І. Лікарчук: про суттєву зміну локацій проведення ЗНО

Вважаю, що найбільш оптимальним варіантом вирішення проблеми проведення ЗНО є зміна локацій

І. Лікарчук: про суттєву зміну локацій проведення ЗНО

Автор: Ігор Лікарчук, екс-керівник Українського центру оцінювання якості освіти, в. о. директора Навчально-методичного центру забезпечення якості освіти.

Я вже писав про те, що одним із небагатьох варіантів врятування цьогорічного ЗНО може стати суттєва зміна локацій його проведення. Хочу дещо деталізувати цю думку.

Як відомо, однією із засадничих технологічних норм українського ЗНО є його проведення у аудиторіях для груп із невеликою кількістю людей. Запроваджуючи таку норму, орієнтувалися на те, що у школах, які, в основному, є пунктами тестування, можна знайти кілька десятків аудиторій/класних кімнат, де можна розмістити групу абітурієнтів із розрахунку - один за столом. І так було до цього року.

Цьогорічна карантинна ситуація не дозволяє збирати в одному місці більше 10 осіб тим більше, якщо вони не зможуть витримувати необхідну дистанцію віддалення один від одного. Думаю, що ця вимога збережеться і в посткарантинний період. Такий висновок роблю, аналізуючи ситуацію, котра складається в інших країнах.

У шкільних класних кімнатах українських шкіл та в аудиторіях більшості українських ЗВО такі вимоги забезпечити неможливо. І не думаю, що навіть через місяць чи два хтось візьме на себе відповідальність дозволити проведення ЗНО по-старому, у невеликих кімнатах. Бо це буде реальна загроза здоров’ю його учасників.

Крім того, необхідно зважити й на те, що чим далі в літо будуть затягуватися терміни проведення ЗНО, то проблема непридатності для цього шкільних чи вузівських аудиторій стоятиме іще гостріше. Адже в умовах літньої спеки у переважній більшості із них знаходитися упродовж кількох годин неможливо через відсутність кондиціювання і вентиляції.

Таким чином, проблема проведення ЗНО постає дуже серйозно в цілому. І не здивуюся, якщо влада буде вимушена прийняти рішення про його відміну взагалі. Я б дуже не хотів, щоб це сталося, тому що у майбутньому навряд чи буде можливим повернення до нього.

Зважаючи на це, вважаю, що найбільш оптимальним варіантом вирішення проблеми є зміна локацій для проведення ЗНО. Тобто йдеться про те, що його потрібно проводити не у класних кімнатах чи аудиторіях, а на великій площі і бажано на свіжому повітрі: на стадіонах, у парках, виставкових центрах, на аренах Палаців спорту тощо. Тобто там, де можна одночасно поставити величезну кількість одномісних столів і стільців на відстані 1,5 м один від одного, тимчасово обмеживши доступ сторонніх на цю територію і водночас забезпечуючи повний контроль ситуації.

Вважаю, що в умовах карантину чи посткарантинної ситуації формування таких аудиторій на свіжому повітрі буде найбільш оптимальним. Між іншим, у багатьох країнах такі аудиторії стадіонного типу використовують часто і ефективніше, ніж невеликі класні кімнати. Пропозиція проведення ЗНО в таких локаціях не вимагатиме дуже суттєвих змін в усталеній технології ЗНО. Вони, звичайно, будуть, але не надто складні й суттєві та цілком реальні для запровадження в дуже стислі терміни.

Зміна локацій не вимагатиме додаткового бюджетного фінансування. Можливо, навіть будуть зменшені витрати на доставку екзаменаційних матеріалів до пунктів тестуванну та їхню охорону. У таких локаціях суттєво спрощується контроль за доброчесністю учасників ЗНО. Нові локації дозволять суттєво скоротити кількість залучених до проведення ЗНО, що також позитивно вплине на бюджетні та інші питання...

Можу перераховувати іще й інші «плюси» проведення ЗНО в інших, аніж традиційні, локаціях.

Перехід до проведення ЗНО у нових локаціях зумовить появу й певних проблем, або «мінусів», цієї пропозиції. Їх знаю, але перераховувати не хочу. Противники цієї ідеї зроблять це краще від мене. Їм відразу скажу: «Хто хоче зробити, той шукає як. Хто не хоче - шукатиме причину».

Я хочу, щоб ЗНО цього року відбулося. Відбулося успішно й без шкоди для здоров’я його учасників. Тому, власне, й висловлюю цю пропозицію. Про неї сьогодні повідомив заступника Міністра освіти і науки України, який займається цими питаннями. Але рішення прийматиму не я.

На світлині - екзамен у КНР. Дерева бачите?

