Гриневич: політика МОН - зміцнити українську мову

Відбулася зустріч міністра з активістами з приводу поправок у проекту закону «Про освіту»

Гриневич: політика МОН - зміцнити українську мову

18 жовтня міністр освіти і науки Лілія Гриневич зустрілась із громадськими активістами, які представили свої пропозиції поправок до мовних аспектів проекту закону «Про освіту», що готується до 2-го читання. Про це повідомила прес-служба міністерства.

«Політика міністерства – зміцнити позиції української мови та розширити її застосування в усіх освітніх процесах», - на цьому ще раз наголосила Лілія Гриневич на початку зустрічі. Також вона зазначила, що міністерство готове до конструктивної співпраці з громадськістю у цьому питанні.

Серед пропозицій, які презентували громадські активісти, прозвучали заклики зафіксувати гарантоване право громадян України на навчання державною мовою, додавши, що у дошкільній освіті та середній школі нацменшини мають право на навчання рідною мовою поряд з українською. При цьому здобуття вищої освіти представниками нацменшин повинно відбуватися виключно державною мовою. Тільки так, на їхній погляд, можна поставити певні запобіжники від русифікації та захистити українську мову від утиску.

Тарас Шамайда, член координаційної ради з мовної політики при міністерстві культури, який представляв пропозиції громадськості, зазначив: «Ми знаємо, які зараз є проблеми в місті Берегово Закарпатської області, які проблеми є в частині так званих «російськомовних регіонів», коли випускники шкіл не знають української мови, тому очевидно, що процес навчання треба робити паралельно і мовою нацменшин, і українською мовою».

У результаті обговорення сторони дійшли згоди, що більша частина пропозицій має бути внесена до законопроекту, але ще потрібно доопрацювати та “відточити” їх формулювання з юридичної точки зору.

Однак частина пропозицій громадських активістів викликала дискусію, зокрема, пропозиція вилучити п.5 статті 7 законопроекту “Про освіту”.

Цей пункт законопроекту дублює такий самий пункт Закону України “Про вищу освіту”. Він звужує дію мовного Закону “Ківалова-Колесніченка”, за яким університетам давалося право за власним бажанням проводити викладання виключно мовами нацменшин. Якщо ми скасуємо цей пункт, навчальні заклади повинні будуть керуватися саме законом “Ківалова-Колесніченка”, - застерегла Лілія Гриневич.

Вона додала, що значна частина пропозицій, наданих активістами, збігається з позицією МОН, деякі з них – потребуватимуть технічного доопрацювання, інші – перехідних положень, оскільки “з об'єктивних причин не можуть бути запроваджені одразу”.

У рамках зустрічі учасники домовились продовжити роботу над доопрацюванням тексту поправок. Зокрема, вже сьогодні ввечері робоча група на чолі з першим заступником міністра Володимиром Ковтунцем, до якої увійдуть представники громадськості та МОН, напрацьовуватиме спільні пропозиції до 7 статті законопроекту.

 «Ми маємо діяти оперативно та зважено. Пропозиції до законопроекту можна подати до 20 жовтня. Головне - пам’ятати, що ми не можемо поставити під загрозу прийняття Закону «Про освіту», бо він має чимало норм, дуже важливих для розвитку освіти в Україні», - наголосила міністр Лілія Гриневич.

Освіта.ua
19.10.2016

Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Накипелов
Так в чому проблема? Вперед всім кабміном разом з верховною радою на окуповану частину Донбасу або в Крим і там зміцнюйте скільки хочете. Лише дайте українському народу вільно жити і працювати...
Надія
Без слів "Людина, котра не володіє мовою народу, на землі якого живе, є або гість, або окупант, або раб окупанта" . Карл Маркс
nn
Ось ти і є однією з таких "хтось"...................................................................................
Оксана
Хочу як у Прибалтиці!! Хочу санкції за ігнорування мови, як у Франції! Хочу заборони російської, як у Індонезії мови колонізатора- голландської! А ще хочу такої уваги до рідної, державної, моєї мови від уряду, як у Японії! І не розказуйте, що ви - росіяни, і розмовлятимете російською! Ні! Живете в Україні - розмовляйте українською, поважайте її, бо саме ВИ, такі, кличете до нас війну, а я захищаю своє! Допоки можна толерантизувати чи плазувати перед імперськими запроданцями?!
Skeleton
Для Оксана: на русском говорят украинцы, дура. В т.ч. и те, которые стоят на фронте. Так что закрой свой фашитский рот, поняла?
Оксана
Хтось на фронті, а щось сидить і ллє антиукраїнські помиї!
nn
nn Ось ти і є однією з таких "хтось"...................................................................................
Коментувати
1
А тим часом в школах у старших класах рівень стандарт - 1 год. укр.мови на тиждень. Зміцнення конкретно відчувається
Правда
Параноики чёртовы. Это не "російськомовні регіони" , а люди русские по своей национальности, неужели вы так тупы, что не в состоянии этого понять? Вы - украинцы, а мы - русские, это же так просто уяснить!!!!!!!!! Что же вы делаете, вы же только отталкиваете от себя подобными вещами, вы и есть сепаратисты.
Ірина
Для Правда: Що ви, руssкіє по своїй національності, робите в моїй, чужій для вас країні? Якщо Вам чужа країна, чужа мова, чужі звичаї, то може краще зібрати свої речі і нарешті проїхати туди, де все для вас рідне? Чому Ви скрізь намагаєтесь переламати інших людей через коліно, доводячи якесь своє безглуздя? Може слід запровадити законодавчо, щоб люди, які не взмозі вивчити українську як державну, вивчали її як іноземну замість англійської, французької та інших.
Геннадий
Для Ірина: Ох, чувствую, доиграетесь вы скоро со своим национализмом...................
Inna
Ірочка, ти повністю права!
Коментувати
Skeleton
Господи, какая русификация, сумасшедшие? Русский язык не имеет никакого статуса в Украине, его спокойно поливают дерьмом и всячески ограничивают законодательно. Даже закон о региональных языках считают чуть ли не концом света. И при этом "русификация"... 100% даже если у нас будут законы еще более тоталитарные, чем в Прибалтике, то вы и тогда не будете довольны.
Елена
Для Skeleton: я с вами совершенно согласно. Слепой, неразумный фанатизм со стороны небольшой группы людей, которые в столь сложное наше время "збурюють" общество и не способствуют нормализации взаимоотношений между людьми разных национальностей , проживающих сегодня в Украине и для которых она тоже является Родиной - здесь они родились, живут, трудятся. И, посмотрите, никто из русскоговорящих не "хаит" украинский язык!
Ірина
Для Елена. Звичайно, "не хаит", тільки ображає, обзиваючи інших "дура", "націоналістка" і т. д. Почитайте коментарі так званих захистників російської мови. Дивує, чому люди, які позиціонують себе як високоосвічені особистоті не взмозі зрозуміти, що спілкування і навчання у країні повинно бути державною мовою. Хто хоче вивчати свою з національних меншин, є факультативи, недільні школи, недержавні вузи і т. д. як в усіх цивілізованих країнах. Ніхто, наприклад, у Франції не вимагає у вузі навчатись росфійською, всі навчаються французькою і до цього часу всі живі і здорові. А стосовно противників мови, то Ліна Костенко зауважувала: "Нації вмирають не від інфаркту, спочатку їм відбирає мову".
НАТАЛІЯ
згодна з Іриною! Живу і працюю на Донбасі, у російськомовному регіоні, але вважаю, що у державних установах повинна лунати державна мова! Коли ми це усвідомимо, ми піднімемось з колін.
Коментувати