Суд поновив право освітян на пенсію за вислугу років

За рішенням Конституційного Суду поновлено право працівників освіти на пенсію за вислугу років

Суд поновив право освітян на пенсію за вислугу років

4 червня 2019 року Конституційний суд України ухвалив рішення № 2-р/2019 щодо відповідності Конституції України (конституційності) окремих положень закону «Про пенсійне забезпечення». Про це, з посиланням на рішення КСУ, повідомили у Профспілці працівників освіти і науки.

Цим рішенням Конституційний Суд України визнав такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення пункту «а» статті 54, статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 5 листопада 1991 року № 1788–ХІІ зі змінами (далі – Закон 1788), внесеними законами України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 2 березня 2015 року № 213–VIII, «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 24 грудня 2015 року № 911–VIII.

Конституційний Суд України зазначає, що зміни у сфері пенсійного забезпечення мають бути достатньо обґрунтованими, здійснюватися поступово, обачно й у заздалегідь обміркований спосіб, базуватися на об’єктивних критеріях, бути пропорційними меті зміни юридичного регулювання, забезпечувати справедливий баланс між загальними інтересами суспільства й обов’язком захищати права людини, не порушуючи при цьому сутності права на соціальний захист.

У Рішенні зазначається, що Законом № 911 встановлено як додаткову умову для призначення пенсії за вислугу років досягнення певного віку окремим категоріям працівників, зокрема досягнення віку 55 років для працівників освіти, охорони здоров’я та соціального забезпечення.

Статтею 51 Закону № 1788 пенсії за вислугу років встановлюються окремим категоріям громадян, зайнятих на роботах, виконання яких призводить до втрати професійної працездатності або придатності до настання віку, що дає право на пенсію за віком.

Мова йде про роботи, які мають безпосередній вплив на здоров’я працівника і можуть призвести до втрати професійної працездатності (здатності виконувати роботу за професією) до настання віку, що дає право на пенсію за віком.

Таким чином, втрата професійної працездатності або придатності не пов’язана з досягненням працівником певного віку, тому не може бути умовою для призначення пенсії за вислугу років.

Конституційний Суд України виходить з того, що встановлення як додаткової умови для призначення пенсії за вислугу років досягнення віку 55 років для осіб, зазначених у пунктах «е», «ж» статті 55 Закону № 1788, нівелюють сутність права на соціальний захист, не відповідають конституційним принципам соціальної держави та суперечать положенням статей 1, 3, частини третьої статті 22, статті 46 Основного Закону України.

У Рішенні КСУ зазначається також, що законодавець, зрівнявши вік виходу на пенсію для чоловіків і жінок, зайнятих на відповідних роботах, що пов’язані зі шкідливим впливом на здоров’я та призводять до втрати професійної працездатності або придатності до настання віку, що дає право на пенсію за віком, скасував спеціальні гарантії щодо охорони праці і здоров’я жінок та встановлені спеціальні умови набуття права на пенсію за вислугу років.

Рішення Конституційного Суду України є обов’язковим, остаточним та таким, що не може бути оскаржено.

