В. Фурманюк: про конкурс на посаду керівника школи

Вихід можна було б знайти визначенням кандидатів від батьків та працівників закладу шляхом виборів

В. Фурманюк: про конкурс на посаду керівника школи

Автор: Віталій Фурманюк, голова громадської організації «Основи свідомості», м. Кривий Ріг.

Враховуючи, що «Типове положення про конкурс на посаду керівника державного, комунального закладу загальної середньої освіти» визначає загальні засади проведення конкурсу на посади керівників державних, комунальних закладів загальної середньої освіти (далі - заклади загальної середньої освіти), а засновники закладів загальної середньої освіти на підставі цього Положення розробляють і затверджують власні положення про конкурс на посаду керівника закладу загальної середньої освіти та враховуючи те, що персональний склад конкурсної комісії пропонують затверджувати відповідно до вимог ЗУ «Про загальну середню освіту», у якому йдеться про те, що до складу конкурсної комісії входять представники громадського об’єднання батьків, учнів (вихованців) закладу загальної середньої освіти та громадського об’єднання керівників закладів загальної середньої освіти відповідної адміністративно-територіальної одиниці, також враховуючи добровільність створення таких громадських об’єднань, може виникнути ситуація, коли буде порушено норми законодавства щодо представлення цих категорій учасників освітнього процесу з причини їх відсутності, як добровільних (необов’язкових) або створення таких організацій тільки для участі в конкурсній комісії.

Стаття 1. Поняття громадського об'єднання

1. Громадське об'єднання - це добровільне об'єднання фізичних осіб та/або юридичних осіб приватного права для здійснення та захисту прав і свобод, задоволення суспільних, зокрема економічних, соціальних, культурних, екологічних, та інших інтересів. ЗУ Про громадські об'єднання

2. Громадське об'єднання за організаційно-правовою формою утворюється, як громадська організація або громадська спілка.

Вихід з такої ситуації, здавалось би, можна було знайти визначенням кандидатів від батьків та працівників закладу шляхом вибору членів комісії на загальних зборах, але враховуючи, що немає жодного більш-менш зрозумілого нормативно-правового документу, який би регулював питання проведення загальних зборів (відповідальна особа, порядок повідомлення, кворум та інші) в закладах освіти, зокрема загальноосвітніх, виникають побоювання щодо відкритості процедур проведення зборів. Враховуючи те, що переважна більшість конкурсів має припасти на літо, взагалі малоймовірно зібрати необхідну кількість працівників закладу. Батьків на загальні збори навіть з технічної точки зору неможливо зібрати (школи переважно не мають приміщень, де можна розмістити велику кількість батьків).

Тож є небезпека, що Управління освіти через контрольовані конкурсні комісії, склад і регламент роботи якої не прописаний, зможуть допомагати перемогти претендентам на посаду керівників закладів, підконтрольних органам влади. А «Типове положення про конкурс на посаду керівника державного, комунального закладу загальної середньої освіти» через відсутність прозорих та чітких механізмів діяльності конкурсної комісії викличе велику кількість зауважень, як наприклад «Примірне положення про діяльність батьківських комітетів».

Для уникнення ситуації контролю та на виконання ЗУ Про освіту:

Стаття 6. Засади державної політики у сфері освіти та принципи освітньої діяльності

інституційне відокремлення функцій контролю (нагляду) та функцій забезпечення діяльності закладів освіти;

Пропонуємо

  • Розробити окремо «Типове положення* про конкурс на посаду члена конкурсної комісії з обрання керівників державних, комунальних закладів загальної середньої освіти», щоб чітко виписати порядок оголошення конкурсу, вимоги до кандидатів, порядок голосування за кандидатів до конкурсної комісії, порядок голосування за кандидатів на посаду керівника закладу, оголошення результатів конкурсу на посаду члена конкурсної комісії та затвердження складу конкурсної комісії.
  • Формувати комісію терміном на 1 рік, для кожного району чи ОТГ окремо, що дасть можливість комісії стабільно працювати, з експертів у сфері освіти, представників Асоціацій керівників навчальних закладів, Громадських об’єднань батьків, Громадських Організацій, які ведуть діяльність у правозахисній сфері та сфері освіти, педагогів. Не більше 11 осіб, не менше 7, непарне число, шляхом голосування серед мешканців територіальної громади, для якої створюється комісія. Що на наш погляд, унеможливлювало б (мінімізувало) адміністративний вплив органів влади на призначення керівників закладів загальної середньої освіти та відповідало б таким засадам державної політики у сфері освіти, як демократизм та формування громадянської культури та культури демократії. ( Ст. 6. ЗУ Про освіту).

