І. Лікарчук: відчепіться від ПТУ із отією середньою освітою

Якби провели для випускників ПТНЗ справжнє ЗНО з фахової підготовки, то не 40, а 90 % його не пройшли б

І. Лікарчук: відчепіться від ПТУ із отією середньою освітою

Автор: Ігор Лікарчук, екс-керівник Українського центру оцінювання якості освіти, в. о. директора Навчально-методичного центру забезпечення якості освіти.

По-перше, було б добре, якби Конфедерація зрозуміла, що Уряд та Комітет ВР з питань науки - не одне й те саме.

По-друге. Відчепіться від профтехучилищ із отією середньою освітою. Головне завдання цих закладів - готувати кваліфікованих робітників. А середню освіту їм дочепили у 1969 році, щоб довести всьому світу комуністичну ідеологему про охоплення всіх громадян СРСР загальною середньою освітою. І з тих пір вони роблять вигляд, що загальну середню освіту начебто дають.

Тож виводити цього року на ЗНО учнів ПТНЗ було аморально. Лише марно на це витратили бюджетні кошти. Результат був прогнозований. Краще б спрямували видатки, що йдуть на отримання в цих закладах середньої освіти і проведення ЗНО, на поліпшення фахової підготовки.

Бо, якби провели для випускників ПТНЗ справжнє ЗНО (чи щось подібне) з фахової підготовки , то упевнений, що не 40, а 90 відсотків його не пройшли б.

По-третє. Про те, що передача ПТНЗ на місцевий бюджет - це останній цвях у труну цієї системи, я писав і говорив багато разів. А тепер відкриваємо Америку?

