В українських школах панує явище двомовності

В освітніх закладах України панує диглосія: викладання – українською, спілкування - російською

В українських школах панує явище двомовності

90 відсотків школярів у загальноосвітніх школах України навчаються українською мовою, проте загальний шкільний простір досі є двомовним.

Про це під час Національного круглого столу «Мова» розповіла старший науковий співробітник відділу стилістики, культури мови та соціолінгвістики Інституту української мови НАНУ Оксана Данилевська.

За словами Оксани Данилевської, простір українських шкіл по всій Україні, за винятком західних областей, є двомовним. 

За результатами масового опитування, проведеного відділом соціолінгвістики Інституту української мови НАНУ, 48 % українських громадян стикаються з явищем двомовності або взагалі не чують української мови у шкільному cередовищі.

«В Україні склалася парадоксальна ситуація, коли в освітніх закладах набув поширення такий вияв лінгвізму, як диглосія, коли мови чітко розподілені функціонально. Так, українською мовою кращої або гіршої якості послуговуються на уроках, нею викладають, але мовою спілкування на перервах, позашкільних заходів, мовою спілкування вчителів із батьками, дітей поміж собою є російська мова», - зазначила Данилевська.

Вона наголошує, що декларативність переходу на українську мову викладання не забезпечує виховання справді україномовних громадян, а ситуація в цілому не сприяє вихованню «українськомовної стійкості».

«Діти приймають те, що для школи мають бути чітко прописані правила. І от правило має бути одне, загальне для всіх: якщо це школа з українською мовою навчання, то, безумовно, вчителі мають користуватися цією мовою, не демонструючи подвійні стандарти, коли вони у класній кімнаті користуються українською, а лише лунає дзвоник, виходять у коридор - і перемикаються на російську», - переконана Оксана Данилевська.

