![]() |
Злиденність та ницість свята особливо вражають, бо не можна про вчителя говорити гарно лише раз у рік |
І. Лікарчук: передсвяткове або в понеділок буде, як завжди
Автор: Ігор Лікарчук, екс-керівник Українського центру оцінювання якості освіти, в. о. директора Навчально-методичного центру забезпечення якості освіти.
За кілька днів відзначатимемо День працівника освіти. Або, як кажуть у народі, - День учителя.
Напередодні вчителі і грамоти отримають, і гарні слова про них скажуть можновладці, укотре згадавши ті небачені «висоти», на які має бути поставлений педагог.
У деяких закладах й мізерну премію вчителям дадуть; учні завченими рядками точно за сценарієм відбалакають, те що їм скажуть виховники…
Хтось, можливо, й квіти чи коробку цукерок вчителю принесе, а той довго буде думати, чи взяти їх, щоб не обізвали корупціонером…
Але прийде понеділок – і все буде так, як завжди: зарплата на межі виживання, батьки, котрі вважають, що учитель щось їм винуватий; рейтинги, показники, бюрократичні папери, звіти, засідання, перевірки… І втома та безнадія…
От на цьому фоні злиденність та ницість цього свята особливо вражають. Бо не можна про вчителя говорити гарно лише один раз у рік. Не можна лише у святковий день йому дякувати за працю. Не можна лише роками говорити про «висоти», на які має бути поставлений вчитель колись, а не ставити його туди сьогодні чи завтра…
Вчителя потрібно поважати й цінувати сьогодні й щодня, вчителя не можна принижувати ні сьогодні, ні завтра; вчителя потрібно розуміти завжди; вчителю не потрібно обіцяти, а УЖЕ потрібно робити щось для нього.
Так, як скажімо, у тій же Японії, де Дня вчителя немає. Натомість у Японії є глибока і щоденна повага до вчителя, є достойна оплата його праці, а слово вчителя авторитетне і важливе для всіх і кожного: урядовця, батька, дитини…
Якщо колись так і буде в Україні, то я перший, хто кричатиме у повний голос: «День учителя – анахронізм. Його потрібно негайно скасувати. Бо це подачка для вчителя, а не свято. Одноденна подачка замість справжньої щоденної державницької турботи про нього».
Але до того страшенно далеко. Як до Місяця чи до Сонця. Тож будемо готуватися і святкувати черговий День. Щоб хоч один раз у рік відчути себе щасливими від того, що ти - УЧИТЕЛЬ.
Освіта.ua
30.09.2019