Навчальне навантаження: скільки має працювати вчитель?

Третина учителів страждають від того, що дирекція може забрати в них години

Навчальне навантаження: скільки має працювати вчитель?

Юлія Бровінська, директорка «Фонд Максима Степанова», лідерка проєкту безкоштовної онлайн консультації вчителів «Прошколу»

Вже пів року в Україні працює безкоштовна консультація вчителів Прошколу, одним із найпопулярніших питань від учителів лишається педагогічне навантаження. Як виявилося, 36% учителів страждають від того, що дирекція школи може забрати години чи навпаки, змусити викладачів працювати понад їх можливості. Чи законно це взагалі? Спробуємо розібратися.

Що таке педагогічне навантаження та робочий тиждень?

Ці поняття не варто плутати. Педагогічне навантаження — це кількість годин, які читає вчитель в рамках свого предмету. Іншими словами, скільки у вас уроків. І це педагогічне навантаження входить до загальної кількості робочих годин. Сам же робочий тиждень — це вже поняття сумарної роботи. Адже в педагогів є купа інших обов’язків, окрім уроків. Сюди входить і класне керівництво, і підготовка до уроків, і перевірка зошитів, і методична та паперова робота, наприклад.

  • Отже педагогічне навантаження вчителя це 18 годин на тиждень (про це говорить Закон «Про загальну середню освіту» та «Інструкція про порядок обчислення заробітної плати працівників освіти» – далі Інструкція №102).
  • А робочий тиждень складає максимум 40 годин відповідно до Трудового Кодексу України (Стаття 50).

Чи може вчитель мати менше навантаження?

Звісно, учитель може мати менше уроків. Але виключно у двох випадках:

  • якщо це робота за сумісництвом чи погодинною оплатою. Скажімо, ви вже працюєте на іншій посаді чи в іншому закладі, і хотіли б ще викладати. Тоді ви можете оформити пів ставки, наприклад і мати 9 годин замість 18 годин. Чи взагалі вести лише 3 уроки і отримувати плату погодинно (Інструкція №102);
  • або ж, якщо ви самі погодилися на це. Тобто дали свою письмову згоду на менше навантаження.

Директор чи будь-хто з адміністрації школи не має права дати вам менше, ніж 18 годин.

Що робити, якщо кількість годин змінилася?

Якщо так сталося, що шкільний навчальний план передбачив зміну кількості годин протягом року — у викладача, звісно, зміниться й навантаження. Але його мають про це попередити завчасно, а він, у свою чергу, дати на це згоду. Інакше можна сміливо писати скаргу до відділу освіти.

Хто вирішує, скільки годин дати вчителю?

Це повноваження директора школи. Сам він розподіляє педагогічне навантаження. Але це аж ніяк не дозволяє йому забирати години без попереджень та вагомих причин. Якщо ви хочете вести якісь конкретні уроки чи дисципліну, лише розмова з директором може на це вплинути. Якихось законних важелів, на жаль, немає.

Яке максимальне навантаження для вчителя?

Це одне з найулюбленіших питань. Досить часто вчителів змушують працювати понад їх сили. На жаль, жоден документ не визначає граничне навантаження для працівників освіти. Звісно, є норми Трудового Кодексу України (Стаття 50) і якщо викладач витрачає в школі понад 40 годин, це порушує його права.

Але в проміжку між 18 годинами навантаження та 40 годинами роботи — немає жодних обмежень. Законодавство не встановлює, на жаль, максимальну кількість годин для учителя. Це виключно рішення керівника школи та його домовленості з педагогами.

А як бути із педагогічним навантаженням директора?

Директор, як і будь-який інший керівний працівник, може викладати уроки. Однак, в такому випадку, педагогічне навантаження має бути не більше 9 годин. Адже це вже робота за сумісництвом.

Оскільки основні обов’язки, як і посада, в директора геть інші. Навіть, якщо в школі є спеціалісти з дисциплін, директор все одно має право брати для себе уроки. Це не суперечить законодавству.

На жаль, багато моментів, які не враховує законодавство, залежать виключно від людського чинника — буквально від того, чи пощастило викладачам із дирекцією, наприклад. Якщо ж у вас виникають будь-які питання, пишіть нам на проєкт Прошколу і ми спробуємо вам допомогти.

