О. Панич: кажуть, математика розвиває мислення

Цінність математики урівноважується цінністю гуманітарного знання, яке розвиває особистість

О. Панич: кажуть, математика розвиває мислення

Автор: Олена Панич, кандидат історичних наук, експерт Реанімаційного пакету реформ, група «Освіта-наука».

Кажуть, що математика розвиває мислення. Навіть якщо так, не варто забувати, що мислення залишається вербалізованим.

Тому логіка мислення, здатність формулювати аргументи, як і всі інші чесноти, які ми хочемо у ньому побачити, так чи інакше залишаються гуманітарною проблемою.

Тому цінність математики цілком урівноважується цінністю гуманітарного знання, яке розвиває особистість.

Водночас серйозною небезпекою математичного мислення, особливо оприявненою під час формування політичних рішень і аргументів, залишається його патологічна схильність ставитися до людей як до цифр. І саме недостатність якісного гуманітарного знання не дозволяє врівноважити цю особливість, розумно відрефлексувати її, поглянувши на неї відсторонено.

Віра у надважливість математичного мислення, як і будь-яке інше переконання, може перетворитися на черговий міф, який, як всі міфи, у разі його нерефлексивного поширення, створює відповідні суспільні небезпеки.

Оригінал

Освіта.ua
22.05.2018

Популярні блоги
І. Лікарчук: кому і для чого потрібні вимірювання? Кожен учитель без дорогезного загальнонаціонального вимірювання знає, які прогалини в знаннях мають учні
В. Онацький: що робити з учителями-пенсіонерами Якщо вчитель досяг пенсійного віку, то це зовсім не означає, що він перестав бути сучасним
О. Істер: пошук оптимального формату НМТ–2023 Обов'язковим для випускників має бути тестування і з історії України, і з математики
Олександр Мірошниченко: навчання – це не тортури В Україні дитина без таланту до математики повноцінною людиною не вважається
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
педагог
Насправді маленький крок до розвитку мислення робить фізика. Експеримент, спостереження, теорія, практика, демонстрації, лабораторні, віртуальний експеримент...
именно так,
педагог. Малюсенький. А теперь вспомним оборудование наших, украинских школ в массе. НОвые НЕ вспоминать- это потёмкинские деревни.Способны ли дети развиваться в таких условиях? Инет поможет? Только (промолчу) будет утверждать, что рассматривание картинки, виртуальный експеримент, позволит ребёнку развиться./// Но физика это малюсенький шаг.А БОЛЬШОЙ шаг? КОгда, как, КЕМ выполняется огромный шаг в развитии мышления человека?
педагог
Для именно так,: http://ruvesna.ru/obshchestvo/1465104042 підручники - Логіка. Далі - Комбінаторика. Крім того різні методи кодування інформації. В цілому все те, що заставляє будувати логічні ланцюги.
Хорошо.
Для педагог: Но Вами предложенное подходит для детей, которые имеют базу уже. ТО есть часть детей, значительная часть детей, которые не имеют стремления заниматься вышеперечисленным, остаются БЕЗ развитого мышления? Ведь так получается?
Коментувати
азарт
Volobymyr Sill, вопрос Вам.:-). Я соглашаюсь, что мышление либо есть, либо его нет. Но... В каком возрасте человека есть вариант узнать -рАзвито ли его мышление или нет? Вопрос следующий. ЧТО развивает мышление ребёнка (мы говоримо ребёнке и ДА,явкурсе, что мужчины не очень владеют информацией об этом действии,но Вас почитать МНЕ стало занимательно)? И, ДА, математикаучит решать ЗАДАЧИ... (дальшея развивать мысль не стану, но, правда, жду, что дальшемысль продолжит рождениев вашей голове. Ну и не только в Вашей.)
Volobymyr Sill
