Про ступінь «Фаховий молодший бакалавр»

Фаховий молодший бакалавр – це освітньо-професійний ступінь, що здобувається на рівні фахової передвищої освіти

Про ступінь «Фаховий молодший бакалавр»

Фаховий молодший бакалавр – це освітньо-професійний ступінь, що здобувається на рівні фахової передвищої освіти.

Підготовка фахових молодших бакалаврів здійснюється за освітньо-професійними програмами, розробленими відповідно до тих самих галузей знань і спеціальностей, за якими здійснюється підготовка й фахівців з вищою освітою.

Навчання фахових молодших бакалаврів зазвичай здійснюють заклади фахової передвищої освіти (фахові коледжі), однак це можуть робити також заклади професійно-технічної освіти (професійні училища та ліцеї) та вищої освіти (інститути, університети) за наявності відповідної ліцензії.

Типи закладів фахової передвищої освіти

Навчальний заклад отримує статус закладу фахової передвищої освіти, якщо він має ліцензію на провадження освітньої діяльності у сфері фахової передвищої освіти і така діяльність є для нього основною.

Такі заклади освіти можуть бути бюджетними, неприбутковими або прибутковими. Залежно від того, хто є засновником, вони можуть бути державними, комунальними або приватними.

В Україні діють три типи закладів фахової передвищої освіти:

  • фаховий коледж;
  • військовий коледж сержантського складу;
  • фаховий коледж із специфічними умовами навчання.
Фаховий коледж

Фаховий коледж – це заклад освіти, який провадить освітню діяльність, пов’язану із здобуттям фахової передвищої освіти. Він може забезпечувати поєднання теоретичного навчання з практичним навчанням на робочих місцях, а також проводити дослідницьку, творчу мистецьку, або спортивну діяльність.

Фаховим коледжем може бути як окремий заклад освіти, так і структурний підрозділ університету, інституту чи іншої юридичної особи.

Крім фахової передвищої освіти, фаховий коледж також може забезпечувати здобуття базової загальної середньої освіти. Це можливо, якщо він:

  • надає фахову спеціалізовану передвищу освіту мистецького, спортивного чи військового спрямування;
  • має відповідну ліцензію;
  • навчає відповідно до «наскрізної» (тобто такої, що розроблена для одного і для декількох рівнів освіти) освітньо-професійної програми, яка передбачає зарахування осіб з початковою загальною середньою освітою для навчання на фахового молодшого бакалавра.
Військовий коледж та коледж зі специфічними умовами навчання

Військовий коледж та фаховий коледж із специфічними умовами навчання відрізняються від звичайного фахового коледжу специфікою навчання та спрямуванням наукових досліджень.

Так, військовий коледж сержантського складу може поєднувати теоретичне навчання з практичною військовою підготовкою, а також проводити відповідні прикладні наукові дослідження.

Фаховий коледж із специфічними умовами навчання може поєднувати теоретичне навчання курсантів з практичною підготовкою, яка буде необхідною для їхньої подальшої роботи в Міністерстві внутрішніх справ, Національній поліції, інших органах що діють у сфері охорони державного кордону, цивільного захисту та кримінально-виконавчої системи, а також проводити відповідні прикладні наукові дослідження.

Хто може здобувати фахову передвищу освіту

Вступити на навчання до коледжу та здобувати фахову передвищу освіту можуть особи, які мають:

  • базову або повну загальну середню освіту (тобто після 9-го або 11-го класу);
  • професійно-технічну освіту (на основі рівня «кваліфікований робітник»);
  • фахову передвищу освіту;
  • вищу освіту.

Особи, які ще не здобули профільної середньої або професійної (професійно-технічної) освіти, називаються учнями, а інші здобувачі фахової передвищої чи вищої освіти – студентами. Особи, які навчаються у військових коледжах та фахових коледжах із специфічними умовами навчання, називаються курсантами.

Учні фахових коледжів, які поступили на основі базової середньої освіти (після 9-го класу), зобов’язані одночасно з фаховою передвищою освітою здобувати також профільну середню освіту професійного спрямування або повну загальну середню освіту та отримати документ про її здобуття.

Особа, яка здобула ступінь «фаховий молодший бакалавр», може продовжити навчання та здобути вищу освіту, у тому числі за скороченою програмою підготовки.