Освіта.ua
27.02.2020

Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Воспоминания.
Вчителі на роботу ходили, свої години відпрацювали. Якщо не надали завдання дистанційно- не було такого розпорядження. Батьки ж такі грамотні!Лізуть усюди! Нехай і привчають самостійно працювати з книжками та в інтернеті
батьки SOS
Какие 40 часов? Они даже педнагрузку не вычитывают! Две с половиной недели карантина - ни одна ляля не предложила детям после уроков остаться, подтянуть знания? За что им зарплата за февраль?
адекват
Для батьки SOS: нахрен пошли, бесплатно у стоматолога зубы полечи
admiha
Для батьки SOS: иди и посиди в классе при 12 градусах, сплошная экономия, учителя виноваты, государство такое!
Olga
Полы мне бесплатно помоешь?
Коментувати
Weresen
Соросожери -ненависні на замовлення мінфіну поставили на меті знищити всілякістимули в освіті- стимулюючі надбавки, доплати... Але такі ж доплати є у більшості фірм- і стаж , і добавки.... Гади , хочуть зекономити на нас.
завуч
Тупость учителей просто поражает - ну разжевали уже - не путайте ПЕДНАГРУЗКУ И РАБОЧЕЕ ВРЕМЯ, куда входит эта самая педнагрузка! Есть ссылка на статью 50 и 51: Сокращенная рабочая неделя 36 часов - для лиц, которым меньше 18 лет и для тяжелых условий труда. У вас 40 часов - так было всегда! Теперь просто хотят навести порядок - убрать надбавки и сделать оклад для каждой категории!
Тупой
Для завуч: наглость руководства поражает, обеспечьте то рабочее место каждому учителю с компом, бумагой и орг.техникой, а не душить учителей, чтобы те драли деньги с родителей, школы превратили в шараги.
Вчитель-КА
Для завуч: ну - будут за 40 часов платить - буду 40 сидеть. Платят за 18 - провожу 18. Точка. "Робочий час учителів залежить від затвердженого розкладу навчальних занять та планів виховної та методичної роботи." Все.
завуч
Для Тупой: Ноут-бук есть уже у каждого, как и стол в учительской. Для консультаций - пустые классы. Просто не нужно, как двоечники, искать причину чтобы не работать!
Коментувати
Татьяна Чубарова
Робочий тиждень у вчителя ніяким чином не складає 40 годин. Цю публікацію негайно треба видалити з ефіру. Совсун хотіла цю норму протягти через закон про повну загальну середню освіту. Відбилися. Ст. 51 КЗпП- скорочений робочий час. А який - визначає тарифікація, де зазначено ще коло інших видів роботи, за які встановлюються доплати. Ці види педагогічної роботи - класне керівництво, перевірка письмових робіт, завідування навчальними кабінетами та інші, не регламентуються робочим часом.
Sekond
Для Татьяна Чубарова: совсун - тупа сучкаotsi
Коментувати
Тетяна Кіба
Стаття 51 "Крім того, законодавством встановлюється скорочена тривалість робочого часу для окремих категорій працівників (учителів, лікарів та інших)".
Егор
Ну наконец-то, какая-то ясность с часами! 40 часов рабочее время учителя! Из них 18 часов аудиторные, остальные - методработа, консультации и т.д. А то эти курицы после уроков по классам расходятся и за деньги репетируют! Спрашивается: а на уроке ЧТО ТЫ ДЕЛАЛА?
молодой учитель
Для Егор: телик смотрела, кофе пила, ногти красила, а на консультации буду делать тоже самое, как платят, так и работаю, свои интересы и здоровье превыше всего, а не чужие дети и их хитрожопое руководство
Вчитель-КА
Для Егор: еали у учителя нет уроков он не обязан находиться в школе. Ну разве что какой-то педсовет или совещание. Не платите за репетиторство - проблемы не вижу вообще.
завуч-ка
Для Вчитель-КА: Обязан или не обязан - на усмотрение администрации. Если у тебя с учебным процессом все нормально, замечаний нет, оценки у детей хорошие - иди домой. А если нет - В МЕТОДКАБИНЕТ И ГОТОВЬСЯ К УРОКАМ ТАМ! С ОТСТАЮЩИМИ КОНСУЛЬТАЦИИ! Во всем мире у всех нормальных людей рабочая неделя 40 часов!
Коментувати
Юрий
Дітей шкода!!!! Адже про них думають в останню чергу. Креслення не вивчається в школі більше 10 років, врезультаті учні "губляться" в просторі. І це в країні, яка була на високому технологічному рівні. Шануйтеся бо Ви того варті!!!
