А. Сененко: нема у держави на фізиків запиту – нема й попиту

Люди бачать пріоритети держави, тенденції ринку та примхи бізнесу, що не виріс зі штанців «придбай-продай»

А. Сененко: нема у держави на фізиків запиту – нема й попиту

Автор: Антон Сененко, старший науковий співробітник Інституту фізики НАН України, кандидат фізико-математичних наук.

Нещодавно пощастило за філіжанкою кави послухати розмову кількох керівників великих і одного дууууже великого підприємств легкої промисловості.

Вони занепокоєні трудовою еміграцією кваліфікованого робочого персоналу в Європу.

Я спробував «заспокоїти» їх тим, що нині так зараз всюди (окрім, звісно, Верховної ради), і в науці теж, однак вони слушно зауважили, що наслідки катастрофічного відтоку наукових кадрів Україна відчує років за 5, а електриків, сантехніків чи швачок - не вистачає вже сьогодні.

(До речі, за чутками, підприємство одного олігарха, аби не втратити персонал, підняло зарплатню чи не вдвічі. Однак є нюанс: підприємство з держбюджету отримує багатомільйонні... навіть багатосотмільйонні дотації. Але ж то чутки і то не точно.

Так от.

Нині я Вам покажу, що гарантовано гепне по Україні, навіть якщо вона схаменеться і почне ефективно зупиняти (ні, не забороною виїзду) відтік інтелекту деінде.

Оце дані по кількості заяв на вступ до закладів вищої освіти.

На філології та праві хоче навчатися по 60 тисяч осіб - всього 120 тисяч абітурієнтів.

На економіці, психології, журналістиці, туризмі - десь по 20 тисяч.

Це ще 80.

Менеджмент - 36 тисяч.

Маркетинг - ще 15 тисяч.

Про що говорять ці цифри?

Та ні про що, допоки ми не глянемо на спеціальності, що є корисними для реального сектору економіки, оборони, науки, інновацій, інженерії тощо.

Біологія - 5 тисяч.

Хімія - 1,5 тисячі.

Науки про землю - 833 особи.

Фізика і астрономія - 764 відчайдухи.

Прикладна фізика і наноматеріали (ага, нанотехнології типу) - 924 людини.

Математика - 1,2 тисячі.

Матеріалознавство (ага, залізяччі всяке і броня) - 371 особа.

Суднобудування - 152 людини (!)

Авіація, ракети, космос - 705 людей.

Металургія (знову ж, танчікі) - 333.

Енергетичне машинобудування - 445.

Атомна енергетика - 221 (угу, це при тому, що нам ще блоки добудовувати).

Теплоенергетика - 764.

Я підкреслю.

Це статистика БАЖАННЯ вступити.

Тобто абітурієнти чітко говорять - ми не хочемо туди, де реальні хімреакції, вольти-ампери, гранецентровані решітки і сингонії, кварки і чорні діри, нейтрони та мегавати енергії.

Ми хочемо до туристів, до побалакати, до порекламувати, до порозподіляти, до покерувати, до поюриспрудентити.

Секундочку, я НЕ кажу, що популярні спеціальності неважливі.

Країні потрібні компетентні маркетологи, менеджери, економісти та правники.

Так само, як тактичні ракети, корпуси реакторів, системи теплопостачання та енергозабезпечення, нові родовища нафти та газу тощо.

Але стільки економістів, правників та філологів? 

Парадоксально, але в аспекті подальшої наукової діяльності найпопулярнішими виявилися спеціальності, які не продукують визнаного світом доробку (практично відсутні публікації в рецензованих наукових журналах), продукують величезну кількість докторів та кандидатів наук, діяльність та відкриття яких чомусь жодним чином не впливають на розвиток країни.

Ці ж спеціальності мають реальні проблеми із працевлаштуванням, але люди вперто бажають витратити 5-6 років в нікуди.

Вони геть з глузду з'їхали?

Ні.

І тут я погоджуюсь з Семеном Єсилевським - більшості з цих осіб, насправді, потрібен просто документ про вищу освіту.

Бо дивимось на всі предмети, пов'язані з IT-сферою, де ти маєш змогу реально щось корисне робити і не помирати з голоду - ажіотаж.

Бо в майбутньому - аутсорс, гроші і все таке.

(Я дуже радий за комп'ютерні науки. Це таки остання сфера в країні, де ти своїми мізками можеш заробляти).

Люди - не ідіоти і розуміють, що, прямуючи на фізика, авіатора чи металурга - вони прирікають себе як не на злидні, то на дуже непросте існування.

Ще й вчитися реально треба.

І дисертацію не купиш.

Люди бачать пріоритети держави, тенденції ринку та примхи бізнесу, який досі в більшості не виріс зі штанців «придбай-продай» і жодні реляції чиновників їх не заспокоять.

Так, правильно, ринок все відрегулює.

Немає у держави та бізнесу запиту на математиків та енергетиків?

Немає й попиту з боку абітурієнтів.

Чи це страшно?

Ні, це буде страшно тоді, коли притомні українські еліти (якщо такі з'являться) почнуть розвивати не куребудування, а підприємства з наукомісткими технологіями.

Отоді голівонька буде дуже боліти у керівників держави.

Бо викладацький склад з природничих кафедр звільнятимуть, по факту, вже сьогодні. Нащо ж викладачі, у яких нікому вчитися?

Сюрреалізм, чесно слово.

Сподіваюся, колись українські університети припинять бути закладами з продажу дипломів у розстрочку і стануть справжніми осередками знань.

