ThinkGlobal: як розвиваються інноваційні школи в Україні

В Україні спостерігається тенденція збільшення кількості приватних загальноосвітніх закладів

ThinkGlobal: як розвиваються інноваційні школи в Україні

В Україні спостерігається тенденція збільшення кількості приватних загальноосвітніх закладів. На що батькам варто орієнтуватись обираючи навчальний заклад для своєї дитини? Як приватні заклади використовують академічну свободу, яка стала можливою завдяки прийняттю нового закону «Про освіту»?

Із цими та іншими запитаннями, ми завітали до засновника школи ThinkGlobal Богдана Олесандрука.

Розкажіть трохи про себе. Чому вирішили займатись освітою?

Взагалі я не мав наміру, принаймні зараз, займатись освітою, а тим паче школами. Можливо, це якась родинна карма, адже мій дідусь був директором школи, але я майже нічого не знаю про його роботу, щоб вона вплинула на мій вибір.

15 років я присвятив підприємництву та управлінню компаніями у сфері IT і цифрового маркетингу. На початку кар’єри суміщав підприємництво і наукову діяльність на межі математичного моделювання, нейрофізіології та IT. Але потрібно було робити вибір, якою дорогою йти. На той час мені було трохи більше ніж 20 років і я обрав підприємництво, хоча досі не певен, чи це було правильне рішення. З іншого боку, якби я обрав дорогу науковця поява шкіл ThinkGlobal навряд чи відбулась би й ми не мали б з вами нагоду обговорювати питання освіти в цьому інтерв’ю.

Гадаю, вирішальними для заснування школи було 2 імпульси. Перший - переді мною постало питання подальшої долі сина, який на той час навчався у 3 класі.

Навіть з позиції топ-менеджера інноваційного бізнесу мені була очевидною та ментально-психологічна прірва між реальністю, якою опікується глобальний світ і реальністю, до якої готує школа. Розмір цієї прірви сягнув півстоліття. Закінчення школи, до якої, попри певні здібності, син почав стрімко втрачати інтерес було шляхом позбавленим перспектив.

Мене не задовольнили наявні навіть достатньо прогресивні приватні альтернативи своїм фокусом на методично-інструментальних чи культурно-ціннісних питаннях освіти за відсутності конкретної візії та цілей власного навчання. Деякі школи на той момент добре визначились як і з чим йти, але не визначились куди саме йти та для чого. Принаймні, це було не очевидним для мене, як батька потенційного учня.

Тому перший імпульс до відкриття школи спонукав мене до пошуку шляхів заповнення вакууму сенсів в шкільній освіті.

Другий імпульс відбувся тоді, коли я долею випадку та за підтримки небайдужих людей потрапив до громадської ради при МОН, яка займалась на той момент формування пропозицій до Концепції "Нова українська школа". Тоді мені стало зрозуміло, що шкільний корабель, розміром трохи менше за півмільйона вчителів буде розвертатись дуже повільно навіть, якщо капітан буде дуже сильно крутити штурвал.

Так я прийняв рішення створювати свій прецедент, паралельну шкільну реальність, а вдалі обставини для зміни кар’єри допомогли розпочати втілення негайно.

Шаную рішення людей, які зі щирими намірами зробити зміни пішли лупати освітню скелю із середини системи. Але я обрав інший шлях - створювати освітні прецеденти, більш мобільні формати шкіл, які дозволяють швидко реалізувати задуми й швидко відкинути не надто вдалі експерименти. А вдалі рішення, які вже працюють на практиці простіше потім масштабувати в межах країни.

Вдалі прецеденти допомагають сформувати в суспільстві чіткі запити на освіту, бо наразі запит є дуже розмитим і являє собою калейдоскоп із яскравих деталей, узятих із публікацій про популярні системи освіти, густо перемішані із міфами та стереотипами. Суспільство, запит якого ще не кристалізувався, завжди буде скептично сприймати вдалі й невдалі реформаторські ініціативи, адже не має критеріїв для оцінки це добре чи погано для освіти.

Тож першим прецедентом стало започаткування ThinkGlobal як маленького шкільного навчального простору в Києві, а з наступного року ми започаткували 7 просторів і вийшли за межі Києва.

На сьогодні в Україні маємо досить багато приватних навчальних закладів. Чим ваш заклад вирізняється від решти?

Я не володію інформацією про нюанси роботи усіх приватних навчальних закладів в Україні, щоб стверджувати, які саме речі, з того, що ми робимо є абсолютно відмінними від того, що діється в усіх інших приватних школах.

Давайте я розповім про наші особливості, а ви зможете зробити свої висновки про їх унікальність.

Багато з тих речей, які є предметом освітніх дискусій ми вже втілили і перевіряємо на практиці: інтегровані заняття; проблемно-орієнтовані заняття; проектно-орієнтований підхід, коли у кожного учня є власний пристрій для навчання, а навчальні матеріали доступні онлайн; індивідуалізація траєкторій навчання й наявність ментора; частина занять проводяться англійською мовою і майже кожне заняття передбачає вивчення спеціалізованої лексики іноземною мовою.