Олеся
Педагогічне навантаження вчителя на ставку 18 годин. А скільки годин виходить ставка педагога організатора?
Ольга
Для Олеся: у свіх інших категорій працівників у школі - 40 годин.
Олеся
Дякую
для дебилов
Для Ольга: Для дебилов еще раз: 40 часов для всех, из них 18 часов "горловые"! А остальные на усмотрение администрации учитель отрабатывает в iколе или дома!!!
Коментувати
Олександр
Тиждень педагогічного працівника це 36, а не 40 годин. Це треба знати ’експерту’, який написав оце
1
Для Олександр: Если учитывать, что многие работают на 1.5 ставки - то их рабочая неделя - 60 часов!
Маргарити
Для 1: Ставка - це 18 годин, а 1,5 ставки - це 27 годин, а робочий тиждень учителя - 36 годин, не залежить від ставок.
Коментувати
Александр
Больное общество! Ведь,кто не работал в школе не знает, сколько времени учитель тратит на подготовку к уроку, проверке тетрадей. Ведь , если бы в школе было так хорошо, молодежь бы рвалась туда.
Знающий обстановку
Для Александр: я там работаю и поверте вакансий нет и молодежи хватает... А по поводу тетрадей, пойди на стройку за эти де деньги старвни... Кирпичи и тетради... :))
металлург
Для Александр: Меньше задавай контрольных - меньше будет проверять! Отдохнул на уроке - поработай дома!
К
Для Александр:Ви вчителі(деякі),больное общество,ще б так працювали і вчили дітей,як відказуєте:на малі зарплати,годин-забагато.вчитель молодших класів,пів року всадити дітей,а дальше по на бутій схемі.Молодьож в нас рветься,місць немає,ще й платить за місце,хоч на пів ставки.За зошити контрольні,готові закупляють ,учень тільки пише своє прізвище,відірвав листок-ото підготовка до контрольних,зі всх предметів(закуповується за рахунок батьків).Підготовка до уроку-маємо кожен день пройти дві сторінки-все те саме,в книжці до кінця(що має вчитель),обведено,які завдання додому.Вчитель(початкових класів),немає підряд-всіх уроків,під час того перевіряє зошити,додому ніхто-не носить;наша на фізкультурі перевір’яла,не бачила,що діти роблять,а вони на качелях,добре,що голови-не покрутили(поприходили в клас,на лиці-болото,коліна-поздирані);на коридорі діти билися-то вона-не йшла,пішла внуку дупу в туалет витирати.На ремонт,на миючі засоби-здають батьки,вчитель в клас і учням-зі своєї кишені-ні копійки.
Коментувати
вопрос?
Если учителя рассказывают, что их рабочее время только 18 часов в неделю - за что тогда зарплата в июне? Только не нужно трендеть , про тот ЕДИНСТВЕННЫЙ поход на природу и ремонт, за который платят родители!
Angry вчитель
Для вопрос?: А пришкільний табір? Документація ( якщо клас випускний, то, взагалі, ховайся)? А кабінет не ремонтом єдиним, там ще купа наочних матеріалів, реактивів? А підготовка та проведення ДПА. І це вкінці навчального року, коли перед цим були стоси з зошитів з річними контрольними роботами, виставлення оцінок, здача підручників, участь в проведенні ЗНО... Так, дійсно, за що там зарплату платити?
правда
Для Angry вчитель: ЗАВРАЛИСЬ СОВСЕМ! У вас же нет ничего - ни наглядных материалов ни реактивов, только мел и доска! К ДПА И ЗНО ГОТОВЯТ РЕПЕТИТОРЫ ЗА ДЕНЬГИ РОДИТЕЛЕЙ! Годовые контрольные? - дайте списать детям, если по-вашему программы перегружены! Так нет же - вы должны им отомстить за все, показать, что от вас что-то зависит! ХОРОШ ТРЫНДЕТЬ ЗДЕСЬ!
Вчитель-КА
Для правда: так это вопрос к администрации, а не к учителю - что дали, тем и работаем. И ремонт - забота администрации а не учителя. Администрация эти дела ремонтные перевесила на учителя -отсюда и проблемы. Думайте хоть немного - у кого счет у того и деньги - учитель вообще никаким боком.
Коментувати
Знающий обстановку
