Олена Панич: опір реформам у сфері освіти і науки

Середовище якості народжується тільки у співробітництві, а не в конкуренції

Олена Панич: опір реформам у сфері освіти і науки

Автор: Олена Панич, незалежний експерт із питань освіти й освітньої політики.

Те, що люди не хочуть змін, можна назвати, напевне, однією з важливих причин, чому реформам чинять такий великий опір. Зміни завжди приносять напруження, змінюють розклади і очікування. Вони вимагають додаткових затрат енергії. Але, напевне, це не єдине пояснення. 

Існує концепція Стівена Кові, яка говорить, що успіх будь-якої стратегії визначається балансом між продуктивністю і продуктивними можливостями. Це означає, що, дбаючи про результат, ми також мусимо дбати і про ресурси, які дозволяють досягти цього результату.

Напевне, нескладно помітити, що в питаннях реформування освіти і науки всі ці роки основна увага приділялася «продуктивності». Ми багато говорили про підвищення якості, про оновлення стандартів, про оцінювання, про вимоги до викладачів і науковців, про якість публікацій, англійську мову, академічну доброчесність тощо.

Тобто всі практично без винятку ініціативи були направлені на підвищення вимог до освітян і науковців, до закладів освіти, постійно піднімалася планка вимог з орієнтиром на кращі світові практики. А проте, надто мало було зроблено, щоб забезпечити продуктивні можливості університетів й інших закладів досягати цих результатів.

Реформа фінансування в цьому контексті мала бути основному реформою, з якої слід було починати. Її метою має бути не впорядкування і не перерозподіл коштів «на користь кращих», а елементарне збільшення притоку ресурсів в систему освіти. І науки теж.

Важко, напевне, це зрозуміти, перебуваючи в парадигмі винятково бюджетного фінансування. Але от вся справа в тому, що треба було вийти за межі цієї парадигми. Просто подивитися на всю систему по-іншому.

Власне, метою будь-якої реформи будь-якого сектору є лише одне – створення робочих місць у цьому секторі . Якщо робочі місця не виникають, значить, сектор стагнує. І будь-які спроби підвищувати стандарти і вимоги просто приречені на поразку.

Немає сенсу викладачеві вкладатися у власний професійний розвиток, якщо він знає, що завтра може втратити роботу. Це дуже просто, але це чомусь важко зрозуміти.

Розмови про те, що треба оцінювати і підтримувати кращих – це безперспективна стратегія щодо підвищення якості. Середовище якості народжується у співробітництві, а не в конкуренції. Тому що конкуренція робить людей не зацікавленими в успіхові інших, а націленими на гру з нульовою сумою.

До того ж, якщо знати, що «гірших» чекає скорочення ресурсів, які мають надійти кращим, то тим більше всім цим «кращим» треба відчувати себе хижаками, щоб прагнути цього. Але освітнє і наукове середовище здебільшого не складається з хижаків. Принаймні не повинно складатися.

Тому система має бути відкритою і дозволяти притік ресурсів ззовні. А для цього дійсно потрібно було досягти фінансової автономії і провести реформу фінансування у першу чергу. Власне, цього не було зроблено. Хоча було зроблено багато чого іншого, але все воно сьогодні виглядає другорядним.