Оригінал

Освіта.ua
21.04.2020

Популярні блоги
Іван Осадчий: про оцінювання учнів 5 класів НУШ За пропонованим у Методичних рекомендаціях підходом неможливо виставити оцінки за семестр
М. Гриньова: виховуємо ще одне покоління, яке не читає Нашим учням треба давати медаль за відвагу, бо толерантно терплять усі хвороби нашої освітньої системи
І. Лікарчук: чиновники не уявляють життя без олімпіад Життя змінюється, формується абсолютно нова суспільна ментальність, а в батьків отих олімпіад – «скрєпи»
Л. Булигіна: про щоденну хвилину мовчання в школах Все, що за вказівкою і не від серця, – все обернеться проти дітей і проти суспільства
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Дмитро
Пане Ігоре, ви там визначіться чи за ЗНО, чи проти нього. Це що зараз ви написали - цікава ідея, але зараз неревльна. Грошей треба буде ще більше тоді витрати. Зараз і так мало в нашої держави запасів грошей. Врахуйте - транспорт парт, дороге прозоре Шумоізолююче накриття. А в нас його не роблять. Забезпечення перевірок, контролю. Також має бути забезпечено длступ до повітря. Природа та плвітря покращують рівень успішності, але треба у десятки разів, якщо не більше, збільшити кілбкість витрат. При цьому треба врахувати ще й інші всі мінуси і ліквідувати, які не називали.
Студент
Мені здається, це просто дурість! Мінстри не думають про погодні умови, сторонні звуки, які будуть заважати зосередитись! Я за, щоб звільнити від ЗНО студентів ПТУ, коледжів і технікумів, адже воно стільки сидять вдома, яка може бути підготовка, якщо викладачі задають більше матеріалу і фізично студент не встигає. Взяти до прикладу медичні коледжі. Так там одна дисципліна на цілий день! І суттєво зменшиться кількість учасників, а на наступний рік просто дозволити їм скласти іспити і вступати до ВНЗ.
Дмитро
Для Студент: я як студент університету, не погоджуюсь із Вами. Бо багато не хоче, щоб пропав рік. Оскільки відміна ЗНО = пропажі одного року. В коледжі і такі заклади студенти вступали на халяву за псевдо ДПА + нечесні вступні іспити, які проходили за домовленістю або хабарем. А є достаньо студентів цих закладів, які хочуть поступити в універи. А щоб роз’єднати ЗНО від ДПА потрібна нова реформа, а її швидко неможливо провести без порушень або інших змін.
Коментувати
Марина
Я вважаю,що можна відмінити ЗНО у вищих навчальних закладів, навіщо їм вже ЗНО,вони і так вступили
loll
Я дивлюся всі ці виступи міністрів, голів уцояо тощо. всі знають як все робити. але чому ніхто не запитує випускників? вони, як мінімум, готувалися до зно 10-11 класи, вчилися, хочуть вступити у ВНЗ. яка відміна ЗНО? поясніть, будь ласка. невже комусь так хочеться знову давати хабарі, щоб дитина вступила до ВНЗ. в коментарях бачу лише коментарі батьків. для кого взагалі це ЗНО? для батьків чи для випускників?
гллрпненгго
Для loll: ну ви міністерські і брешите
Коментувати
Оксана
Можна в кожній школі в актовій залі організувати ЗНО тільки для своїх учнів, чому ні?
loll
Для Оксана: ви серйозно? такий важливий екзамен писати у своїй школі, і там де будуть лише свої учні? то сенс такого ЗНО? воно буде списане. проведення ЗНО потрібно контролювати, бо якщо ні, то і сенсу не буде в ньому!
Оксана
А ви вважаєте, що в 9 класі діти все списують і їм один поперед одного допомагають свої вчителі?
Коментувати
Виктория
Приходит на ум много вариантов, которые могут помешать проведению ЗНО на воздухе. Вот как проводить, например, аудирование?
Олена
Ужас. Это просто издевательство над выпускниками. Поставьте им те баллы за 11 лет обучения, есть же личные дела в них оценки за все года и можно вывести эти баллы. Т.е. защита диплома онлайн это нормально и человек с этим дипломом пойдет работать. А поставить оценку школьнику, у которого впереди минимум 5 лет обучения нельзя, пусть мучаются.
Лідія
Для Олена: Діти півроку вже не ходять до школи,які там оцінки,всі готувплись до ЗНО.
Коментувати
Вилен
Ну це вже точно маячня. Навіть у Києві придатних локацій для цього немає. Потрібно реально зменшити кількість учасників ЗНО за рахунок звільнення школярів та учнів ПТУ, технікумів, коледжів від ДПА. І кількість учасників в одній аудиторії зменшиться до 10
Роман
Для Вилен: Погоджуюсь з вами на всі 100%
Коментувати
Де школа, а де Лікарчук
а охорону та безпеку? Хто буде гарантувати, що не буде ніяких небезпек із зовні/
Випускник
А якщо буде дощ? Страшенна спека,занадто холодний вітер,як буде проводитися аудіювання??
Інна
Доброго дня, не зовсім зрозуміло, як в таких умовах можна провести аудіювання з іноземних мов, чи не будуть заважати сторонні звуки, можливі опади, вітри, учні в різних областях будуть не в рівних умовах! І на облаштування таких аудиторій теж потрібне суттєве фінансування. Чи не доцільніше на ці кошти поставити кондиціонери у школах які згодяться на наступні роки!!!
Виктория
Для Інна: Про аудирование всегда имела следующую позицию: до тех пор пока не появится возможность обеспечить наушниками всех сдающих ЗНО не мучить детей аудированием.
Сергій Сурженко
Це типово для нашої ментальності - критикувати, замість того, щоб пропонувати. Аудіювання - це лише 16 балів і лише з одного предмета- англійської мови. Вважаю, що при дотриманні соціальної дистанції та інших безпекових заходів це потрібно робити, оскільки ця ситуація триватиме довго і суспільству потрібно пристосуватися до цієї НС.
Алла
Ви можете відміняти ЗНО,тільки в наступному році.Як можна так знущатися над учнями які щодня ходили до репетиторів.навчались щоб отримати високий результат.А що з дітьми,які мріяли про золоту медаль?.В дітей пропаде бажання дальше вчитися.Ви маєте провести ЗНО в найближчий термін.
Коментувати
Володимир
Цікаво.