Освіта.ua
06.06.2019

Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Тая
Пенсію за вислугою скасовано, зарплата розраховується від мінімалки... Питання: шановні вчитеоі,ви- раби? Вас принижують,а ви мовчите?
Ірина
ПІДПИШІТЬ ПЕТИЦІЮ на сайті Повернення вчителям права виходу на пенсію після 25 років стажу за Ухваленим Рішенням Конституційного Суду України № 2-р/2019
Надоело знущання
Будь проклята эта геноцидная власть!
Ольга
http://profspilka.kiev.ua/publikacii/novyny/4907-komentar-do-rshennya-konstitucynogo-sudu-ukrayini-schodo-vku-dlya-vihodu-na-pensyu-za-vislugu-rokv.html Рік для вчителя починається з вересня,тобто той,хто вийшов працювати з вересня 1991року не скористається цими змінами(не вистачатимуть місяці),а якщо ви ще і1972 року!!!!,то працюємо допоки вистачить сил,адже і за віком зміни будуть.Бережіть себе,свої сім’ї,здоров’я вам!
Ольга
Сьогодні була в пенсійному фонді.Маю 28років педстажу.Не вистачило в 2015-6місяців.Пару років назад мені повідомили,що для виходу за вислугою,щоб "наздогнати"роки,я зможу йти в цьому році,тобто в 28років педстажу.Ага!Уже!)))Сказали раніше 55років(вік) за вислугою уже не піду!Яке там рішення суду!Про що ви?!?Так де 55там уже і 60-яка ж це вислуга!А потім розповідають,що молоді місце не вступають.Так швидко міняється влада і закони,що в 55 мені запропонують за вислугою у 80років)))
Законы- не для людей
Для Ольга: Судам сейчас не до нас,Верховной Раде тоже. Законы...поправки...НИКАКИЕ законы для простого человека в этой стране не работают!! А вот если с трудяг " шкуру сдирать"- тут они все первые. Думаю,налог на воздух не в такой уж далёкой перспективе! Зато таким как Регор давать льготы,инвалидность- пожалуйста! А учителя на свои налоги будут подобных содержать! И субсидия многим учителям не положена,а пенсия по выслуге- тем более,и пар,и много ещё всего. Майданные " патриоты" рулят!
Олександр
О, і я такий 28 років стажу маю, думав до цього фонду сходити, прочитавши рішення конституційного суду і деякі статті.
Ольга
Сходіть,будь ласка,і відпишіться.Може це в "моєму " фонді щось не так?Буду дуже вдячна.
Коментувати
Любов
Є роз яснення пенсійного. Можна йти на пенсію за вислугою незалежно від віку, якщо на 11.10. 2017 було 26 років і 6 місяців стажу. Сьогодні зверталась і підтвердили в управлінні.
Сколько??
Так сколько лет педстажа надо для такого вида пенсии: 25 или 30?)
Куда же обращаться?
Интересно,для чего это решение,если официальные структуры о нём не знают?
vvv
А Лилия Гриневич когда что-нибудь разъяснит по этому поводу? Или её интересует только " школьная форма"?
Тоже жду разъяснений
Андрею: я тоже слежу за новостями, но все молчат) Профсоюз где-то партизанит,наверное. КС как " косточку" бросил педагогам. А дальше-должна ещё что-то ВР утвердить( внести изменения в Закон " Про пенсионное обеспечение". )А ВР сами знаете-сейчас не до педагогов! Очередное популистское решение. "Стакан наполовину то ли пуст,то ли полон." Гондурас отдыхает)
андрей
Дивуюсь тому, що усі мовчать про відміну КС закону 213, який у 2015 році, заднім числом, збільшив вислугу пезагогам з 25 років на 30! Що найприкріше, про це мовчить і профспілка і МОН.
Любов
Щоб звернутись до пенсійного фонду, треба звільнитись з роботи, а потім судитись довго і нудно. Тільки в нашій країні можливе таке одурманення людей.
Интересующийся
Уважаемые коллеги! Кто-нибудь обращался уже в пенсионный фонд по этому вопросу? Кто-нибудь получил отказ? Кто-нибудь начал уже процесс обращения в суд? Подскажите,как пойти на пенсию по данному решению КС?
Вчитель
Сьогодні, 29 липня 2019 року, звернулася до Калуського пенсійного фонду з приводу пільгової пенсії для вчителів. Пропрацювала рівно 25 років у школі. Звільнилася в 2017 році. Так от, отримала відмову. Сказали, що ще нічого не підписано Президентом.
Интересующийся
Для Вчитель:Спасибо за отклик
Інна
Аналогічно! Мені було сказано, що тільки 60 років , та "читайте законодавство", бо їм ніяких роз’яснень не було!
Коментувати
Ну и что дальше??
Суд принял решение,что дальше? Когда оно вступит силу? Где конкретно узнать,сколько лет педстажа нужно для выхода на пенсию по выслуге?Прошла по разным сайтам-тишина. Пенсионный фонд ничего не слышал) В какой стране такое ещё возможно? В Гондурасе? Уникальное государство,уникальные " правители". Патриотизм мой " зашкаливает" от подобных запутанных решений.
Олена
Чи входять 5років інституту в загальний стаж? У мене 29 років педстажу, маю 51 рік. Чи можу я піти на пенсію?
наталя
Для Олена В мене те саме. Вчора 12.08.2019 зверталась - ще нічого не знають. Кажуть, Верховна Рада повинна розяснення дати.
Коментувати
Любов
Куди треба звернутись, щоб піти на цю пенсію, бо в управлінні пенсійного фонду щн про це не знають.
Вчитель
Для Любов: До Суду
Куда же обращаться?
В этой стране никто не может ответить на данный вопрос. Быстро всё решается,если это касается повышения зарплат толстосумов.
Коментувати
Любов
Суд скасував, а треба щоб проголосували депутати зміни в законі. Без цього ще довго чекати пенсію.
Предпенсія
Для Любов: "Рішення Конституційного Суду України є обов’язковим, остаточним та таким, що не може бути оскаржено." Тобто, ніякого рішення ВР не треба, бо її попередні зміни у Закон були незаконні. Мовчанка МОН та Пенсійного фонду, мабуть пов’язані з тим, що багато народу захоче піти на пенсію, а це не закладено у бюджет і у Фонді немає грошей, бо немає достатньої кількості працюючих платників податків.
Маша Красій
Відповідне рішення ВР таки необхідне. Але, коли воно буде, невідомо.
Коментувати
Катерина
Чи входить в педагогічний стаж час перебування в декретній відпустці? (3 роки) І чи підлягають під цей закон вихователі дитячог садочка?
Віктор
Для Катерина: Так, входить.
Вчитель
Ні, не входить! Входить у загальний стаж! Читайте Закон
Увімк
Поняття "загального стажу" в законодавстві відсутнє.
Коментувати
Елена
Здраствуйте, мне не дают пннсию по жизнено, мне после операции сказали мнн нужна пенсия по жизнено, как быть дальше.
Непонятно
Непонятно,так надо всё равно 30 лет педстажа?