Прогрестех-Україна переконує усіх, що фізика – це просто
PR

Спеціалісти компанії відкриті для співпраці та готові ділитися своїми ноу-хау в освіті

Прогрестех-Україна переконує усіх, що фізика – це просто

На питання, який предмет ви найбільше не любили у школі, більшість відповіла б одностайно: математику, фізику, хімію.

Багатьом учням вони важко «даються», їх складно зрозуміти, вони вважаються непотрібними і дуже нудними. Як наслідок, з усього шкільного курсу фізики люди виносять лише правило буравчика та невиразні спогади про закони, що відкрили вчені з цікавими прізвищами: Архімед, Ньютон, Бойль-Маріотт.

За результатами дослідження PISA (Міжнародна програма з оцінювання освітніх досягнень учнів), що проводилося 2018 року, 36 % українських учнів не мають навіть базового рівня знань з математики.

Ще гірші справи з фізикою. Число випускників шкіл, що обирають на ЗНО фізику, щорічно зменшується і вже давно істотно менше ніж 20 тисяч осіб на рік. Результати оцінювання взагалі невтішні: прийнятні бали з фізики здобувають близько 5 тисяч абітурієнтів, тобто їх ледве вистачило б на один великий технічний заклад вищої освіти. І поки про якість фізико-математичної освіти дискутують у МОН України, деякі «амбасадори точних дисциплін» уже активно впроваджують зовсім інші методи навчання фізиці.

Фізика може бути дуже цікавим предметом

Насправді, все, що нас оточує, – це «фізика» або «хімія». Безліч на перший погляд незрозумілих речей, з якими ми часто стикаємося в житті, зумовлені досить простими фізичними явищами. Секрет у тому, щоб їх розуміти й помічати у навколишньому світі. Для цього в процесі навчання треба показувати всі ці явища на реальних прикладах для того, щоб зацікавити учнів і надихнути їх на самостійні дослідження.

Таку практику навчання вже кілька років застосовують спеціалісти Прогрестех-Україна – дочірньої компанії американського провайдера інтелектуальних послуг PT-Americas із Х’юстона (Техас, США). Профіль компанії – надання інженерних послуг та розроблення ПЗ для підприємств високотехнологічних секторів економіки.

Спеціалісти з добору персоналу компанії коментують це так: «Основний замовник робіт Прогрестех-Україна – американська аерокосмічна корпорація Boeing. Ми потребуємо високопрофільних інженерів. Тому цілком очевидно, що модернізація інженерної освіти в Україні – наше пріоритетне завдання. Ми, спільно з провідними технічними ЗВО країни, займаємося підготовкою авіаційних спеціалістів уже далеко не перший рік. Кожен, хто бажає потрапити в інженерію, може пройти додаткову поглиблену підготовку в наших навчальних центрах, розташованих у Києві, Дніпрі та Харкові».

З минулого року харківський навчальний центр практикує альтернативні методи навчання фізиці ще й для школярів. Усе почалося з того, що Ірині Валюх – студентці Національного аерокосмічного університету ім. М.Є. Жуковського «Харківський авіаційний інститут» та слухачці центру – запропонували вести фізичний гурток у приватній школі УВК «Новатор». Дівчина з ентузіазмом погодилася, але у процесі роботи стикнулася з тим, що наочного матеріалу взагалі не було, а пояснювати закони фізики без підтвердження практичними дослідами неможливо.

Ірина Валюх на занятті кружка з фізики, УВК «Новатор», Харків

Тоді слухачі центру вирішили допомогти Ірині: самостійно спроєктувати та виготовити усе необхідне для демонстрації основних фізичних принципів та понять. Для цього використовувались 3D-принтер центру та найрізноманітніші підручні матеріали. У результаті з’ясувалося, що кожен стенд на ту чи іншу тему – «авторський», що придумали та зібрали активні слухачі центру з використанням надрукованих на принтері деталей і предметів, які не потребували значних витрат і серйозних ресурсів. Своє застосування знайшли і старий автомобільний насос, і хімічні колби, придбані на блошиному ринку, і пластилін, і шприци, і повітряні кульки, і шланги, і безліч інших дрібниць.