Все це відбувається у дуже демократичній навчальній атмосфері, а вчитель має досить велику академічну свободу для творчості й обрання способу досягнення навчальних результатів.

Ті, у кого немає змоги відвідати школи Скандинавських країн, але хочуть відчути дух тієї освіти можуть відвідати школу ThinkGlobal. Здається, ми дуже добре відтворили атмосферу навчання. Однак, ми поки не змогли відтворити масштаб і архітектуру шкільних будівель.

Ми маємо і певні відмінності у навчанні від шкіл, скажімо Фінляндії.

Проблемно-орієнтований підхід, який є поки що переважно предметом дискусій і планів оновлення фінської освіти ми реалізували вже достатньо добре в Україні.

У фокусі уваги є спрямування занять на вирішення реальних проблем і питань людства, на розуміння реального застосування тих інструментів, вивчення яких пропонує школа.

Ви можете завітати на випадкове заняття до 4-го класу і потрапити на обговорення питань штучного інтелекту, вирішення проблеми сміття в океані чи на орбіті землі або чи почути про квантові обчислення.

Ви можете завітати на заняття навіть 1 класу і потрапити на дослідження питання, що буде з магнітним полем землі, якщо її розрізати навпіл. Я сам гадав, що такі питання ще завчасні для 1 класу, але ні, ці питання, піднімаються самі учні!

Школа є достатньо прозорою, ви можете слідкувати за перебігом заняття в режимі реального часу, а ввечері в закритій Facebook групі познайомитись з основними подіями та ключовими моментами занять за день і обговорити їх вдома з дітьми.

Наразі ми готуємо сертифікацію вчителів і окремих локацій для того, щоб оцінки та критерії оцінювання як роботи вчителя так і окремої територіальної школи були прозорими й зрозумілими батькам.

А для того, щоб школи, попри локальні особливості, відтворювали спільні цінності, принципи та мету ми маємо власну Концепцію і філософію, власні програмні, методичні документи та навчальні матеріали. Для того, щоб мережева географія шкіл не була завадою для швидкої співпраці спільнота освітян ThinkGlobal працює в спільному онлайн-просторі.

Для розвитку вчителів ми двічі на рік пропонуємо підтвердження або перегляд кваліфікаційної категорії, а до початку навчального року проводимо заходи для підготовки вчителя. Фактично, ThinkGlobal є навіть не школою, а екосистемою для шкіл.

Підводячи риску, ми маємо на меті виховання людини з мисленням, орієнтованим на достатньо масштабні ідеї й плани.

Виховання людини з характером, який дозволить пройти через терени до втілення масштабних ідей. Виховання людини із серцем, яке спрямовує власні плани на створення користі та добробуту великої кількості людей, а також не дасть забути в своїх планах про Україну. Як би пафосно це не звучало, але це те, у що ми віримо і те, що ми робимо.

Завдяки реформі освіти у навчальних закладів з'явилось більше академічної свободи. Що ви можете сказати про навчальні програми вашого закладу?

Як вже зазначав вище ми формуємо власні академічні орієнтири та програми. В значній мірі вони пропонують проблемо-орієнтований і практичний підхід та навчання, яке тримає у фокусі уваги сучасні питання і виклики людства. Особлива увага приділяється глобальним питанням людства і планети. Ми ставимо за мету навчити наших вихованців працювати із великими системами в тому числі соціальними.

Певною мірою наші програми співзвучні вже оновленим програмам, запропонованим МОН України. Ми уважно слідкуємо за розвитком держстандарту, щоб наша планка вимог не була нижчою, ніж вимагає держстандарт.

Ви маєте ліцензію на право впровадження освітньої діяльності і тому маєте надавати державний стандарт цієї послуги. Ви надаєте цей стандарт у повному обсязі?

Так, а академічна свобода дає нам змогу почуватись вільними у важливих для ThinkGlobal аспектах.

Що потрібно батькам аби потрапити до вашого навчального закладу? Де ви знаходитесь територіально?

Необхідно завітати на найближчу лекцію про філософію освіти від ThinkGlobal. Якщо ми з батьками маємо достатньо точок дотику в ціннісному й інтелектуальному плані для того, щоб багато років взаємодіяти разом, то далі слідує не дуже складна процедура запису.

Якщо йдеться про 7 класі або далі, то додатково передбачено вступне тестування.

В Києві ми представлені 6 локаціями, у Тернополі 1 локацією, проте вже з наступного навчального року ми плануємо більш широку географію представлення в Україні і в місті Києві.

Чи є можливість учням із іншим міст України приєднатися до вашого навчального закладу? Що потрібно для цього зробити?.

Ми готові прийти у будь-яке місто чи селище України та вже з 1 вересня відкрити школу ThinkGlobal, якщо у місті є достатня за розміром спільнота свідомих батьків, які хочуть, щоб ThinkGlobal було представлено і на підтримку яких ми можемо спертись. Щоб батьки могли заявити про свою потребу ми створили сайт http://open.thinkglobal.xyz.

