![]() |
Як вступити іноземцям до закладів вищої освіти України для здобуття освітньо-кваліфікаційного рівня бакалавра |
Вступ іноземців на бакалаврат в Україні
Іноземні громадяни та особи без громадянства мають рівні права на навчання в Україні незалежно від статі, раси, національності, соціального й майнового стану, роду і характеру занять, світогляду, віросповідання, місця проживання й інших обставин.
Прийом на навчання іноземців та осіб без громадянства здійснюється на основі наступних документів:
- Закони України: «Про вищу освіту», «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», «Про закордонних українців», «Про біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту»;
- постанова Кабінету Міністрів України «Питання здобуття вищої освіти деякими категоріями осіб»;
- наказ Міністерства освіти і науки України «Деякі питання організації набору та навчання (стажування) іноземців та осіб без громадянства».
Право на здобуття вищої освіти на рівні з громадянами України мають наступні категорії:
- іноземці та особи без громадянства, які постійно проживають в Україні;
- особи, яким надано статус біженця в Україні;
- особи, які потребують додаткового або тимчасового захисту;
- особи, яким надано статус закордонного українця і які перебувають в Україні на законних підставах.
Здобуття вищої освіти зазначеними категоріями осіб за кошти державного бюджету здійснюється в межах квот, визначених Кабінетом Міністрів України.
Закордонні українці, які на законних підставах перебувають в Україні і статус яких засвідчений посвідченням закордонного українця, при вступі до університету користуються такими самими правами на здобуття освіти, що й громадяни України (за винятками, встановленими Конституцією України, законами України чи міжнародними договорами).
Іноземці та особи без громадянства (далі – іноземці) можуть здобувати вищу освіту за кошти фізичних та/або юридичних осіб, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України.
Університет зараховує іноземців на навчання для здобуття рівня бакалавра двічі на рік – до і на початку академічних семестрів (але не пізніше 01 листопада і 01 березня відповідно).
Конкурсний відбір
На навчання для здобуття освітнього ступеня «Бакалавр» іноземці та особи без громадянства приймаються з повною загальною середньою освітою.
Іноземці, які здобули повну загальну середню освіту у закордонних школах з вивченням української мови, та закордонні українці, статус яких підтверджено посвідченням закордонного українця, зараховуються в межах установлених квот за співбесідою з предметів, що передбачені правилами прийому.
Університет зараховує іноземців на навчання за результатами вступних випробувань (співбесіди) з визначених предметів і мови навчання. Окрім цього, заклад вищої освіти може приймати іноземців на підставі академічних прав на продовження навчання. Для того, щоб реалізувати такі права, вступник має пред’явити приймальній комісії:
- документ про здобутий рівень освіти в країні походження;
- бали успішності.
Прийом на навчання на старші (другий та наступні) курси здійснюється в межах вакантних місць ліцензованого обсягу за спеціальностями відповідно до Переліку спеціальностей, за якими здійснювався набір на перший курс
Вимоги закладу вищої освіти щодо вступу іноземців на бакалаврат, строки прийому заяв і документів, проведення вступних випробувань, творчих конкурсів та зарахування визначаються приймальною комісією та оприлюднюються в правилах прийому навчального закладу.
Перелік документів, які можуть вимагати навчальні заклади при вступі (точний перелік дивіться в умовах прийому закладу вищої освіти):
1) заява-анкета;
2) оригінал та копія документа про попередню освіту;
3) оригінал та копія документа (додатка до диплому про освіту), в якому міститься інформація про його успішність з навчальних дисциплін;
4) свідоцтво про визнання іноземного документа про освіту (протягом першого навчального семестру);
5) академічна довідка, видана іноземним/українським навчальним закладом (у разі переведення або поновлення на навчання, починаючи з другого курсу, додається академічна довідка);
6) копія документа про народження;
7) медичний сертифікат про стан здоров’я, засвідчений офіційним органом охорони здоров’я країни, з якої прибув іноземець і виданий не пізніше, ніж за два місяці до від’їзду на навчання в Україну;
8) копія паспортного документа іноземця або документа, що посвідчує особу без громадянства;
9) дійсний медичний страховий поліс України для надання екстреної медичної допомоги;
10) копія посвідчення закордонного українця (за наявності).
Відповідно до вимог навчального закладу, деякі документи мають бути перекладені українською мовою з нотаріальним засвідченням перекладу.
Документи повинні бути засвідчені в країні їх видачі у спосіб, який офіційно застосовується в цій країні для такого засвідчення, та легалізовані відповідною закордонною дипломатичною установою України.
Запрошення на навчання
Всі іноземні абітурієнти, які прибувають до України з метою навчання, повинні отримати від університету, до якого вони вступають, запрошення на навчання.
Механізм видачі запрошень на навчання в Україні іноземцям визначено в Порядку видачі іноземцям та особам без громадянства запрошень на навчання (стажування) в Україні та їх реєстрації.
Запрошення на навчання оформляються приймальною комісією за попереднім зверненням іноземців до закладу вищої освіти. При зверненні іноземець повинен подати наступні документи:
1) паспортний документ іноземця з перекладом посвідченим нотаріусом;
2) документ про здобутий рівень освіти з одержаними з навчальних дисциплін оцінками (балами) або академічної довідки з перекладом посвідченим нотаріусом;
3) письмова згода на обробку персональних даних.
Освіта.ua
15.07.2019