«Є думка, що фізика – це щось «за межею реальності», і здебільшого це слово наганяє страх. Погодьтеся, через таке ставлення у будь-якого учня зникне бажання вивчати цю дисципліну, адже він просто не бачить у ній сенсу. З іншого боку, дуже важко зацікавити сучасну дитину вивченням «науки». Адже є інтернет, у якому можна знайти відповіді на будь-які питання, навіщо тоді так напружуватися?» – ділиться своїми враженнями про викладання фізики у школі Ірина Валюх.

Демонстраційні стенди з підручних матеріалів

«Фізика – це найближчий і найдорожчий серцю кожного інженера предмет, тому ми і вирішили почати популяризацію технічних дисциплін саме з нього», – говорить провідний спеціаліст з підготовки інженерів Олексій Третьяков. – По-перше, це наука, яку можна і треба викладати цікаво, всупереч стереотипу про нудний предмет. По-друге, ми руйнуємо міф про те, що для ефективного навчання фізиці необхідне спеціалізоване дороге обладнання, яке потребує значних капіталовкладень».

На курсах від Прогрестех-Україна слухачів навчають висловлювати логічно обґрунтовані припущення про те, яким буде приблизний результат того чи іншого досліду (або розрахунку) до його проведення, а потім обговорюють, чому отриманий ефект відрізняється від вигаданої фізичної моделі. Тобто процес навчання побудований на виявленні тих чи інших закономірностей та фактів. І зараз слухачі курсів застосовують такі методи навчання уже для українських школярів.

Причому обговорення кожного «закону» намагаємося максимально персоніфікувати, щоб учні постійно враховували: усе, що вони вивчають, придумали такі ж люди, які могли помилятися. Й інколи, справді, помилялися. Наприклад, вивчення сили тяжіння починається з перевірки класичної легенди про заочну суперечку Аристотеля з Галілеєм стосовно часу падіння предметів різної маси. І, безумовно, кожен урок присвячений питанню, для чого використовуються ті чи інші фізичні знання у повсякденному житті.

«Питання «навіщо це потрібне?» звучить на кожному нашому занятті, – підкреслює Ірина Валюх. – Як з’ясувалося, достатньо звернути увагу дітей на це – і вони вже готові активно застосовувати шкільні знання, які раніше здавалися непотрібними. Не менш несподіваним виявилось і те, що навіть пасивні у шкільному житті діти з великим ентузіазмом прагнуть особисто проводити досліди, мета яких їм зрозуміла. Наше завдання – показати, що фізика – всюди, і безліч процесів, які ми постійно спостерігаємо, описується саме цією наукою. Після будь-яких наших розповідей та дискусій питань тільки більшає. І тут нам у пригоді стають експерименти, які допомагають не лише розібратися у темі, але й викликати цікавість до предмету. Кожна дитина на занятті не може дочекатися своєї черги, щоб самостійно зробити дослід, і всім хочеться забрати собі наш стенд».

Матеріали від слухачів курсів компанії Прогрестех-Україна тепер використовуються і на заняттях фізичного гуртка Оксани Рішко з Хуста

Водночас спеціалісти та слухачі навчальних центрів компанії не прагнуть монополізувати свої ноу-хау в освіті, навпаки, вони відкриті для співпраці та готові ділитися досвідом з усіма бажаючими. Так, на Facebook-сторінці компанії розміщена ціла серія постів на цю тему, які легко знайти за хештегом #физика_это_просто!

Крім того, всім організаторам та керівникам гуртків з фізики, що бажають проводити подібні досліди, представники компанії Прогрестех-Україна обіцяють надавати допомогу у проєктуванні стендів, а також безкоштовно роздруковувати на 3D-принтері та надсилати усі необхідні деталі.

ДІЗНАТИСЬ БІЛЬШЕ

Освіта.ua
15.04.2021

Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
ВОЛОДИМИР
Зрозуміло, чому дане повідомлення немає автора:просто "освітаююа"!!!Я дуже радий за приватні школи та за американських дітей!!!А хто небудь розуміє стан матеріального забезпечення середніх шкіл? Та й взагалі стан "сучасної" освіти? Хто з працівників -керівників вищих рангів освіти взагалі розуміє, що "таке" сучасна РЕАЛЬНА школа?Я вчитель фізики із стажем 42 роки і як мені вдається хоч трішки наблизити цей процес до сучасності відомо тільки богу!