Обсяги та строки навчання

Обсяг освітньо-професійної програми фахового молодшого бакалавра визначається у кредитах Європейської кредитно трансферної-накопичувальної системи (ЄКТС).

Один кредит становить 30 годин, а для заочної форми навчання його обсяг може бути меншим – 25 годин. Максимальне річне навантаження на студента не може становити більше ніж 60 кредитів на рік (тобто 30 кредитів на семестр або 20 на триместр).

Для того щоб стати фаховим молодшим бакалавром, студент повинен протягом навчання у коледжі набрати кредити ЄКТС у кількості, яка залежить від рівня освіти вступника.

Так, якщо вступник має базову середню освіту (тобто вступає після 9 класу), то для того щоб стати фаховим молодшим бакалавром, він повинен набрати 240 кредитів ЄКТС та провчитися 4 роки.

Якщо студент має профільну середню освіту за відповідним або спорідненим профілем, то йому достатньо буде отримати 120-180 кредитів (2-2,5 роки навчання). При цьому, до 60 з цих кредитів можуть бути перезараховані, якщо він вже складав аналогічні предмети за попереднім місцем навчання (тобто можна буде не складати повторно до 15-20 навчальних дисциплін обсягом по 3-4 кредити).

Якщо ж студент вже має професійну (професійно-технічну) освіту, фахову передвищу або вищу освіту, то кількість необхідних кредитів визначається відповідним фаховим коледжем з урахуванням визнання раніше здобутих результатів навчання. Обсяг такої програми становить не менше 50 відсотків загального обсягу освітньо-професійної програми на основі профільної середньої освіти, тобто не менше ніж 60-90 кредитів (1-1,5 роки навчання).

Інші умови та особливості здобуття фахової передвищої освіти визначаються Законом України «Про фахову передвищу освіту».

Для отримання оперативної інформації про проведення вступної кампанії приєднуйтесь до каналу Вступ.ОСВІТА.UA в Telegram або сторінок Абітурієнт і Освіта.ua у Facebook.

