користь їх здоров*ю.Те,що ми тут дискутуємо у приватних школах вже давно запровадили,на що ми чеваємо? Психічне і фізичне здоров*я дитини має бути на першому місці,а не кількість предметів. Яка користь людині і суспільству від хворого,якщо вона не має здоров*я,аби реалізувати себе у житті?
Вчителька
Для ICTV: скажіть, будь ласка, а що порадите школярам, які вже рік на онлайні? Бо Ви так гарнесенько поради роздаєте...
Коментувати
дiд
діти в 5 класі по 7 уроків, це перевантаження, хоча б чотири було б добре.
Учитель основ здоров'я
Так Ви вже озвучили предмет! Низесенько дякую за нерви та стрес! Уже сказали готуватися на визід- предмету не буде, годин не буде, на все добре. Дякуємо, пане! Чим ми ж так завинили?
Патріот
Мови про нескорочення гоеграфії не було, а значить - будуть учні вивчати тільки глобус України, а все інше приберуть із програми.
2022
Якщо "Кібернетика це продажна дівка імперіалізму?" то не користуйтеся компом, смартфоном, планшетом ...
2023
Інформатика?
Приїхали!
Потім наставлять стату`й великим реформаторам, зачинять за зеленою завісою, щоб нічого не знали про інші країни, і ласкаво просимо до Української Північної Кореї. Хай вже вводять курс голосіння за вождями. Пам’ятаю з 80-тих на шкільній лінійці, як Черненко гикнув: “Плачь, вождь умер“.
Ого!
Шановний Пан, не зменшуйте кількість предметів, а заберіть у програмах матеріал ВУЗІВ, далі повиключайте всі ті факультативи та спецкурси, то за Планом 18 годин, але ще 4-6 факультативна або спецкурсів, на які потрібно обов’язково ходити. , Можливо, в містах і є альтернативні гуртки, секції, але у більшості населених пунктів гколи- осередок розвитку
Демі
Для Ого!: У Школі уже й дії з матрицями вивчають?
Коментувати
борис
Чергові рехформи від чергового міністра. Скільки їх цих рехформ і міністрів мені уже довелося пережити. Пошумлять, пошумлять тай утихомиряться. Бо зрозуміють, що для того, щоб проводити в галузі справжні реформи, необхідні чималі кошти. Держава цих коштів не дасть, бо немає. Висновок один. Їх треба взяти з тих коштів, що виділені бюджетом на освіту. А як це можна зробити? Необхідно ліквідувати половину вузів ( практично у кожному містечку філія якогось вузу) , перестати виділяти кошти на держзамовлення для вузів за виключенням дуже невеликої кількості професій. Закрити всі нікому непотрібні заклади і установи, які живуть при освіті, не приносячи жодної користі тій же освіті. Закрити всі школи в яких менше ста учнів, забезпечивши підвіз учнів до повноцінних шкіл. І найголовніше, перестати хотіти всім сподобатися. Реформи й проводять для того, щоб "баласт" їх критикував.
Світлана
Як на мене у 7 класі малювання і музика зайві, діти досить дорослі, можуть ходити до школи мистецтв. Бо вже і хімія, і біологія, і фізика і дві математики - повний набір. Аж занадто, може хімію з 8 класу, досить фізики, якось поступово.
Ната
Для Світлана: Можна подумати музика і малювання прям такі вже складні предмети, що прям непосильні для дітей....
Коментувати
Олена
Потенціал для скорочення предметів є. Рішення в цьому питанні мають бути. Бо на сьогоднішній день ті 17 чи 18 дисциплін, які маємо не ефективні і ,вибачаюсь бо освіта, але є безглузді. Нормальні люди не бачать сенсу в тому, що парубки по 15-17 років, та навіть і менші в’яжуть, вишивають.Уявіть яке відношення ми формуємо у дітей до навчання. Відбувальщина.
Учитель
То можливо, тому МОНУ і самому міністру перестати лякати язиком що-небудь, а виважено підходити і до своїх висловлювань , і до своїх рішень.
Думка
Основи здоров"я - марно витрачений час ні на що. З початкової школи дітям розповідають в інтеграції предметів про здоров"я, далі біологія, медицина, фізкультура... на усіх предметах інтеграція. Окремого курсу не потрібно.
Ангеліна
Для Думка: так, у нас наприклад результат роботи по основах здоров’я це півтори сторінки, а буває і дві виписаних правил з підручника. Бо вчительці треба оцінку поставить. Ну і до чого тут здоров’я?
Учитися
Зверніться до адміністрації закладу щодо компетенції вчителя. Цей сайт Вам жодним чином не допоможе
Коментувати
Мама
Дякую, Ви, вже озвучили голосно, що основи здоров’я - ату! предмет непотрібний. Пане Оксене, не буде здорових дітей - не буде кого вчити, кому будувати майбутнє Правильно, скоротіть основи здоров’я, а вивільнені години додайте біології, математиці, мові або ще кому, щоб вчили вже не програму першого курсу, а програму третього курсу ВУЗу. Мені, як мамі, головне щоб дитина була жива та здорова, а решта набудеться за потребою
Ганна
Для Мама: А яким боком предмет Основи здоров’я до дійсно здоров’я Вашої дитини? Всю теоретичну складову вчать на біології. Просто на один урок в тиждень менше і більше часу на відпочинок, гуртки чи секції
А побалакати
На біології не вчать безпеці. Але, то дрібниці. Нічого, ще додадуть годину до математики філологам або мови математикам. Є ще варіант: ускладнити матеріал. Свої претензії не до предмету висловлюйте, а до кваліфікації вчителя. Варто не на телефоні писати анонімно, а піти до школи і відстояти право власної дитини на якісну освіту. Проте, те складніше
Ганна
Предмет називається "Основи здоров’я" чи, може я щось пропустила? Яка безпека? Якраз біологія і вивчає основи здоров’я людини, і немалу кількість годин, до речі. Основи здоров"я викладає хто попало, це зараз готують спеціалістів, але вони ж одночасно є і біологами. То для чого лишній предмет дітям?
Коментувати
Учитель
Браво, Міністре! Країні здорова нація не потрібна. Це неперевершено!!!Так знецінити майбутнє
Інна
Для Учитель: Ви реально думаєте, що здоров’я нації залежить від предмету основи здоров’я? Не смішіть людей.
Демі
Ще б воно було адекватним, а то там стереотипи, совок, псевдонаука, особливо у підручниках. І щороку одне й теж саме. Нічого нового. Щоб повторити основне за попередній рік, не обов’язково витрачати весь рік. Цей предмет я б замінив на "Безпека й добробут", в якому й були б елементи основи здоров’я та інші важливі речі, про які на жаль, не говорять з дітьми, а їм треба це знати.
Учитель
Так відкрийте навчальну програму і хоча б ознайомтеся про що там вчать. Але, якщо Ваш учитель її не виконує, то претензії не до предмету, а до вчителя.
Коментувати