І. Совсун: освітня галузь опинилася у хвості пріоритетів

Коштів на освіту зараз недостатньо навіть для стабільного функціонування галузі, не кажучи вже про реформи

І. Совсун: освітня галузь опинилася у хвості пріоритетів

Автор: Інна Совсун, народний депутат України, член фракції політичної партії «Голос».

Уряд презентував проєкт бюджету на 2022 рік. На жаль, освітня галузь опинилася в хвості пріоритетів команди Зеленського.

Видатки в бюджеті лишаються на рівні минулого року, тоді як ціни ростуть. Закладені кошти на освіту зараз недостатні навіть для стабільного функціонування галузі, не кажучи вже про реформи.

Це значить, що в комбінації з некомпетентним та неефективним керівництвом Міносвіти та тихим саботажем освітніх реформ – на українську освіту очікує стагнація.

Закладена сума на зарплати вчителів збільшилася менш ніж на 8%. Цього недостатньо навіть, щоб компенсувати щорічне зростання окладів тарифної сітки – двічі на рік приблизно по 5% кожне. Привіт усім, хто повірив обіцянкам Зеленського про зарплату вчителів $4000. І це на фоні постійних надбавок для МВС.

У рамках шкільної реформи закладено 400 млн грн на навчання вчителів. Чи вистачить цих коштів? Давайте порахуємо. Для реформи початкової школи потрібно було перенавчати в середньому по 1 вчителю на клас, не рахуючи вчителів англійської. У 2022 році настане черга реформувати 5 класи. У 5 класів з’являються предметники, а отже, кількість педагогів, яких потрібно навчати, збільшується в рази – а грошей на навчання виділяється стільки ж.

Втім, для Міносвіти це не проблема, якщо нормально навчати вчителів ніхто не збирається. Мовчання Міносвіти щодо підготовки вчителів до старту наступного етапу Нової української школи та катастрофічний рівень організації пілотних проєктів серед 5 класів на це натякають.

У бюджеті залишається програма «Спроможна школа для кращих результатів» – її обсяг, як і був, 1 млрд грн. Але додали по 1,5 млрд на шкільні їдальні, реформою яких опікується дружина Президента Олена Зеленська, та на заходи пожежної безпеки. Це саме по собі непогано.

На 265 млн грн, тобто до 978 млн грн, збільшуються бюджетна програма, у яку зашито друк підручників. Поки що невідомо, на скільки зросте обсяг коштів на підручники, проте саме по собі зростання видатків без вдосконалення та запровадження процедур забезпечення якості навчальної літератури не дасть жодного результату. Тому дуже важливо, щоб наступного року запрацював ініційований мною законопроєкт #5465, що містить механізм, як зробити підручники якісними.

Видатки на вищу освіту зростають на 7,7%. Як і у випадку з середньою освітою, це зростання заледве покриває інфляцію, тобто це ні про що. Зате у нас тепер є кафедра ТікТока.

На 8%, тобто до 5,25 млрд грн, збільшать фінансування Академії наук. Це означає, що катастрофічно недофінансовані науковці й далі працюватимуть неповний робочий тиждень, думатимуть про академічну міграцію через роботу за копійки та без обладнання.

Зате видатки Фонду Президента зростуть з 200 до 500 млн грн. Ще 100 млн грн піде за запуск Президентського університету.

З хорошого, 100 млн грн додали також Національному фонду досліджень – установі, що розподіляє державне грантове фінансування науки. Всього на це піде 833 млн грн.

Є у цьому проєкті бюджету і перемога – у 2,5 рази, до 330 млн грн збільшили фінансування антарктичної станції «Академік Вернадський».

Більше у мене для вас хороших новин немає. А загалом я навіть не дивуюся, чому у Держбюджеті закладені такі смішні суми на освіту. Просто гроші дають, коли Міносвіти має план дій і розуміння, що з цими грошима робити. А зараз ми від цього нескінченно далекі.

Оригінал

Освіта.ua
16.09.2021

Популярні блоги
І. Лікарчук: кому і для чого потрібні вимірювання? Кожен учитель без дорогезного загальнонаціонального вимірювання знає, які прогалини в знаннях мають учні
В. Онацький: що робити з учителями-пенсіонерами Якщо вчитель досяг пенсійного віку, то це зовсім не означає, що він перестав бути сучасним
О. Істер: пошук оптимального формату НМТ–2023 Обов'язковим для випускників має бути тестування і з історії України, і з математики
Олександр Мірошниченко: навчання – це не тортури В Україні дитина без таланту до математики повноцінною людиною не вважається
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
ТТ
Не крадіть!.
Xayc
А как же Комикадзе и Велике крадивництво, это "другое"? Переименовали белых негров в "славян", рабский труд в "патриотизм", коррупцию в "лоббизм", правду в "ложь", жизнь в "смерть" и т.д. вот вам и хепи енд - осчастливленный конец.
Коментувати
Дві ремарки
Стан освіти, звісно, поганий. Але Совсун могла б критично розібрати весь період своєї роботи в МОН і тоді, за малоймовірної наявності особисто у неї совісті, вона мала б тихенько мовчати в куточку, а не критикувати дзеркало. Але вона постійно на сцені, все коментує, всіх повчає ... пані, ще раз підійдіть до дзертала! Просто в тому дзеркалі зараз інші, хоч і дуже подібні до совсунового характери, але по сутності якість менеджерів в українській освіті стабільна й геть погана. + додатково подумайте. Пані Совсун, не Вам, як людині з КШЕ, яка їсть з руки у Пінчука, говорити про мораль і ефективний менеджмент, Ви хоч це розумієте? Ви розумієте генеральну роль провідного олігарха, майже першого обличчя кучменістану саме в системному занепаді освіти в останні три десятиріччя?
911
Сучасна Програма освіти у розвинених країнах і скоро для продвинутих слов’ян https://www.youtube.com/watch?v=rlxMMf1nLy8
569
Это случайно не на основании условно чёткого и бодрого секретного и не озвученого украинцам плана Трансформации по вымаливанию у США 277 млрд. долларов, которого никто в реале не видел? Не, ну в более 80 гипотетических документах "только для американцев" можно забить любую абстрактную хурму... Виртуально-реверсными ксерокопиями денег нах.
Володимир
КОРУПЦІЯ.
Семен
У Савсун немає хороших новин... А коли вони були? Грантосоросятська братія робила і робить одну шкоду. А для Совсун новини добрі- нова гарна автівка - за три річні ( десять учительських) зарплат депутатки ... Слабо ??? І насамперед- Ви ж дружите із Бабаком, Зе- братією— добийтеся збільшення коштів на школи!!!