МОН: експертиза підручників виявила факти дискримінації

Більшість українських дітей не можуть знайти у підручниках віддзеркалення себе

МОН: експертиза підручників виявила факти дискримінації

З 2017 року антидискримінаційна експертиза шкільних підручників, що готуються до друку за державний кошт, виявила кричущі випадки дискримінації. Про це йдеться у повідомленні Міністерства освіти.

Зокрема, експертиза виявила, що більшість дітей не можуть знайти в українських підручниках ні віддзеркалення себе, ні віддзеркалення своїх рідних, ні тих особливих обставин, в яких вони живуть.

«Було знайдено та вилучено з підручників чимало недопустимих  для демократичної країни анахронізмів на кшталт висловлювань «негри», «жиди», «цигани», - зазначають у Міносвіти.

Експертиза також виявила, що в підручниках повністю відсутні герої, які представляють людей з інвалідністю, а особи похилого віку зображуються виключно немічними.

«Так, сьогодні 6% населення нашої держави – близько 2,5млн осіб – це люди з інвалідністю. Зараз у школи, в інклюзивні класи приходять діти з особливими освітніми потребами. Саме антидискримінаційна експертиза дала можливість включити в підручники людей з інвалідністю і зробити їх частиною картини світу, яку створює школа у дітей, змінити образ людей похилого віку», - повідомляють у відомстві.

В Інтернеті також з’явився зразок рекомендації антидискримінаційної експертизи, де фахівці радять замінити слово «батьки» на слово «рідні» у завданні: «Разом із батьками обговори, де можна гратися». Частина суспільства не зрозуміла доцільності цього зауваження, хоча воно напряму стосується захисту майже половини українських дітей.

«На жаль, зараз в Україні 3 мільйони дітей проживають у неповних сім’ях, а це – майже 40%. Йдеться і про дітей, які живуть виключно з дідусями та бабусями, зі старшими братами та сестрами, з тітками та дядьками. Ця ситуація особливо загострена, бо частина дітей втратила своїх батьків внаслідок російської агресії на сході України. Таким чином завдання в підручнику на кшталт «Разом із батьками складіть розпорядок дня вашої родини» або «Разом із батьками обговори, де можна гратися» підкреслюють обмежені можливості майже половини українських дітей, змушують їх відчувати власну неповноцінність. Це неприпустимо. Саме тому й запропоновано замінити слово «батьки» на «рідні», - роз'яснюють у Міністерстві освіти.

З цієї ж причини висловлюються застереження до макетів підручників, де зображення підбираються виключно з повною сім’єю.

Здебільшого висновок антидискримінаційної експертизи докладно пояснює причини, у зв’язку з якими до підручника висловлюються зауваження. Наприклад, один з цьогорічних висновків до підручника для 1 класів пропонує зняти питання «Як й де познайомились твої батьки?». Поруч одразу дається пояснення, що можлива дискримінація за сімейним станом, адже питання буде некоректним, якщо: мама одна виховує дитину, зачату в результаті зґвалтування; мама або тато уже перебувають в іншому шлюбі і не бажають говорити про біологічного батька/матір дитини; дитина, у якої померли батьки, виховується іншими родичами, які не знають, не пам’ятають або їм важко розповідати про знайомство батьків дитини тощо.

Також у МОН наголошують, що ознаки дискримінації мають й ті завдання, які зображують хлопчиків або дівчат у стереотипних ролях, тим самим пропагуючи застарілі форми поведінки. Так, це можуть бути уявлення, що про дітей можуть піклуватися лише дівчата, чи що технічними професіями можуть займатися виключно хлопці.

«Слід також додати, що методологія здійснення антидискримінаційної експертизи і сертифікаційна програма були розроблені на основі вітчизняних досліджень у цій галузі та міжнародних звітів UNIСEF щодо випадків дискримінації у підручниках різних країн світу», - повідомили у Міністерстві освіти і науки.

Освіта.ua
08.06.2018

Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Sergik
Скажу політкоректно - вагіна підкралася непомітно... Або вагінер... Про такі перегини не міг і подумати...
Ego
Таке враження, що т.зв. "ікспертам" головною задачею було до чогось причепитися! (Що свідчить, насправді, про некомпетентність самих "ікспертів"!) Усі випадки "дискримінації" висмоктані з пальця! Ну добре, не будемо, як в Америці, називати негрів неграми, будемо говорити "афроамериканці" й "афроафриканці"! Не будемо говорити "жиди" і забудемо, що це слово є у Шевченка, та й походить воно від латинського judaeus бо їх віра "юдейська". Чим же вам "цигани" не вгодили? Невже немає такої національності? Адже "цигани" й "роми" в українській мові використовуються паралельно! Така ж ненормальна причіпка до складу сімей. В підручнику повинна пропагуватися НОРМА, а не аномалії, а з висновку "ікспертів" випливає, що сім’я мама-тато-діти якраз ненормальна, бо про них не можна згадувати, щоб "не образити дітей з неповних сімей". Єдине з чим можна погодитись - з запитанням про "як познайомилися батьки". Воно просто дебільне. Не по віку дітей. Решта зауважень - псевдонаукова маячня!
Яна
Ой...не вистачає слів щоб описати всю абсурдність ситуації, те що підручники видаються як попало і ким попало, що їх вміст і формулювання завдань, наповненість не відповідають ні віковим, ні психологічним особливостям дітей відповідного віку (бо ж пишуть великі професори зі своїм університетських запасом слів і польотом думок) і читаючи їх діти і батьки почуваються геть тупими і відсталими, то це це не дискримінація!!! А от вона де насправді!)))
Григорій
Та ви, що там КУРИТЕ в МОН???? Ви на голову хворі!!! А діти з загальних сімей де є тато і мама (це є більшість) не відчують дискримінації???? Що за БРЄД??!! заборонити "негр" , в америці живуть американці, в африці негри і точка, чи не грів будем називати афроамериканці?! а казочку 10 негритят- 10 афроамериканців?. Де у нас негри у школах вчаться? Дискримінація 1 негра на 10 000 нас? У Львів. обл є ЖИДачів місто і р-н ЖИДачівський - дискримінація? !!!! для 1 класів пропонує зняти питання «Як й де познайомились твої батьки?». Поруч одразу дається пояснення, що можлива дискримінація за сімейним станом, адже питання буде некоректним, якщо: мама одна виховує дитину, зачату в результаті зґвалтування. Ви що там ЙОБНУТІ?
Григорій
Яка нормальна жінка буде розказувати взагалі суспільству що вона згвалтована була. Яка нормальна мама дитині у 7 років буде розказувати, що її згвалтували? щоб дитина розказала десь не нароком у школі
Александр
О, бачите політкорректність і до нас докотилася. Ще трохи часу і захворіємо на "гендерність". Я своїм студентам пояснюю, що таке "гендерність" дуже просто і зрозуміло... "Не важиво, що у тебе між ногами, важливо ким ти себе відчуваєш...."
Коментувати
Олеся Сидор
Що комісія вважає протидією т.з. дискримінації, для інших буде тією ж дискримінацією.
serj
Стосовно немічності людей похилого віку. А якими ж їм бути при пенсії 1500 грн???? Та й взагалі - це суперважливо, і саме від цього залежить якість освіти.