Право на здобуття фахової передвищої освіти

Про важливі загальні питання, пов’язані з реалізацією права на фахову передвищу освіту 

Право на здобуття фахової передвищої освіти

Право на якісну та доступну фахову передвищу освіту включає такі складові: право на здобуття фахової передвищої освіти впродовж усього життя, право на доступність фахової передвищої освіти, право на безоплатну фахову передвищу освіту у випадках і порядку, що визначені законом.

Хто може вступити в заклад фахової передвищої освіти?

На навчання для здобуття фахової передвищої освіти приймають:

 • осіб, які здобули базову загальну середню освіту (9 класів), – для здобуття освітньо-професійного ступеня фахового молодшого бакалавра за денною (дуальною)  формою здобуття освіти одночасно з виконанням освітньої програми профільної середньої освіти професійного спрямування;
 • осіб, які здобули повну загальну середню освіту або профільну середню освіту, незалежно від здобутого профілю;
 • осіб, які здобули освітньо-кваліфікаційний рівень кваліфікованого робітника;
 • осіб, які здобули освітньо-кваліфікаційний рівень молодшого спеціаліста або освітньо-професійний ступінь фахового молодшого бакалавра;
 • осіб, які здобули будь-який ступінь вищої освіти. 

Чи можна здобути фахову передвищу освіту за іншою спеціальністю?

Здобути фахову передвищу освіту за іншою спеціальністю можуть особи, які:

 • здобули раніше такий освітній рівень чи ступінь вищої освіти; 
 • мають повну загальну середню освіту та здобувають освітньо-професійний ступінь фахового молодшого бакалавра, освітньо-кваліфікаційний рівень молодшого спеціаліста чи ступінь вищої освіти не менше одного року й виконують у повному обсязі індивідуальний навчальний план.

Чи можна вступити одразу на другий курс?

Вступників приймають на навчання на перший курс за загальним правилом. Однак окремі категорії осіб мають змогу вступити одразу на другий чи старші курси.

Так, можуть приймати на другий (третій) курс або на перший курс (зі скороченим строком навчання) осіб, які здобули повну загальну середню освіту або освітньо-кваліфікаційний рівень кваліфікованого робітника. 

Також мають змогу вступати і на перший курс (зокрема зі скороченим строком навчання), і на другий чи старші курси ті особи, які хочуть здобути фахову передвищу освіту за іншою спеціальністю.

Хто має право вступити на бюджет?

Право безоплатно здобувати фахову передвищу освіту в державних і комунальних закладах освіти на конкурсній основі мають громадяни України, якщо вони не здобули фахову передвищу освіту або освітньо-кваліфікаційний рівень молодшого спеціаліста впродовж восьми попередніх років за кошти державного чи місцевого бюджету.

Ті особи, які здобули повну загальну середню освіту за бюджетні кошти, можуть вступати для здобуття освітньо-професійного ступеня фахового молодшого бакалавра на основі базової загальної середньої освіти лише на контракт.

Право на здобуття фахової передвищої освіти нарівні з громадянами України, зокрема за кошти бюджету, мають і певні категорії іноземців:

 • іноземці та особи без громадянства, а також закордонні (тобто етнічні) українці, які постійно проживають в Україні; 
 • особи, яких визнано біженцями; 
 • особи, які потребують додаткового захисту.

Чи можна навчатися одразу на кількох спеціальностях?

Особи, які навчаються в закладах, що надають фахову передвищу освіту, мають право на здобуття освіти:

 • одночасно за кількома освітньо-професійними програмами (тобто за різними спеціальностями) у закладі фахової передвищої освіти; 
 • у кількох закладах фахової передвищої (вищої) освіти за різними формами здобуття освіти (наприклад, за денною та заочною). 

Не допускається одночасне навчання на бюджеті за двома чи більше спеціальностями (спеціалізаціями, освітніми програмами, рівнями, ступенями, формами здобуття освіти). Тобто безоплатно можна отримати тільки одну освіту.

Складено на підставі чинних Умов прийому на навчання до закладів фахової передвищої освіти.

Для отримання оперативної інформації про перебіг вступної кампанії приєднуйтесь до сторінок Вступна кампанія в Telegram або Абітурієнт і Освіта.ua у Facebook.

Освіта.ua
18.01.2022

Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Житомирянин
Дивує, що новий міністр не гонить цю грантобанду. Не відміняє Зно для випускників коледжів , які продовжують навчання у внз на 3 курсі. Адже це не вступні іспити , як в абітурієнтів- школярів. Це продовження!!!! Все роблять для витискування молодів Польщу.
Роман
Для Житомирянин: діагноз точний!
Коментувати