Освіта.ua
24.05.2022

Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Nazar
Доброго вечора мене цікавить таке питання чи можливо отримати військове звання з дипломом фаховий молодчий бакалавр?
Микола
Доброго дня!! Дайте будь ласка відповідь!! Диплом Молодшого Спеціаліста, і Диплом фахового молодшого бакалавра, це один і той же диплом ? Один і той же ступінь освіти ? Чи різний ?
Ганна
Для Микола: Добрий день. Молодший спеціаліст - це ступінь вищої освіти, а фаховий молодший бакалавр - фахової передвищої освіти. Замість ступеня "молодший спеціаліст" запроваджено ступінь "молодший бакалавр". Водночас усі ці ступені відповідають п’ятому рівню Національної рамки кваліфікацій (НРК5).
Коментувати
Марія
Доброго дня! Якщо я закінчую навчання за спеціальністю 122 комп’ютерні науки фахового молодшого бакалавра. То скільки часу мені потрібно буде вчитися ще на бакалавра, і на який курс я зможу поступити далі по своїй спеціальності?
Галина
Для Марія: 3 роки
Коментувати
Олег
Вступ після 11 класу в коледж на бюджет, чи потрібно ставити пріоритети в коледж, так як в університет?
Вікторія
Доброго дня. Скажіть, будь ласка, бакалаврська програма закордонного Вузу передбачає 3 роки навчання та 160 кредитів. Якщо цей диплом нострифікувати в Україні, який це освітньо- професійний ступінь?
Ганна
Для Вікторія: Добрий день. Відповідно до ст. 5 Закону "Про вищу освіту", для здобуття ступеня молодшого бакалавра потрібно виконати освітню програму обсягом 120 кредитів, бакалавра - 180-240 кредитів.
Вікторія
Дякую. Я це знаю, але не маю впевненості, що моя дитина вступить в Україні в магістратуру з таким дипломом бакалавра зарубіжного Вузу
Коментувати
Ліза
Доброго дня, підкажіть, буль ласка, якщо після 11 класу вступати в заклад вищої освіти який ступінь ОПС потрібно вказувати приподачі документів?
Ганна
Для Ліза: Добрий день. Освіта за 11 класів - це повна загальна середня освіта (ПЗСО).
Коментувати
Дмитро
Скажіть будь ласка. Якщо в мене ПЗСО 2022 року я можу поступати на базі ПЗСО. Чи тільки на базі молодшого бакалавра 2023 року?
Ганна
Для Дмитро: Так, можете.
Коментувати
Діана
І чи можна реєструватися в електронному кабінеті вступника, на базі 11 кл, якщо є диплом молодшого бакалавра. Чи потрібно реєструватися тільки по диплому?
Галина
Для Діана: можна на базі ПЗСО
Коментувати
Діана
Скажіть будь ласка, якщо є диплом молодшого бакалавра, скільки вчитися на бакалавра?
Галина
Для Діана: https://vstup.edbo.gov.ua/offers/ зайдіть оберіть свою спеціальність, і подивіться чи є такі пропозиції. Там буде вказано скільки триватиме навчання. Наразі дуже мало де є рівень молодшого бакалавра (я з ним не стикалась). Зазвичай у всіх фаховий молодший бакалавр
Коментувати
Денис
Я вибачився, отримав диплом фахового молодшого бакалавра чи можу я вчити старші старші. класи якщо в мене спеціальність вчитель молодших класів з додатоковою спеціалізаціею вчитель фізичної культури
989
Для Денис: звісно ж ні. Вам потрібно для цього отримати вищу освіту.
Магістр
Фаховий молодший бакалавр - аналог радянському диплому професійно-технічного училища!
Niko
Для Магістр: А молодший спеціаліст це який аналог тоді?
Коментувати
Світлана
Підскажіть будь ласка які документи потрібно щоб вступити на професію молодший балаклавр після 9 класу
Віка
Скажіть товарознавство та експертиза в митній справі /(якщо вивчусь)я можу бути після цього митником чи це до цього не відноситься???
Scrown
Для Віка: Пшп
Коментувати
Lisa
Доброго дня,якщо я отримаю ступінь фахового молодшого бакалавра,то чи можу я вступати у ВНЗ на іншу спеціальність без відшкодування коштів?
Максим
Добрий вечір, скажіть будаска якщо я пішов після 9 класу, і зараз навчаюся в коледжі на 2 курсі мені потрібно здати ЗНО, а якщо я його завалю мене вижинуть із коледжі освіта:(Фаховий молодший бакалавр).
Максим
Добрий вечір, скажіть будаска якщо я здам пішов після 9 класу, і зараз навчаюся в колдее на 2 курсі мені потрібно здати ЗНО, а якщо я його завалю мене вижинуть із коледжі освіта(Фаховий молодший бакалавр).
Настя
добрий вечір,а можна поступити після 10 класу?Чи неможливо поступити?хотілаб дізнатися,буду дуже вдячна)
399
Для Настя: можна, зі здачею вступних іспитів на основі базової школи (9кл)
Коментувати
Ірина
Доброго дня )Скажіть,будь ласка,якщо провчуся в академії на фахового молодшого бакалавра-стоматолога-ордопеда 1 рік і 10 місяців,то можна потім буде перевестися на стоматолога-терапевта?З якого курсу потрібно буде вступити?
Галина
Для Ірина: еуди Ви хочете перевестись? З одного коледжу в інший? Таке перевндення можливе але уточнюйте в навчальному закладі. А якщо Ви маєте на увазі переведення в універ, то таке точно не можливо. Після закінчення коледжу Ви маєте ВСТУПАТИ до універу на 2-3 курс
Из медколледжа я
на 1 курс. На врача невозможно поступить после медколледжа, потому ч то врач это 222, а в медколледже выпускают с 223, поэтому все каждый год пишут зно, подают документы и линяют с колледжа при первой возможности. К тому же медколледж это такой рассадник коррупции, похлеще универа будет. В универе хоть знаешь, за что платишь, а тут 1500 надо за физкультуру отдать, чтоб быть на стипендии.
Коментувати
Ірина
Доброго дня )Скажіть,будь ласка,якщо провчуся в академії на фахового молодшого бакалавра-стоматолога-ордопеда 1 рік і 10 місяців,то можна потім до вас перевестися на стоматолога-терапевта?З якого курсу потрібно буде вступити?
Андрей
Для Ірина: Конечно же, с ПЕРВОГО курса. Недоучившись и досрочно забрав документы, у вас на руках будет только аттеста о среднем образовании. При наличии диплома мл.бакалавра можно поступить на 2-3 курс.
Коментувати