Освіта.ua
21.10.2020

Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Что это было???
О какой мове речь! Вчерашнее выступление президента- что это было? Гарант конституции призывает отменить конституционный суд, обосновывая это требованием послов враждебных Украине государств. Он продает нашу конституцию за подачки запада. И признает право уличной толпы вершить судьбу народа Украины. Это измена Родине или нет?
Українець 2
Я дико извиняюсь,но,не увидев ответ,вынужден повторить вопрос. А вы,пан Майданівець,льготы атошные уже оформили? А земельку,2 га?
Майданівець
Для Українець 2: Хто ти така, кацапська морда, щоб тобі відповідати на твої дебільні питання? Стули пельку москальська гнидо! За 300 років не змогли знищити справжніх патріотів, не вдасться і зараз. Поборсайся ще у передсмертних муках, бо у тебе вже агонія по ходу, від тебе вже падаллю тхне, а зі стервом спілкуватися я не бажаю. Слава Україні! Смерть ворогам!
Українець 2
Спасибо за полуответы. Зря не рассказали,что за коммуналку не платите( в то время,как многие платят за неё больше,чем их зарплаты), что везде требуете бесплатный проезд и что земельку получили,и что работать вам неохота,а охота под лозунгами " патриотизма" устанавливать свои " порядки" там,где люди думают по другому. Судя по вашим многочисленным ругательным выражениям," институтов не заканчивали". Что ж вы так ими " паплюжите" нашу любимую мову?Пора уже писать диссертацию на основе ваших ругательств на тему:" Портрет типичного майдановца".А вот время, думаю,поставит всё и всех на свои места.
Коментувати
Майданівець
«У нас в країні є всі умови для того, щоб навчитися державної мови. Ці російськомовні так звані українці, тобто хохли і малороси, коли їдуть на заробітки до Америки, моментально опановують англійську. Коли йдуть «зароблєти» до Польщі, то «по-польськєму» защебечуть. Коли їдуть на заробітки до Чехії, то по-чеському будуть говорити. На своїй батьківською кров’ю политій землі вони досі не заговорили мовою Тараса Шевченка? Це відступники, це зрадники, це ренегати" (Ірина Фаріон). Якщо такі відступники, зрадники і ренегати є учителями, їх не треба пускати до школи на гарматний вистріл!
Малявка
Для Майданівець: Мои прадеды не для того полили кровью эту землю,чтоб такие как Фарион воскрешали Бандеру, Шухевича,запрещали термин " Великая Отечественная война", отменяли 9 мая. И кто такая Фарион? Пособница майдана,после которого уничтожена экономика,а теперь ещё медицина с образованием? Для неё во всём памятники виноваты) А почему ж она молчит,что самое ценное- нашу землю- скоро продадут европейцам и американцам?
Антифарион
После того,что Фарион наговорила вчера на боксёра Александра Усика,начинаешь жалеть,что психбольницы закрыли. Она ж и покусать может несогласных.
Майданівець
Для Антифарион: Для Малявка: Старі комуняки- коняки вилізли. Ср**а землею уже смердить, а воно туди ж! Мабуть, крім г+г ніякого іншого каналу і не переключало, бо тільки одна кнопка. А голова зовсім без клепок. Сепарня смердюча голову підняла. Усику по голові пи***ли, то воно і не дивно. Не дивуюся і зі старих маразматичок і маразматиків. Однак скоро виздихаєте, немає смислу навіть відповідати тупорилим бовдурам. Бандеру і Шухевича вам не поховати, так як і не поховати Україну! Слава Україні! Смерть ворогам!
Коментувати
Українець
" Зелене чмо", " мокшани", " сепаратюги", " оптичний приціл", " мерзота", " шакали",’ смерть ворогам". Це моя рідна Україна? Чи це вже європейська держава?Шановні майданівці,або ідіть працюйте( може працею голова повернеться на місце), або...
Майданівець
Для Українець: або беріть в руки автомат. Дуже слушна порада. Кацапія твоя рідна, а не Україна! От туди і дуй і будеш говорити своєю рідною москальською мовою!
Коментувати
Українець
До речі,не зрозумів,хто такий Журавель?.
Українець
Для Майданівець: " під оптичним прицілом"?? Дядю, ви зовсім зглузду з’їхали? Вам недостатньо Донбасу та Луганську? Чи ви силою будете заставляти любити Україну? Можливо,це вам з усіма " не по дорозі"?
Майданівець