Оригінал

Освіта.ua
24.12.2020

Популярні блоги
І. Редько: про ненормовану розумову роботу школярів Когнітивний дисонанс на фоні любові до своєї країни і бажання жити, вчитись і розвиватись саме тут
Віктор Мисан: про що думають українські учителі У школах – повний розгул «демократії» та «академічної свободи», що зверху, що знизу
Т. Єфімова: коли зникне зі шкіл совдепія з подарунками? Коли зникне зі шкіл совдепія разом з подарунками, підлабузництвом і нікому не потрібними активностями?
Н. Борисенко: чарівна паличка й валеріана для вчителя Учителі просто вигорають, і в них не вистачає життєвих сил дати дітям все те, що вони могли б
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Tet-a-tet
Хочу повністю підтримати те,що написала Совість на самому початку коментів. Панич теж права, лише підвищення вимог до освітян без фінансового підпертя-це той традиційний шлях по якому йшли чиновники у радянські часи. Чи вдасться Шкарлету поламати цю традицію-поживемо,побачимо. Кільком його попередникам це не вдавалося,їх відразу обзивали соросятами або ще якось.Може фактор"свій" відіграє свою позитивну роль?
Каны
Для Tet-a-tet: вы,уважаемый, просто дышите антисоветчиной, но при Союзе профессор получал на уровне секретаря обкома; на науку денег не жалели...
Коментувати
ЗЕ дурість
Слава Даунам МОН України. Скандальну статтю в підручнику хімії про те, що сода лікує рак, вчителі мають заклеювати самостійно. Про це повідомили у листі Інституту модернізації змісту освіти, передає APnews.https://apnews.com.ua/ua/news/vchiteliv-zmusyat-vlasnoruch-zakleiti-stattiu-v-pidruchniku-khimii-pro-te-shcho-soda-likue-rak/
Кавані
Для ЗЕ дурість: ні , це будуть робити двірники і начальники Жєків. В селах - батюшки....
Коментувати
Володимир
В неприбутковій сфері освіти економістів розплодили, мов колорадських жуків. І вони рухають тіньову економіку, даючи надприбутки начальству, вираховують відкати, скільки при цьому потрібно вкрасти з субвенції і так далі... Яка при такій корупції може бути прозорість?
Леоніда
Для Володимир: А що- юристи чи іженери не крадуть?
Володимир
Для Леоніда: Ні.
Коментувати
Оксана Дмитрівна
Прочитала, що Новосад і Сосун критикують ректорів , асоціаціі пту і технікумів за підтримку Шкарлета, бо вони не хочуть зміни якості освіти... Чи не зовсім адеквати ?? По - перше , не всі підтримують, наприклад - могилка, католики польські проти. Бо вони без студентів залишаються. По- друге , з якого дива виші не хочуть позитивних змін. То що наші колективи дурнів обирають? А ці дівчатка - бакалавратки що в цьому смислять?? Ні лекці не прочитали , ні уроку в школі . Сказали ім у фонді Сороса мочити незгодних, копійок дали, ось вони і мочать все украінське, ганьблять і оббріхують всіх. У них завдання : школу обнулити, вузи дискридитувати, як інтелектуальні центри супротиву руіні. Та не буде так.
Торба
Для Оксана Дмитрівна: Це ви самі вигадали, чи десь прочитали? І після цього ви вважаєте, що здатні на позитивні зміни в освіті?
Квітка
Торбу на палю! Для прозріння...
Торба
Для Квітка: Привіт пітерсбергу
Коментувати
Батл
Панич, Ви хоч один рік в школі чи дитсадку попрацювали?? В хоч одну статтю наукову написали? Покажіть хоч одненького Вашого випускника випускника ? А Ви все про реформи говорите. А що Ви в тому розумієте??? От і виходить, що все закінчується Руїною.
Марія
Для Батл: навіщо ій це? Вона і так все знає. Вона ж експерт ... Говорити не плуга перти!
Коментувати
совесть
Для Панич: Важко визнавати, що за реформи взялися люди без потрібного стратегічного мислення? Хороші люди, пройшли купу тестів, співбесід, професіонали у певній галузі, лояльні до постійних змін і влади, активні і не дуже, АЛЕ! Вигребти бруд з освіти і залишити його в державному управлінні, не мати стратегії РОЗВИТКУ держави, цілі- МЕТИ! Хто відповідатиме за ВИКОНАНЕ... Наразі багаті багатшають, а всі інші - бідні, з чіткою перспективою стати дуже бідними. Скільки років треба молодому вчителю, щоб купити квартиру, автомобіль? А молодому викладачеві вищої школи, науковцю? Чекатимемо покращень перед виборами, а далі - ми ж ні на що (добре для простого люду) не впливаємо. Система залишається гнилою, бо ті, хто її свого часу створив, продовжують нею керувати. А Вам успіхів! Романтики так потрібні негідникам...
Василь
Для совесть: В даному випадку сопадіння : авторка і романтик і нег.
Коментувати