А. Недоля: як доктор з ложок готує магістрів з виделок

Важко зрозуміти логіку університетів, коли підготовку кадрів здійснюють спеціалісти іншої галузі знань

А. Недоля: як доктор з ложок готує магістрів з виделок

Автор: Анатолій Недоля, доцент, Запорізький національний університет.

Чи може доктор з ложок здійснювати підготовку магістрів з виделок?

Важко зрозуміти логіку, коли підготовку кадрів здійснюють спеціалісти іншої галузі знань.

Звичайно, може, але у підготовлених спеціалістів виделки будуть дуже схожі на ложки.

Здавалося б, чому не відкрити кафедру ложок і не здійснювати підготовку з цієї спеціальності? Але ж для цього потрібно все створювати з нуля: освітні програми, всю купу документів, щоб відкрити нову спеціальність, проводити всі потрібні процедури. Простіше прийти на все готове, а поки розберуться, що випускники є спеціалістами з ложок, а не виделок – пройде багато часу. Або не розберуться взагалі. Та й ложкарів вже навчають за державний кошт у регіоні в інших університетах, а виделкарів - ні. Головне, щоб очолював все це доктор. Ложками теж можна їсти – навіщо ті виделки?

Але державі потрібні саме виделкарі.

Щоб запобігти такому нераціональному витрачанню державних коштів, Кабінет міністрів України створив Постанову №266 від 29 квітня 2015 року, у якій визначив відповідність спеціальностей 2013 року (включно наукових) новим галузям знань і спеціальностям 2015 року.

У цій Постанові умовні ложкарі та виделкарі належать навіть до різних галузей знань. Чи щось змінилося після цього? Ні. Бо де ж набрати стільки виделкарів, а ложкарів достатньо? Тому університети закривають на це очі, звичайно, за державний рахунок.

В узагальнених образах ложкарів і виделкарів збіг з якимись конкретними людьми є випадковим, але в діяльності університетів у цілому проглядається подібна тенденція.

Така проблема виникає, мабуть, у кожному університеті, і мені здається, що потрібно тут наводити лад, тому що процедура акредитацій та ліцензування ці проблеми не виявляє або не хоче/не в змозі виявити. Інакше нас очікує дефіцит і навіть втрата елітних спеціальностей, які відновити буде неможливо.

А це проблема безпеки і функціонування держави і однієї з найголовніших її складових – освіти.

Освіта.ua
27.12.2018

Популярні блоги
І. Лікарчук: педагогам шкіл не повинні урізати зарплату Чому скорочення бюджетних видатків у освіті потрібно робити за рахунок тих, хто проводить уроки?
Тамара Горіха Зерня: ми втратимо багато абітурієнтів Держава б мала зараз максимально спростити умови вступу і розширити державне замовлення
О. Істер: спрощена процедура ЗНО вимагає корекції Пропозиція «випускники складатимуть мультипредметний онлайн-тест» вимагає корекції
І. Лікарчук: українська система ЗНО стала на шлях стагнації Врятувати систему ЗНО від краху чи зникнення зможуть лише нові команда та технології
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
завал высшего образования
Автор говорит по делу, в столичных вузах катастрофически не хватает преподавателей английского языка, зарплата в среднем 3,2-4,5 тыс., когда на курсах - минимум 15 тыс. Хватают любого доцента, к-й владеет иностранным и заставляют читать и проводить пары, в ведомости расписываются по факту бабушки-языковеды под 70 лет, которых осталось одна-две на весь вуз, по документам все чисто, а на деле творится мрак. Сам собираюсь увольняться, кандидат юр. наук, половина нагрузки - какие-то пары по иностранному, некому читать. параллельно работаю на фирме, в вузе занимаюсь каким-то бредом, послал хитрожопое руководство подальше. Им объясняю, что ребята ищите специалистов, выписывайте за 3 тыс. грн. из Оксфорда, мне все равно, ни один адекват не пойдет работать за такую убогую зарплату, тем более зная иностранный.
Tet-a-tet
Для завал высшего образования: Посмотрите на трехэтажный особняк вашего ректора и Вы поймете, где ваша зарплата!
завал высшего образования
Я уже уволился, не работаю в вузе с 01.01, последней каплей стало - назначили проводить олимпиаду по английскому языку, меня кандидата юр. наук., уже было не до смеха, а бабушкам типа тяжело, возраст и все такое. Мне их особняки побоку, деньги бюджетные руководством растаскиваются по-страшному, никому не секрет, решил в болоте больше не сидеть, работаю на фирме, плевать на них хотел, детей своих выучу за границей.
Коментувати
Правдоруб
Гарвадські професори в черзі на роботу в українських університетах не стоять. За цю жалюгідну зарплату треба радіти, що ще хоча б хтось ходить в університети працювати.
Владимир Смирнов
Есть такая проблема. У нас программистов обучают машінознавци, а магистров - администраторы по защите информации. Результат предопределен. То есть, цитата: "нас очікує дефіцит і навіть втрата елітних спеціальностей, які відновити буде неможливо". Поздно. Уже свершилось.
Небайдужий
Для Владимир Смирнов: А у нас ніколи і не було в університетах спеціалістів по захисту інформації. Така робота коштує нормальних грошей, а не тих подачок.
Коментувати
Сигмент
Демократія демократією, але чи обов`язково, щоб всяку дурню публікувати? Це все питання внутріуніверситетські....Але привід для очорнення заказним швондерам вищої школи.
Simens
Для Сигмент: згоден, кожне чмо коментує, в чому не розбирається
Оракул
Для Сигмент: До діамантів багнюка не пристає, але лише до діамантів.
Witalina
Для Simens: НЕ потрібно думати,що "чмо коментує, в чому не розбирається" По великому рахунку НЕ ПОТРІБНО мати багато розуму, щоб зрозуміти, що НЕ МОЖЕ кафедра математики готувати магістрів фізиків (ЗНУ, так?) У нас всі університети готують економістів,правознавців,ІТ спеціалістів , журналістів і т.д. ЗРОЗУМІЛО всім ,це просто фінансовий проект!
Коментувати
qwerty_qwert
А Ви доцент кафедри "ложкознавства" чи "виделкознавства"? :)
Cirius
Якби процедуру акредитації та ліцензування МОНУ проводило чесно і принципово майже половину ВНЗ потрібно було би реорганізувати або взагалі закрити. Звісно, що ректорське лоббі такого не допустить, йому державних грошей не шкода, вони з них ситно живуть. Щодо якості підготовки елітних професій, то на це потрібні кошти, а їх у ректорів як не було, так і не буде, своя сорочка ближча до тіла. Поруч з вашим блогом оголошення: Найкращі виші Польщі, Франції, Німеччини і т.д. Ось що нам пропонують замість якісної вітчизняної освіти. І цей шляховказ на патріотичному сайті "Освіта".
Випускник
Для Cirius: Що ви мелете? Вузи Польщі гребуть усе підряд. Всі, хто не справився із ЗНО в Україні, виїжджають до Польщі, їх там з розпростертими обіймами беруть. Рівень викладання в окремих вузах у рази гірший, ніж в Україні. Не думаю, що ви цього не знаєте. А може зумисно спотворюєте всім уже відомі факти? Мій учень математику і фізику ледве на 7 витягнув, а навчається у Любліні Університеті економіки та інновацій!
Олеся Сидор
Для Випускник: Знаю українських студентів польських вузів, які не розуміють польської мови і вчаться там тільки щоб залишитись у Польщі і мати можливість отримати громадянство.
Коментувати