Оригінал

Освіта.ua
11.07.2018

Популярні блоги
Віра Коткова: враження від навчання у 5 класі НУШ Враження батьків від цьогорічного навчання дитини у 5 класі Нової української школи
І. Лікарчук: що насправді цікавить учителів і директорів Про що педагоги хотіли би прочитати в листах і наказах напередодні 2023/24 навчального року
О. Мірошниченко: батьки не вороги освітянам Для батьків проблеми освітньої системи не є найголовнішою справою у житті
В. Онацький: які предмети зникнуть з розкладу шкіл? Кожен намагається знайти рецепт лікування освіти, хоча до школи мав дотик, лише будучи школярем
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Den
Что-то дед давно не пишет. В запой ушел? _
pollya1957@gmail.com
повністю згодна, марно витрачені кошти на тих, хто не планує вступати до Вишів. це ж стосується частини учнів середньої школи, яких "загнали" до 10 11 класів.
Володимир
Треба прислухатися й до діідуся. Бо правда - вона десь посередині. Всієї правди нам ніхто не говорить.
Женя
І ось це говорить людина, яка була в центрі скандалу з купівлею ЗНО? Да краще б взагалі не питали в нього думки. Своїх цвяхів вже погабивав. І де ті дурники, котрим батьки купили зно? Сидять так само на бюджеті!
вчитель коледжу
І ще, зно склали нормально, кілька двійок, щоправда великий відсоток тих, що склали на середній рівень, але зважте, студенти складали зно з укр.мови на другому курсі, кількість годин на предмет: перший семестр-16, другий- 22. Дізнались діти, та й викладачі , що їм складати зно лише на другому курсі у листопаді. То зважаючи наице, це досить непоганий результат. Адже зно з укр.мови- це поглиблений рівень знання предмета. Це про один з медколеджів Києва. У інших ситуація ,думаю, подібна .
777
Для вчитель коледжу: "ЗНО з укр.мови - це поглиблений рівень занання предмету"? ЩО?!!! Ви самі до такого додумались? Не дивно, що ваші студенти не здатні здати ЗНО. ЗНО - це оціювання знань. За результатами оцінювання можна взнати, що людина знає предмет на початковому, середньому або високому рівні. Якщож він не знає його взагалі, а оцінки в коледжі йому людські (вище 3-ки) ставлять лише за те, що він прийшов до вас навчатись і викладачі мають зарплату.
вчитель коледжу
А ви уважно читали коментар? 96 відсотків зно склали, це при тому, що розподіл годин для студентів і учнів шкіл не на користь студентів. А стосовно завдань, що підбираютьсь для зно з укр.мови, то вони направлені не на перевірку знань , а спрямовані на те, щоб заплутати. І ще, зно це добре, навіть у такому вигляді, але не для студентів коледжів на другому курсі, вони опановують фахові дисципліни і складають іспити.зно має бути тільки для вступу до вишів, наприклад після 9 класу, здають зно і вступають до коледжів, хто хоче
Коментувати
вчитель коледжу
Стосовно зно щодо знань набутого фаху. Студенти медколеджів складають ліцензійний іспит для отримання дипломів, це на кшталт зно. І складають добре, з мінімальною кількістю трійок, а двійок - одна - дві щороку на весь коледж. Тож не треба писати про те, чого не знаєте. Що ж до зно на другому курсі, то воно їм дійсно, як п’ята нога для зайця. Бо вступатимуть студенти до вишів після четвертого курсу, і розпорошуватись на підготовку до зно на другому, замість вчити фахові предмети - повна нісенітниця
777
Для вчитель коледжу: Ви якийсь дивний вчитель. Не розумієте елементарного. ЗНО здають як ДПА в атестат. Атестат видають студентам такий же як і школярам, чому ж оцінювати їх мають якось по особливому. На 2-му курсі в коледжі закінчують вивчати загальноосвітні дисципліни, тому і логічно здавати ЗНО після 2-го курсу.
вчитель коледжу
Для 777: якби їх ще при цьому не відраховували з закладу за бал, нижчий 4, то було б нічого. Поставили в атестат 3 та й по всьому. А їх відраховують і не дають атестат на відміну від шкіл. Дуже багато непродуманих моментів. Як було мною зазначено, набагато логічніший вступ по зно після 9 та 11 класу, а для студентів коледжів після 4 курсу, крапка.
Коментувати
Василь  Шминдрук
Якби провели справжнє ЗНО (чи щось подібне) для всього офісного планктону МОН, АПН, Іституту модернізації освіти, обласних та районних управлінь, методичних центрів тощо, то 100 відсотків його не склали б. А тому сертифікацію на компетентність і адекватність потрібно починати не з педагогів, а з мешканців отих навколо освітніх блатних контор і її повинні проводити міжнародні експерти. «Мудрі генії» вирішили, що середня освіта має право перекладати свій дев’ятирічний освітній брак з хворої голови на здорову і знову законодавчо дозволили своїх неуків відфутболювати до ПТО. То нічого дивного немає в тому, що із фаховою підготовкою в учнів професійної освіти величезні проблеми. Бо тільки на 1 курсі вони вивчають! 28 предметів + виробниче навчання. Предмети середньої освіти, предмети професії, а за звичай вона інтегрована (наприклад: штукатур-плиточник-лицювальник або кухар-офіціант). Виходить, що випускник-багатоверстатник такий собі і швець, і жнець, і на дудці гравець.
