В. Мещеряков: про патріотичне виховання

Жодна з попередніх концепцій не була розгорнута і не втілилася в конкретні кроки з реалізації

В. Мещеряков: про патріотичне виховання

Автор: Володимир Мещеряков, учитель, Харківська область.

Наказом Міністерства освіти і науки України від 6. 06. 2015 р. № 641 була затверджена остання «Концепція національно-патріотичного виховання дітей та молоді».

З її змісту ми дізналися, що «до сьогодні українська освіта не мала переконливої і позитивної традиції, досвіду щодо виховання патріотизму в дітей та молоді».

Також критикуються чотири попередні концепції:

  • Концепція національної системи виховання (1996);
  • Концепція національно-патріотичного виховання (2009);
  • Концепція Загальнодержавної цільової програми патріотичного виховання громадян на 2013-2017 рр.;
  • Концепція громадянської освіти та виховання в Україні (2012).

Виявилося, що «жодна з них не була розгорнута і не втілилася в конкретні кроки з реалізації через зміну векторів розвитку держави і, відповідно, освітньої політики, через різні уявлення правлячих еліт на ідеологію і напрями розвитку освіти».

Такий от сумний висновок. Тільки в ньому не сказано, що проблема криється ще глибше. Такий важливий напрям національної безпеки не мав навіть бюджетного фінансування.

Але з’явилося світло в кінці тунелю, бо 12 червня 2015 року був підписаний Указ Президента України «Про заходи щодо поліпшення національно-патріотичного виховання дітей та молоді» № 334/2015, згідно якого Кабінет Міністрів України був зобов’язаний передбачати кошти, необхідні для фінансування програм і заходів із національно-патріотичного виховання дітей та молоді.

В бюджеті на 2016 рік на цей указ коштів не вистачило. Наступний рік не був успішнішим. Марно я шукав у Законі про Державний бюджет України на 2018 рік витрати на цю святу справу. Знайшов, що заплановано 20 млн. грн. на будівництво Міжнародного центру зустрічі студентської молоді України та Республіки Польща. Угода між Урядом України і Урядом Республіки Польща про співробітництво в галузі культури, науки і освіти від 20.05.1997 року – це святе!

Але виходить, що клятий тунель для нас ніяк не закінчується!

Мені можуть заперечити, що за гроші будь-хто зможе організувати необхідні заходи. А от спробуйте за рахунок особистої харизми, чарівності та ентузіазму! І пробують, і роблять, але все одно потрібна допомога або спонсорів, або технічна допомога з боку влади.

Символи держави – Гімн, Герб і Прапор, якими народ повинен пишатися з юних літ. Якщо гімн і прапор нам дісталися від пращурів, то з гербом виникли проблеми: пройшло більше чверті століття, а він все ще малий. Цей недолік скрізь трішки компенсується портретами президентів, якими теж було б непогано пишатися, як козаки пишалися своїми гетьманами…

Один з головних ідеологів ОУН-УПА Петро Федун-Полтава вважав, що патріотизм – це вищий дар, духовна цінність. «Патріотизм мусить проявлятися не тільки в охоті зложити життя в жертві за національні ідеали, але й в охоті щоденною тяжкою працею здобути щораз нові позиції, творити щораз нові вартости. В історії нічого не приходить задарма. Ніякі вартості ані моральні, ані матеріяльні не спадають з неба, але є результатом послідовної, тяжкої, щоденної роботи. Вони лежать в прямім відношенні до вложених зусиль протягом якогось часу».

Не дурний був чоловік!

Таку пам’ятку добре було б роздрукувати й роздати всім представникам влади.

Часто серед учнів лунають слова, запозичені від дорослих: «Тікати треба з цієї країни, тут нам нічого не світить!»

А я їм відповідаю: «Вітчизна і влада – не одне й те ж саме. Україна завжди буде рідною, а от влада може бути огидною».

Освіта.ua
01.03.2018

Популярні блоги
І. Редько: про ненормовану розумову роботу школярів Когнітивний дисонанс на фоні любові до своєї країни і бажання жити, вчитись і розвиватись саме тут
Віктор Мисан: про що думають українські учителі У школах – повний розгул «демократії» та «академічної свободи», що зверху, що знизу
Т. Єфімова: коли зникне зі шкіл совдепія з подарунками? Коли зникне зі шкіл совдепія разом з подарунками, підлабузництвом і нікому не потрібними активностями?
Н. Борисенко: чарівна паличка й валеріана для вчителя Учителі просто вигорають, і в них не вистачає життєвих сил дати дітям все те, що вони могли б
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Тетяна
Будь-який народ без національної ідеї приречений на винищення. Національно-патріотичне виховання повинно здійснюватись постійно, але без перегинів. І треба говорити про це, звертаючи увагу влади і освіти на належний рівень національно-патріотичного виховання нашої молоді! Адже це - наше майбутнє!
Володимир
Для Тетяна: І патріотичні почуття до Батьківщини гинуть останніми, після того, як в суспільстві не залишилось нічого святого.
Коментувати
Анна
А можна не пишатись, а просто поважати? Від цього надмірного пафосу й відвертаються розумні діти.
Володимир
Для Анна: Можна, але повага не приходить автоматично, її потрібно заслуговувати... справами.
Коментувати
Pasufik
У приміському селищі депутати роздали собі і членам виконкому 70 ділянок землі під забудову( дуже бідують, тому будують будинки), а про пільговиків забули( АТО, сироти, і т.д.). І хто тих депутатів вибирав? Та самі ж селяни, а винуватий хто- ясно ж, Президент. Як то він спав і не бачив у сні, як депутати дерибанять землю? За таких умов нам справді нічого не світитиме, адже ми хочемо рибку зловити і ноги не замочити. Навіщо самим надриватися, боротися за правду, коли можна поїхати на готове, а потім будувати навколо будинку кам’яний паркан вартістю 100 тис. гр. або і більше, аби всі бачили, який ви крутий. Критикують у нас будь-яку концепцію, бо треба працювати над їх втіленням. Значно легше усе хаяти та співати які ми нещасні. Підіть у суботу по ресторанах і подивіться скільки там сидить "знедолених" і "нещасних", яблуку ніде впасти. Недавно побачив по телевізору"нещасного" ветерана у норковій шапці, який кричав, що йому не вистачає пенсії, тому стоїть під ВР щоб додали.
Олекса Позняк
Для Pasufik: та напишіть у якому, чого боїтесь?
Коментувати