Хто і коли придумав цю маячню що математика розвиває якесь мислення ??? Власне , як і гуманітарні науки ? Ніякого мислення математика не розвиває, - вона навчає розв’язувати задачі, робити розрахунки. А мислення або ж є, або його немає. Чи воно таке собі аморфне і обмежене тільки тим що людина бачить в конкретний момент. А допис автора- суцільна словесна тріскотня і демагогія.
Вадим Петриченко
Написано "оригінал" - я тицьнув, без наслідків. Не важливо? Математика розвива математичне чи логічне мислення, це так, але це ж, так би мовити, тільки одна половина нашої голови - є що образне чи емоційне. Яке, як мені здається, розвиває вже не наука як така, а якась така творча практика. Ні, безумовно, що на базі малювання, співу, літератури, що вивчаються саме з точки зору науки про ці види людської діяльності. Але йдеться, мабуть, про технократів (не математиків?), що гуманітарний цикл якось пропустили, прослухали, зневажили? Півголові?
Вадим Петриченко
Для Вадим Петриченко: А скоригувати не дає... Ну помилочки підправити. Шкода.
азарт
Для Вадим Петриченко: есть ли вариант развития творческого мішления именно инструментом математики? Бывают ли емоциональными люди математического склада ума? Или иначе. Возможно ли, чтобы математик был одновременно И гуманитарием? Пока речь веду о детях
Коментувати
vladko
Переконайте мене без "історизму", метематично, чому я маю працювати за 3-5 тис. грн. лікарем. а не за 2 тис. евро?
спец
Для vladko: 1.Помножте кількість лікарів країни на 2 тис. євро і порівняйте з надходженнями в бюджет щомісяця. 2. Якщо стануть платити 2 тис. євро, то ціни стануть також в сотні євро.
Val
У вас слишком низкая квалификация ("не хлебная" специализация, отсутствие степени/звания, отсутствие достаточного знания английского языка, отсутствие необходимого объема знаний по мировым меркам) и отсутствие материального трамплина (переезд и подтверждение диплома в более развитой стране или переквалификация и дача "на лапу" за более оплачиваемую специализацию и место), чтобы зарабатывать 2 тыс. евро. Все исходя из логики и математики. Правильно все описал?
Вадим Петриченко
Але ж саме математично і виходить, що 2 по 26 більше, ніж 5? А от як взятись за патріотизм, жертовність освітянина (лікаря, інженера), то тоді, дійсно, треба гуманітарити. Втім, то буде гуманітарна маніпуляція, бо справжній гуманітарій поставить питання про те, хто ж нам винний в тих зарплатах? Міністерство? Путін? Як думаєте?
Коментувати
NeVat
Це якась маячня, висмоктана з пальця кандидатки історичних наук. Логічне мислення видно їй не притаманне, як і не притаманна логічність на послідовність дій тих очільників, у яких вона вважається експертом. Бороніть освіту від таких "експертів", інакше їй повний гаплик.
Вадим Петриченко
Для NeVat: Я думаю, що малось на увазі не математичне мислення як таке, а тільки технократизм як недооцінка гуманітарної складової в тих чи інших персон - ну і їх діяльності чи пропозицій. Ну а як і жодного мислення, тільки хіть до бабла? Математично виходить, що треба чіткіше формулювати. А гуманітарно?
Коментувати
спец
Математика розвиває не мислення, а логічне мислення. А ці твердження про небезпеку математичного мислення при формуванні політичних рішень просто смішні. Математики ніколи не ставляться до людей як до цифр, бо ці люди чудово розпізнають і класифікують об’єкти. Ви думаєте, що математика це цифри? І ще, Ви мабуть не чули про теорії управління, прийняття рішень, оптимізаціїї. А гуманітарні знання, дійсно, цінність для розвитку особистості.
Вадим Петриченко
Для спец: Дуже підтримую, пан Спец. Чого Ви ховаєтесь? Ну падає ж довіра відразу - це гуманітарно відразу видно. Хоч математично яка різниця.
Коментувати