.... Хват жаловатся на судьбу никто вас в школу силком не тянул!!. Я напомню, 56 дней отпуска, каникулы: осень - 1 неделя, зима - 2 недели, +1 или 2 карантина, весна - 1 неделя!!! Да все это вместе взятое перекрываюет 100 раз ваше нытье про написание планов, олимпиады, собрания, если б сам не работал в этой сфере то может и поверил этому "плачу Ярославны". Знаем как это делается и про планы и собрания и подготовку, прям таки сгораете на работе :)) Вывод не нарвится работать 8 месяцев в году на зарплату 10000? На касу в АТБ или на стройку маляром, штукатуром, можно шторы шить, или пекарем в минипекарню, там нет так замучивших вас планов воспитательной работы, экскурсий и олимпиад и месяца каникул на протяжении учебного года и отпуска в 56 дней, поработайте и будет с чем сравнить....
учителя-брехуны
Для Знающий обстановку: Какие олимпиады? ОДИН учитель (по очереди) везет участников из своей школы на олимпиаду, отмечается и сваливает, окончания редко кто ждет! И это по документам у них 56 дней отпуска, а по факту - плюс ВЕСЬ ИЮНЬ! А экскурсии им родители полностью оплачивают, почему не поехать?
Александр
Полный бред, учитель дожидается окончания и сопровождает ученика назад в школу или домой
пенсіонерка
Шановний знаючий. Як легко цінити чужу роботу. У мене вища категорія, звання старший учитель, 17 год. ( не вистачає 1 год. до ставки) і отримую я 6, 5 тис. На канікулах вчителі на роботі. На підготовку дійсно йде дуже багато часу, якщо діти сильні. У початкові класи не підеш без наочності. У школі її немає, тож доводиться робити самому, багато купувати. А ще мати вдома принтер. Фарби на нього вистачає на пів року. Картріджів на рік. Плюс папір для всього цього, для роздаткового матеріалу для старшокласників, бо підручники нікудишні. А дітей потрібно готувати до ЗНО. Особисто я кожен тиждень слухаю вебінар по предмету, спілкуюся з іноземцями онлайн, щоб не забувати мову.Люди перечислених вами спеціальностей не несуть роботу додому, як вчитель. Я лягаю спати о 02.00. Якщо у муляра болять руки, то у вчителя -мозги. Не знаю, що краще. При всьому цьому я люблю свою роботу. Можу сказати лише одне - кожному своє. І якщо це своє робити добросовісно, це завжди важко, яка б легка робота не була.
Коментувати
Роман
На кожну годину уроку потрібна ще година підготовки. Сюди вкьючити і перевірку зошитів, написання всякої фігні, як то планів виховної роботи ,заповнення журналів з охорони праці, звітів про харчування, ведення журналу, оцінки, щоденники.Робочий час вчителя значно перевищує 40 годин. Ніхто не нормує батьківські збори о 18.00, перемовини по телефону з тими ж батьками мінімум по півгодини в день, екскурсії, вистави, інколи походи в міліцію. Немає бажання ні в кого зробити хронометраж всієї роботи, яку виконує вчитель. Достатньо звести до купи накази на всілякі конкурси, які проводять щорічно і ми отримаємо на тиждень два-три обов’язкових заходи, які аж ніяк не оплачуються і не зрозуміло в який час їх готувати і проводити
Знающий обстановку
Для Роман: Рома лично для тебя еще раз!!!! . Хват жаловатся на судьбу никто вас в школу силком не тянул!!. Я напомню, 56 дней отпуска, каникулы: осень - 1 неделя, зима - 2 недели, +1 или 2 карантина, весна - 1 неделя!!! Да все это вместе взятое перекрываюет 100 раз ваше нытье про написание планов, олимпиады, собрания, если б сам не работал в этой сфере то может и поверил этому "плачу Ярославны". Знаем как это делается и про планы и собрания и подготовку, прям таки сгораете на работе :)) Вывод не нарвится работать 8 месяцев в году на зарплату 10000? На касу в АТБ или на стройку маляром, штукатуром, можно шторы шить, или пекарем в минипекарню, там нет так замучивших вас планов воспитательной работы, экскурсий и олимпиад и месяца каникул на протяжении учебного года и отпуска в 56 дней, поработайте и будет с чем сравнить....
Туся Туся
Для Знающего обстановку: Чому ж ви там працювали і вже не працюєте, там жеж так добре. Вертайтесь назад. Країна втратила такого безцінного кадра в галузі освіти.
Знающий обстановку
Для Туся Туся: Где я написал что работал в школе? Я там работаю!! Поэтому знающий ситуацию изнутри! Насчет ценности кадра не вам судить... В чем я не прав конкретно? Отпуск, каникулы, карантин 4 месяца байдыкування и при этом нытье колег достало....
