І. Лікарчук: кілька думок про батьківські комітети в школах

Те, що фейкова новина про «ліквідацію» БК стала топовою, свідчить про суспільну підтримку ідеї

І. Лікарчук: кілька думок про батьківські комітети в школах

Автор: Ігор Лікарчук, екс-керівник Українського центру оцінювання якості освіти, в. о. директора Навчально-методичного центру забезпечення якості освіти.

Кілька власних думок про батьківські комітети в школах. Я їх висловлював не раз й раніше, але учорашні новини, що МОН «ліквідував» ці комітети, а навздогін, що це фейк, змусили мене повернутися до цього питання.

Хочу нагадати, що батьківські комітети з’явилися дуже давно: у школах колишньої царської Росії. Маю книжку про їхню діяльність, видану іще у 1908 р. Щоправда, тоді особливепоширення вони отримали лише у приватних навчальних закладах.

Ці комітети досить непогано себе почували у радянській освітній системі. Бо дуже вдало ілюстрували химеру, котра називалася - самоврядування й демократизація закладі освіти. Хоч, насправді, жодного вирішального впливу на функціонування закладу освіти ці «органи» химерної демократії ніколи не мали. Вони, як правило, освячували ті чи інші дрібні управлінські рішення директора школи або слугували додатковим важелем його впливу на учнів через батьків.

У школах незалежної України функції батьківських комітетів суттєво розширилися. Але не за рахунок розширення їхньої участі в процесах «державно-громадського управління» через відсутність такого. А за рахунок того, що через них витискували з батьків гроші на шкільні й позашкільні потреби.

Особливої актуальності ця їхня функція набула із середини 2000-х років, коли директорів шкіл і вчителів почали пресувати за те, що вони власноруч збирають батьківські кошти. Тоді, щоб уникнути звинувачень у цьому, керівники шкіл майже повністю переклали цю функцію на батьківські комітети. Як правило, в кожному із них з’явилася група екзальтованих мамаш, які й ставали вибивалами грошей із батьків.

Куди дівалися ці гроші? На це питання відповідь знають одиниці. Мабуть, у переважній більшості випадків, все-таки на потреби шкіл чи дитячих садків. Бо закладам потрібно було виживати. Але, як свідчать численні звернення й повідомлення у ЗМІ, зібрані кошти витрачалися й на відпочинок деяких директорів, на подарунки вчителям, на усілякі застілля та інші речі, котрі дуже далекі від придбання туалетного паперу для дітей, штор для класу, ремонтів підлоги тощо.

Згадую, як кілька років тому із сейфу директора однієї гімназії уночі вкрали кілька десятків тисяч доларів. Про це багато писали ЗМІ, І хоч директриса розповідала що їй, начебто, передали гроші на зберігання (майже як у банк), всі прекрасно розуміли, що це і були оті батьківські внески.

Багато директорів закладів освіти використовували й використовують батьківські комітети для того, щоб освятити свої не надто популярні рішення про вимоги до зовнішнього вигляду учнів, про учнівську форму, про використання дитячої праці, про зміну нормального режиму роботи установи тощо.

Й цілком зрозуміло, що подібна «діяльність» екзальтованих мамаш не могла не викликати серйозну негативну реакцію в суспільстві. Саме тому учорашня фейкова новина про начебто «ліквідацію» батьківських комітетів стала дуже швидко топовою. А це свідчить про суспільну підтримку ідеї їхньої ліквідації. Але так не сталося…

Я не збираюся коментувати дії Міністерства чи заяву його прес-служби про фейковість новини. Я глибоко переконаний в одному: нинішні батьківські комітети повинні бути ліквідовані. І Дай Бог, щоб замість них з’явилися нові громадські організації батьків, які стануть партнерами педагогів у освітній діяльності. ПАРТНЕРАМИ у СПІЛЬНІЙ ОСВІТНІЙ діяльності, а не партнерами по «бізнесу», сутність якого полягає у пресуванні батьків задля збирання із них коштів.

