Підводні камені успіху сучасних підлітків
PR

Вже ні в кого не виникає сумнівів у тому, що бути успішним - одна з головних людських цілей і велике благо

Підводні камені успіху сучасних підлітків

У наші дні так багато говорять про успіх, що вже ні в кого не виникає сумнівів у тому, що бути успішним - одна з головних людських цілей і велике благо. Діти, швидко вникаючи в суть речей, також переймають і сучасні цінності. Однак часто це відбувається в спотвореному варіанті, і в результаті ми часто бачимо хлопчиків, які не вміють справлятися з поразкою, і дівчаток, які перебувають у гонитві за успішністю.

Давайте з’ясовувати, що таке насправді успіх і як до нього готувати дітей.

Поняття «успіх» стало модним у побуті не так давно - у другій половині 20 століття, коли суспільство переходило від військових категорій до понять «особистого», «приватного», «кращого». Світ війни поступився місцем світу конкуренції: щоб бути першим, тепер необхідно було проявляти кмітливість, думати про інших, пропонувати нестандартні рішення, набирати сильну команду й управляти не силою, а розумом і харизмою. З необхідних якостей для успіху вперед вийшли лідерські, комунікативні та розумові - адже потрібно було постійно вчитися й розвиватися, щоб не втратити позиції. Поступово орієнтованість на успіх перейшла й у програму школи, з'явилися спецкурси з лідерства, проектна діяльність, заняття, які розвивають креативність і здатність гнучко мислити.

Які думки й уявлення дітей про успіх? У більшості випадків це певні матеріальні цінності або позиції, при здобутті яких дитина, на її думку, увійде в ранг успішних. Новий модний ґаджет або призначення на роль лідера. Перемогти в шкільному змаганні або завоювати увагу крутого хлопця / дівчини. У підлітковому віці шляхи успіху черпаються з соцмереж, молодіжних трендів, реклами, моди ... Те, що користується популярністю, що вважається цінним - це критерій успіху. «Якщо я досягну цього, я буду успішний» - думає підліток і докладає зусиль для реалізації поставлених цілей.

У цьому немає нічого поганого, але в самій постановці питання криється велика загроза - загроза самооцінці, позитивному ставленню до життя, відповідальності та наполегливості. Окреслюючи собі зовнішні цілі (такі, які продиктовані зовнішніми джерелами, а не засновані на особистісних особливостях і рішеннях), підліток розвиває в собі зовнішню мотивацію, основна місія якої - не впасти в бруд обличчям перед іншими. З таким настроєм будь-яка поразка здається катастрофою, опановують емоції сорому й почуття провини, знижується почуття власної гідності, ускладнюються комунікації.

Уся хитрість успіху полягає в тому, що кінцевою його метою є не отримані блага й не слава, а образ «Я», сильний, удосконалений і гармонійний. Щоб досягти успіху, не варто ставити запитання «Що я хочу отримати в кінці?» Успішна людина ставить собі запитання «Яким я хочу бути в результаті?». І саме до наміченого образу йде. А всі супутні досягнення - благополуччя, вплив, популярність - це щаблі на шляху до себе.

Каті й Марійці по 15 років, вони подруги. Що хоче Катя на даному етапі життя? Вейкборд, піти на концерт Мадонни й виїхати вчитися в Лондон. Вейкборд - це круто й екстремально, на концерт ідуть друзі, а Лондон - це атмосферно, там цікаве суспільство й багато можливостей. Які цілі ставить Марійка? Навчитися грати на гітарі, поїхати на стажування в Німеччину, стати справжнім режисером. Гітара - тому що подобається співати, Німеччина - тому що цінний досвід роботи, спілкування й життя без батьків, а режисером Марійка вирішила стати, тому що любить мистецтво, хоче творити та впливати на світогляд людей. Хто з цих дівчат частіше буває в злагоді з собою, враховуючи, що в обох складний перехідний вік і болючі життєві питання? Якщо ми уважно проаналізуємо мету Каті й Марійки, то зауважимо, що Марійка визначає свої наміри зі свого «Я», з огляду на свої здібності, нахили, особистісні якості, прагне розвиватися й будувати себе. У Каті мета орієнтована на зовнішні блага, можливо, продиктовані модними впливами або фільмами. Якщо Катя не досягне задуманого, вона може розчаруватися та звинуватити в цьому життя, батьків або обставини. Якщо Марійка не досягне задуманого, вона засмутиться, але перегляне свої погляди й почне шукати альтернативні шляхи. Рух до себе - це найоптимальніший і найкоротший шлях досягнення успіху. Рух до зовнішніх цілей - це гарантія залежності від зовнішніх факторів і вразливість.

Що потрібно, щоб готувати дітей до успіху? Говорити з ними про них самих! Дослідити разом з ними їхні інтереси, емоції, стан, події, вибудовувати образ, орієнтуючись на сильні сторони й зони розвитку. Малювати разом з підлітком образ майбутнього та його самого в цьому майбутньому. І найголовніше - самим бути успішними батьками, а це значить, ставити на перше місце саморозвиток, чесність з собою, визнавати свої слабкості й обмеження, застосовувати свої сильні сторони для загального благополуччя й цікавого проведення часу, позитивно ставитися до життя й до людей. Недарма вчені вже науково підтвердили, що вживання в побуті слів «світ», «успіх», «любов» привертають удачу, а слова «вина», «проблеми», «глухий кут» посилюють труднощі.

Східні мудреці кажуть: «Найголовніша життєва перемога - це перемога над самим собою». Тому ми бажаємо вам щодня перемагати й бути прикладом для своїх дітей, допомагати їм пізнавати себе й визначати свої особисті цілі, рухатися до своєї мрії й до свого успіху!

Зі свого боку ми стверджуємо описані принципи, працюючи з підлітками в бізнес-клубі "BeezzCraft"! Для нас важливо, щоб кожен тінейджер збагнув філософію успіху, пізнавши самого себе й розширивши власні можливості. Наша основна місія - не стільки навчити досягати успіху, скільки навчити успішно думати, творити та спілкуватися! Шлях до себе може й повинен проходити через помилки, емоції та труднощі. Важливо вміти з цим справлятися, знати як і навіщо!

ДІЗНАТИСЬ БІЛЬШЕ

Освіта.ua
26.07.2016

Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
мудрость
"Жизнь прожить нужно так, чтобы не было стыдно за без цели прожитые годы". За "цель" твою не должно быть стыдно тебе. "Счастлив и благополучен - тот человек, кто с честью правдой неразлучен, и в Божьем страхе вел свой век" - Гавриил Державин, учитель А.Пушкина. "Каждому свое", увы.
Мария
"Для нас важливо, щоб кожен тінейджер збагнув філософію успіху, пізнавши самого себе й розширивши власні можливості. Наша основна місія - не стільки навчити досягати успіху, скільки навчити успішно думати, творити та спілкуватися! Шлях до себе може й повинен проходити через помилки, емоції та труднощі. Важливо вміти з цим справлятися, знати як і навіщо! "... - Вірно помічено й описано, так приємно, що є розумні люди, нехай і далеко від тебе.
GG WP
Для Мария: угу, а ціна цього бізнес-клубу 52 000 грн. + 3000 грн. за реєстрацію
Коментувати