Для Українець: Ти не знаєш, хто такий Журавель???!!!! Не знати Журавля може тільки чмо болотне! На руках твоїх предків кров моїх дідів і прадідів, яких ви знищували сім’’ями або відправляли до Сибіру, заселивши мокшанами споконвічні українські землі, а зараз на твоїх руках і таких як ти, кров синів і дочок України, бо це ви привели путло "спасати руцькій мір"! Знинь, нечита сило, кацапською говори у кацапії, а тут Україна і мова буде УКРАЇНСЬКА!
гость
я, придурок, не понимаю, какое отношение твои предки - холопы пшеков и австрийцев с венграми - имеют к моей Украине. Твой номер - шесть, сиди и думай о том, что скоро хозяева вернутся.
Українець 2
Для Майданівець: и я не знаю,кто такой Журавель. Жукова знаю,Кожедуба знаю,Журавля( к сожалению)- не знаю. А вы,пан Майданівець,льготы атошные уже оформили? А земельку,2 га?
Коментувати
Майданівець
Завили, шакали! Мерзота повилазила зі всіх щілин. Привела до влади зелене чмо, яке не володіє українською мовою. Під гарантією якого 4 дні умирав Журавель, яке бреше і виконує завдання путла по знищенню української мови, щоб зручніше було завести сюди мокшан під приводом порятунку "руцкаго міра". З відвертими сепартюгами немає чого сперечатися. Переконувати найкраще під оптичним прицілом, але на все свій час. Терпіння скоро закінчиться. Слава Україні! Смерть ворогам!
Местный
Для Майданівець: иди одень кастрюлю и поскачи - может отпустит.
Коментувати
Майданівець
Таке враження, що на освітянському сайті роблять дописи одні сепаратюги, прихильники "руцкаго міра" і ті, хто волав у 2014 "путін, спаси"! Ті, кому нажертися досхочу ковбаси важливіше за незалежність України! Ті, хто вперто не хоче дотримуватися українських законів і зневажливо ставиться до української мови і української культури. Так от: закрийте свої чорні пащеки, бо справжні українці не здаються! Не даром пролилася кров на Майдані, не даремно загинув на російсько-українській війні всесвітньо відомий український оперний співак Василь Сліпак, сотні і тисячі воїнів, які захищали Україну. Їх побратими і нащадки не пробачать вам вашої чорної ненависті до української мови, українського народу, української культури! Розплата рано чи пізно, а прийде! Слава Україні! Смерть ворогам!
Роман
Для Майданівець: Угомонись, ущербне! Сходи до психіатра, в тебе явно ознаки шизофренії, треба лікуватись
Воспоминания.
Майданівець! В психіатра давно був?
Коментувати
Жах
Що на даний час важливіше: рятування людей від ковіду чи питання мови? Врешті- решт, зайнялися б краще питанням нашої " реформованої " медицини! Що зараз відбувається в маленьких містечках та селах... Хоча про що я... Данилевська ж лікується або в Шаріте,або в Феофанії. Проблем у неї ніяких. Тільки мова.
Майданівець
Для Жах: Звідки ти, "Жах", звалився? А дававайте поставимо питання, що краще: здати Україну рашці, чи нажертися досхочу ковбаси?
Наталія
Якщо ви про ковбасу, яку роблять майданівці, то я за здачу Великій, Могутній, Неперевершеній, навіть доплачу
Бідна Україна
Для Жах: розумієте в чім справа,проблема.Почалася війна,важко всі і все звалюють на війну!,зараз на коронавірус!Немає на даний час чи не наданий час важливіших питань!,чому?Пояснюю,тому що:хто за що відповідає нехай і тим займається!Зарплату одержують-одержують,хто і яку-це інше питання.Чому ніхто не дивиться що важкий час,а крадуть,використовують гроші не за призначенням(як гроші з ковід на дороги).А на рахунок мови,дозволити російськомовним не вчити українську мову,скоро її українці забудуть-це як кажуть "мова села",я не кажу за західні області,але вже і там багато на російській мові говорять!
Коментувати
Розпач
Шановні! Про яку мову йде мова,коли від ковіду помирають люди! Саме тому,що немає страховки,всі ліки за свій рахунок! Людей з темп.39 не хочуть навіть брати до лікарні! Яка там мова! Звертаюсь до тих,хто майданив. До такої Європи ви прагнули? Чому ж зараз не майданите? Хочу щоб питання мови,віри,армії,томасу щезли навіки! Разом із тими,хто їх підіймає!
Майданівець