Коментувати
Наталі
Стаття50 не каже, що робочий тиждень 40 годин. Робочий тиждень не може перевищувати 40 годин. Отже, якщо у мене педнавантаження 18 год, то платять мені саме за них, і ніхто мене не може примусити працювати до 40 в тиждень.
Ольга
Для Наталі: так эта статья и учетелей не касается. Автор статьи не верно указал. Читайте статью 51 КЗоТа
Наталі
Так я і не сперечаюсь. Просто, якщо юрист використовує якісь норми закону, то хоча б нехай не перекручує їх.
Ольга
Для Наталі: мене більше лякає скільки людей вірять таким "юристам"
Коментувати
Антоніна
Консультація не враховує норми Інструкції про порядок обчислення заробітної плати працівників освіти, затвердженої наказом МОУ від 15.04.93. Пунктом 63 передбачено, що граничне навантаження максимальним обсягом не обмежено Навантаження розподіляється разом з профкомом. Робочий час - це астрономічні години обсягу тижневого навчального навантаження. Окремі види педагогічної роботи, за які встановлюється доплата по обочим часом не вимірюються, без унеможливлено їх нормування.
Dorian
Цінні поради. Проблема в тому, що деякі директори в школах працюють по 20-30 років і закон можуть трактувати по своєму. А після останніїх реформ вони стали ще більшими диктаторами. "Пані директорка" з моєї школи сказала , що вона цитую "Цар і Бог". Вона постійно кричить про недолугу реформу, про те як колись при союзі було добре а тепер йде профанація шкільної освіти. Слід зауважити, що вона була довгий час депутатом в ..."Партії Регіонів".
vikasalnik
Для Dorian: І що, що вона там була?
Dorian
На початку свого повідомлення я охарактеризував її з поганої сторони, а в кінці вирішив показати, що вона має і хороші риси характеру. В цій чудовій партії вона намагалась змінити життя на краще своїх виборців і відстоювала ідеї незалежної України.
Olga
Для Dorian: А моя директриса - стерва була членом "Нашої України", а потім за Порошенка горлп драла.
Коментувати
Мирослава
Доброго дня.На даний час я перебуваю у декретній відпустці. Чи можна пройти курси підвищення кваліфікації вчителів?
Ірина
Чи може зауч школи мати пед навантаження і класне керівництво Чи має право зауч школи займатися приватними уроками під час навчального процесу та ще й у школі?
Olga
Для Ірина: ЗаВуч! Якщо має кращу грамотність, ніж ви, то має. А вам би теж не завадило відвідувати приватні уроки, бо диплом свій, скоріш за все, купили. На мій погляд, таких безграмотних взагалі і на поріг учительської пускати не можна!
Галина
Для Ірина: пед.навантаження мати може але не більше ніж 0,5 ставки, тобто 9 годин на тиждень
Тетяна Кіба
І не заУч, і не заВуч, а заступник директора)) може мати 9 годин, може бути класним керівником, але класне керівництво - без оплати. І додатково з учнями можна працювати у свій робочий час, але безкоштовно)
Коментувати
Олександр
А коли вже "розвантажать" старшокласників? Вчителі з року в рік викладають одне й теж саме. А бідним школярам у випускних класах по 8 уроків плюс репетитори плюс домашні завдання! Раби на галерах менше працювали.
Olga
Для Олександр: Так залишайся назавжди у 1 класі, то й будеш вчити одне й те ж саме. Вчителі вже здобули освіту, але продовжуть вчитися на курсах підвищення кваліфікації, самоосвіта. А учень ще повинен здобути освіту. Ти ж не дивуєшся, що водій кожного дня виконує однакову роботу, чи будівельник, чи інженер...
Горбань Віктор
Для Olga: Старшокласників навантажують купою абсолютно непотрібної інформації. Одне з найгірших покарань - примус виконання непотрібної роботи!
Olga
Для Горбань Віктор: А звідки ви знаєте, які знання дитині знадобляться через 10 років? Можливо, багато і не знадобляться, а ось тренована память, розвинута логіка та мислення - ох, як знадобляться.
Коментувати

Щоб отримувати всі публікації
від сайту «Osvita.ua»
у Facebook — натисніть «Подобається»

Osvita.ua

Дякую,
не показуйте мені це!