Василь  Шминдрук
Продовження. Не дивно, що Лікарчук та його колеги «забили останній цвях у труну» професійної освіти. Реформу системи ПТО потрібно було починати років 20 назад. А зараз пізно пити «Боржомі», коли у ПТОшного організму нирки відпали. Хоча можливо це і до кращого. Бо у прогнилому організмі нове життя народитись не може.
Tet-a-tet
п.Шминдрук. Погоджуюся з кожним Вашим словом.Щодо адекватності перерахованих установ то запевняю Вас, що вони цілком компетентно не вирішували проблем ПТО, керуючись інстинктом самозбереження. Навіть передавши заклади на місцевий рівень залишили собі віжки за які можуть смикати в той бік, який їм самозакоханим буде вигідний. В системі ПТО справді працюють унікальні люди, якщо вони за таких умов ухитряються випускати спеціалістів, які ще десь знаходять собі роботу. Але брак складає 70%, а це означає, що дві третини коштів викидається на вітер, і це при 50% фінансуванні. Зараз обіцяють новий Закон і як його напишуть, коли вже є інший у якому середня освіта закріплена за ПТУ? Якщо МОНУ не створюватиме проблем, то як тоді виправдати існування тієї маси дармоїдів, які кормляться з наших податків, замість заробляти конкретною працею.
Владимир
Для Василь Шминдрук. Щось Ви дуже агресивні до "офісного планктону". Такі узагальнення, апріорі, не можуть бути вірними. Це теж саме: всі вчителі хабарники, всі лікарі грабіжники. Я знаю деяких осіб з "офісного планктону" (і їх досить багато), які є дуже-дуже фаховими особами. Ваш виступ - це мітинг. А зараз час аналітики.
Коментувати
Ольга
А хто іде в ПТУ? Та ті, що не вчилися на належному рівні в школі. А не вчилися з різних причин: як правило через свої природні здібності, інші - через лінощі. Але вони також стають хорошими фахівцями в своїх сферах і хорошими людьмию. Якщо б на цьму було все закінчено. Але якщо випускники ПТУ хочуть хдобувати вищу освіту, то як це, пане Лікарчук, їм без ЗНО? Це ж вони самі виявили бажання здавати ЗНО з метою вступу і свмі ж завалили. То про який ВУЗ можна вести мову? І що тут аморального. Система для всіх одна.
Учитель
Для Ольга: В цьому році ЗНО в ПТНЗ було обов"язковим - для тих хто не планує навчатись в вишах теж. Так що нічого ніхто не виявляв.
Коментувати
Cirius
Вже не раз на цьому сайті писали, що середня освіта в ПТУ - це анахронізм, ні освіти ні професії. Ідеологема, що всі охоплені середньою освітою в МОНУ жива і дихає, але насправді їх більше турбує збереження педагогів, як би не виникла соціальна напруга. Там де на першому місці політика ладу не жди. Але Закон прийнятий і тепер доведеться придумувати обхідні варіанти, щоб вовк був ситий і коза не ушкоджена. Наприклад, держзамовлення.
В ПТУ в будущем
будут идти и дети, непросто способные к обучению, но и знающие предметы. Убить их стремление получить среднее образование недалёкостью мысли - это карма недалёких рулевых системой в нашей стране. Столетиями самые умные уезжали в Москву. Немного уехали за океан после покления отмены крепостного права. Десятилетиями умные ехали В МОСКВУ, а оставались те, кто без московского слова пальцем не шевелил. ТЕперь что? ДАвайте закроем умным детям из неимущих семей, которые пойдут в ПТУ за профессией, путь в среднее образование. Что имеем получить? Отсутствие знаний но УМНАЯ ГОЛОВА. Профессия? Да. Но если профессия перейдёт в рутину, а голова умна, и начнёт она думать не про бога, а про систему, то... То получим куда более крутой замес, чем замесили большевики... Сегодня все воюют со всеми. И умные головы этому помогут. А умные головы и незанятые знаниями-ООо.///А вот НЕвыдача аттестатов-это самое то.. И подстегнёт.И разрулит.
дякую
за погодження.
Лариса Снєгова
В училище на дальнейшую учебу результат сдачи ЗНО никак не влияет. Ну выдадут им аттестат с низкими баллами. Так они туда с такими и уходили. А профессию им никто не мешает получать. Пусть учат спецпредметы и выходят хорошими специалистами.
Коментувати
Val
Во деда понесло бурсы защищать! Никак шкурный интерес есть..._
Володимир
Ті 47 тисяч, що не склали, і хай прямують собі в ПТУ. Розшарування суспільства за інтелектом - це природньо.
ага
Для Володимир: расслоение начинаем с пятого класса гимназийного образования. Смешно.
Линза
Расслоение природно, если работают социальные лифты.
Коли пул
Дєда в Міністри! Реаліст - досвідчений - мудрагелі!! Хитрун і комбінатор! Пише добре. Розумніший всяких шарових ковтунців...
Коментувати