* (положення - звід нормативних приписів, який визначає організацію та діяльність органів виконавчої влади, органів державного управління, органів господарського управління та контролю, посадових та інших осіб у певних сферах діяльності; Наказ міністерства юстиції 02.08.2007 N 592/5)

Освіта.ua
22.02.2018

Популярні блоги
І. Редько: про ненормовану розумову роботу школярів Когнітивний дисонанс на фоні любові до своєї країни і бажання жити, вчитись і розвиватись саме тут
Віктор Мисан: про що думають українські учителі У школах – повний розгул «демократії» та «академічної свободи», що зверху, що знизу
Т. Єфімова: коли зникне зі шкіл совдепія з подарунками? Коли зникне зі шкіл совдепія разом з подарунками, підлабузництвом і нікому не потрібними активностями?
Н. Борисенко: чарівна паличка й валеріана для вчителя Учителі просто вигорають, і в них не вистачає життєвих сил дати дітям все те, що вони могли б
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Яна
З подібною проблемою зустрівся колектив нашої школи - завуч школи, компетентна, досвідчена, з досвідом роботи - програла в конкурсі менш досвідченому кандидату на посаду директора... звязки були не ті... і що ви порадите тепер трудовому колективу, що робити, щоб не вийти за рамки закону і відстояти свого кандидата
Мирослава
Я знаю одне, охочих працювати директором сільської школи НЕ БАГАТО !!!!Є школи,де рік не має директора ! То ЯКИЙ КОНКУРС?!!! Тут би знайти бажаючого!
колишній сільський директор
Пропрацювала директором майже 15 років. З радістю пішла з посади за власним бажанням, хоча і колектив, і батьки, і відділ просили працювати. Все чекала, що ось-ось щось зміниться: паперова тяганина, непотрібні звіти, щоденна робота до 19-20 вечора. Нічого не змінилося і досьогодні. Щаслива, що зараз просто навчаю дітей, маю нормований робочий день (відносно), віддана своїй сім*ї і маленьким онукам.
директор
Був директором 33 років. Пішов, бо дурні не знаючи ні педагогіки, ні вимог почали вмішуватися. З усіма випускниками прекрасні стосунки, запрошують на збори. В теперішніх умовах директорство тяжка неблагородна справа. Вибори директора завжди були, ці не будуть кращі.
Учитель
На сьогодняшній день тільки самогубець або вчитель із завишеною самооцінкою захоче працювати директором. Розумний директором не захоче бути. Контракт, зарплата, відповідальність за все-все і більше ,,,
Виталий Фурманюк
Для Учитель: Я впевнений, що є багато молодих амбіційних вчителів. Але звичайно ж головне для керівника сьогодні це виконувати вказівки, то хто ж цих молодих і ненавчених працювати під систему пропустить. Можливо вони прийдуть в школи через конкурси, якщо процедура буде відкритою та демократичною. В дописі я висловив свою думку стосовно того, як це повинно відбуватись.
Дарій
Для Виталий Фурманюк: Усе правильно, прозоро і демократично у Вашій статті. Хочу тільки доповнити, що конкурс доцільно проводити і на посади керівників позашкільних навчальних закладів. У кожному районі Львова є позашкільний навчальний заклад, у яких працюють талановиті, освічені керівники гуртків, студій, секцій. У двох закладах правомірно і своєчасно змінили директорів, на молодих та ініціативних педагогів, котрі тепер є директорами. Залишилось дочекатись завершення строкового контракту з директором Будинку творчості Франківського району, яка вже 16 років "управляє" радянськими методами і давно на пенсії, немає навіть педагогічного навантаження взагалі, оголосити конкурс на заміщення вакантної посади керівника БДЮТ. Повірте, є охочі очолити заклад, конкурсній комісії буде з кого обрати достойного кандидата. Недоцільно продовжувати контракт з некомпетентним керівником закладу, який повністю вичерпав можливості удосконалити чи покращити роботу закладу.
Коментувати
Валентина
Ви думаєте, що при такій низькій громадянській активності можна буде вибрати конкурсну комісію, яка буде незалежною? Це вже як НАБУ, САП та тепер щей суд. А віз і нині там: рівень корупції зашкалює. Ви думаєте, що є багато бажаючих стати директором школи? Зарплати менші як у вчителя, а відповідальності хоч відбавляй.
Виталий Фурманюк
Для Валентина: НАБУ та САП свою справу роблять. Інше питання, що їм "допомагає" наше керівництво держави. Так ми ж їх самі обирали, хто ж нам винен.
Вчитель
Хто їх обирав. В гібридній охлократії- не важливо як голосуєш, важливо як рахуєш. Доросла людина повинна такі речі розуміти.
анонім
У нашому колективі працювала молода директорка. Вивела школу в місті в одну із кращих. Завжди казала що працює за контрактом. Більш як 10 років працювала. Весь колектив був задоволений. І що.... Без пояснень управління не продовжило контракт. І ніхто навіть не запитав ні батьків, ні нас вчителів. Шкода... А які сподівання були що буде все на краще... Тому що новий директор представник політичноі партіі...
Коментувати