Для Розпач: Згинь сепаратюга смердюча! Люди від ковіда вмирають і в Європі, і в твоїй любимій рашці! Люди вмирають від ковіда, без допомоги в Україні, бо твоя зелена влада, на чолі з членограєм, якого ти, сука, вибрала, з фонду боротьби з коронавірусом забрала бабло і вкатала в асфальт! Щезни сама, мерзота! Ти хочеш, щоб щезла Армія? Ти хочеш, щоб щезла мова? Ти хочеш, щоб щез Томос? Ти хочеш, щоб щезла Україна? Ах ти ж паскуда! Закрий свою вонючу пащу, падло сепарське!
М.Р.
С такими как Вы, " майданівцями" и врагов не надо. Уровень " интеллекта" говорит сам за себя. Так,к слову, те,,кто для Вас " сепаратюги"- это люди,имеющие другую точку зрения! И не надо насаждать им Вашу! Вы ещё расскажите про " русско- украинскую войну"( в то время,когда олигархи вовсю торгуют с " агрессором", про героические подвиги " атовцев"( в основном их беспределах с мирными гражданами на улицах городов средь бела дня), про то,что,поненяв название улиц и разгромив памятники,наша жизнь улучшилась.
Ж..а
Для Майданівець: А повне зовнішнє управління Украіною вас влаштовує? А закон про розпродаж землі? А медична реформа Супрун? Так де Украіна незалежна?
Коментувати
)(
Ось іще " думаючий про мову": 28.10.20 20:39 Председатель КС Тупицкий не задекларировал землю в оккупированном Крыму, владельцем которой он стал в 2018 году по законам РФ, - СМИ.
Європа
итаю такі економ.новини і волосся дибки стає-в Німеччині,наприклад, у 2 рази больше населення ніж в Україні,а об’єм ввп приблизно в 40 разів більше.тобто автоматично приходить на розум висновок: жодна українська влада після отримання незалежності нічого не робила для розвитку держави,окрім грабунку цієї держави і її населення. Прикро. А,ні,зробила. Розпалює ворожнечу щодо мовного питання. Хай ця Данилевська з ії " колегами" лусне!
Толя
А кто говорит, что в армии одни жебраки служат? Мой бывший начальник штаба в/ч А4465, г. Николаев полковник Матыцин Борис Николаевич по такой схеме получил не три, а ЧЕТЫРЕ квартиры. Пятую он получил путем изменения фамилии. Заменил "И" на "І". Ну, что бы компьютерный поиск в реестре недвижимости не нашел имущества. А некоторых замов в той же части командование УПРАШИВАЛО получить трёшку, вместо положенной однокомнатной. Про схемы воровства служебного жилья вообще молчу. Есть у начальника приватизированная квартира в Николаеве, а ему служебную дают. Типа по необходимости. Потом расслужебливание, семейная неурядица и развод. Дальше опять давали служебную. Все уголовные дела заканчивались увеличением семейного бюджета начальства и прокуроров. Кстати, схемы воровства служебного жилья смотрю так и не поменялись.так и е поменялись Тоже всё про мову думал))
Патриотизм
Генерал Вооруженных сил Р. Хомчак расписал на главнокомандующего Вооруженных сил Р. Хомчака еще одну квартиру. Третью! Теперь в столице. Предыдущие он из служебных сделал частными, одну приватизировал на маму (это так мило)", - сообщил Тополя. "Молодой семье главнокомандующего Р. Хомчака и губернаторше Черниговской обл. А. Коваленко действительно нужны новые квадратные метры! Всем завистникам в погонах, которые десятилетиями стоят в очереди на служебное жилье советую успокоиться, брать пример и добросовестно служить народу", - пишет фронтмен "Антител".Источник: https://censor.net/ru/p3226857 Хомчак думает про мову!
Колян
Для меня мова не важна. Важно,как оплатить коммуналку.Народ не платит из-за того, что не может этого делать из-за своих мизерных доходов. Даже если люди не будут есть совсем, то есть вообще, то не смогут платить. Депутатам надо начать с себя. Пускай вернут украденное, пускай все налоги уплатят. Внесут в декларацию все доходы. Откажутся от своих бизнесов, многих квартир, домов и замков, и наконец-то займутся своими прямыми обязанностями-менеджментом. Для чего их выбрали. А мова -по фигу!
Вчитель
Для Колян: Якщо таких депутатів вибирає лохторат, то хто йому лікар?
Коментувати
Наталія