Освіта.ua
12.01.2018

Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Лариса
Як колишній учитель зі стажем роботи понад 10 років у загальноосвітній школі я абсолютно поділяю погляди пана Богдана про те, що між шкільними знаннями та викликами сучасного життя дійсно величезна прірва. І я, як учитель, який усвідомлює це і намагається щось змінити, була безсилою, адже є програми, вище яких "не пригнеш". Тому, на жаль чи на щастя, поки що місія давати знання дітям такі, які допоможуть їм у житті, а не будуть просто "лантухом на спині", лежить на таких школах як ThinkGlobal. Шкода, що діти з периферійних містечок позбавлені можливостей навчатися у подібних закладах, але час не стоїть на місці, і хочеться вірити, що позитивні зміни в освіті України будуть відбуватися швидше.
Катерина
Я мати учня однієї з шкіл цієї мережі, тому мене дуже здивували коментарі від сторонніх людей, які навіть не знайомі з ThinkGlobal. Наша дитина ще в початковій школі, тому буду оцінювати саме початкові знання і можливості. Персонал школи від вчителів до адміністративного - всі професіонали. Тактовні, конструктивні, ніколи не було непорозуміння. Матеріальна база дуже висока, забезпечена всім необхідним від підручників до ноутбуків. Програми навчання побудовані дуже доступно і легкі в засвоєнні. Той випадок коли просто про складне. Є вибір в якому вигляді отримувати інформацію - в друкованому чи електронному. Постійний зв’язок з батьками - ми маємо можливість відслідковувати успішність, домашні завдання через електронні програми. В класах і по всій школі є відеокамери і можна онлайн дізнатися чим займається ваша дитина чи займалася. Ціна за навчання дуже доступна в порівнянні з іншими освітніми закладами. Ми як батьки дуже задоволені. Бажаємо успіху Богдану Олександруку і його колективу! Вдячні за щасливе і повноцінне дитинство нашої дитини.
М
Для Катерина: таке до вас питання,як на рахунок-боулінгу в школі?,бо в звичайній школі за боулінг говорять і говорять,Ви пишите,що є камери в школі,я рахую,якби по школах,навіть дит.садках-були камери( ще й відповідальність за це)-така проблема як боулінг-була б вирішена.
Катерина
Для М Жодного разу не чула ні від дитини про цю проблему в нашій школі, ні від інших батьків.
Коментувати
Чушь это всё.
Если бы это были бюджетные школы где-нибудь в глубочайшем селе, или, на хуодй конец, в далёком райцентре Черниговской области, тогда да, можно было бы огород городить. А так - чушь несусветная. В особенности предполагая ,что учеников наберут таких, которые имеют "спільноту свідомих батьків". Да с такой "спильнотой" любая бюджетная школа в самом далёком уголке страны, пусь и горного района покажет ТАКОЙ РЕЗУЛЬТАТ, что проплаченные облизываться станут. Поэтому повторяю - всё написанное - ЧУШЬ.
Анна
У Львові була зустріч із цим паном. Не потрапила. Зателефонували і сказали, що реєстрація завершена, чекайте наступного разу. Якщо так багато охочих, то де ж така школа? Крім Києва і Тернополя, звичайно. І скільки коштує рік навчання? Бо загугливши, довідалась про ThinkGlobal в США. Ціна, звичайно...
Ігор Зущик
Такого типу школи для учнів, які бажають знань і для батьків, які готові допомагати своїм дітям і фінансово і з домашніми завданнями!!! За Дарвіном - це природний відбір.
pasufik
Для Ігор Зущик: В рад армії діяв такий "виховний принцип": Не вмієш-навчимо, не хочеш- примусимо. Частина педагогів свідомо чи несвідомо користується цим принципом, уважаючи, що учня необхідно примушувати до навчання. Насправді, примусом мають займатися батьки, вони на це мають біологічне право. Хто ременем, а хто записує у гімназію, де існує відбір і більш висока мотивація до навчання, а хто багатший - у приватну школу. От Вам природний відбір у дії. З точки зори соціалістичної рівності не дуже справедливо, а якщо по-Дарвіну, то все на місці. Ми маємо те, що сотворили і ніхто нам не пришле шведів або фіннів, щоб навчили нас бути чесними та працьовитими.
Коментувати
Tramp
Вся інноваційність цього кадра в його окулярах.. Решта пустопорожні балачки!!
Артур
Для Tramp: Я б не був таким критичним. Для початку варто розумітись на суті реформ і мати хочаб мінімального власного досвіду аби робити такі гучні заяви. Не поплюжте те, до чого самі ставитесь негативно.
Коментувати
Pasufik
Про все написали, а про одне забули_- скільки це задоволення коштує?
Тарас
Для Pasufik: від 80000 в рік
Олена
Мій син навчається у школі ThinkGlobal вже третій рік. Як мати, я задоволена. Цікавий підхід, завдання нетипові і в дитини є інтерес і цікавість до навчання. Вартість себе цілком виправдовує.
Коментувати