Оригінал

Освіта.ua
02.02.2018

Популярні блоги
Г. Громко: прибраний шкільний підвал – це ще не укриття Не можна перекладати відповідальність за облаштування укриттів на керівників шкіл
Є. Козолуп: освіта з таким керівництвом скоро помре Високопосадовці достатньо хайпонули на коментарях щодо початку навчання в очному форматі
І. Лікарчук: будемо калатати дзвоником під виття сирен? Втрачені знання чи не здобуті можна відновити чи здобути пізніше, а втрачене життя – ніколи
В. Онацький: чи відновлювати очне навчання у вересні? Відновлення очного навчання – це реальна загроза безпеці учасників освітнього процесу
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
совесть
Важко товкти воду у ступі... Але ми це робимо, ПРАЦЮЄМО... Ну як сучасній ЗВИЧАЙНІЙ школі відмовитися від батьківських грошей? Ніяк! Ганебне явище, однак таке популярне у часи глибокої економічної дупи. Визнати платною загальну середню освіту - провал політиків, порушення Конституції!.., а дозволити директорам шкіл організовувати цю процедуру якось так, тишком-нишком, однак зі звітуванням перед стомленою балачками батьківською громадою - оце воно! Які притомні батьки почнуть копатися у цих паперах, псувати "стосунки" зі школою, де навчаються його діти? Директори - не за гратами, бо "школі треба виживати"... А головне зло - "екзальтовані мамаші"! Фух, нарешті знайшли цього порушника. Ату його! А від допису два враження: 1. автор продовжує будувати в головах громадян комуністичне щасливе майбутнє. 2. зневага до жінок...
І. Лікарчуку
Може діло не настільки в батьківських комітетах, як батьківських грошах. Змінити цю систему не так легко як нам здається. Здасть в батьківський фонд 20 учнів, а відчитуються за 10. Навіть якщо будуть засновані аудиторські компанії, вони жодних порушень не знайдуть. Треба докорінно оновлювати сам процес збору грошей на школу. Можливо через СМС, банківські рахунки, поштові відділення. Інакше нічого не піде до кращого.
Міла
Чому про школи завжди так погано? Невже в навчальних закладаз взагалі немає нічого хорошо? Досить поливать брудом ВСІХ!
Тетяна Тюшка
Якщо є факти зловживання батьківськими коштами з боку адміністрації, то це має стати підставою для відкриття кримінальної справи. Якщо є факти, що підтверджують неправомірні дії батьків по " вибиванню" коштів із інших, то це теж має бути підставою для розслідування і оцінювання з точки зору права. І аж ніяк не підставою для ліквідації / не ліквідації батьківського комітету. Якщо хочуть переглянути, удосконалити Положення про батьківський комітет і, на законодавчому рівні, закріпити зміни у суспільному житті, то нічого поганого в цьому не бачу.
Олекса Позняк
Знал директоров которые тупо разворовывали всё до копейки а ремонт делали за депутатские подачки, после чего весь коллектив бродил перед выборами по микрорайону и славил нашего замечательного депутата.А сейчас работаю у директора которая отчитывается на собраниях до копейки, а не хватает - свои докладывает.Прозрачный контроль и учёт нужен
Алла
Для Олекса Позняк: А я думала, що тільки у нас такий директор, а воно ще такі є
Коментувати
Директор
Когда бездарь что-то рекомендует - это смешно. Приезжай в райцентр и поработай директором общеобразовательной школы. Посмотрим, что тогда запоешь. С окна чиновничьего кабинета школу не увидишь. И лицо попроще, тогда к тебе люди потянутся.
serj
Я не поняв. Ви за наших, чи за німців???????????????????????????????????????????????????
Олекса Позняк
Для serj: німці тепер наші, а кацапи вороги
Коментувати
!
Хто б ще верзякав на теми моралі в освіті ... злодюжкою був, ним і залишиться.