Ігор Лікарчук: уже почали шукати винуватих у провалі

Шукати причини PISА-конфузії потрібно не в радянському минулому, а у освітній історії незалежної України

Ігор Лікарчук: уже почали шукати винуватих у провалі

Автор: Ігор Лікарчук, екс-керівник Українського центру оцінювання якості освіти, в. о. директора Навчально-методичного центру забезпечення якості освіти.

Іще толком не встигли проаналізувати результати PISA, як уже почали шукати винуватих у провальній ситуації.

І знайшли, образно кажучи, сокирку під лавкою. Це - радянську систему математичної освіти.

Панове! Радянської системи математичної освіти немає уже 25 років. Як і радянської системи освіти. Між іншим, радянська система освіти створювалася, функціонувала та достатньо успішно вирішувала ті завдання, які ставилися перед нею тогочасним політичним, економічним та соціальним устроєм.

Але час тієї системи давно пройшов. Ті, хто здобував радянську освіту, участь у дослідженні не брали. Брали участь їхні діти та онуки, які навчаються в школах незалежної України за українськими навчальними планами і програмами, атестованими в українській системі освіти вчителями та під проводом українських органів управління освітою, української академії педагогічних наук та української системи методичного забезпечення.

Тож шукати причини PISА-конфузії потрібно не в радянському минулому, а у освітній історії незалежної України. Бо, проголосивши незалежність, створюючи нові політичну, економічну та соціальну системи, ми практично нічого не робили (до 2017 р.) для реформування освіти відповідно до нових умов, застрявши в цьому процесі, образно кажучи, «як собака на перелазі».

Замість системних реформ кинулися в шаровари та віночки; в лінійки з учительськими танцями; заскладували школи неякісними підручниками; допустили зганьблення вчителів, девальвацію педагогічного розуму та досвіду; зберегли, як старезна бабця цноту, радянську систему управління освітою; зґвалтували освітній процес зарубіжним досвідом незрозумілої якості... Замість справжніх реформ.

Ото і маємо конфузію. На відміну від наших сусідів. Тієї ж Польщі, у якій за цей час створено принципово нову систему освіти, яка вже показала тріумфальні результати в PISA. Чи Білорусь, яка зберегла і розвинула кращі здобутки радянської системи освіти, адаптувавши її до умов сьогодення. І, як результат, має добрий прогрес за результатами дослідження.

Ми ж не зуміли ні нового створити, ні розвинути набуте. Навіть не спромоглися PISA-дослідження провести на цифрових носіях. То до чого тут радянська система освіти? Залиште її в спокої. Не під тією лавкою і не ту сокирку шукаєте, панове.