Навіть, якщо вчителі не перемикаються і продовжують розмовляти українською (навіть у східних областях таке зустрічается) це ніяк не впливає на бажання дітей і батьків розмовляти тією мовою, якою їм зручно. Я більше скажу - зараз росте покоління, яке ніякої мови не знає на рівні впевненого носія мови. Українською не вміють розмовляти, а на російській писати. Коли бачу що пишуть діти в чатах і соцмережах, які допускають помилки, мені стає боляче. А все ж могло би бути інакше. Моя особита думка - двумовність з дитинства це дуже добре, це розширює кордони. Знання мов збагачує людину, надає їй можливість спілкуватись з більшим колом людей. Тільки при умові, що ці дві мови вичабться якісно. Нажаль, з якістю вивчання мов у школі зараз велика проблема.
Обращение к " патриотам"
Уважаемые насаждатели укр.мови! Раз вы такие патриоты,то не заинтересует ли вас вопрос: почему люди,живущие в хоромах по три этажа в Пуще Водице, в Конце Заспе, имеют субсидию на коммунальные услуги и платят копейки,а люди живущие в квартире в хрущёвке платят больше,чем их зарплата? Ещё вопрос: не хотите ли выяснить,сколько у нас в стране " липовых" льготчиков( особенно после 2014 года)?( типа Литвина, который нигде не воевал,но является участником боевых действий в Югославии)?
Бідна Україна
Для Обращение к " патриотам": люди які живуть в Україні повинні знати українську мову і нею розмовляти!А все решта,що ви написали-це так є.А коли все зміниться?-всіх пересадити з конфіскацією майна!,а хто це буде робити?Зараз вибори,думайте,хто вже був при владі,що зробив?-чи пів України обікрав чи половину?Йдуть знову до влади докрадати і щоб їх не чіпали!А тих різних льготників-це все робиться!Скільки зараз людей є що немає роботи,поробили собі групи,а дійсно людина хвора яка не має грошей,немає за що зробити!Люди виживають як можуть,держава людей дурить,мілійони або мільярди за кордон,а люди як мають жити?Але щоб в бідного народу щось вимагати,потрібно їм роботу дати!А таких як Литвин-вже перевірити і нехай державі гроші віддає і ще ці всі обслуги за державний кошт,чому вони поставили вілли за "чесно зароблені",там живуть-серуть і ще хтось -обслуги має це все мити,а держава платити?А якщо хтось хоче щоб їм прибирали,то за свій рахунок!Скільки дітей,молодих людей помирає від раку ще й інших хворіб-немає коштів!А хтось краде ще офіційно держаа гроші дає!Те той Зеленський з тими обіцянками?Чого там йшов?-вже дві весни минуло!
Коментувати
Роман
Вибачаюся, але з друзями/товаришами/сім’єю я буду спілкуватися тією мовою, якою мені хочеться. І жодна "держава" не має права мені це забороняти.
Леонид
Вы достали, когда уже все уедут на заработки в страны ЕС, останется в Украине пару миллионов. Вот тогда Ваша мова победит.
Громадянин
РАБ ЗАВЖДИ РОЗМОВЛЯЄ МОВОЮ ГОСПОДАРЯ! Якщо б у Франції цілодобово крутили англійську музику, а у Туреччині арабську, якщо б у Польщі на Новий Рік співали німецькою, а у Китаї японською, цих країн, як і їх народів незабаром просто не існувало б. В Україні, не зважаючи на квоти і закон про мову, продовжується експансія російськомовної попси. А нам все ще здавається, що ми йдемо у цивілізований світ, ми впевнені, що ми усе іще нація, а 70% населення дивляться Інтер і канали медведчука, і вважають, що говорити мовою ворога це ще не зрада і не провина. Дорогі мої українці, якщо б євреї, яких Мойсей водив по пустелі, співали там єгипетських пісень, вони б і досі залишалися рабами. А українці слухають російське, говорять російською і дивляться здебільшого російське! Якщо громадяни України не в змозі перейти на мову свого народу, вони залишатимуться рабами того народу, мовою якого вони говорять! На жаль! Оригінал: https://ukrrain.com/rab_zavzhdi_rozmovlyae_movoyu_gospodarya.html
Досить
Для Громадянин: На даний час ми раби Америки( бо щось незалежнісю після закону про продаж землі і не пахне). А що там стосовно демократії та свободи слова?( Он як тут видаляють коменти). А МВФ ще керує нашими керманичами? Так що наші господарі всі англомовні.
Сергей Лимонов
Ми раби Америки-а ти мрієш про масковский паханат ?
ППС
Балто-Чорноморська Конфедерація наше все! Америка, Євросовок, Рашка та інші рахіти ідуть нах*й.
Коментувати