В. Мисан: вступ - найбільше розчарування літа 2017 року

Даремно очікувати змін, поки наша освітня система перебуває в режимі «ручного управління» непрофесіоналів

В. Мисан: вступ - найбільше розчарування літа 2017 року

Автор: Віктор Мисан, кандидат педагогічних наук, доцент, заслужений учитель України.

Найбільшим розчаруванням літа 2017 року стала вступна кампанія до вищих навчальних закладів. Не здивуюся, якщо наступного року (2018) суттєво збільшиться відсоток випускників загальноосвітніх шкіл, які взагалі не виявлять бажання подавати документи до українських вишів і для подальшого навчання оберуть вузи сусідніх європейських країн.

Життя у непрогнозованій країні із непрофесійними управлінцями стає вкрай небезпечним. Воно руйнує сподівання, підриває віру у справедливість, чесну конкурентність, розчаровує і швидко позбавляє тих рожевих окулярів фірми «Життя - прекрасне», яку активно продукує загальноосвітня школа.

Чи важливо для вас, яку школу (сільську, міську, зони окупації) закінчував майбутній лікар, інженер, педагог, юрист, економіст, архітектор? Наскільки важливим залишається для вас соціальний статус майбутнього фахівця? Ви наддасте перевагу як майбутньому спеціалісту колишній сироті, дитині учасника бойових дій, дитині-інваліду чи дитині з багатодітної сім’ї?

Гадаю, що коли ви обиратимете фахівця (лікаря, педагога, юриста тощо), вас не цікавитимуть озвучені вище запитання. Для вас важливо – мати справу з гарним спеціалістом. Чи може стати гарним лікарем колишній учень, який досконало не освоїв шкільних курсів біології, хімії, фізики, але вступив до ВНЗ за рахунок «сільського коефіцієнта», статусу «дитина-сирота», «дитина-інвалід», «дитина учасника АТО» тощо? Якщо за шкільною партою учень не оволодів основами фізики, математики, то чи стане він висококласним інженером, механіком, програмістом, енергетиком? Ви хотіли б отримувати послуги від «спеціаліста», що вступив до ВНЗ без сертифікатів ЗНО (приватні вузи чомусь користуються такою практикою)?

У свій час, коли запроваджували ЗНО як форму вступу до українських вишів і встановлювали прохідний (пороговий) бал прийому сертифікатів, у нас з’явилася надія, що до вузів підуть кращі, що нова система набору студентів поволі буде вдосконалюватися і виведе нас до європейського рівня. Врешті-решт, що це приведе й до скорочення кількості вузів, що у свою черг вплине і на якість підготовки самих фахівців.

Можна ще довго перелічувати сподівання, що стосувалися якісного оновлення освіти тощо. Але цього не трапилося і найближчим часом даремно очікувати змін, прориву в освіті, підготовці фахівців тощо? Чому? Вся наша освітня система перебуває в режимі «ручного управління» непрофесіоналів.

Непрофесіоналам, а простіше – нездарам, важливо створювати видимість, імітувати діяльність. З прикладами такої імітації ми зустрічаємося у повсякденні на кожному кроці: а) створюють опорні школи замість того, щоб йти шляхом оновлення і модернізації існуючих закладів освіти; б) запроваджують різного роду коефіцієнти при вступі, щоб реанімувати ВНЗ, які опинилися на межі зникнення; в) здійснюють штучний розподіл абітурієнтів за категоріями (загальна, пільгова) замість того, щоб створити рівний доступ до освіти і забезпечити всіх якісною освітою.

На дверях одного із кабінетів Інституту педагогіки АПН якось вгледів табличку «Лабораторія сільської школи» (?) Виявляється що для сільської школи створена навіть така лабораторія. Це також типовий приклад імітації діяльності. Хіба може бути різниця між сільською і міською школою в державі із продуманою освітянською політикою, рівним доступом до освіти, рівними умовами і можливостями здобуття цієї освіти? Десь – може бути, але у нас – ні. Ми живемо у непередбачуваній країні, де важко все, що відбувається, логічно обґрунтувати і пояснити. Чому? Нам ще не вдалося подолати совпедівське гасло «Я – начальник, ти - дурень».

Важко спрогнозувати, перед якими викликами постануть випускники 2018 р. Що вже їм підготує ця армія неуків і «експериментаторів»?

Оригінал

Освіта.ua
07.08.2017

Популярні блоги
О. Калинич: відверті висновки про дистанційне навчання З поняття «дистанційне навчання» треба прибрати слово «навчання», замінивши на «імітація»
Ігор Лікарчук: освітній процес втрачає сенс Результати екзаменів не повинні бути підставою для оцінки роботи вчителя, це оцінка роботи учнів
Н. Глюз: ми продовжуємо старі схеми і подвійні стандарти На ЗНО живе страшний вірус, що через маску і антисептик не вб'ється, а випускний гулятимуть без масок
О. Мірошниченко: поради вчителям від кіноактора Навіть примітивна камера збільшує всі емоції і розкриває великі й маленькі секрети
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Галина Аветісян
Чи справедливо є те,що діти із ЗОШ здають тести на рівні з дітьми спеціалізованих шкіл,де їхні коефіцієнти?Чим різняться ЗОШ сільські і,для прикладу,районні?Тоді,як різниця між ЗОШ і спеціалізованими грандіозна.Постраждали діти з районів(((.
Tatyana Sharaieva
Это не какие-то олимпиады! Ребенок должен сначала написать олимпиаду в своей школе, потом пройти 2 тура на городской олимпиаде, занять не ниже второго места, потом поучаствовать в областных отборах, за пару недель написав 4-5 тестовых заданий, после чего месяц интенсивно готовится, забросив остальную учебу.Потом поехать, как правило в другой город, написать 2-3 тура и постараться занять не ниже третьего места. Таких детей по каждому предмету не более 40 человек. И, поверьте, это непросто. Это все уникальные дети, а про МАН ничего сказать не могу
Lena Kabanje
Для Tatyana Sharaieva: 40 - на школу или страну!? Судя по вступительной кампании 2017 их намного больше! Если эти дети такие умники и умницы, то пусть подтвердят свои знания в форме ЗНО на 200 баллов. А я писала про спортивные олимпиады - где независимо от ЗНО и аттестата дарят 200 баллов. Смешали спорт и знания. Одного такого спортсмена мы уже знаем, что два слова не может связать )))
Олег Грица
Для Tatyana Sharaieva: "после чего месяц интенсивно готовится, забросив остальную учебу" а це не ключова фраза, чому так звані олімпійці гірше здають ЗНО, однак за рахунок +10 додаткових балів проходять на бюджет?
Коментувати
Lena Kabanje
Даже этот сельский коэффициент оказался подачкой для селян. И очень обидной подачкой, по сравнению с другими дополнительными баллами от 10 баллов и 200 баллов за какие то дипломы МАН и олимпиады и т.п. Понаделали липовых 200х бальников и выводят проходной бал. Зачем тогда сдавать ЗНО??? Все должны поступать по знаниям, а не по всяким дипломам и справкам. Тем более всем известно откуда они берутся (не все, но большинство).