Оригінал

Освіта.ua
04.12.2019

Популярні блоги
Віра Коткова: враження від навчання у 5 класі НУШ Враження батьків від цьогорічного навчання дитини у 5 класі Нової української школи
І. Лікарчук: що насправді цікавить учителів і директорів Про що педагоги хотіли би прочитати в листах і наказах напередодні 2023/24 навчального року
О. Мірошниченко: батьки не вороги освітянам Для батьків проблеми освітньої системи не є найголовнішою справою у житті
В. Онацький: які предмети зникнуть з розкладу шкіл? Кожен намагається знайти рецепт лікування освіти, хоча до школи мав дотик, лише будучи школярем
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Володимир
Знаю рівень корупції по Харківській області. Все обкрадання учнів проводиться під грифом "освітня таємниця".
Горбань Віктор
Радянську систему освіти знищили не в незалежній Україні, її почали знищувати ще раніше. Я школу закінчив у 1967 р., а прийшов учителювати у 1987р. і вже тоді побачив негативні зміни: початкову освіту понизили з 11 років до 10 років, 10-літні ще маленькі, ще їм повсякденно потрібна мама-вчителька. Я викладав і викладаю кілька предметів і стан скрізь однаковий: перевантаженість програм, новий матеріал один за одним, на закріплення часу вкрай мало, затеоритизованість, багато матеріалу перенесено з старших класів у 8-й, а то і в 7-й кл., підручники доречні для студентів, а не для середнього школяра. Чітко проглядається системна дія Інституту змісту освіти по надмірному ускладненню навчання, щоб відбити охоту до освіти і сформувати відразу до школи. Ускладнений процес вимагає від вчителя надмірних зусиль, вимотує його і виштовхує зі школи. Влада не забула про школу, влада свідомо руйнує школу, владі потрібні неосвічені виборці.
Віктор Логвін
Система середньої освіти єдина сфера, яка перейшла з СРСР у майже незмінному вигляді, суспільству і державі чверть віку було "не до школи" і, попре строкату реформаторську суєту, залишається радянською і дотепер. Так що пані міністр має рацію, тільки от докорінно ламати нічого не збирається, продовжуючи курс пані Гриневич "багато шуму з нічого". Система освіти нездатна сама себе реформувати, доки суспільство і держава цієї очевидності не усвідомить - нічого не зміниться на краще.
)))))))))))))))))))
Для Віктор Логвін: )
Коментувати
Училася тоді, працюю зараз
3. Фінансування освіти брала на себе повністю держава. ПОВНІСТЮ. Ніхто в містах не мив, не прибира, не замітав. Діти просто ВЧИЛИСЯ. Сьогодні нав"язування купи обов"язків дітям, які вони не повинні виконувати, принаймі це протизаконно, - від чергування на коридорах, в клсах, прибирання в класах, на подвір"ї до формування навички "здай друга", коли чергові на лінійках, або іншим чином, демонструють назагал хто що поганого натворив за тиждень. 4. Виховна робота. Всі заходи проводилися ПІСЛЯ уроків. Зараз за рахунок уроків. Дитина недоотримує знання, щоб школа змогла зробити фотозвіт і відправити у райво, Депармамент, МОН... І ще. Сьогодні на школу скинули ВСІ заходи ВСІХ державних підрозділів. Якщо скласти календар і список заходів, які вимагають провести, то днів навчальних не вистачає. 5. Основна функція була- ДАТИ ЗНАННЯ ДИТИНІ. Не ддля галочки, не для звіту, а для дитини. Програми, підручники, вчителі працювали саме над цим. ГОЛОВНИМ В ОСВІТИ БУВ УЧЕНЬ, соьогодні учень другорядний
Пролдж
Для Училася тоді, працюю зараз: я теж навчалась при СРСР, але добре пам’ятаю чергування в класі і у школі.І мили, і прибирали, і в суботнтках брали участь, і збирали металолом та маулатуру.А ще бігали до ветеранів допомогти у хатніх справах.Заходи так, були після уроків
училася тоді, працюю зараз
Вам не пощастило. У моїй школі нічого такого не було. У том-то і проблема, коли батьки сьогодні щось бажають змінити, то чують від учителів не підтримку, а слова :" Ми ж так робили! І нічого, людьми виросли...." Ваші вчителі виховал чудового раба системи
Коментувати
Училася тоді, працюю зараз
1. При Радяській с-мі освіти- презтиж вищої освіти. Кінець 80-х зарплата вчителя, лікаря досить престижна, інженер 120р. -результат у пед. і мед. шаленні конкурси, і політехи нормальний, спокійний вступ. Люди знали, що якщо маєш вищу освіту-будеш мати гарну роботу- гідну зарплату. Тепер? лікар 4000, баристо- 10000, вчитель молодий 4000, манікущиця- від 10000. Держава знівелювала престиж вищої освіти. 2. Батькибули на місці. бідно, багато, але ніхто не залишав дітей на дідів, бабів, тіток або, взагалі, самих. Скільки зараз батьків десь, а діти самі. Батьки відповідали за дітей. Погано вчишся, поведінка незадовільна- батьків д школи, лист батькам на роботу. І, Бог боронь, мама дізнається. Все, вчитель прав, 100% прав. А зараз? хоче хоче, хоче не ходе, не вчиться, робить що бажає. І якщо прийшли батьки, то і вчитель і директор отриає виволочку, а діти- героями бідними незахисними стануть.
123