P.S. І так, зрештою, передбачаю, що ми імпортуватимемо ядерних фізиків за шалені гроші, а власні стануть на вагу золота. То нащо ж втрачати потенціал нині? А, забув... куребудування ж.

P.S. 2. Дякую Олександрові Співаковському за акцентування уваги та Міністерству освіти і науки за надану інформацію.

Оригінал

Освіта.ua
25.07.2018

Популярні блоги
І. Лікарчук: педагогам шкіл не повинні урізати зарплату Чому скорочення бюджетних видатків у освіті потрібно робити за рахунок тих, хто проводить уроки?
Тамара Горіха Зерня: ми втратимо багато абітурієнтів Держава б мала зараз максимально спростити умови вступу і розширити державне замовлення
О. Істер: спрощена процедура ЗНО вимагає корекції Пропозиція «випускники складатимуть мультипредметний онлайн-тест» вимагає корекції
І. Лікарчук: українська система ЗНО стала на шлях стагнації Врятувати систему ЗНО від краху чи зникнення зможуть лише нові команда та технології
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Правдоруб
Пам’ятаєте, у 1992 році в Україні жило 52 мільйони і ми були третьою в світі державою за кількістю ядерних боєголовок? Тепер нас менше 40 мільйонів, ядерної зброї в нас немає, президентів і міністрів нам призначає старий жид сорос. Навіщо цьому європейському зімбабве така кількість університетів? Тим більше що дипломи цих університетів нічого не варті. У нас продавець попкорну в кінотеатрі в якого 8 класів освіти отримує в два рази більшу зарплату ніж вчитель з вищою освітою, що гробить свою нервову систему в школі.
так
багато слів: "Ми з Вами змагаємось у вправності за великою кількістю слів сказати якнайменше?", - зауважив один з відоміших фантастів минулого. Слів багато. А суть в одному. Щодо швачок, сантехніків та електриків. А чи залишилися ті, хто навчить цьому? Десятиріччя назад у "Дзеркалі тижня" якийсь розумний чоловік зауважив, що скоро не буде спеціалістів цього та подібних напрямків. А сьогодні зникають і ті, хто навчатиме їх. ЗНІМІТЬ РОЖЕВІ ОКУЛЯРИ. Через них приємно дивитися, але не видно, як кирдик настане. Як там німецький мислитель видав?
LPT
Який ще попит на фізиків? Урядовий курс - Україна велика аграрна держава! Навіщо на полі, пасовищі та у коровнику потрібні фізика з математикою? А ну да... чотирі атомних електростанціі на теріторіі країни - ну то таке, якось воно буде... . Мабуть американці прийдуть та все там влаштують.
так
Для LPT: Україна зникає й як аграрна країна. Ми перетворюємось у ((( Кажуть нашу територію г отують для арабів. Але й араби не надто добрі сусіди для європи. Хоча. Як тимчасовий вихід із їх проблем з емігрантами...
Nevat
Для так: Де кажуть - на базарі?
так
Для Nevat: в интернете
Коментувати
Володимир
Ринок продажної гидоти перенасичений. Всі беруть приклад з гройсмана. Неповна середня освіта, неповна вища.... І президент ЧМО.
І ШО
Для Володимир: з того?
Коментувати
Cirius
Усе вірно, але немає головного- а що ж робити? У нас в країні не бракує аналітиків, бракує дієвого мислення. Адже підсумовувати завжди легше, ніж шевелити мозгом і знаходити правильне вирішення. На це мені один дописувач відповів, що нехай думають верхи, вони за це гроші отримують. От доки чекатимемо, що хтось за свою заплату зробить для держави корисну річ, доти і не матимемо ні стратегії, ні тактики. Коли в рішеннях адміністраторів від науки превалює політика, а не здоровий глузд буде те, про що пише блогер. Про ринок, який усе відрегулює ми вже наілися, щодня пожинаємо плоди цієї теорії наших великих економістів. Найактивніших дисертантів надвільної ринкової економіки вже давно не чути, сидять як миші по своїх академічних кутках. А тим часом західні економіки так гарно усе регулюють, що нам зі своїм експортом ні туди і ні сюди. Може вже пора і нам відмовитися від саморегуляції(хаосу) і перейти до виваженого регулювання? Навіть, якщо мова йде про освіту.
Підтримую
Для Cirius: Ви написали все правильно. Але все ж інкогніто, як і я. Ви гадаєте хтось бажає чути правду. Знизу і до верху усе показано красиво без проблем. Як би наше Міністерство бажало чути і щось змінювати, то читали би все те що тут пишеться. Скільки ідей, зауважень, конструктивних пропозицій... Але нікому не цікаво.
так
Для Cirius: то Ви пропонуєте БЕЗ зарплати зробити для країни стратегію і розробити тактику? То Ви й зробіть. Дивіться на Європу. ЯК вони прийшли до такого життя? Ото допоки у нас не стане таких грошовитих, та не один-два, а трішечки більше, допоки вОни не усвідомлять, що краще дати людям нормально жити, а не ... доти у нас нічого не зміниться. А запросто так людЯм розробляти стратегію і тактику здатні лише ті, хто має певний зиск з того, або ті, хто має багато вільного часу... ХТО ЦЕ?
Л
Для тих хто рівняється на Європу. Як би нас держава примусила жити по європейським законам і отримувати покарання як в Європі, то ми жили би краще за н их. Ми хочемо щоб всі робили « як потрібно»,а сам « як вийде»,« та ладно, мені можна»
Коментувати
Валерій
Дуже правильно написано, адже наявність диплома ще не гарантує успішності Р.S Фізики, інженери, прикладники, технологи завжди були рушійною силою економіки.