Для Училася тоді, працюю зараз: при совітах у Глазунова була байка про те, як зустрілись 2 друга і один у другого просить роботу. Той йому каже (не дослівно): "будеш мати 200, а то й 300". Прохач говорить: "мені б вистачило 100, навіть 90". На що той йому відповідає: "Щоб отримувати 100 треба мати вищу освіту". Це при совітах зробили так, що вчитель мав 120 грн. зарплати, а водій міг мати 300-400. Востаннє вчителі мали більшу за середню зарплату ще при Сталіні. А потім робітникам її підвищували, а вчителям та іншій інтелігенції казали "ви ж нічого не виробляєте" Шалені конкурси були лише тому, що місць для вступу було мало. А відколи в 90-ті розплодились приватні виші та контрактні місця, то кожен, хто закінчив школу (неважливо які в нього знання), може вступити (раніше за хабар, а зараз просто на контракт)
Училася тоді, працюю зараз
85-88 роки. Міська школа. математик з неповною ставкою, але гарною вислугою, високою категорією, без класного керівництва мала майже 500руб. ( бабуся моя, якщо що). Гадаю в той час -непоганий дохід
Коментувати
Ганна
Працюючі вчителі вже більше 20 років говорять про зниження рівня знань учнів, про непродумані програми, коли матеріал не відповідає ні віковим, ні іншим особливостям дітей. 15 річним дітям на уроці біології ми впарюємо про окисне фосфорилювання та окисне декарбоксилювання і ЦИКЛ ТРИКАРБОНОВИХ кислот! Це зараз, коли вони в очі не бачили органічної хімії! Коли була апробації програми і підручників, ми писали про невідповідність і хто зробив висновки? А тепер караул! Грамотності немає! Зате ми ЦИКЛ Кребса знаємо!
Торба
Для Ганна: На цьому вже позахищали купу докторських та кандидатських педнаук і в них написали, що така апробація була успішною.
Коментувати
Марко Сорока
В школі треба тільки дві речі зробити: 1. Підручники, написані сумлінними людьми, які мають уявлення про свій предмет і про школу. 2. Звільнити учительство і учнів від неймовірної кількості конкурсів і подібного сміття, у тому числі й накинутого місцевими адміністраціями (вже все приватне і не покеруєш, але ж школи не приватні і цим ще можна керувати і давати їм завдання, повсякчас залучати тощо)
Михнютка
Коли цей сивий дідок каже "ми", я думаю: це хто? Коли десь ошивався і високих ешелонах, то не слухався? А тепер все йому не так! А де ж ти був?¿?
Антисорос
Так Білорусь без реформ досягла успіху - визнає автор, але там школа- державна справа, а вУкраіні вона нікому з влади не треба!! Мон захопили соросоіди і правлять 11 років. Освіту почав здавати Вакарчук. Апогей розвалу при Квіту - Гриневич - Новосад !!
Анатолій Котенко
До тих пір коли "освітній продукт" не стане цінністю, яка гарантує краще життя тим хто нею володіє, ніякі реформи результату не дадуть. До поки батьки і діти не бачитимуть прямої залежності: "я сьогодні гарно вчуся і тому завтра буду жити краще ніж той, хто сьогодні вчиься слабо" зрушень не буде .
Valeriy Suprunenko
Я где то уже писал , что кроме интерактивных досок и непомерно выросших домашних заданий , изменений в нашей школе , мне как родителю второклассника не видно . Школа не стала для наших детей вторым домом , а наоборот для детей стало ненавистным все , что связано с ней. Учебник открываешь и возникает вопрос , кто составлял его ??? Для кого ? Отдельная тема - творческие задания , учителя знают , что дети этого сделать не смогут , поэтому напрягают родителей , что бы не скучали в свободное время . Необходимо родителей подключать к системе обучения , они хоть и не писали диссертаций по данной теме , но проблемы видят из "НУТРИ", как говорится. Да советской математической системы уже нет , но появился необъяснимый гибрид - второй класс уже изучает тригонометрию , осталось основы мат.анализа ввести и мы все пройдем .
Оракул
Допоки в освіті присутня політика - досягнення будуть сумнівними, бо дуже багато часу і ресурсів ця політика забирає - дітям немає коли вчитись. От у висновках теж цієї політики забагато, але не освітньої.
совесть
Для Оракул: Політику в освіті формують дорослі дяді і тьоті (за гроші платників податків, які впевнені в їхній притомності прийняття рішень). наразі вже й не дорослі? Власне, діти живуть у світі, створеному для них дорослими. А піса це не просто освітній проект. Читайте уважно, яка організація його проводить. Тому у висновках про освіту так багато поєднань з економікою країни, родини, людини.
Марія
Наша система освіти затеоретизована, перевантажена непотрібними предметами. Скажімо, кому потрібні уроки енергозбереження чи мистецтва, на яких половина учнів дрімає, не може дочекатися закінчення уроку, бо він у розкладі сьомий або восьмий. А про підручники годі й казати. Авторм, мабуть, змагалися, хто мудріше й науковіше дасть визначення, розкриє тему. Методисти й собі "підсипають" усе новіші методи, прийоми, Якщо їх не застосовуєш- ти не передовий учитель.Стали оцінювати роботу вчителя тількиза результатами олімпіад і т д. А раніше просто вчили дітей, до них підходили під час уроку, їм учитель пояснював матеріал допоти, поки той не зрозуміє.
Коментувати